Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Merturk

Merturk TÜİSAG Üyesi

doğru yaptığım iki soru iptal edilmiş :)
    iptal edildiğine göre demek ki doğru yapmamışım :)

2. kimyagerhayriye

kimyagerhayriye TÜİSAG Üyesi

aynen bende sizin durumunuzdayım.

3. Hilal2006

Hilal2006 TÜİSAG Üyesi

Evet gerçekten birisi şu konuda açıklama yapabilir mi lütfen? Bu soru yüzünden 69 almış oldum. Şık değişikliğinin sebebi nedir arkadaşlar?

4. famesss

famesss TÜİSAG Üyesi

belirtilen yerler orta tehlike olarak geçiyodu , ama düşük olanda vardı ,
    bence iptal edilmeliydi soru neden şık değişikliği oldu bende anlamadım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ENDERSİM62

ENDERSİM62 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar inşallah sınırda kalan olmamıştır :(

6. özgün çağrı MELENLI

özgün çağrı MELENLI TÜİSAG Üyesi

Duyurulardan kalktı, yada ben mi göremiyorum??

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. yenibirdost

yenibirdost TÜİSAG Üyesi

anlatamadım 2 tane şık değişikliği ya var ya ikiside yanlıştı düzeldi +2, ya biri yanlış biri doğruydu 0, yada ikiside doğruydu değişince yanlış oldu -2.

8. ENDERSİM62

ENDERSİM62 TÜİSAG Üyesi

bana yarayan sorular oldu lakin geçtim mi kaldımmı bilmiyorum :(

9. Uğur A.

Uğur A. TÜİSAG Üyesi

Bina Tehlike Sınıflandırması

Bina tehlike sınıflandırması

Madde 19 - Bu Yönetmelik kapsamında olan bina veya bir bölümünün tehlikesi, yangının başlama ve yayılması, yangın esnasında ortaya çıkan duman ve gazlar, patlama tehlikesi gibi bina veya yapıda bulunanların yaşamları ve emniyetleri için potansiyel tehlike oluşturan faktörlerin izafi tehlike dereceleri anlamındadır.

Bina veya bir bölümünün tehlike sınıfı, binanın özelliklerine ve binada yürütülen işlem ve operasyonların niteliğine bağlı olarak saptanır. Eğer bir binanın çeşitli bölümlerinde değişik tehlike sınıflarına sahip maddeler bulunuyorsa en yüksek tehlike sınıflandırmasına göre uygulama yapılır.

Bina veya bir bölümünün tehlike sınıflandırması aşağıda tanımlanan şekilde düşük, orta ve yüksek olarak yapılır.

a) Düşük tehlike, bünyesinde kendi kendine yayılan bir yangının oluşmasına imkan vermeyecek şekilde düşük yanabilirliğe sahip malzemelerden oluşur. Konutlar, ibadethaneler, hastaneler, okullar, kütüphaneler, müzeler, bürolar, restoran oturma alanları, tiyatro, oditoryum ve benzeri yerler bu kapsamdadır.

b) Orta tehlike, orta hızla ve önemli miktarda duman çıkararak yanma olasılığı bulunan malzemelerden oluşur. Otopark, fırın, çamaşırhane, restoran servis alanları, kuru temizleyici, deri üretimi, ticarethaneler, kağıt üretimi, postane, yayın evi, matbaa, otomobil tamirhaneleri, tekstil üretimi, lastik üretimi, marangozhane ve benzeri yerler bu kapsamdadır.

c) Yüksek tehlike, çok hızlı olarak yanma olasılığı bulunan veya patlama tehlikesi bulunan malzemelerden oluşur. Uçak hangarları, yanıcı sıvı ve gazların üretildiği, depolandığı ve dağıtıldığı yerler, tutuşma sıcaklığı 38 0C dan düşük yanıcı madde kullanılan yerler, plastik, plastik köpük ve benzeri madde üretim yerleri ile boyahaneler bu kapsamdadır.

10. Şeyhmus Çalışır

Şeyhmus Çalışır TÜİSAG Üyesi

şık değişiklikleriyle beraber 91 alıyorum. inş. herkes istediği notu alır.

11. Oktay Acar

Oktay Acar TÜİSAG Üyesi

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=3.5.200712937&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

Bina tehlike sınıflandırması
    MADDE 19- (1) Bina veya bir bölümünün tehlike sınıfı, binanın özelliklerine ve binada yürütülen işlemin ve faaliyetlerin niteliğine bağlı olarak belirlenir. Bir binanın çeşitli bölümlerinde değişik tehlike sınıflarına sahip malzemeler bulunuyor ise, su ve pompa kapasitesi bina en yüksek tehlike sınıflandırmasına göre belirlenir.
    (2) Binada veya bir bölümünde söndürme sistemleri ve kompartıman oluşturulurken, tasarım sırasında aşağıdaki tehlike sınıflandırması dikkate alınır:
    a) Düşük tehlikeli yerler: Düşük yangın yüküne ve yanabilirliğe sahip malzemelerin bulunduğu, en az 30 dakika yangına dayanıklı ve tek bir kompartıman alanı 126 m2
    ’den büyük olmayan yerlerdir.
    b) Orta tehlikeli yerler: Orta derecede yangın yüküne ve yanabilirliğe sahip yanıcı malzemelerin bulunduğu yerlerdir.
    c) Yüksek tehlikeli yerler: Yüksek yangın yüküne ve yanabilirliğe sahip ve yangının çabucak yayılarak büyümesine sebep olacak malzemelerin bulunduğu yerlerdir.
    (3) Binada veya bir bölümünde, söndürme sistemleri tasarımında uyulacak bina tehlike sınıflandırılması ile ilgili olarak kullanılan alanlar, Ek-1/A, Ek-1/B ve Ek-1/C’de gösterilmiştir.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİĞİN EKLERİ
    Ek-1
    Bina Tehlike Sınıflandırması
    Ek-1/A Düşük Tehlike Kullanım Alanları
    (Değişik: 10/8/2009-2009/15316 K.)
    Düşük yangın yüküne sahip, düşük yanabilirliği olan ve yangına karşı direnci en az 30 dakika olan 126 m2’den büyük bölümü olmayan mekânlar. Okullar ve diğer eğitim kurumları (belirli alanları* ), bürolar (belirli alanları* ) , hapishaneler
    * Kullanım alanları, Ek-1/B ve Ek-1/C kapsamına girmeyen alanlar.

Ek-1/B Orta Tehlike Kullanım Alanları
    (Değişik: 10/8/2009-2009/15316 K.)
    Kullanım türü: Çeşitli
    Orta Tehlike 1: Hastaneler, oteller, konutlar, lokantalar, kütüphaneler (kitap depoları hariç), okullar, bürolar
    Orta Tehlike 2:Fizik laboratuvarları, çamaşırhaneler, otoparklar, müzeler
    Orta Tehlike 3:Radyo ve televizyon yayınevleri, tren istasyonları, tesisat odaları
    Orta Tehlike 4:Sinemalar, tiyatrolar, konser salonları, tütün fabrikaları

12. abdurrahman aslan

abdurrahman aslan TÜİSAG Üyesi

13. Hilal2006

Hilal2006 TÜİSAG Üyesi

Y
    Yani sorunun iki cevabi olmus olmuyor mu? Yanlis mi dusunuyorum?

14. servet yıldırım

servet yıldırım TÜİSAG Üyesi

uzun lafın kısası arkadaşlar bu sınavı çalışmaya gerek yok çalışan kalıyor çalışmayan geçiyor bundan emin olablirisiniz

15. M.Hakan PİR

M.Hakan PİR TÜİSAG Üyesi

Hadi geçmiş olsun, şimdi yeniden çalışmaya başlamak zamanı bir sonraki sınav için ter dökme vakti geldi

16. M.Hakan PİR

M.Hakan PİR TÜİSAG Üyesi

Yanılıyorsun hem de çok yanılıyorsun çalışan belki geçemeyebilir ama çalışmadan geçtim diyenlere gül geç hepsi palavra, çalışmadan yönetmelikleri nereden bilecek? Kuru laflara kulak asma sen çelışmana devam et, ama sistemli çalış kuru kuru okuyupta, sonra ben çok çalıştım deme, ha gayret başaracağız

rıdvan yıldırım bu yazıya teşekkür etti.
  17. yenibirdost

yenibirdost TÜİSAG Üyesi

Malesef şık değişikliği benimde aleyhime oldu düşük tehlike şıkkını işaretlemiştim.Ancak 2009 yılı yangın yönetmeliğinde değişen 63. maddeyi bir incelermisiniz.

18. servet yıldırım

servet yıldırım TÜİSAG Üyesi

valla ben kendimden biliyorum kurs haricindeki dersler dışında hiçbir sorunun ve konunun yüzünü açıp okumadım şuan geçiyorum.Çünkü bu sınav saçmalamaya başladı artık düzen yok tertip yok lakayıt bır sınav oldu artık

19. M.Hakan PİR

M.Hakan PİR TÜİSAG Üyesi

şık değişikliğinin nedeni, daha önceki yayınlanan şıkkın yanlış olduğunu belirtmektir.

20. xrayer

xrayer Banned

Iptaller cok dgru..sik degisiklikleride ..+3 geldi 81 aliyorum....3 kez girismdi kurtuldum..darisi herkesin basina

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica