Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Mrlbzkrt

Mrlbzkrt TÜİSAG Üyesi

valla haklısınız.Arkadaşlara kalsa tüm sorulara iptal diyecekler neredeyse.Bence abartılıyor.Sınavda 2 soru dışında karışıklık oluşturacak soru yok.Herşey yönetmeliklerde net.Bence yönetmelikleri iyi okumalısınız.Burayada bu kadar şey yazacak vakti nerden buluyorsunuz anlamış değilim doğrusu.

2. contsata

contsata TÜİSAG Üyesi

seninki yine iyi ben 69 da kaldım :D

3. contsata

contsata TÜİSAG Üyesi

o iki sorunu yanında
    salim bey sorusu var risk değerlendirme ekibi
    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

a) İşveren veya işveren vekili.

b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.

ç) İşyerindeki destek elemanları.

d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
    bu soruda b şıkkı doğru oluyor

efkanipek bu yazıya teşekkür etti.
  4. suatt25

suatt25 Guest

aynen size katılıyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

• Apartman/bina/siteler için bu kontrol listesinin ihtiyaca göre geliştirilip doldurularak yönetimde bulundurulması, belirli aralıklarla güncellenmesi ve bu değerlendirme sonucunda alınması öngörülen tedbirlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

• Risk değerlendirmesi; apartman/bina/sitelerde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekli çalışmaları kapsar.

• 26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı resmi gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine göre işyerinin faaliyet alanının yer aldığı tehlike sınıfı tespit edilmelidir. İşyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına bağlı olarak iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesi veya ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden bu hizmetin temin edilmesi yükümlülüğü ile ilgili tarih, 6331 sayılı Kanunun “Yürürlük” başlıklı 38 inci maddesine göre belirlenmelidir.

• İşyerinde gerçekleştirilecek risk değerlendirmesinin İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinde belirtilen ekip tarafından yürütülmesi gerekmektedir. İhtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere dışarıdaki kişi ve kuruluşlardan da hizmet alınabilir. İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesi yükümlülüğünün yürürlüğe girmediği işyerlerinde ise oluşturulacak ekipte bu profesyoneller bulunmaksızın işveren(ler) ve çalışan(lar) birlikte risk değerlendirmesini gerçekleştirebileceklerdir.

• Yapılmış olan risk değerlendirmesi; İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 12 inci maddesi uyarınca tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir. Apartman/bina/sitede herhangi bir değişiklik olması (örneğin yapıya ek bölümlerin eklenmesi, sonradan asansör yapılması vb.) durumunda bu sürelere bakılmaksızın yenilenecektir.
    soruda bir sıkıntı yok

6. Önder Çatı

Önder Çatı TÜİSAG Üyesi

1) "Benzidin ve tuzları" sorusunda "hangi limit değerin altında bulunuyorsa" ifadesi belirlenmiş bir limit değeri sormak anlamına gelir, altındaki değerleri değil. Bu limit değer de 0,1'dir. Bundan dolayı soruda problem yok.

2) Salim Bey sorusunda paragraf ile cevaplar arasında çelişki mevcut. Paragrafta Salim Bey'in site görevlisi ve iş güvenliği uzmanı ile risk değerlendirmesini gerçekleştirdiği yazıyor. Yani bir iş güvenliği uzmanı "var". Resmiyette ise "iş güvenliği uzmanı varsa imza atar" denilmektedir. Zaten "var" olduğuna göre de olan biteni seyretmeyip imza atacaktır. Dolayısıyla soru temelinde hatalıdır ve iptal edilmelidir.

3) Alkali metal yangınları sorusu zaten facia. Şık değişimine gidilmeli yada soru iptal edilmeli.

4) Yangınla ilgili tehlike sınıflandırmaları da seçeneklere göre hem orta, hem de düşük tehlikeli olanı kapsıyor. İki doğru cevabı bulunan bu soru iptal edilmelidir. İnanılmaz bir hata ve nasıl böyle bir yanlış yapılıyor anlamak mümkün değil.

5) Gürültüyü teknik yolla azaltma yönetmi sorusunda ise vardiya değişimi teknik bir yöntem değildir doğru, ancak sönümleme hava yoluyla olmaz ve C seçeneği de yanlış. Dolayısıyla bu soru kesinlikle iptal edilmelidir.

6) Yönetmeliklerle ilgili olan soruda ise hem A hem de C şıkkı yanlış deniliyor. C seçeneğinde olmaması gereken bir "valilik" kavramı mevcut zannediliyor ancak valilik bir kamu tüzel kişiliğidir, çünkü "İl Özel İdaresi"nin 3 organından biridir. Bu soruda herhangi bir problem yoktur.

7) Tezgahlarla ilgili soruda, cevap anahtarında doğru yanıt olarak verilen C seçeneğinde "Tezgahların periyodik kontrollerini makine mühendisleri yapabilir" denilmektedir ancak bu tezgahın hangi tezgah olduğuna dair bir ibare mevcut değildir. Örneğin D ve B seçeneklerinde "elektronik kumanda ile donatılmış tezgahların...." şeklinde bir tanım mevcut, C seçeneğinde bu tanım neden yapılmamış? Soru kesinlikle iptal edilmelidir.

8) İSGB ile ilgili soruda da hem A hem de D şıkları doğrudur. İşyeri hekiminin odası 12 metrekare olmak zorundadır, 8 metrekare değil. A seçeneği doğru cevap olarak verilmiş ancak D şıkkındaki "aynı şartlarda" argümanı da 12-8 uyumsuzluğu sebebiyle çürüyor. İsteyen arkadaşım "yönetmelikte öyle yazıyor, yanlışsa yönetmelik mi değişsin?" diye bana karşı çıkabilir ancak çelişki her zaman çelişkidir; zaten soru da "X yönetmeliğine göre hangisi Y'dir" formülasyonunda değil.

9) Yurt sorusu ise tam efsane. Allah aşkına, "işverenin yurt açma yükümlülüğünün bulunması için......" şeklinde başlayan bir soruya istinaden nasıl "Gebe veye Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik" o an bağdaştırılabilir ki? Bu sorunun mantığını "hangi yurt?" diye sorularak çürütülebilir. Zaten yukarda belirttiğim "tezgah" sorusu da böyle değil miydi? Hayatımda gördüğüm en saçma sorulardan birisi. Direk iptal edilmelidir.

Sorular kolaydı ancak kolay olması bu tür inanılmaz hataları normalleştirmez ve meşru kılmaz. İnşallah hepiniz geçersiniz, bol şans ve başarı dileklerimle...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. suatt25

suatt25 Guest

sorudaki sıkıntılar şöyle:
    1.) salim bey in gerçekleştirdiği risk değerlendirmesinde diye soruyor zaten salim bey gerçekleştirmiş tekrardan cvplarda salim bey in olması saçma ve çok yanıltıcı
    2.)site görevlisinin risk değerlendirmesi çalışmasında bulunmasının zorunlu olması nerden çıkıyor?
    3.)salim bey risk değerlendirmesi ni tek başına yapamaz mı?
    4.)paragrafta salim bey site görevlisi ve isg uzmanı yapıyor diyor soruları paragrafa göre yanıtlandırmıyor muyuz?

8. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

Bu soruyu bende yanlış yaptım.ÇSGB'nin Apartmanlarda risk değerlendirme rehberinden baktım,orda yazılanları aktardım sizde bir bakın isterseniz.

9. suatt25

suatt25 Guest

ben zaten baktım oraya orda bi sıkıntı yok ama size sorudaki çelişkileri yanıltıcı kısımları belirttim. bence kesinlikle iptal olması gerekir.

10. suatt25

suatt25 Guest

bütün düşüncelerine kısmen katılmakla beraber yurt sorusuyla ilgili görüşüne katılmıyorum. hangi yurt diye bişey var mı kadın çalışan sayısına bakılarak açılması gerekli olan yurt hangi yurt olabilir?

11. Önder Çatı

Önder Çatı TÜİSAG Üyesi

1) "Benzidin ve tuzları" sorusunda "hangi limit değerin altında bulunuyorsa" ifadesi belirlenmiş bir limit değeri sormak anlamına gelir, altındaki değerleri değil. Bu limit değer de 0,1'dir. Bundan dolayı soruda problem yok.

2) Salim Bey sorusunda paragraf ile cevaplar arasında çelişki mevcut. Paragrafta Salim Bey'in site görevlisi ve iş güvenliği uzmanı ile risk değerlendirmesini gerçekleştirdiği yazıyor. Yani bir iş güvenliği uzmanı "var". Resmiyette ise "iş güvenliği uzmanı varsa imza atar" denilmektedir. Zaten "var" olduğuna göre de olan biteni seyretmeyip imza atacaktır. Dolayısıyla soru temelinde hatalıdır ve iptal edilmelidir.

3) Alkali metal yangınları sorusu zaten facia. Şık değişimine gidilmeli yada soru iptal edilmeli.

4) Yangınla ilgili tehlike sınıflandırmaları da seçeneklere göre hem orta, hem de düşük tehlikeli olanı kapsıyor. İki doğru cevabı bulunan bu soru iptal edilmelidir. İnanılmaz bir hata ve nasıl böyle bir yanlış yapılıyor anlamak mümkün değil.

5) Gürültüyü teknik yolla azaltma yönetmi sorusunda ise vardiya değişimi teknik bir yöntem değildir doğru, ancak sönümleme hava yoluyla olmaz ve C seçeneği de yanlış. Dolayısıyla bu soru kesinlikle iptal edilmelidir.

6) Yönetmeliklerle ilgili olan soruda ise hem A hem de C şıkkı yanlış deniliyor. C seçeneğinde olmaması gereken bir "valilik" kavramı mevcut zannediliyor ancak valilik bir kamu tüzel kişiliğidir, çünkü "İl Özel İdaresi"nin 3 organından biridir. Bu soruda herhangi bir problem yoktur.

7) Tezgahlarla ilgili soruda, cevap anahtarında doğru yanıt olarak verilen C seçeneğinde "Tezgahların periyodik kontrollerini makine mühendisleri yapabilir" denilmektedir ancak bu tezgahın hangi tezgah olduğuna dair bir ibare mevcut değildir. Örneğin D ve B seçeneklerinde "elektronik kumanda ile donatılmış tezgahların...." şeklinde bir tanım mevcut, C seçeneğinde bu tanım neden yapılmamış? Soru kesinlikle iptal edilmelidir.

8) İSGB ile ilgili soruda da hem A hem de D şıkları doğrudur. İşyeri hekiminin odası 12 metrekare olmak zorundadır, 8 metrekare değil. A seçeneği doğru cevap olarak verilmiş ancak D şıkkındaki "aynı şartlarda" argümanı da 12-8 uyumsuzluğu sebebiyle çürüyor. İsteyen arkadaşım "yönetmelikte öyle yazıyor, yanlışsa yönetmelik mi değişsin?" diye bana karşı çıkabilir ancak çelişki her zaman çelişkidir; zaten soru da "X yönetmeliğine göre hangisi Y'dir" formülasyonunda değil.

9) Yurt sorusu ise tam efsane. Allah aşkına, "işverenin yurt açma yükümlülüğünün bulunması için......" şeklinde başlayan bir soruya istinaden nasıl "Gebe veye Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik" o an bağdaştırılabilir ki? Bu sorunun mantığını "hangi yurt?" diye sorularak çürütülebilir. Zaten yukarda belirttiğim "tezgah" sorusu da böyle değil miydi? Hayatımda gördüğüm en saçma sorulardan birisi. Direk iptal edilmelidir.

Sorular kolaydı ancak kolay olması bu tür inanılmaz hataları normalleştirmez ve meşru kılmaz. İnşallah hepiniz geçersiniz, bol şans ve başarı dileklerimle...
    Suat Bey, örneğin kız öğrenci yurtlarında kadın çalışan olmamalı mı yani?

12. suatt25

suatt25 Guest

Önder Bey, kız öğrenci yurtları ne alaka orası zaten açık olan bir yurttur tabikide kadın çalışan olur. Soruda yurt açma yükümlülüğünden bahsediyor bilmem anlatabildim mi?

13. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

Hayırlısı hocam.Sınırda kalan arkadaşlara faydası olur inşallah

kimyagerhayriye ve suatt25 bu yazıya teşekkür etti.
  14. Önder Çatı

Önder Çatı TÜİSAG Üyesi

Suat Bey, birincisi "Ne alaka" ve "bilmem anlatabildim mi" şeklinde agresifçe yanıtlar almamı gerektiren bir durum yok. Yazdığım ölçüde ve mesafede cevap almayı isterim.

İkincisi kız öğrenci yurtları tek kategoride değildir. Öyle olsa bile "kadın çalışanı olan yurt" tanımı geniştir. Bu konuyu tartışmayacağım.

Başarılar...

15. suatt25

suatt25 Guest

Başarılar...

16. kimyagerhayriye

kimyagerhayriye TÜİSAG Üyesi

Ben takip ediyorum ki demek istediğim söylemeye gerek yok sizin dediğinizi bir kere okuduktan sonra mantığıma yattı ama niye üsteliyorsunuz ki bastıra bastıra söylemeye insanları kırmaya ya acıyorum diye ifadeler kullanmaya hakkınız yok bir meselenin doğruluğunu savunurken haddinizi aşıyorsunuz...

17. kimyagerhayriye

kimyagerhayriye TÜİSAG Üyesi

ilginç bir kişiliksiniz başarılar size :)

18. suatt25

suatt25 Guest

size de başarılar :)

19. sümeyra saçaklı

sümeyra saçaklı TÜİSAG Üyesi

iptal ve sık degişikliği olan soruları yalnıs die hespladgmda 70 netim var ama krkuyorum tam sınır yani hatrlayamadgm tek bi soruyla kalabilirm ve bu acı :)

20. sümeyra saçaklı

sümeyra saçaklı TÜİSAG Üyesi

iptal ve sık degişikliği olan soruları yalnıs die hespladgmda 70 netim var ama krkuyorum tam sınır yani hatrlayamadgm tek bi soruyla kalabilirm ve bu acı :)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica