Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Akınarslan

Akınarslan TÜİSAG Üyesi

desibel sorusu iptal olmaz. gayet doğru ve düzgün sorulmuştu :)

2. İbrahimfzk

İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi

Kursların para tuzağı olduğu zaten herkes tarafından biliniyor kanımca bu iş kursta değil sahada öğrenilir dostlar, o yüzden bir an önce çalışmaya başlamalı ve isg kültürünün yerleşmesi için mücadele etmeliyiz

3. resulelci

resulelci TÜİSAG Üyesi

haklısınız ben 18 agustosda 60 küsür ile kaldım bu sınava sadece yönetmelikleri okudum 595 sayfa ve kendi ezbere dayalı notlarımı çıkarttım 89 dogrum var yanlışlarımdan 2 3 taneside yanlış olabilecek tartıştıgımız sorular. en iyisi yönetmelikleri anlayarak okumak.

4. GÜLŞEN EFE

GÜLŞEN EFE TÜİSAG Üyesi

zaten osgbler 4 gözle uzman bekliyor...işte sınkıntı yokta parada sıkıntı olur kanımca...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. GÜLŞEN EFE

GÜLŞEN EFE TÜİSAG Üyesi

acaba sınav sonuçları ne zaman açıklanır.bilen varmı...

6. dygurbak

dygurbak TÜİSAG Üyesi

14 ocak olarak biliyorum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Cemil Küpe

Cemil Küpe TÜİSAG Üyesi

İtiraz ettiğiniz soruların hepsine katılıyorum. Düzgün bir şekilde açıklamışsınız. Sorulardan eksik var fazla yok.

8. mstemel

mstemel TÜİSAG Üyesi

Kimse neden a kitapcigi 90 nolu sorudan bahsetmiyor. Herkes o soruyu dogru mu yapmış.soruda sayılan kanun tumunden sorumlu muyuz.cevap yazan olursa sevinirim

9. suatt25

suatt25 Guest

kanundan sorumluyuz ama size hak veriyorum soruyu zaten çoğu kişi yanlış yapmıştır bence.

10. Yeliz Merve Apaydın

Yeliz Merve Apaydın TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar hastane vs gibi yerler orta tehlike olması gerek diyenler olmıuş ama lütfen birer iş güvenliği uzmanı adayı olarak binalar hakkında yönetmeliğe bir bakın. eğer bakarsanız orda düşük tehlike yazdığını göreceksiniz o soru kesinlikle doğrudur saygılar..

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24822_0.html

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Bina Tehlike Sınıflandırması

Bina tehlike sınıflandırması

Madde 19 - Bu Yönetmelik kapsamında olan bina veya bir bölümünün tehlikesi, yangının başlama ve yayılması, yangın esnasında ortaya çıkan duman ve gazlar, patlama tehlikesi gibi bina veya yapıda bulunanların yaşamları ve emniyetleri için potansiyel tehlike oluşturan faktörlerin izafi tehlike dereceleri anlamındadır.

Bina veya bir bölümünün tehlike sınıfı, binanın özelliklerine ve binada yürütülen işlem ve operasyonların niteliğine bağlı olarak saptanır. Eğer bir binanın çeşitli bölümlerinde değişik tehlike sınıflarına sahip maddeler bulunuyorsa en yüksek tehlike sınıflandırmasına göre uygulama yapılır.

Bina veya bir bölümünün tehlike sınıflandırması aşağıda tanımlanan şekilde düşük, orta ve yüksek olarak yapılır.

a) Düşük tehlike, bünyesinde kendi kendine yayılan bir yangının oluşmasına imkan vermeyecek şekilde düşük yanabilirliğe sahip malzemelerden oluşur. Konutlar, ibadethaneler, hastaneler, okullar, kütüphaneler, müzeler, bürolar, restoran oturma alanları, tiyatro, oditoryum ve benzeri yerler bu kapsamdadır.

b) Orta tehlike, orta hızla ve önemli miktarda duman çıkararak yanma olasılığı bulunan malzemelerden oluşur. Otopark, fırın, çamaşırhane, restoran servis alanları, kuru temizleyici, deri üretimi, ticarethaneler, kağıt üretimi, postane, yayın evi, matbaa, otomobil tamirhaneleri, tekstil üretimi, lastik üretimi, marangozhane ve benzeri yerler bu kapsamdadır.

c) Yüksek tehlike, çok hızlı olarak yanma olasılığı bulunan veya patlama tehlikesi bulunan malzemelerden oluşur. Uçak hangarları, yanıcı sıvı ve gazların üretildiği, depolandığı ve dağıtıldığı yerler, tutuşma sıcaklığı 38 0C dan düşük yanıcı madde kullanılan yerler, plastik, plastik köpük ve benzeri madde üretim yerleri ile boyahaneler bu kapsamdadır.

11. ismail topçu

ismail topçu TÜİSAG Üyesi

bu işte deneyim kazanmak için başlangıçta OSGB yeterli olur mu sizce?

12. trgan

trgan TÜİSAG Üyesi

Eğitim konusunda kurslara suç buluyoruz ama biraz kendimizi de eleştirmek lazım.
    Süre kısıtlı onun için bu kadar eğitim verebiliyorlar.Birde kursta dersten çok öğrencilerin bu iş nasıl olur nasıl yaparız iş sahası nasıldır soruları oluyor genelde.Bir kısım öğrenci işte çalışmadan sadece kursa geliyor evde çalışıyor kursta işle alakalı sorular soruyor buda ders anlatımını çok fazla etkiliyor.Kurslar para tuzağı derken burası dershane değil mecburen gitmek zorunluluğu var.

13. selcuk selcuk

selcuk selcuk TÜİSAG Üyesi

konut düşük tehlike, yayın evi orta tehlike diyor yönetmelik ama bir konutun çok yüksek tehlikeli sınıfta yer alacak hale getirilmesi/gelmesi de mümkün. bir yayın evi hangi tehlike sınıfına giriyor diye sormakla, yukarıdaki soruyu sormak bence aynı. yani düşük tehlike sınıfında yer alıyor dediğimiz bir konutda " orta hızla ve önemli miktarda duman çıkararak yanma olasılığı bulunan malzemeleri " stokladın mı veya birazını da bulundurmuş olsak yönetmelik bence anlamını yitiriyor. sanırım " nşa " cümlesine göre hareket ediyoruz (normal şartlar altında..) niye böyle bir soru anlamış değilim. hele ağustos ayındaki sınavdan sonra böyle bir soru niye.. acaba sadece sınav sorularına itiraz etmekle mi yönetmeliklerin değişimi gündeme geliyor? yönetmeliklere itiraz mümkün oluyor mu?

14. selcuk selcuk

selcuk selcuk TÜİSAG Üyesi

düzeltiyorum, yönetmelik değil de tehlikelerin sınıfılandırılması ve ilgili yerlerin bu sınıflandırılması dahil edilmesi tartışmaya açık diye düzeltme yapayım.

15. Aytaç Kayapınar

Aytaç Kayapınar TÜİSAG Üyesi

soruda çocuk kelimesi geçmiyor

16. Adem BÜYÜKKÖPRÜ

Adem BÜYÜKKÖPRÜ TÜİSAG Üyesi

Ama kurslara katılmazsanız sınava girme hakkınız olmuyor :) benim gittiğim kurs gayet iyi idi, kursa kayıt yaptırırken iyi araştırmak lazım, benim akademiye verdiğim paranın yarısına da eğitim veren kurslar vardı bilmem anlatabildim mi :)

17. Adem BÜYÜKKÖPRÜ

Adem BÜYÜKKÖPRÜ TÜİSAG Üyesi

kesinlikle,...

18. Ekrem Umut BAYDAR

Ekrem Umut BAYDAR TÜİSAG Üyesi

İs yeri hekimi ile isg uzmaninin odasi yonetmeliklte farkli.ucretlere bakmadim ancak saatlerride farklidir muhtemelen.o soruuyu bu nedenle yanlis yapan coktur kanimca benim gibi

19. Tansu Yılmaz

Tansu Yılmaz TÜİSAG Üyesi

Benim aklımda oda metrekareleri farlı diye kalmış. Bu yüzden yanlış yaptım.

20. İbrahimfzk

İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi

Öncelikle şunu belirteyim bir kanunun sadece bir kısmından sorumlu olmayız ya o kanundan sorumlu oluruz ya da olmayız. 5510 Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunundan elbette sorumluyuz. Sorunun doğru cevabı 5510 SGK Kanunu Madde 13 de yazıyor, fakat ben sadece 3 gün kısmını biliyordum 1 ay olan kısmı ise tahmini olarak işaretledim. Bu soruyu kaç kişi doğru yapmıştır bilmiyorum ama ben bu şekilde yaptım, umarım yardımcı olmuşumdur.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica