Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. dygurbak

dygurbak TÜİSAG Üyesi

şubat olarak biliyorum

2. oguzhan altuntaş

oguzhan altuntaş TÜİSAG Üyesi

bende gurultu harıç dedım ?

3. Bunyamincicek

Bunyamincicek TÜİSAG Üyesi

Yönetmelik resmen yazmış olmak için eklemiş...
    Teşekkür ederim

4. Kuzju

Kuzju TÜİSAG Üyesi

1-2 soru iptal olsun bana yetiyor geçerim diyen sınırda kalmış arkadaşlar varsa şayet, olabilecek şık değişikliklerinde doğru yaptığı sorunun yanlış sayılma ihtimalini göz ardı etmesin lütfen.
    Geçen sınavda ben aynı konumdaydım, yanlış yaptığım 2 soru iptal olsa yeter derken şık değişikliğine gidilen asetilen sorusuyla doğru yaptığım yanlış oldu ve 69 ile kaldım.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. famesss

famesss TÜİSAG Üyesi

BENZİDİN İ UNUTMAYIN

SORU NUMARASI

SORU METNİ

İLAN EDİLEN CEVAP

DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

39

Benzidin ve tuzları’nın başka bir kimyasal madde içindeki konsantrasyonu, aşağıda verilen hangi limit değerin altında bulunuyorsa kullanımına ilişkin yasak uygulanmaz?

a) Ağırlıkça % 75

b) Ağırlıkça % 0,001

c) Ağırlıkça % 0,1

d) Ağırlıkça % 0,0001

C

Soru İptali

GEREKÇE

KİMYASAL MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Aşağıda belirtilen kimyasal maddelerin ithali, üretimi ve bu maddelerin işyerinde kullanımı ile kimyasal maddeler ihtiva eden aşağıda belirtilen işlerin yapılması yasaktır. Ancak bu maddelerin başka bir kimyasal madde içindeki veya atık maddedeki konsantrasyonu, aşağıda verilen limit değerlerin altında bulunuyorsa bu yasak uygulanmaz.

EINECS No ( 1 )

CAS No ( 2 )

Madde Adı

Yasak Uygulanmayacak

Limit Değer

202-080-4

91-59-8

2-naftilamin ve tuzları

% 0,1 (ağırlıkça)

202-177-1

92-67-1

4-aminodifenil ve tuzları

% 0,1 (ağırlıkça)

202-199-1

92-87-5

Benzidin ve tuzları

% 0,1 (ağırlıkça)

202-204-7

92-93-3

4-nitrodifenil

% 0,1 (ağırlıkça)

B, C ve D şıklarındaki sayısal değerlerin sorunun cevabına aykırı olmadığı gerekçesiyle doğru olarak değerlendirilebileceğini, bu sebeple ilgili sorunun B,C ve D şıklarının doğru olarak kabul edilmesi ya da sorunun iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

tolgatanyel bu yazıya teşekkür etti.
  6. oguzhan altuntaş

oguzhan altuntaş TÜİSAG Üyesi

bend d tıpı dıye bılıyorum kopuk ne alaka anlamadım?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. beburduyem

beburduyem TÜİSAG Üyesi

evet yönetmeliğe baktım bende 87.soru itirazsız doğru..

8. Dr.Bozkurt

Dr.Bozkurt TÜİSAG Üyesi

20. soruda konu 1 çalışanı olan bir apartman (site) , Dolayısı ile Risk Değerlendirmesini yapmak için site yöneticisi ve görevlisi yeterlidir. Bunlar haricinde dışarıdan İGU veya site sakinlerinden katılanlar da olabilir ama zorunlu değildir. Bende bir Apt. yöneticisi olarak R.D. aynı şeklide yaptım.
    61. soruya katılıyorum kesinlikle cevap şıkkı yanlış. Muhtemelen D tip KKT olarak cevap şıkkı C olarak değiştirilecektir.
    63. soruyla ilgili açıklamalar Binaların yangından korunması ile ilgili yönetmelikte açıkça belirtilmiş olduğundan doğrudur.
    86. soruda 6331 sayılı yasaya tabi olmayan kurumlara ait kullanılan ekipmanlarda yasaya ve bu yasaya istinaden çıkartılan yönetmeliklere tabi değildir. Dolayısı ile 6331 e dahil olan B şıkkı doğrudur.
    87. soruda ise K.K.D. ile ilgili yönetmelikte tanımlar kısmına bakarsanız 1. şık aynen var. ıı ve ııı ise aynen var ancak soruda son kısım kelime oyunu ile kapsamda yer almaz olarak değiştirilmiş. Sorunun cevabı doğru.

9. murat erdoğdu

murat erdoğdu TÜİSAG Üyesi

yönetmeliği bana gönderirsen itiraza yazacağım..

10. Emrah Yurtsever

Emrah Yurtsever TÜİSAG Üyesi

İTİRAZ EDİLECEK SORULAR

2_C SINIFI İSG UZMAN. A KİTAPÇIĞI’NA GÖRE

SORU :21 Aşağıda verilen tarihlerden hangisi site için yapılan risk değerlendirmesinin yenilenmesi için diğerlerine göre en uygun zamandır?

Yeni yönetmelik ve kazanda yapılan dönüşüm 17 Temmuz 2013’de aynı tarihte olduğuna göre bu tarihte zaten bir risk değerlendirilmesi yapılacaktır. Risk değerlendirilmesinin yenilenmesi sorulduğundan az tehlikeli yerler için 6 yıl ekleyince 17 Temmuz 2019 tarihi oluyor. D şıkkı doğru olmalıydı.

SORU: 36 İki gürültü kaynağının toplamda kaç db(A) olduğunu soran soruda doğru cevapta 100 den sonra küsuratı da yazılmalıydı. 100,1 olması gerekiyorsa bunun şıklarda olmayışı. İptal edilmeli. 100'ün üstünde tek değer olarak 103'ü işaretleyenlerde 100 işaretleyenler de kendilerine göre haklı olurlar bu durumda.

SORU: 39 “Benzidin ve tuzlarının” başka bir kimyasal madde içindeki konsantrasyonu aşağıda verilen hangi limit değerinin altında bulunuyorsa kullanımına ilişkin yasak uygulanamaz ?

Bu soruya göre c şıkkındaki %0,1 ‘in altında bulunan değerlere yasak uygulanmaması demek aynı zamanda B şıkkındaki %0.001’in altındaki ve D şıkkındaki %0.0001’in de altındakilere de yasak uygulanamayacağı için B,C,D üç şık birden doğru olmaktadır.

Soruda “Yasak uygulanamayan en üst limit değer hangisidir” şeklinde sorulsaydı o zaman doğru seçenek sadece C olurdu. Soru yanlış sorulduğundan iptal edilmeli.

SORU : 41 OSGB ile ilgili soruda OSGB’lerin hastalıkları tedavi etme görevi olmadığı için C şıkkındaki çalışanların geçmişte yakalandıkları hastalıklar ile ilgili bilgiler ancak hastanelerden alınabilir. OSGB bu konuda doğru bilgi veremeyebilir. OSGB ancak ortaya çıkabilecek hastalıklarla ilgili bilgiler verebilir. Bu durumda B ve C şıklarının ikisi birlikte işaretlenemeyeceği için soru iptal edilmeli.

SORU:49 da Gürütünün kaynak işlerinde tehlike olabilmesi için kaynak yaparken çıkan gürültünün 80-85 db olması gerekir. Bu seviye olmazsa doğru cevap D değil C olmalıydı.

SORU:76 Elle kaldırma işlerinde cinsiyete göre kaldırılabilecek kg değerlerini gösteren ve uygulanan tablolar var. Risk değerlendirmesine göre şeklinde belirtilmeden direk sayısal kg değerleri verilmiştir.

Buna göre 76’nın doğru cevabı D değil, C)Yalnız II olmalıydı.

SORU:6- “Yönetmelikle” ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

c) Başbakanlık, Bakanlıklar,valilikler ve kamu tüzel kişilerinin kendi iç işleyiş esaslarını, kanun ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere çıkardığı idari düzenlemelerdir.

Bu c seçeneğine göre de sadece bahsedilen yerlerin iç işleyiş esasları için yönetmelik çıkarılır anlamı çıkıyor. Oysa yönetmelik örneğin bir sanayi kuruluşunun, bir binanın, benzer işleri yapan işyerlerinin iç işleyiş esaslarıyla da ilgili çıkartılıyor ki bunların sayısı daha da fazladır. Bu nedenle bu c şıkkı ile beraber Cumhurbaşkanından bahseden a şıkkı ikisi birden yanlış oluyor. İki şık birden işaretlenmeyeceği için sorunun iptal edilmesi gerekir.

SORU :8 SSG kanununa Göre hangisi iş kazası sayılmaz sorusunda.

B)İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle meydana gelen kaza. Bu B seçeneğinde de işverenin kendisi bir iş yaparken kendisinin uğradığı bir kaza anlamı da çıkıyor. İş verenin kendisinin kaza yapması iş kazasına girer mi. Girmezse bu da iş kazası sayılmaz. D şıkkındaki otobüs seçeneği de sayılmaz. İki şık birden işaretlenmeyeceği için sorunun iptal edilmesi gerekir

11. emin_akkopru

emin_akkopru TÜİSAG Üyesi

bence de cevap D tibi KKT olmalı. bunun için ne yapılmalı bilmem itraz ise itiraz edilmeli

12. Bunyamincicek

Forklift sorusu b kitapçığı 82. sorunun II. şıkkında forkliftin devrilmesi halinde yer ile forkliftin belirli kısımları arasına taşınan çalışanlar için yeterli açıklık kalmasını sağlayacak yapıda olmalıdır.

Forrkliftle insan taşınması yasak değilmi?

13. ulkmklf

ulkmklf TÜİSAG Üyesi

forklift sorunda b ve d şıkkı arasında çok kaldım çünkü soruda devrilmesinden kaynaklanacak risklerin azaltılmasıyla ilgili soruluyor o yüzden devrilmeyecek yapıda olması seçeneğini dahil etmedim burda tam bir türkçe muamması vardı bence

14. Oktay Acar

Oktay Acar TÜİSAG Üyesi

İŞEKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
    BAKIM, ONARIM VE PERİYODİK KONTROLLERİLE İLGİLİ HUSUSLAR EK-III
    2.4. Tezgâhlar

2.4.1. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri EK-III, madde 1.4.’te yer alan hususlara uygun olarak yapılır.
    2.4.2. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.
    2.4.3. Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış makine ve tezgâhların periyodik kontrolü; makine veya mekatronik mühendisi ile elektrik mühendisleri ve/veya bunların teknikerleri tarafından birlikte yapılır.

15. kerem5225

kerem5225 TÜİSAG Üyesi

risk değerlendirme dokümanınn son sayfasında kimin imzasının olması zorunlu değildir. Sorusunda destek elemanı kuruldan çıkartıldığı için olmaması lazım bence hatalı bir soru.

bio-mine bu yazıya teşekkür etti.
  16. Bunyamincicek

c) Forkliftin devrilmesi halinde, yer ile forkliftin belirli kısımları arasında taşınan çalışanlar için, yeterli açıklık kalmasını sağlayacak yapıda veya

Forkliftle sadece yük taşınır Çalışan taşınmaz diye biliyorum..
    Bu soruya itiraz etmek gerekmez mi?

17. ulkmklf

ulkmklf TÜİSAG Üyesi

soru forkliftin kullanımında risklerin azaltılması şeklinde olursa devrilmeyecek yapıda olması öncelikle olurdu

18. diyap

diyap TÜİSAG Üyesi

İtirazımı yaptım bugün postaya verdim ..... dilekçemi yayınlayacağım ama bitürlü beceremedim kopyala yapıitır olmuyor

19. kerem5225

kerem5225 TÜİSAG Üyesi

Bende sizin gibi düşündüm devrilmeyecek yapıda olduktan sonra gerisi boş. Nasıl olsa devrilmeyecek.

20. Oktay Acar

Oktay Acar TÜİSAG Üyesi

bu soruyu bende yanlış yaptım, lâkin (b) bendinden ... belirli kısımları arasında taşınan çalışanlar için ... diyor.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica