Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Hatice Çetiner

Hatice Çetiner TÜİSAG Üyesi

Ben de Ramazzini sorusunu yanlış yaptım. Kurstaki hoca kitap geçtiğinde Paracelcus u düşünmeden işaretleyin demişti. İş güvenliği ve sağlığı konularına bilimsel açıdan yaklaşan kişi Ramazzini, bu konuda ilk kitap yazan kişi ise Paracelcus denildi. Ben de hiç şüpheye düşmeden Paracelcus'u işaretledim.

2. İbrahimfzk

İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi

Ramazzinin de kitabi var ayrica soru da is guvenliginin babasi diyor bunu kursta hic mi ogretmediler yani cikmis yillarin sorularini cozduyseniz orada da gorebilirdiniz yani sizi uzmek kirmak istemem ama bu sorunun iptali imkansiz

3. Hatice Çetiner

Kesinlikle katılıyorum size. Aynı şekilde düşünüp Paracelcus'u işaretledim. Eğitim aldığım yerde aynen sizin yazdığınız şekilde söylendi.

4. ihsan çiper

ihsan çiper TÜİSAG Üyesi

''iş sağlığının babası'' ifadesini görür görmez ne diğer şıklara baktm ne de sorunun geri kalan kısmını okudum ramazzini yi işaretledim.o soru iptal olmaz..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. izzett

izzett TÜİSAG Üyesi

hatıce hanm ...butun kaynaklarda ıs saglıgının babası ramazannı yazıyo..tartıslacak bı ı soru degıl bence bu

6. Hatice Çetiner

Daha önce çıkmış soruları elbette çözdüm. Ancak kursta bize bu şekilde söylendi. Ders notlarımda bu şekilde yazıyordu. Yoksa neden bu kadar basit bir soruyu kaçırayım. Demek ki kurs hocalarına güvenmemek gerekiyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ümit murat midilli

ümit murat midilli TÜİSAG Üyesi

8. Hatice Çetiner

Büşra Kesir arkadaşımız bu soru ile ilgili itiraz dilekçesini incelerseniz görürsünüz.

nengin bu yazıya teşekkür etti.
  9. İbrahimfzk

İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi

Hatice Hanım, biraz önce Büşra Hanım'ın itiraz dilekçesini inceledim. İlk olarak şunu belirtmek istiyorum herkes kötü Türkçe kullandığımı işaretleyip duruyor, ben çoğunluklu cep telefonumdan giriyorum ve yurt dışından alındığı için Türkçe klavyesi yok kusura bakmayın, yoksa güzel dilimizi en ince ayrıntısına kadar kullanmayı bilir ve severim. Şimdi gelelim itiraza; soruda ilk kapsamlı meslek hastalıkları kitabı diyor, oysaki Paracelcus'un kitabı Ramazzini'nin kitabı kadar detaylı değildir. Evet ilk kitap Paracelcus'un dur ama ilk kapsamlı kitap Ramazzini'nin dir. Son olarak şunu belirtmek isterim, İş sağlığının babası diye bir araştırma yaparsak ilk olarak Ramazzini gelir akla bu sebeplerden dolayı sorunun iptalinin olması bence mantıklı değildir. Burada fikir beyan ediyoruz tartışmıyoruz bu ortamı birbirine laf atma ortamı haline dönüştürmek isteyenler var sanırım lütfen hiçbirimiz buna pirim vermeyelim.

10. Mehmet Can Canay

Mehmet Can Canay TÜİSAG Üyesi

SORU: Sodyum, potasyum, magnezyum, titanyum gibi reaktif (alkali) metal yangınlarını aşağıdakilerden hangisi söndürür?

A) Su

B) Köpük

C) D tipi kuru kimyevi toz

D) ABC tipi kuru kimyevi toz

KAYNAK: Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik metal yangınları D tipi kuru kimyevi toz ile söndürülür. Cevabı B değil C olacak.

kimyagerhayriye ve figen1903 bu yazıya teşekkür etti.
  11. Mehmet Can Canay

SORU: Binaların Yangından korunması hakkında yönetmelik e göre içerebileceği yanıcı malzemeler açısından konutlar, ibadethaneler, hastaneler, okullar, bürolar, restoran, tiyatro ve benzeri yerler aşağıdaki bina tehlike sınıflandırmalarından hangisinde yer alır?

a) Orta tehlike

b) Düşük tehlike

c) Yüksek tehlike

d) Çok yüksek tehlike

KAYNAK: 9 Eylül 2009 ÇARŞAMBA tarih ve 27344 sayılı resmi gazete’de 2009/15316 Karar Sayısı ile Yayınlanan Yönetmelik

Ekli “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in yürürlüğe konulması; Bayındırlık ve İskân Bakanlığının 8/7/2009 tarihli ve 2313 sayılı yazısı üzerine, 7126 sayılı Sivil Savunma Kanununun ek 9 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 10/8/2009 tarihinde kararlaştırılmıştır.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİKTE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 62 – Aynı Yönetmeliğin eki “Ek-1/A Düşük Tehlike Kullanım Alanları” tablosu aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Ek-1/A Düşük Tehlike Kullanım Alanları

Düşük yangın yüküne sahip, düşük yanabilirliği olan ve yangına karşı direnci en az 30 dakika olan 126 m2’den büyük bölümü olmayan mekânlar. Okullar ve diğer eğitim kurumları (belirli alanları* ), bürolar (belirli alanları* ) , hapishaneler

* Kullanım alanları, Ek-1/B ve Ek-1/C kapsamına girmeyen alanlar

MADDE 63 – Aynı Yönetmeliğin eki “Ek-1/B Orta Tehlike Kullanım Alanları” tablosu aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Ek-1/B Orta Tehlike Kullanım Alanları

KULLANIM TÜRÜ

Orta Tehlike -1

Çeşitli

Hastaneler, oteller, konutlar, lokantalar, kütüphaneler (kitap depoları hariç), okullar, bürolar

Yangın Yönetmeliğinde 2009 yılında yukarıda verilen değişiklikler yapılmıştır. Dolayısı ile 89 no’lu sorunun cevabı iptal edilen Yönetmelik maddesine göre B olarak verilmiştir. Yangın Yönetmeliğinde yapılan değişikliler ve yukarıda verilen bilgiler ışığında, doğru cevabın A şıkkı da olabileceği söz konusudur.

kimyagerhayriye ve figen1903 bu yazıya teşekkür etti.
  12. Mehmet Can Canay

SORU: Aynı ortamda çalışan 100 dB(A) ve 80 dB(A) düzeyine sahip iki farklı gürültü kaynağı toplamda kaç dB(A) ses düzeyinde etkili olur?

A) 90 B)100 C)103 D) 180

Bu soru iptal olur çünkü gürültü toplam miktarı mutlaka değişir. En yakın değer hangisi dese idi iptal olmayabilirdi. Şıklarda doğru yanıt yok.

13. Mehmet Can Canay

SORU: Benzidin ve tuzları’nın başka bir kimyasal madde içindeki konsantrasyonu, aşağıda verilen hangi limit değerin altında bulunuyorsa kullanımına ilişkin yasak uygulanmaz?

a) Ağırlıkça % 75

b) Ağırlıkça % 0,001

c) Ağırlıkça % 0,1

d) Ağırlıkça % 0,0001

e)

KAYNAK: KİMYASAL MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Aşağıda belirtilen kimyasal maddelerin ithali, üretimi ve bu maddelerin işyerinde kullanımı ile kimyasal maddeler ihtiva eden aşağıda belirtilen işlerin yapılması yasaktır. Ancak bu maddelerin başka bir kimyasal madde içindeki veya atık maddedeki konsantrasyonu, aşağıda verilen limit değerlerin altında bulunuyorsa bu yasak uygulanmaz.

EINECS No ( 1 )

CAS No ( 2 )

Madde Adı
    Yasak Uygulanmayacak

Limit Değer

202-080-4

91-59-8

2-naftilamin ve tuzları

% 0,1 (ağırlıkça)

202-177-1

92-67-1

4-aminodifenil ve tuzları

% 0,1 (ağırlıkça)

202-199-1

92-87-5

Benzidin ve tuzları

% 0,1 (ağırlıkça)

202-204-7

92-93-3

4-nitrodifenil

% 0,1 (ağırlıkça)

B, C ve D şıklarındaki sayısal değerler, sorunun cevabına aykırı olmadığı gerekçesiyle doğru olarak değerlendirilebilir, bu sebeple ilgili sorunun B, C ve D şıklarının da doğru olarak kabul edilmesi ya da sorunun iptal edilmesi gerekir.

14. ihsan çiper

ihsan çiper TÜİSAG Üyesi

arkadaşım zaten limit değeri soruyor altındaki değerleri sormuyor.%0.001 yada %0.0001 limit değer değildir.limit değer %0.1 dir. Bu soruya yanlış diyenler daha soruyu anlayamamışlardır.

15. İbrahimfzk

İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi

hangi limit değerin altında bulunuyorsa-----rica etsem burada ne demek istiyor bana açıklayabilir misiniz?
    %0.01 değeri %0.1 değerinin altındadır yani bu şıkta limit değerinin altındadır, cevap şıklarına bu konmaz siz ÖSYM sınavlarına hiç girmediniz mi? böyle soru sorma biçimi yoktur, çok basit söylemek istediğim neden anlamak istemiyorsunuz?

16. İbrahimfzk

İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi

Neden soruyu anlamayalım, soru anlaşılıyor soru doğru fakat cevap şıklarına %0.1 in altında değer konulamaz bu kadar basit %0.1 eğer en alt limit ise bunun üstünde olmalıdır diğer şıklar fakat iki tane şık bu değerin altında bir de bu şekilde bakın ne olur olaya yani illa sizin düşünceniz mi doğru bizler de burada bir sorun görmüş olamaz mıyız?

17. hakan murat

hakan murat TÜİSAG Üyesi

aynen öyle...

18. ihsan çiper

ihsan çiper TÜİSAG Üyesi

sorudan ''limit değer'' ibaresini çıkarayim ve soruyu aynen yazayim
    ''Benzidin ve tuzları''nın başka bir kimyasal madde içindeki konsantrasyonu,aşağıda verilen hangi değerin altında bulunuyorsa kullanımına ilişkin yasak uygulanmaz?
    A)%75 B)%0.001 c)%0.1 D)%0.0001

şimdi bu sorunun kaç tane cevabı var?itiraz edebilmeniz için sorunun bu şekilde sorulmuş olması gerekirdi.Fakat soruda zaten limit değerin kendisi sorulduğundan soruda herhangi bir hata yoktur.

suatt25 bu yazıya teşekkür etti.
  19. suatt25

suatt25 Guest

ben milletle bi derdim yok sadece yanlış düşündüklerini söylüyorum tartışmalarının gereksiz olduğunu söylüyorum limit değer 0.1 dir bu kadar basit bu soruyu bende yanlış yaptım ama limit değeri bilmediğimden yaptım. kimse demiyo ki ben bilmiyodum yanlış yaptım tutturmuşlar bi masal muhabbeti gidiyolar sıkıntı orda. Ben bunun açıklamasını yaptım dilimde tüy bitti sana da tekrar açıklayamıycam hiç kusura bakma neye inanmak istiyosanız ona inanın

20. cahit akbaş

cahit akbaş TÜİSAG Üyesi

bence çok soru iptal alacak diye kimse heveslenmesin

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica