Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. selcuk selcuk

selcuk selcuk TÜİSAG Üyesi

" bu soru için: verilebilecek, kabul edilebilecek cevap 100 dür " şeklinde bir yaklaşım gösterilebilir diye düşünüyorum. cevaplara baktığımızda 90, 120 vs. seçenekleri zaten tercih edilebilir görünmüyor. gerekçe olarak ne gösterebilirim diye düşünüyorum, " virgülden sonraki rakamların tam sayıya yuvarlatılması " kabul görür mü bilemem lakin 0,04' lük bir farkın gürültü açısından değerlendirilmesine hiçbir mühendis el atmaz sanırım. ayrıca formül ezberlemek, ezberletmeye çalışmak da doğru değil. üretkenlik için o formülün kullanımını serbest bırakmak daha doğru olmalı.

açıklanan cevapların değişime uğramasını etik bulmuyorum. sonuçta bir sınav ve tahmin olayı da söz konusudur. sınava girenin cevap şıkkı nasıl değişime uğramıyor ise yapılan cevap açıklamalarının da değişime uğramaması gerekir diye düşüncesindeyim. sınava giren kişi (bu bir kişi ve/veya bin kişi için düşünülebilir) önce bir sevince sonra hüsrana bir şekilde kavuşuyor. sınava giren birey sınav öncesi, sınavda, sınav sonrasında bu etkiye maruz bırakılmamalı. ( değişiklik sonucunda 69 puan ile sınavı geçemeyen birey/bireyler de söz konusu..)

itiraz edilebilecek sorulara bir tane de ben eklemek istiyorum. C sınıfı için A soru kitapçığında 57. soru için cevap şıkkı D verilmiş. II nolu maddeye baktığımızda " forklift devrilmeyecek yapıda olmalıdır " yazıyor. üzerinde bir veya daha fazla çalışanı bulunan forklift için önlem alma dediğimizde zaten forklifti devirmek için yeterli çalışana sahip olmuş oluyoruz. tek kullanıcı denmiş olsaydı bile bir forklift zaten mühendislik detayı gerektireceği için " devrilmeyecek yapıda olmalıdır " cümlesi bir önlem belirtmiyor çünkü bu açıklama sahip olunan detayı göstermiyor. halbuki geriye kalan diğer üç madde detaya sahip. bu açıdan baktığımızda doğru cevap D değil, B olmalı ancak baştada belirttiğim üzere cevap düzeltmesi yerine soru iptalinin tercih edilmesi gerekliliğini ne diyelim savunuyorum, düşünüyorum.

2. mstemel

mstemel TÜİSAG Üyesi

A kitapcigi 59 iptal olmaz çünkü a sikkinda muhendis ve tekniker birlikte yapmalidir diyor oysa yonetmelik muhendis,tekniker veya yuksek tekniker yapabilir diyor.

3. irfan meriç

irfan meriç TÜİSAG Üyesi

bu sınav da hiç bir soru iptal olmaz,beklentinizi büyük tutmayın,bunu mayıs ve ağustosu yaşayan biri olarak söylüyorum

4. mstemel

mstemel TÜİSAG Üyesi

A kitapcigi 51 nolu soru d şıkkinda ......kaçak koruma salterleri aynı kaçak akimda elektriği keser diyor.bu ifade kacak kelimesini kullandigi için d şıkkı da dogru oluyor.kacak akim ifadesi elektrik hattinda meydana gelen bir hatadan dolayi olusan akimdir.boylesi bir hata var ise kacak akim salteri de gorevini yapacak ve elektrigi kesecektir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. katu

katu TÜİSAG Üyesi

Merak ettiğim bişey var
    Eğer itiraz etmez isek iptal edilen sorular doğru kabul edilmiyor mu?

6. imren_

imren_ TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar örnek bir itiraz dilekçesi paylaşıyorum. ben bugün ititraz dilekçemi yolladım imkanı olan diğer arkadaşlarımında göndermesini rica ediyorum. bu dilekçe 4 soru için geçerli. itiraz edilen başka sorular varsa ekleme yapılabilir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

Bunyamincicek ve Hakan büyükşimşek bu yazıya teşekkür etti.
  7. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Bekir 1 soruyla 18 ağustos felaket sınavında haksız yere kalan binlerce kişi için "1 soru" ne olduğunu ancak başına gelen bilir. Bu bakımdan biraz anlayışlı olman gerekir...

8. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Desibel sorusuna da itiraz edilmeli (100 dB).
    Bakınız Gürkan ALP arkadaşımız bu konuda yukarıda çok güzel bir açıklama yapmış. (#41 nolu yazı) Atarlı Gülestan adlı arkadaşımız da sorunun çözümünü göstermiş (#56 nolu mesaj).
    Bence bu soru da itiraz edilebilir sorular arasında...

9. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Kasım bey, forumda itiraz edilmesi gereken soruların bir derlemesini yaparak mutlaka itirazınızı yapın. Bakınız bir kaç soru şimdiden iptal gibi. Şansınızı deneyin derim size...

10. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Eğer metal yangınları da iptal olmaz diyorsan sana hiç bir şey demiyorum!!!
    Ben de diyorum ki bu soruda şık değişikliğine gidilecek...!

kemalx ve MaTrOsE bu yazıya teşekkür etti.
  11. Ali SARIKAVAKLI

Ali SARIKAVAKLI TÜİSAG Üyesi

emeğinize sağlık!
    amma da yanlış yapmışlar yahu, sınavda zaten kafam allak bullak oldu; insan bildiğini de karıştırıyor bunların yüzünden...

12. MaTrOsE

MaTrOsE TÜİSAG Üyesi

Sodyum, potasyum, magnezyum, titanyum gibi reaktif (alkali) metal yangınlarını aşağıdakilerden hangisi söndürür?
    A) Su
    B) Köpük
    C) D tipi kuru kimyevi toz
    D) ABC tipi kuru kimyevi toz
    Cevap B şıkkı olarak verilmiş ama metal yangınları özel sadece D tipi kuru kimyevi tozla söndürülmesi gerekir bence bu soru iptal olmalı ya da şıkkı değiştirilmeli.
    Köpüklerin kullanıldığı yerler:
    * Rafineriler, kimya laboratuvarları, kimyasal madde depoları,
    * Boya ve vernik atölyeleri veya depoları,
    * Akaryakıt depolama yerleri ve dolum istasyonları
    * Artık yağların döküldüğü hendekler,
    * Akaryakıt tankerleri, tanker, kargo ambarları,
    * Hava alanları, uçak hangarları,gibi benzeri yerler sayılabilir.

13. ktykame

ktykame TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, Ben de bazı arkadaşlarımız gibi, yanlış olduğu düşünülen soruların, iptalinin istenmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sınav yapılmış bitmiş. Bu nedenle beyan edilen şıkların değiştirilmesi söz konusu edilemez.Ancak, yanlış olduğu düşünülen veya çelişkili bulunan soruların, gerekçeleri ile birlikte iptalinin istenmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Saygılarımla.

14. ktykame

ktykame TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, Ben de bazı arkadaşlarımız gibi, yanlış olduğu düşünülen soruların, iptalinin istenmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sınav yapılmış bitmiş. Bu nedenle beyan edilen şıkların değiştirilmesi söz konusu edilemez.Ancak, yanlış olduğu düşünülen veya çelişkili bulunan soruların, gerekçeleri ile birlikte iptalinin istenmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Saygılarımla.

15. ktykame

ktykame TÜİSAG Üyesi

Sonuçların hepimiz için hayırlı olmasını dilerim.

Önder Çatı bu yazıya teşekkür etti.
  16. MaTrOsE

MaTrOsE TÜİSAG Üyesi

Aşağıda belirtilen kişisel koruyucu donanımlardan hangisi kişisel koruyucu donanımların işyerlerinde kullanılması hakkında yönetmelik kapsamındadır

A)Nefsi müdafayı ve caydırmayı hedefleyen ekipman

B)Deniz taşımacılığında kulanılan kişisel koruyucular

C)Türk silahlı kuvvetlerinin faaliyetlerinde kullandıkları kişisel koruyucular

D)Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetlerinde kullandıkları ekipman

dilekçeni inceledim bu soruya iptal diyemezsin doğru bir soru iyi incelemelisin
    KKD yönetmeliği:
    Aşağıda belirtilenler, yukarıda tanımı yapılan kişisel koruyucu donanımdan
    sayılmaz:
    a) Özel olarak çalışanın sağlığını ve güvenliğini korumak üzere yapılmamış sıradan iş
    elbiseleri ve üniformalar,
    b) Acil kurtarma servislerinin kullandıkları ekipman,
    c) Askerlerin, polislerin ve diğer kamu güvenlik güçlerinin giydiği ve kullandığı kişisel
    koruyucular,
    ç) Kara taşımacılığında kullanılan kişisel koruyucular,
    d) Spor ekipmanı,
    e) Nefsi müdafaayı veya caydırmayı hedefleyen ekipman,
    f) Riskleri ve istenmeyen durumları ikaz eden, taşınabilir cihazlar.
    Deniz taşımacılığıyla herhangi bir şeyden bahsetmiyor o yüzden onların kişisel koruyucuları kkd sayılır.

17. MaTrOsE

MaTrOsE TÜİSAG Üyesi

İşyerlerindeki Acil Durumlar Hakkındaki Yönetmelik’e göre çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 25 çalışanı bulunan işyerinde, yangınla mücadele konusunda uygun donanıma sahip ve özel eğitimli kaç çalışan görevlendirilmelidir.

A) 1 B)2 c)3 d)4
    Bir de bu soruya nasıl itiraz ediyorsunuz anlamadım ben yanlış yaptım ama açın bir yönetmeliği okuyun derim.
    İşyerlerindeki Acil Durumlar Hakkındaki Yönetmelik
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi
    MADDE 11 –
    (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

Bu soruya itiraz edenler için;
    Arama, kurtarma ve tahliye, konusunda uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az 1
    Yangınla mücadele konusunda uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az 1 eleman görevlendirilir. Toplam 2 ama burada toplam sormuyor.
    Yani cvp: 1
    tabi yanlış yapmışım bende iptal olsun isterim ama yönetmelik var göz var mantık var

18. MaTrOsE

MaTrOsE TÜİSAG Üyesi

I)Sürücü için kabin bulunmalıdır
    II) Forklift devrilmeyecek yapıda olmalıdır.
    III) Forkliftin devrilmesi halinde, yer ile forkliftin belirli kısımları arasında taşınan çalışanlar için, yeterli açıklık kalmasını sağlayacak yapıda olmalıdır.
    IV) Forklift, devrilmesi halinde sürücünün forkliftin parçaları tarafından ezilmesini önleyecek yapıda olmalıdır
    Üzerinde bir veya daha fazla çalışanın bulunduğu forkliftlerin devrilmesinden kaynakların risklerinin azaltılmasıyla ilgili yukarıdaki hangi önlemlerin alınması doğrudur.

A) I, II, III B) I, III ve IV

C)I ve II D) I, II, III ve IV

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ İŞ EKİPMANLARINDA BULUNACAK ASGARİ GEREKLER – EK I
    3.1.5. Üzerinde bir veya daha fazla çalışanın bulunduğu forkliftlerin devrilmesinden kaynaklanan risklerin azaltılması için;
    a)Sürücü için kabin bulunur veya
    b)Forklift devrilmeyecek yapıda olur veya
    c) Forkliftin devrilmesi halinde, yer ile forkliftin belirli kısımları arasında taşınan çalışanlar için, yeterli açıklık kalmasını sağlayacak yapıda veya
    ç) Forklift, devrilmesi halinde sürücünün forkliftin parçaları tarafından ezilmesini önleyecek yapıda olur.
    Bu sorununda nesine itiraz ediyorsunuz anlamadım zaten yönetmelikte bütün şıklar var adamlar harfi harfine aynısını yazmışlar. "veya" olması bir şey değiştirmez çünkü adamların soru tarzı farklı. Bence doğru bir seçenek hepsi.

19. mehmet3509

mehmet3509 TÜİSAG Üyesi

perşembe saat 17 ellerinde olacak şekilde gönderebilirsiniz...

20. izzett

izzett TÜİSAG Üyesi

kesınlıkle katılıyorum ...bende mayıs ve agustos sınavına gırdım bu sınava da gırdım ..ıptal beklemeyın olursada max 1 tane

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica