Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ihsan çiper

ihsan çiper TÜİSAG Üyesi

cevabıma ekleme yapayım mstemel bey in gösterdiği kaynak bana göre en doğru kaynak çünkü kkd yönetmeliği. orda yazılana göre kulak koruyucular kaynak işlerinde kullanılmıyor

2. suatt25

suatt25 TÜİSAG Üyesi

kkd yönetmeliğinde geçmeyebilir. kkd yönetmeliğiyle bir alakası yok sorunun. tehlike varsa vardır bu bir gerçektir

Kadir USLU bu yazıya teşekkür etti.
  3. mstemel

mstemel TÜİSAG Üyesi

Verdiginiz kaynak hangi yonetmelik ve tuzukten faydalanmis bir bakin derim.ikisi de yürürlükten kaldırılmıştır

4. mstemel

mstemel TÜİSAG Üyesi

Paylaştığın kaynağın tarihine bir bak

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. suatt25

suatt25 TÜİSAG Üyesi

Yönetmelik ve tüzük kaldırılmış olabilir ama bu kaynak işlerinde gürültü tehlikesi olduğunu değiştirir mi?? Bu teknik bir konu hukuksal bir mevzuu değil ki. Yönetmelik ve tüzüklere takılıp kalmışsınız. Kaynak işleriyle ilgili bir yönetmelik var mı?? O zaman kaynak işlerinden soru sorması da yanlış..

6. ihsan çiper

ihsan çiper TÜİSAG Üyesi

nasıl kkd yönetmeliğiyle bir ilgisi yok. sınavdaki bütün sorular yönetmelikler ile ilgili yaptığımız itirazları yönetmeliklere dayandırarak yaptık. siz bize adı sanı duyulmamış birinin hazırladığı bir slaytı kaynak olarak gösteriyorsunuz :D . iş güvenliği uzmanı olunca bilgisayarınızdaki slaytlara göre mi denetim yapıp raportlar hazırlayacaksınız?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. suatt25

suatt25 TÜİSAG Üyesi

83 db gürültü olan bir ortamda kulak koruyucu kullanmasan da olur ama hazır bulundurman gerekir. Ama o ortamda gürültü tehlikesi yok diyebilir misin?? Soruda tehlike var mı yok mu onu soruyor o yüzden kkd yönetmeliğiyle alakası yok.

8. mstemel

mstemel TÜİSAG Üyesi

Bizim de anlatmak istediğimiz buydu soru yanlış şıklarda da 1-2-3 ve 2-3 olması soruyu daha karmaşık hale getirdi

9. ihsan çiper

ihsan çiper TÜİSAG Üyesi

bu açıklamanız, bütün kaynak işlerinde 80 desibelden fazla gürültü şiddeti ve gürültü tehlikesi var anlamına geliyor. peki hiç 50-60-70 desibellik kaynak işleri yok onlarda ne kulak koruyucu hazır olarak bulundurulur ne de kulak koruyucu kullanılır. her kaynak işinde gürültü tehlikesi olmaz. aynı anda 1-2-3 ve 2-3 bir arada verilmemeliydi.

10. suatt25

suatt25 TÜİSAG Üyesi

Sen hiç kaynak atolyesi gördün mü ?:) Evet zaten öyle 80 db in altında kaynak işi mi olur yani çıldırttınız beni iyice..

11. mstemel

mstemel TÜİSAG Üyesi

Si
    Sizin kaynak 90-120 db den bahsetmiş.siz daha mutevazi davranmissiniz.kkd yönetmeliğinde kaynak işleri derken sadece iki metalin yapistirilmasi anlamı var.taşlama matkapla delme vidalama kaynak islerinden ayri tutulmustur.kaynak islerinden fabrika anlarsak elbette gürültü tehlike olabilir.ama elektrikli kaynak makinasi ile kaynak yaparken kulak koruyucu takan usta görmedim.goreniniz var mi

12. ihsan çiper

ihsan çiper TÜİSAG Üyesi

suat bey ben sizi anladım ama siz beni anlamadınız. ben bütün kaynak işlerinde gürültü tehlikesi yoktur diyorum.kaynak işleri illa ki atölyede mi yapılıyor. cadde de köşe başında kaynak yapan abiler görüyorum ne kaynaktan rahatsız edici bir ses geliyor ne de o kaynağı yapan abiler kkd kullanıyor.orda da mı gürültü tehlikesi var?

13. yenibirdost

yenibirdost TÜİSAG Üyesi

Belki kardeşler için o sorunun iptali önemlidir ben bu yüzden uzatmak istemedim bence sizde uzatmayın şimdilik onların gönlünce olsun ama sonra ayrıntılı inceleseler iyi olur.Meslekdaşlara sevgiler diyelim.

14. suatt25

suatt25 TÜİSAG Üyesi

Hala kulak koruyucu diyorsunuz ya, neyse arkadaş anlatamıycam ben size kusura bakmayın

15. MaTrOsE

MaTrOsE TÜİSAG Üyesi

Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.
    sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.
    (İSGGM duyurular)

Sevgili İSGGM 12 gün olmuş neredesin? Biz 3 iş günü içinde gönderilmesi gereken dilekçeyi 4. gün gönderemiyoruz göndersek bile kabul etmiyorsunuz valla hangi akla hizmet ediyorsunuz?
    Mağduruz çok mağduruz mağduruz :)

GALİP KÜRŞAT ANARAT, codcag ve mstemel bu yazıya teşekkür etti.
  16. yenibirdost

yenibirdost TÜİSAG Üyesi

Bende yanlış okumuşum itiraz bitiminden( 26 Aralık)sonra 10 gün(6 Ocak)içinde cevapları itiraz edenlere vereceklermiş genel olarak soruların iptal tarihi belli değil.Sanırım birkaç gün bu konudan uzaklaşsak iyi olucak(bende çok merak ediyorum).

17. suatt25

suatt25 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım ben seni anladım ve 80 db altında olmaz zaten dedim. Fısıltıyla konuşma 30 db, karşılıklı konuşma 60 db, yüksek sesle konuşma 80 db, kuvvetlice bağırma 90 db zaten. Bana 50-60-70 db olan kaynak işinden bahsediyorsun, gerisini sen hayal et. Bu konuda son mesajımdı, başarılar dilerim...

18. Ertuğrul4155

Ertuğrul4155 TÜİSAG Üyesi

Biri sallamış diğeri bilgisi doğru kaynak makinesi sessiz çalışmakta kaynak yapılan bölgeden gelen ses yani sadece 2 metal malzemeye Punta atılması sırasında ses meydana gelmez.Atölye demişiniz ama atölyelerde sesi kaynak değil taş motoru meydana getirir soruda kaynak denmekte taş motoru değil yani artık savunmayın kaynakta ses olmaz atölye varderseniz unutmayın atölyede sesi taş motoru çıkarır kaynak değil kaynakciya kaynak sırasında kulak koruyucunu tak derseniz size güler not dahada sözünüzü geciremezsiniz ama atölyede çok ses var takmalisin derseniz sizi anlar ve saygı gösterir yani kaynakta ses yoktur

figen1903 bu yazıya teşekkür etti.
  19. sONEr.01

sONEr.01 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Bugün kesin açıklanacak mı iptal olacak sorular?

20. Emine Sarı

Emine Sarı TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bence soru iptal etmediler ondan açıklanmıyor

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica