Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

yorum biraz yanlış, şöyle ki...
    ilk risk değerlendirmesini, 18.nisan.2013 te kontrol listesi sistemini kullanarak zaten yapıyorlar...
    fakat; 17.temmuz.2013 tarihinde yeni bir sisteme geçiyorlar,dolayısıyla bu tarihte yeni risk değerlendirmesi yapılması kanunen gerekiyor. çünkü sistem komple değişiyor. itirazı olancukkacukka

2. hilo0007

hilo0007 TÜİSAG Üyesi

selamlar,benzidin sorusunu bende yanlış yaptım ama soruda limit değer dediği için iptal edileceğini düşünmüyorum. diğer şıklar mantık olarak mantıklı gözüksede limit değer diyor. o yüzden iptal olacağını düşünmüyourm.

3. azmcyln

azmcyln TÜİSAG Üyesi

B GRUBU 2. SORUNUN AÇIKLAMASI
    Ancak mevzuat incelendiğinde;
    Risk kontrol adımları
    MADDE 10 – (1) Risklerin kontrolünde şu adımlar uygulanır.

a) Planlama: Analiz edilerek etkilerinin büyüklüğüne ve önemine göre sıralı hale getirilen risklerin kontrolü amacıyla bir planlama yapılır.

b) Risk kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması: Riskin tamamen bertaraf edilmesi, bu mümkün değil ise riskin kabul edilebilir seviyeye indirilmesi için aşağıdaki adımlar uygulanır.

1) Tehlike veya tehlike kaynaklarının ortadan kaldırılması.

2) Tehlikelinin, tehlikeli olmayanla veya daha az tehlikeli olanla değiştirilmesi.

3) Riskler ile kaynağında mücadele edilmesi.

c) Risk kontrol tedbirlerinin uygulanması: Kararlaştırılan tedbirlerin iş ve işlem basamakları, işlemi yapacak kişi ya da işyeri bölümü, sorumlu kişi ya da işyeri bölümü, başlama ve bitiş tarihi ile benzeri bilgileri içeren planlar hazırlanır. Bu planlar işverence uygulamaya konulur.

ç) Uygulamaların izlenmesi: Hazırlanan planların uygulama adımları düzenli olarak izlenir, denetlenir ve aksayan yönler tespit edilerek gerekli düzeltici ve önleyici işlemler tamamlanır.

şeklindedir. Ve 2. soruda yanlış olan sorulduğuna göre bu 3 şık dışında kalan RİSKLERİN BELİRLENMESİ VE ANALİZİ şıkkının yanlış olduğu görülmektedir. Soruda herhangi bir yanlış bulunmamaktadır.

4. necati kurtulmuş

necati kurtulmuş TÜİSAG Üyesi

murat bey risk değerlendirmesi yönetmeliğini belirtilen risk kontrol adımlarından birisi değil buda yalnış d olması gerekiyor bunuda ekleyelim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. yaşar ede

yaşar ede TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar lutfen soru iptal olsun dıye iptal olmayacak, mevzuatta dayanagı olan sorulara itiraz etmeyın,hiçbirsey cıkmaz.. bu sınavda sıkıntılı olan bir iki tane soru var.. A kıtapcıgı 61 ve 63 sorular...bunlara itiraz edilebilir cunku barız yanlıslıklar var..

6. Mustafa Eyüp AYDIN

Mustafa Eyüp AYDIN TÜİSAG Üyesi

türk standartları enstitüsünde TS EN 1800 diye bir yönerge var ama ''Bu standard, CEN tarafından kabul edilen EN 1800: 2006 standardı esas alınarak, TSE Makina İhtisas Grubu’na bağlı Tesisat ve Basınçlı Kaplar Özel Daimi Komitesi’nce TS EN 1800 (2004)’ün revizyonu olarak hazırlanmış ve TSE Teknik Kurulu’nun 12 Şubat 2009 tarihli toplantısında Türk Standardı olarak kabul edilerek yayımına karar verilmiştir'' böyle bir ibare geçiyor soruyu net hatırlamıyorum o yüzden bana doğru geldi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. zfryrn

zfryrn TÜİSAG Üyesi

8. yaşar ede

yaşar ede TÜİSAG Üyesi

100 db-80 db de 100 db alınır..burada yanlıs olucak hıcbırsey yok.. derslerde anlatmadılar mı? fark 16 dbden fazla ise yuksek olan alınır...kusuratlarla ugrasmanın faydası yok..bu soru ıptal olmaz..

9. azmcyln

azmcyln TÜİSAG Üyesi

AGRUBU 27. SORU
    mevzuatı incelerseniz;
    Risk kontrol adımları
    MADDE 10 – (1) Risklerin kontrolünde şu adımlar uygulanır.

a) Planlama: Analiz edilerek etkilerinin büyüklüğüne ve önemine göre sıralı hale getirilen risklerin kontrolü amacıyla bir planlama yapılır.

b) Risk kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması: Riskin tamamen bertaraf edilmesi, bu mümkün değil ise riskin kabul edilebilir seviyeye indirilmesi için aşağıdaki adımlar uygulanır.

1) Tehlike veya tehlike kaynaklarının ortadan kaldırılması.

2) Tehlikelinin, tehlikeli olmayanla veya daha az tehlikeli olanla değiştirilmesi.

3) Riskler ile kaynağında mücadele edilmesi.

c) Risk kontrol tedbirlerinin uygulanması: Kararlaştırılan tedbirlerin iş ve işlem basamakları, işlemi yapacak kişi ya da işyeri bölümü, sorumlu kişi ya da işyeri bölümü, başlama ve bitiş tarihi ile benzeri bilgileri içeren planlar hazırlanır. Bu planlar işverence uygulamaya konulur.

ç) Uygulamaların izlenmesi: Hazırlanan planların uygulama adımları düzenli olarak izlenir, denetlenir ve aksayan yönler tespit edilerek gerekli düzeltici ve önleyici işlemler tamamlanır.

şeklindedir. Ve 2. soruda yanlış olan sorulduğuna göre bu 3 şık dışında kalan RİSKLERİN BELİRLENMESİ VE ANALİZİ şıkkının yanlış olduğu görülmektedir. Soruda herhangi bir yanlış bulunmamaktadır.

10. Bunyamincicek

Bunyamincicek TÜİSAG Üyesi

BİR ARKADAŞ EKLEMİŞTİ

Ekli Dosyalar:

11. zfryrn

zfryrn TÜİSAG Üyesi

100 db-80db sorusunda ne uzaktan eğitim.ne yüzyüze eğitim,ne de sınava yönelik katılmış olduğum bi seminerde benzer bir değerle karşılaştım.Sınavda aradaki fark 20 db idi ve bizim gördüğümüz en fazla 16 db farktı.Ancak aradaki fark çok büyükse büyük olan alınır diye öğrendim sonradan.Bence yine iptal edilmeli.

12. BERKANKY

BERKANKY TÜİSAG Üyesi

iyi o zaman 99 alıyorum bu durumda.
    iyi o zaman 99 alıyorum bu durumda.

13. Sezen Altunbaş

Sezen Altunbaş TÜİSAG Üyesi

Yönetmelikte böyle birşey yazmıyor. Tekrar bakmanızda yarar var, 30-40-50 kişi için diyor. Ben de 10-20-30 olarak aklımda kaldığı için öyle düşündüm ancak soruda bir yanlışlık yok.

14. zfryrn

zfryrn TÜİSAG Üyesi

b
    u soruda sıkıntı yok

15. yalçın_10

yalçın_10 TÜİSAG Üyesi

şimdi arkadaşlar kaç tane soru var iptal olma olasılıgı olan net olarak.

Ali Gümüşoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  16. DENİZ AYGÜN

DENİZ AYGÜN TÜİSAG Üyesi

itirazınızı gerekceye dayanarak hazırlayıp bence itiraz edin cünkü bencede dogru söylüyosun

17. DENİZ AYGÜN

DENİZ AYGÜN TÜİSAG Üyesi

itiraz dilekcesi hazırla?

18. Alkan Başol

Alkan Başol TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar A kitapçığı 29 cu soruya neden kimse itiraz etmiyor... o soruda yanlış cevap hem a hemde d olabilir...

19. Sezen Altunbaş

Sezen Altunbaş TÜİSAG Üyesi

İlk defa şık değişikliği değil de soru iptali yorumu görüyorum bu soru ile ilgili. Çok mantıklı bir yaklaşım, çünkü yönetmelikte ya da başka mevzuatlarda D tipi kkt ile ilgili hiç bir bilgi bulunmuyor. D sınıfı yangınlarda kuru metal toz ibaresi var. O yüzden soru iptali olması gerekir. Mantıklı olan da bu.

20. muratggg

muratggg TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar isyeri hekimi ve isg uzmanina ayni sartlarda oda.. Bu soru icin ne diyorsunuz 8 m2 12 m2 a ve d siklari yanlis olmuyormu?

bayrama bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica