Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. İZZEDDİN GÜR

İZZEDDİN GÜR TÜİSAG Üyesi

bence C sınıfı isg sınavı A kitapçığı 47. soru iptal edilmeli...bu sorunun 4. öncülünde 'çalışanlara uygun talimat vermek' şeklindeki ifadede anlam karışıklığı var.ne yani işveren çalışana uygun diye çalışanın keyfine mi bırakacak o zaman işi savsaklarlar anlamı da çıkıyor...ne demek yani çalışanlara uygun...çalışana mı soracak ne talimat vereceğini de uygun olacak yoksa çalışanın sağlık ve güvenlik koşullarına mı uygun olacak...öyle sadece çalışana uygun denilip geçilmiş...açıklayıcı değil...şayet çalışana sormak manasındaysa bu olmaz...yanlıştır...örneğin bir inşaat kalıp ustasına ister kalıbı söktürürsünüz ister çaktırırsınız...mesela usta bir kalıbı hatalı çaktı varsayalım.adam çakmıştır ama yanlışını kabul edip sökmek istemezse ona göre uygun değil diye işveren sökülmesi talimatını veremez mi?...böyle bir anlam da çıkıyor bu ifadeden...şayet orada kastedilen ergonomi ise daha açık ifade edilmeliydi... isg açısından çalışanın bünyesine ve iş kalemine uygun talimat vermek gibi daha açık ve hatasız bir ifade kullanılmalıydı...halbuki kullanılan ifadeden hem işçiyi ergonomik olarak düşünerek anlamı çıkacağı gibi örneğini verdiğim anlamın da çıktığı gayet açıktır...anlam karışıklığı var ve gerçekten iptal edilmeli...C ve D seçenekleri ikisi de iki ayrı bakış açısına göre doğrudur çünkü...

2. İZZEDDİN GÜR

bence C sınıfı isg sınavı A kitapçığı 47. soru iptal edilmeli...bu sorunun 4. öncülünde 'çalışanlara uygun talimat vermek' şeklindeki ifadede anlam karışıklığı var.ne yani işveren çalışana uygun diye çalışanın keyfine mi bırakacak o zaman işi savsaklarlar anlamı da çıkıyor...ne demek yani çalışanlara uygun...çalışana mı soracak ne talimat vereceğini de uygun olacak yoksa çalışanın sağlık ve güvenlik koşullarına mı uygun olacak...öyle sadece çalışana uygun denilip geçilmiş...açıklayıcı değil...şayet çalışana sormak manasındaysa bu olmaz...yanlıştır...örneğin bir inşaat kalıp ustasına ister kalıbı söktürürsünüz ister çaktırırsınız...mesela usta bir kalıbı hatalı çaktı varsayalım.adam çakmıştır ama yanlışını kabul edip sökmek istemezse ona göre uygun değil diye işveren sökülmesi talimatını veremez mi?...böyle bir anlam da çıkıyor bu ifadeden...şayet orada kastedilen ergonomi ise daha açık ifade edilmeliydi... isg açısından çalışanın bünyesine ve iş kalemine uygun talimat vermek gibi daha açık ve hatasız bir ifade kullanılmalıydı...halbuki kullanılan ifadeden hem işçiyi ergonomik olarak düşünerek anlamı çıkacağı gibi örneğini verdiğim anlamın da çıktığı gayet açıktır...anlam karışıklığı var ve gerçekten iptal edilmeli...C ve D seçenekleri ikisi de iki ayrı bakış açısına göre doğrudur çünkü...

3. İZZEDDİN GÜR

4. murat erdoğdu

murat erdoğdu TÜİSAG Üyesi

bende yayınlıyorum artık ilgili düzeltme var ise onuda siz yaparak başvurunuzu geç kalmadan yapınız.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. 1990selda

1990selda TÜİSAG Üyesi

ewt katılıyorum yurt sorusunda çocuk veya kreşten bahsetmiyor açık bir soru değildi. bildiğim bier soru ama sadece yurt dedikleri için yapamadım ne yazık ki.

6. 1990selda

1990selda TÜİSAG Üyesi

ewt katılıyorum yurt sorusunda çocuk veya kreşten bahsetmiyor açık bir soru değildi. bildiğim bier soru ama sadece yurt dedikleri için yapamadım ne yazık ki.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Yavuz Söyler

Yavuz Söyler TÜİSAG Üyesi

a kitapçığı 51.soru kaçak akım şalterleri için C ve D şıkları doğru soru iptal olması gerekir

8. Sezen Altunbaş

Sezen Altunbaş TÜİSAG Üyesi

A grubu 61. sorunun cevabını c şıkkı D tipi kkt olarak değiştirmek isteyenler var ancak, yönetmeliklerde ben D tipi söndürücü olarak birşey bulamadım, D sınıfı yangın var sadece ve söndürücü olarak kuru metal toz diye bir ibare var. Aynı şekilde ABC kkt diye birşey de görmedim. Tam olarak nerde geçiyo ben mi yanlış bakıyorum da göremiyorum?? Yönetmelikte sadece kuru kimyevi toz, kuru metal toz deniyor.

9. Bunyamincicek

Bunyamincicek TÜİSAG Üyesi

SON ŞIK HARİÇ ŞIKLARIN SONU VEYA İLE BİTİYOR. BU ŞIKLARDAN O TARZ SORU ÇIKAMAZ. YANİ FORKLİFT DEVRİLMEYECEK YAPIDA OLUR VEYA SÜRÜCÜ KABİNİ BULUNUR ŞEKLİNDE. HEPSİNİN AYNI ANDA OLMASINDAN YÖNETLELİKDE BAHSETMİYOR.

10. ozalptuğ

ozalptuğ TÜİSAG Üyesi

BENİM YOLLADIĞIM BELGE EKTEDİR...

ARTIRALIM LÜTFEN...

SESİMİZİ DUYURALIM..

BİZLER 4 YILLIK ÜNİ .MEZUNUYUZ GELECEĞE YÖN VERECEK İSİMLER...

BİZİ SESSİZ İTİRAZSIZ OLANLAR SANMASINLAR ...

Ekli Dosyalar:

11. sinanadik1983

sinanadik1983 TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR DEKONT ADIMIZA MI OLMALI YOKSA BAŞKA ARKADAŞ TARAFINDAN YATIRDIĞIMIZDA OLURMU

12. murat erdoğdu

arkadaşlar son hali ektedir.

Ekli Dosyalar:

13. hector82m

hector82m TÜİSAG Üyesi

bende 4 soruya itaraz dilekçesini gönderdim A kitapçığı 20,39,61,86
    umarı gönderen vardır kimse beklemez nasıl olsa iptal olacak diye

14. hector82m

hector82m TÜİSAG Üyesi

ben dekonta t.c ad soy ad ve sorularaitiraz ücreti yazdım

15. ozalptuğ

ozalptuğ TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR SOYUYORLAR BİZİ.

sınav PARA-İTİRAZ PARA-SINAVI GEÇİNCE BELGE PARA ..

PARA.PARA.PARA YANİ,...

ELİMİZDEN GELDİĞİ KADAR İTİRAZ EDELİM..

SİSTEM SAÇMALIK ASLINDA.

3 DEFA BU SINAVA GİREN BİRİSİ OLARAK . BİZİ HAFİFE ALIYORLAR SANIRIM ..( İLKOKULDAN BERİ SINAVLARA GİRİYORUZ AMA BU KADAR SAÇMA HAZIRLANAN VE YAPILAN sınav GÖRMEDİM MALASEF)...

16. sinanadik1983

sinanadik1983 TÜİSAG Üyesi

A KİTABCIĞI SORU 49 İTİRAZ EDEN VARMI

17. murat erdoğdu

arkadaşlar son hali ektedir.itiraz dilekçesi son hali

Ekli Dosyalar:

18. Ertuğrul4155

Ertuğrul4155 TÜİSAG Üyesi

Forklift iptal olmaz Yönetmelik de ne yazıyorsa onu yazmışlar iptal olmaz onun dışında kaynak gürültü olmaz hiç bir yönetmeliklerde yapmamaktadır demeniz yeterli olurdu kod acil durum ekipmanı yoktur ekibi vardır oda kabul olmaz arkadaşlar ama diğerleri iptal edilir

19. Eray AŞIK

Eray AŞIK TÜİSAG Üyesi

1.si yazıyı ufakda yazabilirsiniz forumlarda büyük yazı yazmanın hangi manaya geldiğini biliyosunuzdur heralde.
    2. si soruda önlemlerin hangileri doğrudur demiş. yönetmelikde verilen veyaların tamamı maddeleri birbirine bağlamak açısından koyulmuş;
    3.sü bu söylediklerimi yanlış anlamayın biraz daha objektif olunması taraftarıyım. benim söylediğim yönetmelikde olan bişeyi iptal etmezler çünkü dayanağı var deyip yönetmeliği işaret ederler. Siz başvuru yapcaksanız yine yapabilirsiniz...

20. çağdaş koçkan

çağdaş koçkan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, B kitapçığı 2. soruda da İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği'nde belirtilen risk kontrol adımlarından birisi değildir diyor. Cevap: B şıkkı "Risklerin belirlenmesi ve analizi" doğru verilmiş ama D şıkkı "Risk kontrol tedbirlerinin karşılaştırılması" olması gerekirken "Risk kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması" olarak bir kelime yanlış yazılmış bu şıkta.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica