Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. kmldbg

kmldbg TÜİSAG Üyesi

A grubu 42. soru kimlerin imzalaması zorunlu değildir? diyor
    yönetmelikte şunu diyor;
    Risk değerlendirmesi dokümanının sayfaları numaralandırılarak; gerçekleştiren kişiler tarafından her sayfası paraflanıp, son sayfası imzalanır ve işyerinde saklanır.

yorum: gerçekleştiren kişiler arasında ya OSGB sorumlu müdürü varsa???

2. bekir34

bekir34 TÜİSAG Üyesi

kardeş kaynayan metalin üstüne su bazlı bişey dökersen patlama yapar.köpükte sudan oluştuguna göre birde bunla önceki yılardan çıkmış sorular var. cevapları hep dtipi kkd diyor .yani %100 bu sorunun cevap şıkkı değişecektir

kimyagerhayriye bu yazıya teşekkür etti.
  3. bekir34

bekir34 TÜİSAG Üyesi

4. şölen civan

şölen civan TÜİSAG Üyesi

katılıyorum...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. yüksel biçer

yüksel biçer TÜİSAG Üyesi

HİÇ BU HASSASİYETTE ÖLÇEN Bİ GÜRÜLTÜ ÖLÇÜM CİHAZI GÖRDÜNÜZMÜ

6. arif.kysgllr

arif.kysgllr TÜİSAG Üyesi

A grubu 57. soru, forklift sorusunu ben I, III ve IV yapmıştım, II. öncül bana çok saçma gelmişti, forklift devrilmeyecek yapıda olacakmış, fizik kurallarını mı değiştirelim? çok mühendisce düşünüyorum bilmiyorum da sen onu nasıl tasarlarsan tasarla illa ki biri devirir... Titanic de tanrının bile batıramayacağı gemiydi ama battı...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mkonuk10

mkonuk10 TÜİSAG Üyesi

kesinlikle D tipi olacak cevap yanlış

8. saraymine

saraymine TÜİSAG Üyesi

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ ' nin "Kendinden Hareketli veya Bir Başka Araç Vasıtasıyla Hareket Edebilen İş Ekipmanları İçin Asgari Gerekler" bolumune gore hepsi dogru.
    ne gore hepsi dogru.

9. jeolog-ipek-83

jeolog-ipek-83 TÜİSAG Üyesi

bende öyle hatırlıyorum cevap -soru uyumsuzluğu var.

10. ozan özcan

ozan özcan TÜİSAG Üyesi

C sınıfı B kitapçığında ' 2 soruda risk kontrol adımları değildir cevabı planlama olmıcakmıydı?' '24üncü soruda kaynak işlerinde gürültüde tehlikeye etkenmi?' 39uncu soruda isg ile işyeri hekiminin odası aynı şartlarda olucaktır böle bi ifade varmı yönetmelikte bu ifadenin yanlış olduğunu düşünüyorum??' '51 in ci soruda aynı şekilde elle kaldırmada belli değerler war 3 secenek yanlış olması lazım doğru olarak kabul edilmiş' '53 soruda yüksekte çalışmalarda ilk öncelik çalışanların güvenliğinin tedbirinin alınması değilmi cevapta yapılacak çalışmaların planlanması dior. cevap biraz mantıklı ama hangi çalışmadan bahsediyor yüksekte yapılan çalışmadanmı yoksa isg çalışmasındanmı çelişkili!' '86 soruda ağır metallerin cevabı yanlışl' '88.soruda büro restorant sorusu herkez farklı birşey söylüor eski yönetmelik yeni yönetmelik die yeni yönetmeliğe göre cevabı bilen warmı?'

11. rrdizman

rrdizman TÜİSAG Üyesi

yapabilir fakat salim bey risk değerlendirmesini ısg uzmanına yaptırmış. kendi yapmamış. soru hatalı diye düşünüyorum.

Müjgan Gürpınar bu yazıya teşekkür etti.
  12. alice

alice TÜİSAG Üyesi

yurt sorusu kesinlikle iptal edilmeli soruda ne yurdu olduğu yazmıyor

"işverenin yurt açma yükümlülüğünün bulunması için iş yerinde çalışan kadın sayısı en az kaç olmalıdır?"

mevzuat

"
    Oda ve yurt açma yükümlülüğü

MADDE 13 – (1) Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta EK-IV’te belirtilen şartları taşıyan bir emzirme odasının kurulması zorunludur.

(2) Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 150’den çok kadın çalışanı olan işyerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın EK-IV’te belirtilen şartları taşıyan bir yurdun kurulması zorunludur. Yurt, işyerine 250 metreden daha uzaksa işveren taşıt sağlamakla yükümlüdür.

(3) İşverenler, ortaklaşa oda ve yurt kurabilecekleri gibi, oda ve yurt açma yükümlülüğünü, kamu kurumlarınca yetkilendirilmiş yurtlarla yapacakları anlaşmalarla da yerine getirebilirler.

(4) Oda ve yurt açma yükümlülüğünün belirlenmesinde, işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tüm işyerlerindeki kadın çalışanların toplam sayısı dikkate alınır.

(5) Emzirme odası ve/veya yurt kurulması için gereken kadın çalışan sayısının hesabına erkek çalışanlar arasından çocuğunun annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş olanlar da dâhil edilir."

13. zhr1972

zhr1972 TÜİSAG Üyesi

Herkes için doğru cevaplandı diye doğru şıklarına ekleniyor..

14. rıdvan yılldırım

rıdvan yılldırım TÜİSAG Üyesi

b kıtapcıgı 86. soru metal yanngınları sondürme sorusu dogru cevabı c olması gerekıyor

15. zhr1972

zhr1972 TÜİSAG Üyesi

Bu bir
    önceki sınavda ki iş güvenliği eğitimini kim verebilir sorusunu hatırlattı, orada da yeterliliği varda işveren kendi iş yerinin iş güvenlik uzmanlığını yapabiliyor olsa da cevaplarda yoktu ve soru iptal olmayanlardan ne yazılı:(

16. Gözde Demir

Gözde Demir TÜİSAG Üyesi

Resmen şaka gibi kendileri yazım yanlışı yapıyorlar biz onların hatalarını söylemekle kalmıyoruz bankaya para yatıyoruz.Ama ne demişler burası Türkiye :).

17. rıdvan yılldırım

rıdvan yılldırım TÜİSAG Üyesi

1. a) Düşük tehlike, bünyesinde kendi kendine yayılan bir yangının oluşmasına imkan vermeyecek şekilde düşük yanabilirliğe sahip malzemelerden oluşur. Konutlar, ibadethaneler, hastaneler, okullar, kütüphaneler, müzeler, bürolar, restoran oturma alanları, tiyatro, oditoryum ve benzeri yerler bu kapsamdadır.

b) Orta tehlike, orta hızla ve önemli miktarda duman çıkararak yanma olasılığı bulunan malzemelerden oluşur. Otopark, fırın, çamaşırhane, restoran servis alanları, kuru temizleyici, deri üretimi, ticarethaneler, kağıt üretimi, postane, yayın evi, matbaa, otomobil tamirhaneleri, tekstil üretimi, lastik üretimi, marangozhane ve benzeri yerler bu kapsamdadır.
    yönetmelikte bu şekilde veriyor sınavda sadece restoran demiş hem orta hem de düşük seviye olur ki dogru cvp

18. Samet Özonur

Samet Özonur TÜİSAG Üyesi

C SINIFI KESİN İPTAL OLACAK YADA ŞIKLARI DEĞİŞECEK SORULAR....

16. TS 1800, if Saghgi ve Giivenligi Yonetim

Sistemi Standardi'na gore "Kurulus un, yasal zorunluluklara ve kendi is Saghgi ve Giivenligi politikasina gore, tahammiil edebilecegi diize-ye indirilmis risk" ifadesi ile asagidakilerden hangisi tammlanmaktadir?

A) Guvenilir risk

B) Kabul edilebilir olay

C) Kabul edilebilir risk

D) Kabul edilebilir tehlike
    ----------------------------------------------------------

39. "Benzidin ve tuzlarrnin baf ka bir kimyasal madde igindeki konsantrasyonu, a§agida ve-rilen hangi limit degerin altinda bulunuyorsa kullanimina ili§kin vasak uyqulanmaz?

A)Agirlik5a% 75 B) Agirlikga % 0,001

C)Agirlikga % 0,1 D) Agirlikfa % 0,0001

---------------------------------------------------------
    61. Sodyum, potasyum. magnezyum. titanyum gibi reaktif (alkali) metal yanginlarmi afagida-kilerden hangisi sondiiriir?

A)Su

B) Köpük

C)D tipi kuru kimyevi toz

D)ABC tipi kuru kimyevi toz

Benim gözlemlerim sonucu sadece 3 hatalı soru görebiliyorum diğer arkadaşlar sadece kendilerini kandırmaya çalışıyorlar ha iptal edilsin bana zararı yok ama umut etmeyin bence arkadaşlar.

Buraya eklenecek sadece 1 soru daha olabilir oda kaynakta ilgili olan 49. soru.

49. I-Gurultu

II- Zararli i§mim

III- Tehlikeli kimyasal maddeler

Yukandakilerden hangisi ya da hangileri gah-§anlarm kaynak i§lerinde maruz kalabilecegi etkenler, tehlikeler, arasinda yer almaktadir?

A) Yalniz III B) I ve III

C) II velll D) I, II velll

Herkese iyi çalışmalar.

19. serdarefe

serdarefe TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar sonuçlar açıklandıktan sonra mı itiraz ediyoruz. yani bu süre ne zaman başlar ne zaman biter

20. erkin topçu

erkin topçu TÜİSAG Üyesi

metal yangınları sorusunu d tipi kkt şık değişikliği yaparlar. sınırda olan arkadaşlar itiraz edebilicekleri diğer soru yangınla ilgili olan (ısı kaynağını yabancı maddeye yaklaştırıp alev alması sağlandığında, uzaklaştırıldığı zaman sönüyorsa buna alevlenme noktası denir) bu tanıma gore soruda şıklarda uzaklaştırıldığında yanmaya devam eder denmiş bu da yanliştir ve bu soruda 2 doğru cevap olur .

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica