Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. famesss

famesss TÜİSAG Üyesi

Dilekçe

Ekli Dosyalar:

allerjik ve sahinuc bu yazıya teşekkür etti.
  2. EMRE ŞİMŞEK

EMRE ŞİMŞEK TÜİSAG Üyesi

evet katılıyorum bende hazırladım

3. Samet Özonur

Samet Özonur TÜİSAG Üyesi

Bekir bey nasıl doğru olabilir açıklarmısınız?

16. soruda yazım yanlışı olmasından kaynaklı olup soru iptale gider, 39. soruda ise bize sınır değeri değil sınır değerinin altında olup kullanımına ilişkin yasak olmaz deniliyor sınır değer 0,1 ve bunun altındaki değerlerde B ve D şıklarında mevcut soru kurgusunda hata olduğu için soru iptale gider ve 61. soru size metalleri köpükle söndürülmesi söylendi yada nerede yazıyor metallerin köpükle söndürüleceği ben yönetmelikte bu maddelerin sadece D tipi kuru kimyevi tozla söndürüleceğini okudum bu soruda ise şık değişikliği olur. Eğer bu soruların doğru olduğu kanaatindeyseniz lütfen bize bunları açıklayın.

4. Şükrü Şenyürek

Şükrü Şenyürek TÜİSAG Üyesi

İtiraz dilekçesi örneği soran arkadaşlara...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

5. FIRAT YILDIRIM

FIRAT YILDIRIM TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar itiraz edilebilecek soruların hepsini biri bana yazabilirmi acaba?

6. Şükrü Şenyürek

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Şükrü Şenyürek

39. ve 61 nolu sorularla ilgili açıklamanıza kesinlikle katılıyorumFakat bunların EYLEME dönüşmesi lazım. Yani DİLEKÇE ve itiraz arkadaş . Yoksa bir anlamı olmuyor. Lütfen bize yapılan bu SAYGISIZLIĞA duyarsız kalmayalım.

8. Şükrü Şenyürek

İtiraz dilekçesi arkadaş.

Ekli Dosyalar:

9. famesss

famesss TÜİSAG Üyesi

Salim Bey sorusu için dilekçe hazırlamayı unutmayalım arkadaşlar

10. efkanipek

efkanipek TÜİSAG Üyesi

şükrü abi ben 69 ile kaldım dilekçe nasıl olacak bilgi verirmisin

11. Seher Şimşek

Seher Şimşek TÜİSAG Üyesi

A Kitapçığı, 61 ve 63. sorular iptal edilmeli, örnek dilekçe aşağıdadır. Ayrıca, sorulara itirazlar, kitapçık yayınlandıktan itibaren 3 iş günü içinde yapılmalı, (3 gün içinde belirtilen adreste olmalıymış (saçma) o yüzden bugünden itibaren dilekçeleri göndermekte fayda var. Ben noter aracılığıyla göndereceğim.

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞINA
    (İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü)

(Adres: Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 PK:06520 Emek-ANKARA)

Özü: 21 Aralık 2013 tarihinde yapılan sınavın (C Sınıfı) A Kitapçığının 61. ve 63. Sorularına itirazlarımın sunulmasıdır.

Açıklamalar: 1-) 61. Soru Hakkında;

D sınıfı yangın tanımına 9 Aralık 2007 tarih ve 26735 sayılı resmi gazete’de yayımlanan “BinalarınYangından Korunması Hakkında Yönetmelik”in 4. maddesinde yer verilmiştir;

vv) Yangın türü: Yanmakta olan maddeye göre;
    1) A sınıfı yangınlar: Odun, kömür, kâğıt, ot, doküman ve plastik gibi yanıcı katı maddeler yangınını,
    2) B sınıfı yangınlar: Benzin, benzol, makine yağları, laklar, yağlı boyalar, katran ve asfalt gibi yanıcı sıvı maddeler yangınını,
    3) C sınıfı yangınlar: Metan, propan, bütan, LPG, asetilen, havagazı ve hidrojen gibi yanıcı gaz maddeler yangınını,
    4) D sınıfı yangınlar: Lityum, sodyum, potasyum, alüminyum ve magnezyum gibi yanabilen hafif ve aktif metaller ile radyoaktif maddeler gibi metaller yangınını,

09 Eylül 2009 tarih ve 27344 sayılı resmi gazete’de yayımlanan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in 37. maddesi aşağıdadır:

MADDE 37 –Aynı Yönetmeliğin 99 uncu maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Taşınabilir söndürme cihazları
    MADDE 99- (1) Taşınabilir söndürme cihazlarının tipi ve sayısı, mekânlarda var olan durum ve risklere göre belirlenir. Buna göre;
    a) A sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle çok maksatlı kuru kimyevi tozlu veya sulu,
    b) B sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu, karbondioksitli veya köpüklü,
    c) C sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu veya karbondioksitli,
    ç) D sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru metal tozlu,

Sonuç olarak, mezkur yönetmelik maddelerinden de anlaşılacağı üzere D sınıfı yangınlar için kullanılacak söndürme cihazlarında kuru metal toz kullanılacaktır. Köpük ise yalnızca B Sınıfı yangınlarda kullanılmaktadır. (Benzin, benzol katran vb.)

21 Aralık 2013 tarihinde yapılan işbu sınavın (C Sınıfı) A Kitapçığının 61. Sorusunun cevap anahtarında doğru cevap B seçeneği olan “Köpük” olarak verilmiştir ki, bu cevap yanlıştır. Doğru cevap, benim cevap anahtarımda da belirttiğim üzere ………… seçeneği olan “……………………” dur.

İş bu yanlışlığın düzeltilerek mağduriyetimin giderilmesini teminen 61. soruya doğru cevap verdiğimin kabulü,

Açıklamalar: 2-) 63. Soru Hakkında;

19.12.2007 tarih ve 26735 sayılı resmi gazete’de yayımlanan “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’in (Değişik: 10/08/2009- 2009/15316 K.) Ek-1/B Orta Tehlike Kullanım Alanları başlığında Orta Tehlikeli yerler belirtilmiştir. “Hastaneler, oteller, konutlar, lokantalar, kütüphaneler (kitap depoları hariç), okullar, bürolar”

21 Aralık 2013 tarihinde yapılan işbu sınavın (C Sınıfı) A Kitapçığının 63. sorusunun cevap anahtarında doğru cevap B seçeneği olan “Düşük Tehlike” olarak verilmiştir ki, bu cevap yanlıştır. Doğru cevap, benim cevap anahtarımda da belirttiğim üzere ………… seçeneği olan “…………….” dir.

İş bu yanlışlığın düzeltilerek mağduriyetimin giderilmesini teminen 63. soruya doğru cevap verdiğimin kabulü,

Yukarıda Açıklamalar 1 ve 2 başlığı altında verdiğim bilgilere göre 61 ve 63. Soruların cevap anahtarındaki şıklarına itirazlarımı bildirir, bu sorulara cevaplarımın doğru kabul edilerek değerlendirilmesi hususunda,

Gereğinin arz ederim.

kadirman ve efkanipek bu yazıya teşekkür etti.
  12. efkanipek

efkanipek TÜİSAG Üyesi

gerekçe ne olacak

13. efkanipek

efkanipek TÜİSAG Üyesi

gerekçe ne olacak

14. fatmaksr

fatmaksr TÜİSAG Üyesi

çok acil birşey sormak istiyorum. doğru yaptığımız sorunun şıkkı değiştirilirse sorumuz yanlışmı sayılcak?

15. efkanipek

efkanipek TÜİSAG Üyesi

yok yıne doğru

16. fatmaksr

fatmaksr TÜİSAG Üyesi

eminmisiniz peki

17. efkanipek

efkanipek TÜİSAG Üyesi

evt

18. cerci44

cerci44 TÜİSAG Üyesi

kreş demek isteniliyor.150 kadın çalışan olunca.

19. yussuf blk

yussuf blk TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 6 soru için itiraz dilekçesi ve gerekçelerini yazdım son şeklinde paylaşıyorum burda isteyen istediği soruyu alıp hemen gerekli adrese gönderebilir , acamayan varsa bana ulaşsınlar birlikyusuf@hotmail.com gönderirim mail adreslerine

Ekli Dosyalar:

PINAR KARAKOÇOĞLU ve fizikci01 bu yazıya teşekkür etti.
  20. yusuf c.

yusuf c. TÜİSAG Üyesi

şahin seni tebrik ederim en güzelini sen hazırlamışsın. köpük cevaplı soruda. ymnetmelikte kuru kimyevi toz ile söndürülür dedği için sorunun iptaline diye başvuru yapmak lazım.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica