Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. selcuk selcuk

selcuk selcuk TÜİSAG Üyesi

yönetmelik, mevzuat, tanımlama vb.. itirazlar, eleştiriler, sınavlar vb.. sonrasında da revizyona uğrayabilir. aynı cümle yönetmelikte zaten var diyerek itiraz etmemek, itiraz kabul görmez demek doğru olmaz. bakalım kaç soruya, hangi sebeplerle itirazlar yapıldı ve kaçı kabul görecek. bunu da bu konu başlığı altında takip ederiz inşallah.

forklift konusunda bir cevbım vardı ona atıfta bulunmuş bir üyemiz, hatırylayalım:
    " 3.1.5. Üzerinde bir veya daha fazla çalışanın bulunduğu forkliftlerin devrilmesinden kaynaklanan risklerin azaltılması için.. "
    şimdi bu cümleye baktığımızda: bir forkliftin üzerinde ikinci bir şahıs, başka bir işin yapılması amaçlı bulunabilir mi olabilir diyelim. şimdi örneğin; bir lastikli loder yani yükleyicinin kovasında bir değil üç kişi bile çalışma amaçlı bulunabilir. iş için başka alternatif yöntem olmayabilir, olabilir de. ama işin emniyetli ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi, tehlike riskine karşılık ortamdan en hızlı kaçış için loder kullanımı en iyi tercih olabilir. şimdi aynı cümleyi yine loder için düşünelim. " loder devrilmeyecek bir yapıda olmalıdır " ? evet loder de devrilebilir ama normalde loder devrilmez, loderi deviren olur. forkliftin devrilmesine sebep olabilecek ilk faktör insandır. neyi (forklift seçimi), nerede, ne zaman, kiminle/neyle, ne için, nasıl soruları ile çözüm üretip forklifti devirmekten kurtarabilecek olan teorikte olur ama pratikte yani uygulamada yine mümkün olmayabilir.

zaten " sınav sorusu, sorunun cevabını belgeleyen mevzuatın ilgili maddeleri " forkliftin devrilmesine müsaade etmeyecek gözle bakmıyor. forklift devrilmeyecek bir yapıda olmalıdır? yani kimse gücenmesin ama bu soru kabul görecekse bu madde düşmez çünkü yönetmelikte yazıyor. en iyisimi soruyu düşürsünler. kötü bir soru. yönetmeliği de revize etsinler..

ALİ ULVİ ÖZÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
  2. TaMeRYayla

TaMeRYayla TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, İptal olan sorular ne zaman belli olacak? sınav sonucu Açıklanınca mı?

3. abdulkadir arslan

abdulkadir arslan TÜİSAG Üyesi

Katılıyorum, bi kursun deneme sınvında karşılaşmıştım. cevabındada forkliftin devrildikten sonraki risklerini azaltmak için gereken önlemler bunlardır o yüzden yanlış cevap forkliftin devrilmesi dir şeklind mantıklı bi cevabı vardı. ona istinaden bende yanlış yapmış bunuyorum, fakat yönetmeliği okumadınmı dersen evet okudum ama devrilmeyecek yapıda olan bir forkjliftin devrilmesi bence risk değil "kaza" dır.

4. mehmet3509

mehmet3509 TÜİSAG Üyesi

10 gün içinde belli olacak....

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

TaMeRYayla bu yazıya teşekkür etti.
  5. Ayfer Aslandogan

Ayfer Aslandogan TÜİSAG Üyesi

cevaplar internette yayınlandıktan sonra 3 iş günü içinde itiraz edebilirsiniz

serdarefe bu yazıya teşekkür etti.
  6. murti çe

murti çe TÜİSAG Üyesi

ÇOK DOĞRU YAZMIŞINIZ ...AYNEN KATILIYORUM...MAALESEF.... KOMİSYONUN HATALI SORU HAZIRLAYACAĞINI HİÇ SANMIYORUM..AMA BURADA TAMAMAEN DUYGUSAL(MADDİYAT) VE BİLİNÇLİ YAPILAN BİR DURUM SÖZ KONUSU DİYE DÜŞÜNÜYORUM...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

akın kurt ve İbrahimfzk bu yazıya teşekkür etti.
  7. banu doğan

banu doğan TÜİSAG Üyesi

Ben de bunu hep söylüyorum ,kesinlikle katılıyorum

8. suatt25

suatt25 Guest

bende hep demişimdir bunu:)

9. M.Hakan PİR

M.Hakan PİR TÜİSAG Üyesi

Bunun şunun hepsine katılanlar; gelin dava açalım İdare Mahkemesinde deyince yüzlerce kişinin katıldığını, dava açma eyleminde is Nasrettin Hoca - Cengiz olayının tekrarı ile karşılaşılıyor. Biz önceki sınavlar için açtık mahkeme devam ediyor, sizde açın 5 yıl sonra sonuç olumlu ise ne ala, olumsuz ise yaptıgınız masrafla kalırsınız, para bir tarafa buzulun deniz altında kalanı ile karşılaşıyorsunuz.

10. M.Hakan PİR

M.Hakan PİR TÜİSAG Üyesi

Ben demiştim yetmez aç davayı görelim ne dediğini!!!!!!!!!!! Kuru gürültü

11. suatt25

suatt25 Guest

çok haklısın katılıyorum:)

12. suatt25

suatt25 Guest

sen aç davayı herkes görsün :)

13. koskoca

koskoca TÜİSAG Üyesi

tipik öss mantıgıyla yapılan kasıtlı bılınclı yanlıs bunlar.. öss de de yanlıs soru yapıp ınsanların onla ugrasıp zamanını calmak bence amac burdada hem bu neden hemde kesınlıkle maddiyat on planda yanı tamamen duygusal olan seyler:)yoksa burda sınavı gecmeye calısan kısılerın sorunun yanlıs oldugunu algılaması ne kdr dogalsa soruları hazırlayanlar ıcınde bunlar gecerli

14. Uğur SÜER

Uğur SÜER TÜİSAG Üyesi

Bir şeyi merak ediyorum.. İtirazlar sonrası iptal yada şık değişen sorular ilan ediliyormu?eğer ediliyorsa nerede yayınlanıyor bilen varsa açıklayabir mi?

Tansu Yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
  15. celilcevik

celilcevik TÜİSAG Üyesi

MEB' in sitesinde açıklanıyor.

16. Uğur SÜER

Uğur SÜER TÜİSAG Üyesi

Eminmisiniz daha önceki sınavda ben rastlamadım MEB sitesinde... Yada atlamış olabirim

17. İbrahimfzk

İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi

Tekrar yineliyorum, bireysel tepki asla amacina ulasmaz. Boyle durumlarda toplu olarak hareket etmeliyiz, ve bu konuda bize yol gosterecek hakkimizi savunmamizda bize yardimci olacak topluluk ISAG'tir. Sayin Levent Beyi bu konuda magdur edilen uzman ve uzman adaylarinin yaninda olmaya cagiriyorum.

18. suatt25

suatt25 Guest

google amcaya sor hemen yayınlandığı yerde bulur sana merak etme

19. M.Hakan PİR

M.Hakan PİR TÜİSAG Üyesi

20. suatt25

suatt25 Guest

hangi soruların yanlış olduğunu iptal edilmesi gerektiğini düşünüyosunuz

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica