Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ali Çifçi

ali Çifçi TÜİSAG Üyesi

İbrahim bey sizin takildiginiz noktayi cok iyi anliyorum fakat soruda ne yazıkki bir hata yok. sınav esnasinda bende yanlis yaptim. Keşke sizin dediğiniz gibi olsa. Soruyu tekrar okudugunuzda hangi limit degerin altini sordugunu anlacaksiniz. Iyi calismalar

2. trgan

trgan TÜİSAG Üyesi

Bende bu soruyu hem 3 gün hem 1 ay iki şıkta var diye attım oda tuttu.İki soruda yaptım ikisi de tuttu. iyi bir yöntem hiç bir fikriniz yoksa eğer rakamlar birden fazla şıkta veriliyorsa bunların birleştiği şık doğrudur :)

İbrahimfzk bu yazıya teşekkür etti.
  3. osmangazı34

osmangazı34 TÜİSAG Üyesi

açıklanması gerekmezmi şimdi.....

4. BERKANKY

BERKANKY TÜİSAG Üyesi

69'da kaldın heralde...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Tansu Yılmaz

Tansu Yılmaz TÜİSAG Üyesi

Bende :(

6. Ugan Erdoğan

Ugan Erdoğan TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar kusura bakmayın ama yorumlarınızı okuyunca gercekten nasıl bı ulkede yasadıgımdan utanır oldum burada herkes muhendıs mımar okumus ınsanlar yanı nasıl boyle sacma kelımelere takılabılıyorsunuz. Ozaman herkesın yanlıs yaptıgı soru ıptal olsun yapmayın lutfen sınav cok basıttı cogu soru okunmadan bıle cevaplanıyordu 65 dk da yapılabılen bı sınavdı. burada en basıtı bı ses sıddetı sorusu verılen tabloda ses sıddetı arttıkda sevıye 0 a dogru yaklısıo adam demıskı 16 ya kadar verıldı e arkadasım 16 farka kadar 0 yaklasıyor sa ondan sonra ne olabılır verılen tabloda yok dıyo ozamn soruları versınler hı.. Neden kımse dıkkatsızlıgı hatayı kendınde aramıyor bılmıyorum hangı sorulara ıtıraz edıldı onların resmı belgesını yayınlansın kacı ıptal olcak onlar soylensın derken cocuk gıbı chat lesıyorsunuz burada helal olsun vala okumus cevre boyleyse ulkenın halının boyle olması cok normal.. Iyı gunler herkese

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

efe berke yılmaz ve müslüm63 bu yazıya teşekkür etti.
  7. exaltedz

exaltedz TÜİSAG Üyesi

kardeşim helal olsun :) o soruyu yanlış yapıpda hala daha sorunun hatalı olduğunu düşünen varsa diplomasını iade etsin bence :)

8. rmcaylak

rmcaylak TÜİSAG Üyesi

hayır doğru hesaplanma şeklini araştırısan 2 rakam arasındaki farkın (100-80=20) logaritmik hesaplaması sonucu en yüksek değere eklenmesi ile bulunur.

9. Ekrem Umut BAYDAR

Ekrem Umut BAYDAR TÜİSAG Üyesi

Bende o soruyu yanlis yaptim.hatta oyle bir tablodan sonra haberim oldu.soru iptal edilir edilmez bilemem muhtemelende ayni kalacak.ancak cevap yanlis 100,00 ile 100,004 ayni degil.100-101 arasi diye cevap vermek zor degil.ciddiyetle yapilmali bazi seyler

ali Çifçi bu yazıya teşekkür etti.
  10. efe berke

efe berke Banned

ben yine iyi 100.04 demişim demek ondan da küçük bir sayıymış 100.004:)

11. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Efe kardeşim, sen sorunun ilan edilen cevabına ya da en yakın olan şıkka göre fikrini söylüyorsun ama arkadaşlar da olması gereken tam sonucu söylüyorlar. Şimdi sence hangisi doğru? Evet sınavda o limit hesabını yapmak kolay değil elbet ama madem ki bu sorunun tam cevabı 100,04 o zaman bu durumda soruda bir eksiklik/yanlış var demektir. Hani dese ki yaklaşık olarak ya da 100 - 101 arası şeklinde şık olsaydı o zaman bu kadar gürültü çıkmazdı. Ama soru sonucu soruyor ve sonucu da açıkçası 100 değil. Bu bakımdan iptali gerekebilir. Bu gibi sıkıntılar bundan önceki sınavlarda da yaşandı ve çok gürültü kopardı.
    Şimdi bunu siz ilan edilmiş cevap olan 100 olarak işaretlemiş olsanız (ki öyle) ve bu soru da arkadaşlarımızın dediği gibi sonuç yanlış olduğundan iptal edilmiş olsa sonuçta sizin herhangi bir kaybınız olmayacak. Çünkü ilan edilen cevabı vermişsiniz. Ama arkadaşlarımızın cevabı ilan edilen cevap olmadığı için soru iptal edildiğinden onlara +1 eklenecek. Her halükarda kimseye zararı olmadığı gibi bilakis zarar görme durumunda olanlar da bundan karlı çıkacak. Bu mu sizleri rahatsız eden durum!!!!
    Yapmayın lütfen daha sektöre adım atmadan birbirinizin kuyusunu kazmayın, yakışmıyor arkadaşlar...

12. efe berke

efe berke Banned

fatih arkadaşım ben görüşümü söylüyorum ne kuyu kazması, tabikide benim bir kaybım olmayacak. O zaman kimsenin kaybı olmasın bütün sorular iptal olsun herkes 100 alsın geçsin böyle birşey var mı? Yani soru çok basit eğer çalışmış olsalardı arkadaşlar bu soruda çok rahat 100 ü işaretlerdi 103 ü işaretlemek demek, ben bu konuyu bilmiyorum demek benim fikrim bu. Ee sen konuyu bilmiyorsan konuyu bilenler ya da çalışanlar ne oluyor bu durumda? İsg uzmanı olacak bu arkadaşlar hangi sayının hangi sayıya yakın olduğunu bilmiyorlar daha benim üzüldüğüm durum da biraz bu açıkçası. Şimdi ince hesaplara girilecek olursa 100.004 sayısı 101 sayısına o kadar uzak ki adam gitmiş 103 ü işaretlemiş yakın olduğunu düşünerek. Ayrıca ben sanmıyorum ki sınavda hesaplayıp 100.004 buldular, burda işin bahanesini aramaktan başka birşey değil yaptıkları.

13. şule şentürk

şule şentürk TÜİSAG Üyesi

14. şule şentürk

eğer iki sayının arasındaki fark 20 ise en büyük değere 3 ekliyoruz diye biliyorum ben bence doğru şık 103 olmalı

15. şule şentürk

eğer iki sayının arasındaki fark 20 ise en büyük değere 3 ekliyoruz diye biliyorum ben bence doğru şık 103 olmalı

16. efe berke

efe berke Banned

yanlış biliyorsunuz isterseniz bir bakın konuya...

17. Tansu Yılmaz

Tansu Yılmaz TÜİSAG Üyesi

Yazdığım metni tekrar oku. Benim o soruda yaptığım mantık yürütmek. 100 db lik gürültüye 80 db lik gürültü eklendiğinde 100 db lik gürültünün diğerini bastıracağını fakat az da olsa gürültünün şiddettinin artacağını düşündüm ve buna en yakın (şiddettin arttığı sayıya en yakın. Sen bunu akıl edemiyorsun tabi hemen karalama kampanyası yok ne mezunusun v.s.) Sesin artacağını düşünerek 100 den yüksek en yakın sayı 103 olduğundan onu işaretledim. Sınavda 100.04 vs. gibi bir rakam hesaplamadım zaten. Bilmiyordum çünkü hesaplama yöntemini. Fakat soruda yaklaşık dese idi senin dediğin doğru. 100 e daha yakın.

Sorunun cevabı da eğer doğru ise 100.004 gibi birşeymiş zannedersem. Sen kafana göre yuvarlama yapabilirsin. Ama ,tablo verilmeden soru sorulmuş ve yaklaşık ibaresi kullanılmamış ise, hesaplamalar sonucunda cevapta 100.004 küsür çıkıyorsa(kesin ise) soru bence yanlış demektir.

18. efe berke

efe berke Banned

Valla benim kimseyi karaladığım yok arkadaş ben düşüncemi söylerim çekilirim. Benim sizin yorumunuzu okumadım, siz neden üstünüze alındınız. Okumadığım birşey hakkında da yorum yapmam burda. İki kaynak 100 db olsaydı cvp 103 olurdu bunu bilen zaten bu soruyu doğru cevaplardı. Yaklaşık demesi gerekmiyor bence cevabın çok ince hesaplarla 100.004 çıkması bu sorunun mantıksız olduğunu asla göstermez. Çünkü biz bu sınava hesap makinesi v.s ile girmiyoruz , bizden böyle ince hesaplar istenmiyor. Ayrıca ben böyle bir hesaplama yöntemi hiçbiryerde görmedim, ilk defa bu sitede gördüm.

19. exaltedz

exaltedz TÜİSAG Üyesi

Bende efe ye sonuna kadar katılıyorum. Bu sorunun cevabını bulurken zaten logaritmik hesap yapılmaz. (ayrıca kimse hesap makinesiyle isg sınavına girdiğini düşünmüyorum)
    o soru bir mantık sorusuydu. EĞER 100 dB LİK 2 ADET KAYNAK OLSAYDI cevap:103 olurdu. gürültü hesaplarında bundan başka bir mantık yürütülmez zaten. 2. kaynak 100den düşük (80 ) olduğu için cevap 103 den küçük bir sayı olacaktı. çalışan kişiler bunun çok basit bi mantık olduğunu çoktan anladılar anlamış olmaları gerekir. sorunun yanıtı yanlış verilmiş olabilir. 100.004 yada 100.0000000004 bile olsa BU SORUNUN CEVABI 103 -İLA 100 ARASINDA BİR SAYIDIR. cevaplarda başka şıkkı işaretleyen arkadaşlar bu konuyu anlamadıkları anlamına gelir. (ki isg ci olarakda böyle hatalar çalşma hayatında çok büyük sorunlara yol açabilir.) Benim üzüldüğüm nokta başka şıkkı işaretleyip de hala daha sorunun iptal edilmesini bekleyenler. onlar için üzülüyorum arkadaşlar :)

efe berke bu yazıya teşekkür etti.
  20. exaltedz

exaltedz TÜİSAG Üyesi

soru iptal edilebilir mi edilir doğru . şıklarda küsüratı vermesi gerekiyor fakat bu soruda 100 den başka bir şık İŞARETLENEMEZ. :)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica