Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Ertuğrul4155

Ertuğrul4155 TÜİSAG Üyesi

sınav girecek arkadaşlar Size benden tavsiye çok çalışmayın kalırsınız sonra çok üzülürsünüz

2. celilcevik

celilcevik TÜİSAG Üyesi

Ertuğrul bende katılıyorum sana o kadar detay çalışmışım ki şimdi üzülüyorum sorular normal zorluktaydı ama çok detay çalıştığım için sürekli sorular için yorum yaptım kendi kendime bu da yanılttı beni.

Bekenim bu yazıya teşekkür etti.
  3. yasinkara81

yasinkara81 TÜİSAG Üyesi

yönetmeliğe bak bence orda yazıyo kkd kapsamındadır.

4. Didem0211

Didem0211 TÜİSAG Üyesi

sınav İLE İLGİLİ İTİRAZLAR
    Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının
    http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından
    itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne 4

yapabileceklerdir.

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner
    Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540
    5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil)
    “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul
    edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı
    No:42 Emek-ANKARA’dır.

sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip
    sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

Adayların sınav uygulamasına ve sonuçlara (bilimsel içerikli itirazların sonuçlandırılıp kesin
    sonuçların ilanından sonra) dair itiraz başvuruları sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren en
    geç 5 (beş) iş günü içerisinde; MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye
    İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Şubesi Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara
    Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal
    Tahsilat Programı” aracılığı ile 10 TL (KDV dahil) “sınav sonuçlarına itiraz ücreti” adı altında
    yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı
    No:42 Emek-ANKARA’dır. İtiraz başvuruları topluca, İSGGM tarafından alınıp MEB’e
    iletilecek ve kesin sonuçlar MEB tarafından adaylara yazılı olarak bildirilecektir.

Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu
    olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

sınav uygulamasına ve sonuçlara ilişkin itirazlar 10 (on) gün içerisinde YEĞİTEK tarafından
    incelenip sonuçlandırılarak adaylara ve İSGGM’ye bildirilecektir.

Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas
    alınacaktır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

dilek akl bu yazıya teşekkür etti.
  5. Bunyamincicek

Bunyamincicek TÜİSAG Üyesi

Hangi yönetmeliklerin Resmi Gazetede yayımlanacağı kanunda belirtilir. Doğru zaten.
    hangisi yanlıştır diyor.

6. Rıdvan YILMAZ

Rıdvan YILMAZ TÜİSAG Üyesi

Risk Değerlendirmesi yönetmeliğine göre risk adımları sorusunda RİSK BELİRLENMESİ VE ANALİZİ nasıl oluyor. yönetmelikte bu geçiyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Ertuğrul4155

Aynen o kadar çalıştım hep 2 şık arasında kaldım doğru yaptığımı sildim yanlışı işaretledim bu sınava çalışan kazanamaz bırakın ön bilgilerini Size yeter detaya gerek yok Forklift sorusunu bile bilinçli yaptım o bile yanlış yangın sorusunu çözerken doğru cevabı bulamamıştım metal tozu yerine kimyevi vardı mantık olarak onu işaretledim ama cevaba bak hiç alakası olmayan köpük çıktı saçmalık bu sınav kazanamıyayim çalışma Bakanlığını mahkemeye vereceğim verdikleri bilgiler yanlış diye kendi Yönetmelik veriyor herkes ona göre cevaplıyor ama doğru denilen cevap yönetmelikte yok bu işin civisi çıktı

8. azmcyln

azmcyln TÜİSAG Üyesi

9. codcag

codcag TÜİSAG Üyesi

"forkliflerin devrilmesinden kaynaklanan risklerin azaltılmasıyla ilgili" diyor soruda. eğer forkliftle yapılan çalışmalardaki riskleri azaltmak dese idi, 4 madde de doğruydu. Ama zaten forklift devrilmiş durumu yok mu bu soruya göre? yani forklift devrildikten sonra en az nasıl zararla kurtulunur gibi sorulmamış mı soru.? ben mi çok detaylı düşündüm ? I, III. IV yaptım bu yüzen devrilmiş bi şeye devrilmeyecek yapıda demek nasıl olur? amaç o tabi de ...

10. famesss

famesss TÜİSAG Üyesi

ben az once gonderdim dilekceyi istanbuldan yalniz yarin ulasip ulasmayacagini bilmiyorum dediler , ins bi sorun cikmaz , metal sorusu ile orta tehlike sorusu icin itiraz ettim , sizlerde gonderin dilekceleri bol bol gonderelim , bi onceki sinavda 7-8 soru iptal ettirdiler sinava girenler

11. Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan TÜİSAG Üyesi

Bu soruda hata olmasında ziyade, sorunun dayanaklandırıldığı yönetmelikte hata var. Yönetmeliğe göre soru doğru. O yüzden bu soruyu iptal etmezler. Hem itiraz edecekler neye dayanalarak itiraz edebilirler ki?

12. azmcyln

azmcyln TÜİSAG Üyesi

B GRUBU 2. SORU İÇİN;

Risk kontrol adımları

MADDE 10 – (1) Risklerin kontrolünde şu adımlar uygulanır.

a) Planlama: Analiz edilerek etkilerinin büyüklüğüne ve önemine göre sıralı hale getirilen risklerin kontrolü amacıyla bir planlama yapılır.

b) Risk kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması: Riskin tamamen bertaraf edilmesi, bu mümkün değil ise riskin kabul edilebilir seviyeye indirilmesi için aşağıdaki adımlar uygulanır.

1) Tehlike veya tehlike kaynaklarının ortadan kaldırılması.

2) Tehlikelinin, tehlikeli olmayanla veya daha az tehlikeli olanla değiştirilmesi.

3) Riskler ile kaynağında mücadele edilmesi.

c) Risk kontrol tedbirlerinin uygulanması: Kararlaştırılan tedbirlerin iş ve işlem basamakları, işlemi yapacak kişi ya da işyeri bölümü, sorumlu kişi ya da işyeri bölümü, başlama ve bitiş tarihi ile benzeri bilgileri içeren planlar hazırlanır. Bu planlar işverence uygulamaya konulur.

ç) Uygulamaların izlenmesi: Hazırlanan planların uygulama adımları düzenli olarak izlenir, denetlenir ve aksayan yönler tespit edilerek gerekli düzeltici ve önleyici işlemler tamamlanır.

13. Ertuğrul4155

Ben bunların hepsine itiraz etmek istiyorum ama işte olduğumdan edemiyorum

14. Didem0211

Didem0211 TÜİSAG Üyesi

Sizi tebrik ederim duyarlılıgınız için. tespit ettiğiniz sorular bencede hatalıdır. ancak benım tahmın ettıgım 2 tane daha var. 1.si B grubundaki 41.soru TS1800 yazılmış yazım hatası nedenıyle ıptal edılebılır. dıgerı yurt sorusu 151 olan soruda sadace yurt olarak gecıyor ancak yonetmelıkte yurttan bahsederken yonlendırdıgı EK-IV de cocuk bakım yurdu olarak belırtılıyor. bunlarıda ıncelersenız farkedeceksınızdır.

15. FIRAT YILDIRIM

FIRAT YILDIRIM TÜİSAG Üyesi

16. FIRAT YILDIRIM

FIRAT YILDIRIM TÜİSAG Üyesi

ilgili yönetmeliği atarmısn bana

17. hülya yolcubal

hülya yolcubal TÜİSAG Üyesi

1- yurt sorusu iptal edilmeliydi çünkü yurt-kreş karışmıştı
    2- apartman yöneticili soru da kafa karıştırıcı, apartman yöneticisinin şıklarda olmaması gerektiğini düşünüyorum

18. dilek akl

dilek akl TÜİSAG Üyesi

inşallah iptal edilir,inşallahh..

19. beburduyem

beburduyem TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım ben de bu soruyu yanlış yapmışım ama maalesf bu soruya itiraz edemedim
    çünkü adam hangi limit değerin altıdır diye soruyor.

20. azmcyln

azmcyln TÜİSAG Üyesi

B GRUBU 2. SORUNU YANLIŞ OLDUĞU SÖYLENİYOR.
    Ancak mevzuat incelendiğinde;
    Risk kontrol adımları
    MADDE 10 – (1) Risklerin kontrolünde şu adımlar uygulanır.

a) Planlama: Analiz edilerek etkilerinin büyüklüğüne ve önemine göre sıralı hale getirilen risklerin kontrolü amacıyla bir planlama yapılır.

b) Risk kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması: Riskin tamamen bertaraf edilmesi, bu mümkün değil ise riskin kabul edilebilir seviyeye indirilmesi için aşağıdaki adımlar uygulanır.

1) Tehlike veya tehlike kaynaklarının ortadan kaldırılması.

2) Tehlikelinin, tehlikeli olmayanla veya daha az tehlikeli olanla değiştirilmesi.

3) Riskler ile kaynağında mücadele edilmesi.

c) Risk kontrol tedbirlerinin uygulanması: Kararlaştırılan tedbirlerin iş ve işlem basamakları, işlemi yapacak kişi ya da işyeri bölümü, sorumlu kişi ya da işyeri bölümü, başlama ve bitiş tarihi ile benzeri bilgileri içeren planlar hazırlanır. Bu planlar işverence uygulamaya konulur.

ç) Uygulamaların izlenmesi: Hazırlanan planların uygulama adımları düzenli olarak izlenir, denetlenir ve aksayan yönler tespit edilerek gerekli düzeltici ve önleyici işlemler tamamlanır.

şeklindedir. Ve 2. soruda yanlış olan sorulduğuna göre bu 3 şık dışında kalan RİSKLERİN BELİRLENMESİ VE ANALİZİ şıkkının yanlış olduğu görülmektedir. Soruda herhangi bir yanlış bulunmamaktadır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica