Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burada Topluyoruz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Zorluk Seviyesi Sizce Nedir ?

Anketin kapanma tarihi 17 Ocak 2014.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Fikret Çakır

Fikret Çakır TÜİSAG Üyesi

85 )işyerinde işyerinde hava hesabı yaparken nelere dikkat edilmez diyordu cevap cinsiyet olacak
    91) sıcak diye işçiler işverene şikayete gelirse işveren ne yapmalıdır gibi bir soruydu cevap hemen sıcağa karşı önlem almalıydı( yani 1 Ocak 2014ü beklememeli).

2. yavuz gürüs

yavuz gürüs TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar tüm soruların cevaplarını atabilecek bir arkadaş varmı mesaj olarak bana çok mutlu olurum

3. baracuda

baracuda TÜİSAG Üyesi

noktayı koyuyorum binaların yangından korunma yönetmeliği

Bina tehlike sınıflandırması

Madde 19 - Bu Yönetmelik kapsamında olan bina veya bir bölümünün tehlikesi, yangının başlama ve yayılması, yangın esnasında ortaya çıkan duman ve gazlar, patlama tehlikesi gibi bina veya yapıda bulunanların yaşamları ve emniyetleri için potansiyel tehlike oluşturan faktörlerin izafi tehlike dereceleri anlamındadır.

Bina veya bir bölümünün tehlike sınıfı, binanın özelliklerine ve binada yürütülen işlem ve operasyonların niteliğine bağlı olarak saptanır. Eğer bir binanın çeşitli bölümlerinde değişik tehlike sınıflarına sahip maddeler bulunuyorsa en yüksek tehlike sınıflandırmasına göre uygulama yapılır.

Bina veya bir bölümünün tehlike sınıflandırması aşağıda tanımlanan şekilde düşük, orta ve yüksek olarak yapılır.

a) Düşük tehlike, bünyesinde kendi kendine yayılan bir yangının oluşmasına imkan vermeyecek şekilde düşük yanabilirliğe sahip malzemelerden oluşur. Konutlar, ibadethaneler, hastaneler, okullar, kütüphaneler, müzeler, bürolar, restoran oturma alanları, tiyatro, oditoryum ve benzeri yerler bu kapsamdadır.

b) Orta tehlike, orta hızla ve önemli miktarda duman çıkararak yanma olasılığı bulunan malzemelerden oluşur. Otopark, fırın, çamaşırhane, restoran servis alanları, kuru temizleyici, deri üretimi, ticarethaneler, kağıt üretimi, postane, yayın evi, matbaa, otomobil tamirhaneleri, tekstil üretimi, lastik üretimi, marangozhane ve benzeri yerler bu kapsamdadır.

c) Yüksek tehlike, çok hızlı olarak yanma olasılığı bulunan veya patlama tehlikesi bulunan malzemelerden oluşur. Uçak hangarları, yanıcı sıvı ve gazların üretildiği, depolandığı ve dağıtıldığı yerler, tutuşma sıcaklığı 38 0C dan düşük yanıcı madde kullanılan yerler, plastik, plastik köpük ve benzeri madde üretim yerleri ile boyahaneler bu kapsamdadı

4. Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan TÜİSAG Üyesi

%25 olasılıkla sallamıştım, tuttu öyleyse, teşekkürler :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. banu doğan

banu doğan TÜİSAG Üyesi

70 -71.. Sayfalaya bak orada toparlanmisti sorular

6. yusuf c.

yusuf c. TÜİSAG Üyesi

is güvenliği uzmanı risk yönetimi hazırlanırken gerekmez yani olmaya bilir. ancak salim bey risk yönetimini isg uzmanı ile hazırladığı paragrafta yazıyor bu yüzden isg uzmanınında imzası gerekir. yani görevli ve isg uzmanı olacak...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. HaTiCe EYÜBOĞLU

HaTiCe EYÜBOĞLU TÜİSAG Üyesi

yangınla ilgili bir soruda cevap yangın kompartımanı tanımı olacak çünkü "12 saat yangına dayanıklı" diye bir ifade vardı o da yanlış.

8. baracuda

baracuda TÜİSAG Üyesi

tamam taşınacak yer sorusunu hatırladım taşınacak yükün özellikler ile ilgiliyi diğer 3 şık doğru cevap buydu
    sıcaklık sorusundada doğrudur 3 şık vardı biride işçiler kendi kendilerine önlem alacak diye ama cevap işverenin önlem almasıydı

Last edited by a moderator: 23 Aralık 2013
  9. alikirancho

alikirancho TÜİSAG Üyesi

Bende düşük tehlike sınıfı yanıtını verdim fakat bu gösterdiğiniz yönetmelik eskidir. 2009 yılı yönetmelik EK-1 kısmında düşük tehlike sınıfında okullar, bürolar , hapisaneler geçmektedir , fakat olayın ilginç yanı Yine aynı yönetmelik EK-2 'de okul ,hastane , büro , sinema geçmektedir. Şimdi siz söyleyin hangisi doğru ? Neden bu kadar çelişkili bir soru sorarlar anlamak imkansız

10. baracuda

baracuda TÜİSAG Üyesi

nedense bende böyle bi soru hatırlayamadım neydi tam soru diğer şıklar neydi

11. heroglu

heroglu TÜİSAG Üyesi

A sınavında OSGB ile anlaşılması durumunda defter kimde kalıyordu diye bir soru bardı.Bunun cevabı işyerimiydi OSGB miydi

12. HaTiCe EYÜBOĞLU

a sınıfı soruları a sınıfı başlığına pls

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  13. ela0618

ela0618 TÜİSAG Üyesi

cvp orta tehlikedir http://www.sanayi.gov.tr/Files/Mevzuat/yangin-yonetmeligi-20042010141550.pdf 2009 yönetmeliğinde göstermektedir. 2002 yönetmeliğinde düşük tehlike olarak gösterilmiştir.

14. yusuf c.

yusuf c. TÜİSAG Üyesi

15. Cihan Yaylacı

Cihan Yaylacı TÜİSAG Üyesi

alevlenme noktası tanımı doğrumuydu?

16. A.İLKAN BEYAZ

A.İLKAN BEYAZ TÜİSAG Üyesi

100 olamaz kkd takma zorunlu veya bulundurmak zorunlumu ne diyodu orda dolayısıyla 80 -85 di ama ne yi sordugunu hatırlayamadım

17. Ayhan Acar

Ayhan Acar TÜİSAG Üyesi

Bu sorunun cevabı %90 makine mühendisi olacak çünkü yukardaki yönetmelik maddesini göz önüne bulundurursak şıklaradan biri olan (mak. müh. ile mak. teknikeri birlikte yapar) şıkkı zorunluluk ifade ettiği için bu şık olamaz dolayısı ile makine mühendisi şıkkı tek başına yeterlidir.

18. Cansu Ecem Gözlek

Cansu Ecem Gözlek TÜİSAG Üyesi

Tarim kesin dogru cevap demek istemistim zaten

19. HaTiCe EYÜBOĞLU

bu soruda yangın kompartımanı yanlıştı.

20. HaTiCe EYÜBOĞLU

yapı iskeleleri 7 yılda bir kontrol edilir diyordu bu yanlış cevap değil mi? yani sorunun cevabı bu şık mıydı

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica