Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. engin canan

engin canan TÜİSAG Üyesi

14 aralıkta açıklanacak benden söylemesi..

2. Banu Kokili

Banu Kokili TÜİSAG Üyesi

sıkıntı yok çalışıyo tıkır tıkır senin bilğisayar kakurt

3. engin canan

engin canan TÜİSAG Üyesi

14 ocakta pardon :D

4. Ugan Erdoğan

Ugan Erdoğan TÜİSAG Üyesi

allam ya :) vala mı cok sasırdm hc boyle yapmazdı ya 18 agustos da kı sınav sonuclarına bakablıyrmsnız yanı ... :D

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Semih Akar

Semih Akar TÜİSAG Üyesi

Orta öğretim Geçis Sistemine bile dalıyor. Bir farklılık yok. Heyecan yaratma lütfen , kalp var bende :)

Banu Kokili bu yazıya teşekkür etti.
  6. Ugan Erdoğan

buldum sorunu ya ınternet exp. ıle gırmek gerekıyormus :)) meb guvenlıge onem verıyor tabı ahhahahh :D

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Adem BÜYÜKKÖPRÜ

Adem BÜYÜKKÖPRÜ TÜİSAG Üyesi

20. soruyu bende yanlış yaptım ve hala su sorunun mantığını bulamadım :)

49 .soruya gelince sanırım herkes bu soruda gürültüye takıldı ama; kaynaklı imalat atölyelerinde çalışanların maruz kaldıkları risk etmenlerinden bir tanesi de gürültüdür çünkü; kaynak işlemi sırasında 85-105 dB arasında gürültü oluşmaktadır. Kaynak türüne göre gürültü şiddeti değişmektedir özellikle ark kaynağı ile plazma kaynağı en gürültülü kaynak yöntemleridir. Birde kapalı alanlarda yapılan kaynak işlemlerinde gürültü şiddeti artmaktadır.

86. soruyu bende yanlış yaptım ama 6331 sayılı İş Kanunun

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.

Kapsam ve istisnalar

MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.

b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.

a ve b bendinde bu işler 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu kapsamına girmiyorsa buralarda kullanılan KKD lerde kişisel koruyucu sayılmaz .

ayrıca ;

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI

HAKKINDA YÖNETMELİK

BİRİNCİ BÖLÜM

Kişisel koruyucu donanım: Çalışanı, yürütülen işten kaynaklanan, sağlık ve güvenliği etkileyen bir veya birden fazla riske karşı koruyan, çalışan tarafından giyilen, takılan veya tutulan, bu amaca uygun olarak tasarımı yapılmış tüm alet, araç, gereç ve cihazları,

ifade eder.

A) Bu tanım kapsamında;

a) Kişiyi aynı anda bir veya birden fazla riske karşı korumak amacıyla üretici tarafından bir bütün haline getirilmiş cihaz, alet veya malzemeden oluşmuş donanım,

b) Belirli bir faaliyetin yapılması için korunma amacı olmaksızın taşınan veya giyilen donanımla birlikte kullanılan, ayrılabilir veya ayrılamaz nitelikteki koruyucu cihaz, alet veya malzeme,

c) Kişisel koruyucu donanımın rahat ve işlevsel bir şekilde çalışması için gerekli olan ve sadece bu tür donanımlarla kullanılan değiştirilebilir parçalar da,

kişisel koruyucu donanım sayılır.

Ayrıca;

Tehlikeye maruz kalma süresince, sürekli olarak kullanılması veya giyilmesi amaçlanmasa da, farklı ve ilave bir dış cihazla birleştirilmesi için kişisel koruyucu donanım ile bağlantılı olarak piyasaya arz edilen herhangi bir sistem, kişisel koruyucu donanımın bütünleyici bir parçası olarak kabul edilir.

B) Aşağıda belirtilenler, yukarıda tanımı yapılan kişisel koruyucu donanımdan sayılmaz:

a) Özel olarak çalışanın sağlığını ve güvenliğini korumak üzere yapılmamış sıradan iş elbiseleri ve üniformalar,

b) Acil kurtarma servislerinin kullandıkları ekipman,

c) Askerlerin, polislerin ve diğer kamu güvenlik güçlerinin giydiği ve kullandığı kişisel koruyucular,

d) Kara taşımacılığında kullanılan kişisel koruyucular,

e) Spor ekipmanı,

f) Nefsi müdafaayı veya caydırmayı hedefleyen ekipman,

g) Riskleri ve istenmeyen durumları ikaz eden, taşınabilir cihazlar.

8. Adem BÜYÜKKÖPRÜ

Eğer orada Deniz Taşımacılığı yerine Kara Taşımacılığı dense idi soru da doğru cevap olmazdı :)

9. msxmsx

msxmsx TÜİSAG Üyesi

20. soruyu şıklarda salim beyin olmaması gerektiğini düşünmüştüm bu yüzden hala anlayamadım
    49. soruyu dersanenin verdiği örnek sorulardan öğrenmişim. Bizim dersaneye göre gürültüden etkilenilmiyor :) başka yerlere baktığımda heryerde kaynak işlerinde gürültüden etkileniliyor.

86. soruyuda ya b yada d işaretledim... afet ve acil durum birimlerinde en azından korucu olarak eldiven yok mu kask yok mu?

10. mrc83

mrc83 TÜİSAG Üyesi

Sevgili dostlar,

Biliyorum bu konu çok soruldu, yazıldı. Lakin ben tekrar sorma ihtiyacı duydum,

C sınıfı İSG Uzm. sınavı A kitapçığı ile sınava girdim. Açıklanan iptaller sonrası ;

- 2 iptal soru doğrularım arasında idi, yani şıkları doğru işaretledim.
    - Şık değiştirilen sorulardan biri doğru, öteki yanlış son duruma göre.

Benim öğrenmek istediğim şu, 2 iptal soru zaten doğru, herhangi bir değişikliğin olup olmayacağı. ( 98 soru üzerinden değerlendirme mi olacak.)

Eğer bir fark olmayacak ise +1 gelmiş sayılacak...

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

11. Hakan ÖZTÜRK

Hakan ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

ACİL DUYURU

< !--[if !supportLineBreakNewLine]-->
    < !--[endif]-->
    ADLARINA ÖDENEN PRİM GÜN SAYISINA GÖRE ÜST SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVI İÇİN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA sınav BAŞVURUSU YAPAMAYANLARIN DİKKATİNE

21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan iş güvenliği uzmanlığı sınavı için prim ödeme gün sayısına göre, sınava girecek adayların Bakanlığımıza başvuruları için son gün 12 Kasım 2013 olarak bildirilmişti. Başvuru süresinin bitiminden itibaren başvuru belgeleri ve konu ile ilgili yapılan itirazlar incelenmeye alınmıştır.
    Protokol gereği sınava gireceklerin listesinin 18.11.2013 tarihi itibariyle Milli Eğitim Bakanlığına teslim edilmesi gerekmekte iken, konu ile ilgili itirazların incelenmesi ve adayların mağduriyetinin önlenebilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde sınava gireceklere ait listenin son şekli 6.12.2013 tarihi itibariyle Milli Eğitim Bakanlığına bildirilmiştir.
    Prim gün sayısına göre üst sınıf iş güvenliği uzmanlığı sınavı için Bakanlığımıza müracaat edenlerden Milli Eğitim Bakanlığı www.meb.gov.tr adresine girerek sınav başvurusu yapamayanlar, yapılacak incelemede itirazları haklı bulunduğu taktirde; Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeleri devam eden ve yapılması düşünülen protokol doğrultusunda 23 Şubat 2014 tarihinde yapılacak sınava girebileceklerdir.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=basvuru_yapamayanlarin_dikkatine

12. Ugan Erdoğan

ıptal sorularını zaten dogru yaptysan hc bsey deısmez ama yanlıs yaptysan dogru olarak ısler hanene yanı +2 olarak sık deısıklıklerıde dogru oldysa +1 yanlıs oldysa -1 olarak ısler

13. Adem BÜYÜKKÖPRÜ

Ama Afet ve Acil Durum faaliyetlerini kapsayan işler 6331 sayılı İş Kanunu kapsamına girmiyorki :)

14. aim_mehmet

aim_mehmet TÜİSAG Üyesi

Sonuçlar açıklansa ilk yapacağım işlerden birisi dilekçe yazıp başvurmak olacak ama halen sonuçları bekliyoruz

15. Fikret Karaçay

Fikret Karaçay TÜİSAG Üyesi

İptal soruların açıklanmasından sonra, sanırım diğer arkaşlar gibi benimde durumum kritik oldu 70 sınırındayım.. Umarım daha da değişmez..

16. Oktay Acar

Oktay Acar TÜİSAG Üyesi

Adem bey, bende bu soruyu yanlış yaptım.
    Ama yönetmelikte maalesef deniz taşımacılığı hariç hepsi geçiyor.

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
    MADDE 2
    – (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yer alan işyerlerini kapsar.

(2) Bu Yönetmelik, aşağıda belirtilen kişisel koruyucu donanımları kapsamaz.
    a) Özel olarak çalışanın sağlığını ve güvenliğini korumak üzere yapılmamış sıradan iş elbiseleri ve üniformalar,
    b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetlerinde kullandıkları ekipman,
    c) Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı gibi kamu düzeninin sağlanmasına yönelik kurumların faaliyetlerinde kullandıkları kişisel koruyucular,
    ç) Kara taşımacılığında kullanılan kişisel koruyucular,
    d) Spor ekipmanı,
    e) Nefsi müdafaayı veya caydırmayı hedefleyen ekipman,
    f) Riskleri ve istenmeyen durumları saptayan ve ikaz eden taşınabilir cihazlar.

17. msxmsx

msxmsx TÜİSAG Üyesi

Tamam ozman tşkür ediyorum... :)

18. muratz

muratz TÜİSAG Üyesi

arkadaşım sana yansıyan bişey olmamış. nötr durumdasın.şimdiki doğru sayın kaç?

19. Adem BÜYÜKKÖPRÜ

ama tek fark iş kapsamına girmeyenler yönetmelikte geçiyor bunlar dışında kalan bütün işler 6331 Sayılı İş Kanunu Kapsamında :) güzel soruydu bence , ama bende yanlış yaptım afeti sectim bile bile :)

20. Adem BÜYÜKKÖPRÜ

rica ederim ne demek :)

msxmsx bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica