Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. tekstildokuma

tekstildokuma TÜİSAG Üyesi

Mehmet Bey A sınıfı ile ilgili itiraz edilecek soru var mıydı riskmed'in sitesinde. Ben bulamadım.

2. yusuf c.

yusuf c. TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar A grubu 51 . soru cevabı a ve d c şıkkı dedi kurstan hoca itiraz dilekçelerine ekleyelim 1 soru 1 sorudur

3. dilek akl

dilek akl TÜİSAG Üyesi

ewtttt, eewwttttttt doğru sayılıyorrrr
    ekli dosyadaki bu dilekçe gönderildi mi?

4. Hülya1339

Hülya1339 TÜİSAG Üyesi

Riskmed eğitimden sorular interaktif açıklamalı çözüldü.C iş güvenliği uzmanlığı ( 61 ,63 ve 89 )A kitapçığında hatalı bulundu.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

bio-mine ve dilek akl bu yazıya teşekkür etti.
  5. yusuf c.

yusuf c. TÜİSAG Üyesi

89da ne varmış ilginç...

6. dilek akl

dilek akl TÜİSAG Üyesi

ben yanlış yapmıştım o soruyu eklese arkadaşlar...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Hülya1339

Hülya1339 TÜİSAG Üyesi

Özür 51.

8. mehmet bayram

mehmet bayram TÜİSAG Üyesi

d yangınları hafif metal yangınlarıdır. bu yangınları söndürmek için sadece d tipi özel söndürücüler kullanılıyor. şık değişmeli bence

9. dilek akl

dilek akl TÜİSAG Üyesi

61, 69 tmm ama 89 iptal olmaz bana göre, yine de dilekçeye eklense iyi olur.

hatice442 bu yazıya teşekkür etti.
  10. mevlan YÜREK

mevlan YÜREK TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar A grubu 51. soru a ,c,d şıkları doğru özellikle A ve C şıkı kesin doğru

dilek akl bu yazıya teşekkür etti.
  11. dilek akl

dilek akl TÜİSAG Üyesi

89 değil 51 miş hatalı bulunan arkadaş yanlış yazmış, düzeltmiş yukarıda...iptal edilir inşallah....

12. yusuf c.

yusuf c. TÜİSAG Üyesi

51 61 iptal 63 şık değişikliği olacak arkadaşlar kurs açıklaması tabi itirazlar olması halinde....

13. mrc83

mrc83 TÜİSAG Üyesi

21.12.2013 TARİHLİ C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVI OLASI HATALI SORULARI

(A kitapçığı) EK: 2

C SINIFI İŞİ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI - A GRUBU sınav KİTAPÇIĞI

1

SORU NUMARASI

SORU METNİ

İLAN EDİLEN CEVAP

DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

21

Aşağıda verilen tarihlerden hangisi site için yapılan risk değerlendirmesinin yenilenmesi için diğerlerine göre en uygun zamandır?

A) 18 Nisan 2019

B) 18 Nisan 2015

C) 17 Temmuz 2013

D) 17 Temmuz 2019

C)

A)

GEREKÇE

Cevap anahtarında doğru cevap olarak C) şıkkı belirtilmiştir. Ancak, risk değerlendirme Yönetmeliğinin, Risk değerlendirmesinin yenilenmesi ile ilgili 12. inci maddesine göre; Yapılmış olan risk değerlendirmesi; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir.

Dolayısıyla doğru cevap C değil A olmalıdır.

2

SORU NUMARASI

SORU METNİ

İLAN EDİLEN CEVAP

61

Sodyum, potasyum, magnezyum, titanyum gibi reaktif (alkali) metal yangınlarını aşağıdakilerden hangisi söndürür?

A) Su

B) Köpük

C) D tipi kuru kimyevi toz

D) ABC tipi kuru kimyevi toz

B)

C)

GEREKÇE

Cevap anahtarında doğru cevap olarak B) şıkkı belirtilmiştir. Ancak, köpük metal yangınlarında kullanılamaz. Çünkü, reaktif metaller su ile etkileşerek yanarlar ve köpükte de su vardır. Ayrıca, metal yangınları D tipi yangınlardır ve D tipi KKT yangın söndürücüler kullanılır.

Bu nedenle doğru cevap B) şıkkı değil, C) şıkkı olmalıdır.

3

SORU NUMARASI

SORU METNİ

İLAN EDİLEN CEVAP

51

Toprak kaçak akım şalterleri için aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

A) Bina ve daire girişlerinde kaçak akım koruma şalterleri kullanılması faydalıdır ancak zorunlu değildir.

B) Kaçak akım koruma şalterleri kullanıldığı takdirde, topraklama düzeneğine gerek kalmaz.

C) Kaçak akım koruma şalterleri kullanıldığı takdirde, iletkenliği nispeten az olan bir topraklama düzeneği yeterli olabilir.

D) Bina girişlerinde ve daire girişlerinde kullanılan kaçak akım koruma şalterleri aynı kaçak akım değerinde elektriği keserler.

C)

?

GEREKÇE

Cevap anahtarında doğru cevap olarak C) şıkkı belirtilmiştir. Ancak, kaçak akım koruma şalterleri kullanıldığı takdirde, iletkenliği nispeten az olan bir topraklama düzeneği yeterli olabilir, cümlesi iş güvenliği temel ilkelerine aykırıdır. Çünkü, her şeyde olduğu gibi kaçak akım koruma şalterlerinde de arıza olabilir ve görevini yapamaz hale gelebilir. Bu durumda iletkenliği az olan bir topraklama düzeneği yeterli görülemez.

Bu nedenle soru iptal edilmelidir.

14. s_kurt

s_kurt TÜİSAG Üyesi

sende oradan başvuru yapabilirsin

15. mevlan YÜREK

mevlan YÜREK TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 95.sorunun ifade şekli net değil. Yurt ve kreş açma olarak ifade edilmeliydi
    yada(0,6) yaş arası çocuklar demesi gerekmez miydi.

16. famesss

famesss TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ekteki dosyayı ben bugün gönderdim , yalnız İstanbul'da olduğum için Ankara'ya zamanında ulaşamayacak gibi gözüküyor.
    Buradan Ankara'daki arkadaşlara sesleniyorum. Artık umudumuz sizsiniz. Yanlış bilmiyorsam yarın son gün.

Ekli Dosyalar:

17. cxkare

cxkare TÜİSAG Üyesi

18. s_kurt

s_kurt TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar kargo ile yolluyorsanız içiniz rahat olsun bir sonraki gün mesai saati içinde teslim ediliyor. ciddi bir sorun çıkmadığı sürece

19. cxkare

cxkare TÜİSAG Üyesi

21. soruya boşuna itiraz etme risk analizleri mevzuat değişikliğinde ve iş yerindeki ekipman yenilendiğinde yenilenir. Paragrafı okursan iş yerinde ekipman değişikliği ve mevzuatta değişiklik var.

20. cxkare

cxkare TÜİSAG Üyesi

69. soruya iptal edecek arkadaşlar soruda birebir yönetmelik sorulmuş hatalı olan nedir anlamadım. Bence soruda hata yok.

İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK

ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

madde 15 - Kapalı işyerlerinde çalışanların ihtiyaç duyacakları yeterli temiz havanın bulunması sağlanır. Yeterli hava hacminin tespitinde, çalışma yöntemi, çalışan sayısı ve çalışanların yaptıkları iş dikkate alınır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica