Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. süleyman demet

süleyman demet TÜİSAG Üyesi

sorunun cevabının d sınıfı kkt olması gerektiğine kesinlikle katılıyorum

2. ersin kınay

ersin kınay TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar A kitapçığı 20. soruda iş güvenliği uzmanı olması gerekmez mi?

3. ilhan canıtez

ilhan canıtez TÜİSAG Üyesi

Sadece danışmanlık firması diyor soruda yani ik da bir danışmanlık muhasebe de bir danışmanlık isg danışmanlık firmasından bahsetmiyor soru gayet doğru ve daha önceki sınavda da aynı soru var

4. engin yılmaz

engin yılmaz TÜİSAG Üyesi

2.4. Tezgâhlar
    2.4.1. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri EK-III, madde 1.4.’te yer alan hususlara uygun olarak yapılır.
    2.4.2. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.
    2.4.3. Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış makine ve tezgâhların periyodik kontrolü; makine veya mekatronik mühendisi ile elektrik mühendisleri ve/veya bunların teknikerleri tarafından birlikte yapılır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan TÜİSAG Üyesi

Doğru, son yönetmelikte orta teklike gide geçiyor. Yönetmeliğin eklerinde. Hatta orta tehlike de 4 gruba ayrılmış. Verilen soruda cevap orta tehlike-1 idi. Eski yönetmelikte düşük tehlike idi. Soru iptallik.

6. Cihan Yaylacı

Cihan Yaylacı TÜİSAG Üyesi

* köpük' ün söndürme amaçlı kullanıldığı alanlara baktığımda metal yangınları diye ifade göremedim.
    * Ayrıca bu bina, okul, .. sorusunda da yönetmeliğin açıklama kısmında düşük, tablo kısmında ekte ise orta yazılmış. dün bu ek paylaşıldı.
    * isg ve iş hekimi odaları aynı ölçüde mi olması gerekiyor. bunu anlamadım.
    * Alevlenme noktası tanımı da bence hatalı. böyle bir tanımı nasıl yazdılar aklım almıyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Fansa

Fansa TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar c sınıfının b kitapcığının45 sorusu R isk değerlendirmesi yapan saim bey derken onunda İSG uzmanı olduğunu belirtmesi lazım deyilmi bence itiraz sorulardan biri olabilir

8. burla

burla TÜİSAG Üyesi

evet dogru soyluyorsunuz bunu herkes tek tek para yatırıp itiraz etmesi gerekiyor yoksa bariz yanlış oldugu bilindiğinden düzeltme yapılıyormu

9. süleyman demet

gerekmez ,bende yanıldım aynı soruda ancak kişi yönetmeliklere hakim ise kendisi de risk analizi yapabilir deniyor.çalışan isg uzmanı arkadaşımdan sordum.

10. Şeyma Ateş

Şeyma Ateş TÜİSAG Üyesi

Süleyman bey nasıl okudunuz bilmem ek'lere bakarsanız göreceksiniz orta tehlike sınıfında yer alıyor bu yerler yine de ikna olmadıysanız bir şey diyemem ben itiraz dilekçemi vereceğim

Cihan Yaylacı bu yazıya teşekkür etti.
  11. woldemort_33

woldemort_33 TÜİSAG Üyesi

Ya o kadar basit bir soru uzerinde tartışıyorsunuzki neden anlamamak için ısrar ediyorsunuz.

100-80=20

20 dB(A) fark'ın yönetmelikte ilave edilmesi gereken bir degeri yoktur.Çünkü en fazla fark 16 dB(A) dır.Onda da en buyuk gürültüye 0.1 değeri ilave edilir.Burada da ilave edilecek bir değer olmadığı için 100 dB(A) doğru seçenektir.

müslüm63 bu yazıya teşekkür etti.
  12. Cihan Yaylacı

yönetmeliğin tanım kısmında düşük olarak belirtilmiş ek kısmında orta diye yazılmış..
    ilginç her iki şıkta doğru aslında

13. Cihan Yaylacı

* köpük' ün söndürme amaçlı kullanıldığı alanlara baktığımda metal yangınları diye ifade göremedim.
    * Ayrıca bu bina, okul, .. sorusunda da yönetmeliğin açıklama kısmında düşük, tablo kısmında ekte ise orta yazılmış. dün bu ek paylaşıldı.
    * isg ve iş hekimi odaları aynı ölçüde mi olması gerekiyor. bunu anlamadım.
    * Alevlenme noktası tanımı da bence hatalı. böyle bir tanımı nasıl yazdılar aklım almıyor.

Bu sorular hakkında ne düşünüyorsunuz?

14. Şeyma Ateş

Şeyma Ateş TÜİSAG Üyesi

sanırım herkes para yatırıp itiraz etmeli.. evet 10 tl ancak 68 ya da 69 ile kalınırsa daha çok can yakar..

Cihan Yaylacı bu yazıya teşekkür etti.
  15. süleyman demet

ben yönetmeliği okudum yönetmeliğin içinde belirtilen yerler düşük tehlikeli gösteriliyor.umarım itirazınız kabul olur bende o soruda orta teh. iaşretledim,yanlış anlamayın lütfen.

16. aytac ayhan

aytac ayhan TÜİSAG Üyesi

b kitapcıgında 33. soruda anlatım eksikliği var cvp d demiş yanlız halk otobüsü ile işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında meydana gelen kaza işin derken işe veya işyerine olması gerekli arkadaşlar..

17. ilhan canıtez

ilhan canıtez TÜİSAG Üyesi

aynen katılıyorum kesinlikle bütün sorular doğru anlamak istemeyen anlamıyor 1800 ü okadar eğitimden sonra 18001 olarak algılamıyorsak yada yurt deyince çocuklar için (büyükler için olmadığını) algılamıyorsak boşa şubattaki sınava giripte yormayın kendinizi lisans mesleğinizi yapın. taş çatlasa 5 soru ıptal etseler geriye 95 soru kalır etseler nolcak etmeseler nolcak bana kalırsa şu sorulara 70 barajı bile az. yorum sizin...

müslüm63 bu yazıya teşekkür etti.
  18. GÖNÜL KARATEPE

GÖNÜL KARATEPE TÜİSAG Üyesi

İYİ ÇALIŞMALAR C SINIFI A KİTAPÇIĞINDAKİ 61 NOLU SORU METAL YANGINLARI CEVABI C ŞIKKI OLMASI (D TOZU ) OLMASI GEREKİRKEN CEVAP ANAHTARINDA B ŞIKKI(KÖPÜK) DOĞRU VERİLMİŞ SİZCE NASIL?

19. Şeyma Ateş

Şeyma Ateş TÜİSAG Üyesi

(2) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla işveren tarafından işyerlerinde kurulacak olan iş sağlığı ve güvenliği birimlerinde aşağıdaki şartlar sağlanır.

a) İSGB, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesine ve çalışan personel sayısına uygun büyüklükte bir yerde kurulur. Bu birimin asıl işin yürütüldüğü mekânda ve giriş katta kurulması esastır.

b) Bu birimlerde sekizer metrekareden az olmamak üzere bir iş güvenliği uzmanı odası ile işyeri hekimi tarafından kullanılmak üzere bir muayene odası ve 12 metrekareden az olmamak üzere bir ilkyardım ve acil müdahale odası bulunur. Tam zamanlı görevlendirilecek her işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı için aynı şartlarda ayrı birer oda tahsis edilir.

c) İSGB’ler Ek-1’de belirtilen araç ve gereçler ile donatılır ve işyerinde çalışanların acil durumlarda en yakın sağlık birimine ulaştırılmasını sağlamak üzere uygun araç bulundurulur.

(3) İSGB’nin bölümleri aynı alanda bulunur ve bu alan çalışanlar tarafından kolaylıkla görülebilecek şekilde işaretlenir.

(4) (Değişik:RG-31/1/2013-28545) Sağlık Bakanlığından ruhsatlı sağlık hizmeti sunucusu olan işyerlerinde kurulacak İSGB’lerde ilk yardım ve acil müdahale odası şartı ve EK-1’de belirtilen araç ve gereçler ile ulaşım amaçlı araç bulundurulması zorunluluğu aranmaz.

hem aynı şartlarda diyo hem de 8/12 metrekarelerden bahsediyor ????

20. engin yılmaz

engin yılmaz TÜİSAG Üyesi

ğru

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica