Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Engin ÇAĞLAYAN

Engin ÇAĞLAYAN TÜİSAG Üyesi

C sınıfı B gurubu 86. soru,
    sodyum, magnezyum, potasyum, titanyum gibi reaktif (alkali) metal yangınlarını aşağıdakilerden hangisi söndürür?
    A) su
    B) köpük
    C) D tipi kuru kimyevi toz
    D) ABC tipi kuru kimyevi toz

ben C seçeneğini işaretledim ve doğrusuda bu sanırım ancak cevap anahtarında doğru seçenek B diyor yani metal yangınını köpük söndürür demiş.

2. Tansu Yılmaz

Tansu Yılmaz TÜİSAG Üyesi

Size katılıyorum. İki değerde 100 olsa idi teredütsüz 103 ü işaretleyip geçerdim. Benim kafamı karıştıran nokta iki gürültünün birleştiğinde gürültünün az bir miktarda olsa artabileceği idi. 100 İla 103 arasında çok tereddüt ettim. Sonuç olarak eğer 100db ila 100db toplamda 103db oluyorsa 100db ila 80 db de toplamda 100 ila 103 db arasında bir değer alır. Taplam gürültünün tek cihazın gürültüsünden biraz fazla olacağını düşündüm ve 103 ü işaretledim.

Yanlış düşünmüş olabilirim fakat objektif bir gözle bakıldığında sonuç yaklaşık bir değer. Bunu soru kökünde belirtmeli. Hatırlarmısınz bilmem matematikte pi sayısını alırken 3,14 alın diye soru kökünde belirtilirdi. Yoksa küsüratı uzadıkça uzar. Buradada soru kökünde en azından yaklaşık değeri sorsa idi daha doğru olurdu diye düşünüyorum. Belki iptal için yeterli görmeyebilirler fakat net cevap için bu gerekli.

3. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Efe kardeşim, konuya bakış açın farklı... Sorunun tam cevabı eğer 100,04 ise (ki öyle) o zaman şıklarda da 100,04 olmalı. Öyle istediğimiz zaman tam sayıya yuvarlayarak hareket etme gibi bir durum olamaz. Eğer soruda yaklaşık diye bir ibare olsaydı tamam o zaman yuvarlarsın ve kimse de buna itiraz edemez. Ama soru da kesin ve net bir ifade var bu bakımdan cevabı da kesin ve net olmalı. Buna benzer kesin ve net durumlarla ilgili sıkıntılar yine mayıs ve ağustos sınavlarında da yaşanmıştı... Şimdi yine öyle bir durum var. Bu sorunun tam olarak sayısal karşılığı 100,04 olduğuna göre (buna itiraz var mı? zannetmiyorum) o zaman bu konu hakkında hala karşı görüş belirtmen haliyle yadırganır. Bütün anlatılmak istenen ve aslında senin bunu anlayıp da niçin hala kabul etmediğini anlayamadığımız durum bundan ibaret. :düşünceli:
    Önceki sınavlarda öyle tuzak sorular vardı ki, artık sonraki sınavda haliyle o tuzaklara düşmemek için kesin ve net ifadeleri sorunun içinde arar olduk. İşte bu da bunlardan bir tanesi... Şimdi bir de şu açıdan bakalım, karşında bir soru var birinin cevabı kesin ve net diğeri ise yaklaşık/yuvarlatılmış... Hangisi tercih edilir? Ve soruda da yaklaşık diye bir ibare yok... O zaman ben yaklaşık olanı dikkate almam, dahası almamam gerekir... Bu da benim bakış açım.

4. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

Bazı arkadaşlar metal yangınına köpükle mudahele edilebilir yazmış.

Esasen imkanı olan bi arkadaş deneyip eğer tamamen yanmadan ölmeden çıkabilirse yangından geri gelip bi değerlendirme yapsın

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Kaldı ki sorunun zorluğu ya da basitliği konumuz değil. Burada en zor sorunun da en basit sorunun da sayısal karşılığı aynı olduğuna göre konuya bu açıdan cevap vermen yanlış. Kimsenin sınava çalışmışlığını ya da çalışmamışlığını değerlendirmek konumuzun cevabıyla ilgili bir durum değil. O çalışmamış olarak nitelendirdiğin kişinin senden daha yüksek bir puan alıp almayacağı ne malum? Neyse konu alakasız bir yöne sapıyor bu bakımdan bu konu için kendi adıma ben noktayı koyuyorum. Yeni yılda herşey gönlünce olsun.

6. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Hayır Şule hanım, yanlış biliyorsunuz. Eğer verilerde ikisi de aynı olsaydı 100 dB - 100dB veya 90 dB - 90 dB olsaydı evet o zaman +3 eklenir. Zira tablo o şekilde.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. İbrahimfzk

İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi

Yeni yılda herşey gönlümüzce olsun....
    Herkes sorumluluk sahibi iş verenlerle iş etiğinden ödün vermeden çalışma imkanı bulsun...

efe berke ve fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  8. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Sorunun cevabı burada yazıyor: http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/sb/sivilsav/yangin_cihaz.asp hadi buna itiraz etsinler :)

9. efe berke

efe berke Banned

Fatih arkadaşım, iyi hoş güzel yazmışsın da sanki biraz ezbere konuştun. Ben sorunun net cevabı hakkında hiçbirşey demiyorum sorunun cevabını herkesin dediği gibi 100.004 kabul ederek konuşuyorum. Hesaplanmış, bulunmuş tamam doğrudur diyorum, öyle bir formül hiçbir yerde görmemiş olmama rağmen. Bakın benim dediğim ; konuyu bilen bir arkadaşın bu soruda 100 den başka bir seçenek işaretlememesi gerektiğidir bu kadar. Yoksa soru iptal olabilir, olmaz diye birşey yok. Ağustos sınavında mağdur olmuş biri olarak hangi soruların iptal olduğunu, hangilerinin olmadığını nasıl hakkımızın yendiğini biliyorum. Benim görüşüm sorunun cevabı şıklara göre bariz ortadadır. Soru iptal olsa bile ben size aynı şeyleri söylerim. Konuyu uzatmanın anlamı yok size göre farklı bana göre farklı.

fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  10. efe berke

efe berke Banned

Fatih arkadaşım, konuyu saptırmayalım lütfen. Olabilir benden yüksek te alabilir ama ben yalnızca bu soru için konuşuyorum. Olayı sınavdan alınan nota bağlayarak bana cevap vermen ne kadar doğru şimdi? Ben diyorum ki; bu konuya çalışmamış yada bilmiyor. Ama şunu da belirteyim çalışıp ta sınav esnasında karıştırıp soruyu yanlış yapanlar da olabilir, onlara sözüm yok. Teşekkür ederim, yeni yılda senin de herşey gönlünce olsun fatih arkadaşım..

fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  11. iyildiz

iyildiz TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar asagida belirtilen on gun is gunumu bilen var mi ?

sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir

12. mahmutsaygin

mahmutsaygin TÜİSAG Üyesi

cuma gunu ıtırazlar bıldırılecekmı arkadaslar son gun heralde 10 gun bıtıyor tahmınım

13. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Aynen belirttiği gibi sadece 10 gün (10 iş günü değil). Yalnız üzülerek belirteyim itirazlara yazılı olarak verecekleri cevap 1 aydan önce elinize ulaşmaz. Zira mayıs ve ağustosta öyle olmuştu... Hatta bana ağustostaki itirazımın cevabı ekimin sonunda gelmişti :(

14. iyildiz

iyildiz TÜİSAG Üyesi

Sanirim ozaman İSGGM bir aciklama yapacaktir ??

15. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Hiç sanmıyorum, yapacakları açıklama; komisyonca yapılan değerlendirme sonucu hangi soru iptal edildi hangilerinde şık değişimi oldu... o kadar. Herhangi bir sebep dahi sunmadan kuru bir açıklamadan öteye gitmeyecek ve itiraz dilekçesi veren herkese de aynı yazıyı gönderecekler... 18 ağustos sınavındaki rezaletlerine hala en ufak bir açıklama yapmadıklarını hatırlatırım...

16. dogancengiz35

dogancengiz35 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar günaydın. Öncelikle tüm Müslüman aleminin mübarek Christmasını kutluyorum :D Neyse şaka tabii. Güzelliklerle dolu bir 2014 olsun inşallah. Arkadaşlar iptal edilecek sorular ne zaman açıklanacak bilen var mı? 10 gün içinde demişti bu tarih 6 ocak 2014 e tekabül ediyor. Evet yorum alayım? :) (Kaynak:Esra Erol)

17. okanoo28

okanoo28 TÜİSAG Üyesi

üstad 18 Ağustos'ta yapılan sınavın iptal/değişiklik yapılan sorularına ilişkin açıklama 05.09.2013 tarihinde yapılmış.. İSGGM'nin web sayfasındaki duyuru arşivinde tarih bu şekilde.. yani sınavdan 18 gün sonra.. benim tahminim gelecek hafta bir açıklama yapacaklardır. Zaten 14.01.2014'te de sonuçlar açıklanacak. Bende ilk açıklanan sonuçlara göre 72 puan bekliyorum. sınırda sayılırım. inşallah herkesin yanlış yaptığı sorular iptal edilir de doğrularımıza doğrular eklenir :)

18. Erginnn

Erginnn TÜİSAG Üyesi

arkadaş sınavda kolye iddası var sınav iptal olabilir deniyor bilgisi olan var mı

19. Erginnn

Erginnn TÜİSAG Üyesi

kopye demek istemiştim

20. AliLNCY

AliLNCY TÜİSAG Üyesi

Hiçbir soru iptal olmasın.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica