Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. GÖNÜL KARATEPE

GÖNÜL KARATEPE TÜİSAG Üyesi

Yangın Sınıfları ve Yanma Çeşitleri
    D SINIFI “ Yangınlar: Hafif Metal Yangınları

— Titanyum, Magnezyum, Alüminyum,

— Uranyum, Fosfor, Sodyum

D Sınıf Yangınlar, özel amaçla üretilmiş D sınıfı Kuru Toz ile söndürülür.

2. erdal bilek

erdal bilek TÜİSAG Üyesi

var ama nasıl yaoılacak

3. barantam

barantam TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 76.soru elle taşıma yönetmeliğine göre yanlış olduğunu düşünüyorum.Yönetmeliği okuyorum ama 3. maddenin doğru olduğunu anlayamıyorum.

4. yusuf c.

yusuf c. TÜİSAG Üyesi

39. soru 61. soru ve 63. soru iptal olur

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. çağdaş özkan

çağdaş özkan TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı soru 39 a takıldım bende B şıkkı aynen söyle diyor

İSGB, İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürültülmesine ve çalışan personel sayısına uygun büyüklükte bir yerde kurulur diyor.

Arkadaslar benim anladığım 3.kattada isgb kurulur mantığı çıkıyor sorudan dogru deilmi????
    Ama isgb zemin katta olması gerekmiyormu??

6. evrenertosun

evrenertosun TÜİSAG Üyesi

Benim doğru sayım 82 ama ağustos sınavında canı feci acıyanlardanım. bu yüzden ne gerekirse yaparım... C sınıfı A kitapçığı 6. soruda mesela, cevap "Yönetmelikler Cumhurbaşkanı tarafından imzalanmadan resmi gazetede yayımlanmaz" denilmiş. Yani bu cevaba yanlış denilmiş. SOruyorum size arkadaşlar, hepimiz İSG eğitimi aldık ve çoğunluğumuz Mühendis Mimar tayfasıyız, Resmi gazetede yayınlanan hangi yönetmelik vs. Cumhurbaşkanına imzalatılmadan yayınlanabilir ki? Cumhurbaşkanı ya onaylar resmi gazete de yayınlanır, ya da veto eder, aynen önüne yine gelirse onaylar ama anayasa mahkemesine başvurur. Bunu herkes bilir. Ama soru cevabı bu şekilde verilmiş.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. barantam

barantam TÜİSAG Üyesi

itirazın nasıl yazılacağını anlatsın bilen birisi

8. evrenertosun

evrenertosun TÜİSAG Üyesi

Dilekçene soruyu ve neden yanlış olduğunu düşündüğünün gerekçesini yazıyorsun. itiraz ettiğin soru başına, belirtilen hesap numarasına 10 TL yatırıyorsun ve dilekçeyi 3 gün içerisinde bakanlığa iletiyorsun...

9. yusuf c.

yusuf c. TÜİSAG Üyesi

benzidin hangi limit değerin altında olursa yasak uygulanmaz diyor . cevap % 0.1 diyor... %0.001 ve %0.0001 in altında da kullanmasına yasak uygulanmaz yani. bilmiyorum yönetmeliğe bile gerek yok. yani sorunun iptali için kanıt sorunun kendisidir. bana katılan arkadaş yok mu acaba....? iptal için dilekçelerde bunu kesin yazın arkadaşlar...

10. YAŞAR ERTAÇ

YAŞAR ERTAÇ TÜİSAG Üyesi

C Sınıfı B grubu 86. soru
    Metal yangınlarını aşağıdakilerden hangisi söndürür? diyor
    D tipi kuru kimyevi toz olmalı doğru cevap. Cevap şıkkı köpük diyor.
    Bu soruya da itiraz edilebilir.

11. çağdaş özkan

b kitapcıgı 39. soruyla ilgili
    Yönetmelikte aynen söyle yazıyor ;
    İSGB, İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürültülmesine ve çalışan personel sayısına uygun büyüklükte bir yerde kurulur. Bu birimin asıl işin yürültüğü mekanda ve giriş katta olması esastır.

Böyle devam etmesi gerekmezmiydi arkadaslar. Sonuc ben b sıkkı bu sorulduğu gibi kalınca heryerde kurulur diye anlıyorum.

12. çağdaş özkan

Yusuf bey o benzidin benmde yanlıs fakat limit değer dediği için bence iptal olmaz diye düşünüyorum.

13. YAŞAR ERTAÇ

YAŞAR ERTAÇ TÜİSAG Üyesi

D-Tozu (Hafif Metal Tozu)
    Özel tozlardır. Metal yangınlarında kullanılmaktadır. Yüksek ısıya karşı dayanıklıdır. Boğma yöntemiyle söndürme işlemi gerçekleştirilmektedir.

14. yaprak köse

yaprak köse TÜİSAG Üyesi

bence de öyle ben de bu soruya itiraz etmek istiyorum

15. serkan55

serkan55 TÜİSAG Üyesi

dikkat ederseniz sadece yangınla mücadle için kaç destek eleman gerekir demiş, ilk yardım vb.. başka bir şey yok.. o yüzden 1 doğru

16. çağdaş özkan

bana kurstan senin itiraz etmene gerek yok biz edeceğiz dendi?

17. yasinesraöztürk

yasinesraöztürk TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar çok iyi organize olmamız lazım itiraz için zmanımız az ...

18. ufuk sağlık

ufuk sağlık TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar metal yangınları sorusunun cevabı yanlış değil mi? cevap köpük diyor ama D tipi kkt olmalı cevap

19. caniko

caniko TÜİSAG Üyesi

resmi gazete 19 Aralık 2007 Çarşamba Sayı : 26735
    resmi gazete 9 Eylül 2009 Çarşamba Sayı : 27344

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİĞİN EKLERİ

Ek-1

Bina Tehlike Sınıflandırması

Ek-1/A Düşük Tehlike Kullanım Alanları

Düşük yangın yüküne sahip, düşük yanabilirliği olan ve yangına karşı direnci en az 30 dakika olan 126 m2’den büyük bölümü olmayan mekânlar. Okullar ve diğer eğitim kurumları (belirli alanları* ), bürolar (belirli alanları* ) , hapishaneler

* Kullanım alanları, Ek-1/B ve Ek-1/C kapsamına girmeyen alanlar.

Ek-1/B Orta Tehlike Kullanım Alanları
    KULLANIM TÜRÜ

Orta Tehlike -1

Orta Tehlike -2

Orta Tehlike -3

Orta Tehlike -4

Cam ve seramikler

Cam fabrikaları

Kimyasallar

Çimento işleri

Fotoğraf laboratuvarları, fotoğraf film fabrikaları

Boyama işlemleri, sabun fabrikaları

Mum ve balmumu fabrikaları, kibrit fabrikaları, boyahaneler

Mühendislik

Metal levha üretimi

Otomotiv fabrikaları, tamirhaneleri

Elektronik fabrikaları, buzdolabı ve çamaşır makinesi fabrikaları

Yiyecek ve içecekler

Mezbahalar, mandıralar

Fırınlar, bisküvi, çikolata, şekerleme imalathaneleri, bira fabrikaları

Hayvan yemi fabrikaları, meyve kurutma, suyu çıkarılmış sebze ve çorba fabrikaları, şeker imalathaneleri, tahıl değirmenleri

Alkol damıtma

Çeşitli

Hastaneler, oteller, konutlar, lokantalar, kütüphaneler (kitap depoları hariç), okullar, bürolar

Fizik laboratuvarları, çamaşırhaneler, otoparklar, müzeler

Radyo ve televizyon yayınevleri, tren istasyonları, tesisat odaları

Sinemalar, tiyatrolar, konser salonları, tütün fabrikaları

Kâğıt

Cilthaneler, mukavva fabrikaları, kâğıt fabrikaları, baskı işleri ve matbaalar

Atık kâğıt işletmeleri

Lastik ve plastik

Kablo fabrikaları, plastik döküm ve plastik eşya (köpük plastik hariç), kauçuk eşya fabrikaları, sentetik lif (akrilik hariç) fabrikaları, Vulkanize fabrikaları

Halat fabrikaları

Dükkânlar ve ofisler

Bilgisayara veri işleme ofisleri (veri saklama odaları, hariç)

Büyük mağazalar, Alışveriş merkezleri

Sergi salonları

Tekstiller ve konfeksiyon

Deri eşya fabrikaları

Halı fabrikaları (kauçuk ve köpük plastik hariç), kumaş ve giysi fabrikaları, fiber levha fabrikaları, ayakkabı imalathaneleri, triko (örgü), ev tekstili (bez) fabrikaları, yatak, şilte fabrikaları (köpük plastik hariç), dikim ve dokuma atölyeleri, yün ve yünlü kumaş atölyeleri

Pamuk iplikhanesi, keten ve kenevir hazırlama tesisleri

Kereste ve tahta

Ahşap işleri fabrikaları, mobilya fabrikaları (köpük plastikler hariç), mobilya mağazaları, koltuk, kanepe ve benzeri döşemelerinin (plastik köpük hariç) imalathaneleri

Odun talaşı fabrikaları, yonga levha fabrikaları, kontrplak levhaları

Orta Tehlike-1 ve Orta Tehlike-2 kullanım alanlarında boyama işlemi ve benzeri yüksek yangın yüküne sahip alanlar var ise kullanım alanları Orta Tehlike-3 olarak değerlendirilir.

20. yalçın güngör

yalçın güngör TÜİSAG Üyesi

Toprak kaçak akım şalterleri için hangisi doğrudur sorusunda ( kaçak akım koruma şalteri kullanıldığı taktirde iletkenliği nispeten az olan bir topraklama düzeneği yeterli olabilir. ) arkadaşlar ben bunun mantığını anlamadım iletkenliği fazla olması gerekmiyormu topraklamanın..itiraz edicek arkadaşlar bu soruyuda değerlendirsin..Allah yardımcısı olsun herkezin

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica