Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. imrenlim

imrenlim TÜİSAG Üyesi

slm arkadaşlar 18 ağustos mağduru olarak (68 le kalmıştım)yol göstermek babından yazıyorum.
    1-iptal sorular herkese doğru olarak geçer
    2-şık değişikliği olursa o şık doğru olanlar kabul edilir.
    3-ne kadar fazla itiraz o kadar iyi olur ,işi başkasına bırakmayın
    4-iptallerle ilgili (dayanakları ile ilgili ve daha fazla iptal olması açısından)kursunuzla iletişime geçin
    5-zaman daraltmadan bugün muhakkak kargoya verin.ptt yapmayın garanti vermez
    en iyisi kargo şirketleri
    6-iptallerle ilgili 10 gün sonra yayınlıyorlar ayrıca şahsa yazılı cvp veriyorlar
    allah yardımcınız olsun

2. 09Hülya

09Hülya TÜİSAG Üyesi

3. tibetduman

tibetduman TÜİSAG Üyesi

İlginc ee simdi bi sikinti olursa biz sinavami itiraz edecegiz o nasil olacak ulan nerde sacma sapan isler varsa bizde gidip buluyoruz isg uzmanligiymis bilseydim paxarcilik

ayşe akagündüz bu yazıya teşekkür etti.
  4. 09Hülya

09Hülya TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Bunyamincicek

Bunyamincicek TÜİSAG Üyesi

Kişiye göre iptal olmaz zaten

6. Bunyamincicek

Bunyamincicek TÜİSAG Üyesi

Ankaradaki arkadaşlar gidip elden teslim etse daha mantıklı olmaz mı?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. birce

birce TÜİSAG Üyesi

kesinlikle katılıyorum. D tipi yangın

8. kubilay polat

kubilay polat TÜİSAG Üyesi

Açıklamalar: 1-) 61. Soru Hakkında;

D sınıfı yangın tanımına 9 Aralık 2007 tarih ve 26735 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “BinalarınYangından Korunması Hakkında Yönetmelik”in 4. maddesinde yer verilmiştir;

vv) Yangın türü: Yanmakta olan maddeye göre;
    1) A sınıfı yangınlar: Odun, kömür, kâğıt, ot, doküman ve plastik gibi yanıcı katı maddeler yangınını,
    2) B sınıfı yangınlar: Benzin, benzol, makine yağları, laklar, yağlı boyalar, katran ve asfalt gibi yanıcı sıvı maddeler yangınını,
    3) C sınıfı yangınlar: Metan, propan, bütan, LPG, asetilen, havagazı ve hidrojen gibi yanıcı gaz maddeler yangınını,
    4) D sınıfı yangınlar: Lityum, sodyum, potasyum, alüminyum ve magnezyum gibi yanabilen hafif ve aktif metaller ile radyoaktif maddeler gibi metaller yangınını,

09 Eylül 2009 tarih ve 27344 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in 37. maddesi aşağıdadır:

MADDE 37 –Aynı Yönetmeliğin 99 uncu maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Taşınabilir söndürme cihazları
    MADDE 99- (1) Taşınabilir söndürme cihazlarının tipi ve sayısı, mekânlarda var olan durum ve risklere göre belirlenir. Buna göre;
    a) A sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle çok maksatlı kuru kimyevi tozlu veya sulu,
    b) B sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu, karbondioksitli veya köpüklü,
    c) C sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu veya karbondioksitli,
    ç) D sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru metal tozlu,

Sonuç olarak, mezkur yönetmelik maddelerinden de anlaşılacağı üzere D sınıfı yangınlar için kullanılacak söndürme cihazlarında kuru metal toz kullanılacaktır. Köpük ise yalnızca B Sınıfı yangınlarda kullanılmaktadır. (Benzin, benzol katran vb.)

21 Aralık 2013 tarihinde yapılan işbu sınavın (C Sınıfı) A Kitapçığının 61. Sorusunun cevap anahtarında doğru cevap B seçeneği olan “Köpük” olarak verilmiştir ki, bu cevap yanlıştır. Doğru cevap, benim cevap anahtarımda da belirttiğim üzere ………… seçeneği olan “……………………” dur.

İş bu yanlışlığın düzeltilerek mağduriyetimin giderilmesini teminen 61. soruya doğru cevap verdiğimin kabulü,

Büşra KEŞİR bu yazıya teşekkür etti.
  9. kubilay polat

kubilay polat TÜİSAG Üyesi

dilekçe yazıp gönderen arkadaşlar var mı

Ekli Dosyalar:

10. birce

birce TÜİSAG Üyesi

kesin katılıyorum. yönetmelik açık. kaynak işinde gürültü tehlikesi yok ki
    2 ve 3 olmalıydı cevap. 123 değil

11. Büşra KEŞİR

Büşra KEŞİR TÜİSAG Üyesi

her yerde Metal yangınları için d tipi yazıyor, abim itfaiyeci ona sordum o da d tipi toz ile söndürülür dedi.

12. Sgsevgi

Sgsevgi TÜİSAG Üyesi

49.soru
    1-gürültü
    2-zararlı ışınım
    3-tehlikeli kimyasallar
    hepsi doğruymuş gürültü kaynakta tehlike değil ki

kaynakçılıktaki Tehlikeler : Kaynak türlerinin hemen hemen hepsinde ortak tehlikeler bulunmaktadır. Bunlar genel olarak şu şekildedir.
    a) Elektrik tehlikesi
    b) Endüstriyel gaz tüplerinin patlama tehlikesi
    c) Işın ve ışık tehlikesi
    d) Duman, gaz ve toz tehlikesi.

13. bariscam

bariscam TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar kuaförler,berberler,apartmanlar gibi yerlerde risk analizi yapılabilmesi için bakanlık kılavuz sorular hazırlamış ve bunları değerlendirerek iş yerlerinde saklamalırını istemiştir. çünkü mevcut durumda bu yerlerde isg uzmanı çalıştırma zorunluluğu yoktur.bu sorunun bu yönden doğru olduğunu düşünüyorum

14. Ertuğrul4155

Ertuğrul4155 TÜİSAG Üyesi

Kaynak işinde gürültü olmaz istediğinize sorun ama bizim bakanlar iş yok o kadar salaklarki kendi yazdıkları soruların cevaplarını bilmiyorlar. Yangın sorusunda ki yanlışa itfaiyedeki çalışanlar bile güler kendi eğitim sistemlerini bizde görüyoruz ama bu kadarıda pes bu soruyu yazan ve yanlış cevap belirleyen şahıs görevinden istifa etsin rezil oldular

15. 09Hülya

09Hülya TÜİSAG Üyesi

bence de A kitapcığın da 61. soru b şıkkı köpük denmiş oysa c şıkkı D tipi kuru kimyevi toz olmalı çünkü yangın metal yangını ve D tipi

16. bariscam

bariscam TÜİSAG Üyesi

Bende kaynakta gürültü aldığım eğitime göre mantıksız geldi. mevzuatta var mı böyle bişey açıkcası bilmiyorum ama yanlış olduğunu düşünüyorum

17. çağdaş özkan

çağdaş özkan TÜİSAG Üyesi

akradaslar su dusuk tehlike orta tehlike olayıyla ilgili gerekce yazan varsa paylasabilirmi onuda ekleyip gönderecegim hemen

18. sinanadik1983

sinanadik1983 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar dilekçe hazırlayanlar var mı

19. Ehakkas

Ehakkas TÜİSAG Üyesi

aynen bende

20. yüksel biçer

yüksel biçer TÜİSAG Üyesi

çok iddialı konuşmak istememem ama puan hesabı şöyle yapılıyor (doğru sayısı/soru sayısı)x100 bu herhangi bir sorunun iptal edilmesi durumunda soru sayısı 100 değilde iptal edilenlerin sayısının çıkarılması ile elde edilir diye düşünüyorum

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica