Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burada Topluyoruz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Zorluk Seviyesi Sizce Nedir ?

Anketin kapanma tarihi 17 Ocak 2014.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Alper Kahraman

Alper Kahraman TÜİSAG Üyesi

Maden Yönetmeliğinde şöyle bir ibare geçiyor Aydınlatma kısmında ;

15. Aydınlatma

15.1. Çalışanlara uygun kişisel lambalar verilir.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.18858&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=maden

2. Mech_06

Mech_06 TÜİSAG Üyesi

exproof alev sızdırmaz demek.

3. baracuda

baracuda TÜİSAG Üyesi

Sabri bey iş güvenliği uzm ve site görevlisi ile ilgili soruda cevaba sabri bey ve site görevlisi diyen arkadaşlara soruyorum madem risk değerlendirme ekibi içinde isg uzmanının bulundurma zorunluluğu yoksa adam niye uzmana yaptırıyor değerlendirmeyi bazılarıda tarih koymuş şu tarihe kadar uzmana gerek yok diyor tamam uzman bulundurma zorunluluğu o tarih ama adam uzman çağırmış değerlendirmeyide yaptırmış e heralde uzmanın imzasıda olacak adam imzayıda çakacak değerlendirmeye değilmi

4. ensaryegen

ensaryegen TÜİSAG Üyesi

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun herkese. Exproof (Alevsızdırmaz) lambalar, patlama ve yangın çıkarma ihtimali olmayan anlamına geliyor. Dolayısıyla mevzuatta bahsedilen lambaların ortak özelliğidir. Soru teknik sayılabileceğinden iptali söz konusu olmayabilir ancak itiraz edecek arkadaşlar "Exproof" şeklinde yazıldıysa kelimenin Türkçe olmaması dolayısıyla itirazda bulunabilir. ;)

İyi Çalışmalar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. erkin topçu

erkin topçu TÜİSAG Üyesi

risk analizi yaptırıp yaptırmamasını sormuodu o soruda çalısanın sorunuyla işveren ilgilenmeli
    soruyu tam olarak hatılıyomusunuz eğer grizulu maden ocağı dediyse patlayıcı ortamlarda exproof aydınlatma lambaları kullanılır

MerveZengin bu yazıya teşekkür etti.
  6. Alper Kahraman

Exproof yukarıdaki yönetmeliğin şu maddesinden geliyor arkadaşlar.

2.1.6. Yeraltı ocaklarında kullanılacak ekipman ve tesisatlar ile bu tip madenlerin grizu gazı ve/veya yanıcı tozlar tarafından muhtemel tehlike oluşturabilecek yerüstü tesislerinde kullanılan parçalar 30/12/2006 tarihli ve 26392 4 üncü mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile İlgili Yönetmelik (94/9/AT)’te belirtilen I. Grup Teçhizat kategorisine uygun olmalıdır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. emre civelek

emre civelek TÜİSAG Üyesi

ben exproof yaptım ama bakanlığın bir sorusunu çözmüştüm benzer orda karpit die hatırlıyorum zaten 2 şık arasında kaldım :(

8. izzett

izzett TÜİSAG Üyesi

sorular ve cvb lar bugunmu acıklar ..bılgısı olan varmı ...

9. MerveZengin

MerveZengin TÜİSAG Üyesi

Ben notlarımın arasına, "Maden aydınlatmalarında Exproof malzeme kullanılır" yazmışım fakat bu bilgiyi nerden not ettim hatırlamıyorum. Sanırım kurstaki notlardan eklemiş olabilirim ama ben de exproof yaptım.

10. MerveZengin

MerveZengin TÜİSAG Üyesi

evt bugün açıklanacak fakat saat kaçta bilen yok.

11. yusuf c.

yusuf c. TÜİSAG Üyesi

her türlü kömür madenlerinde grizu tehlikesi vardır arkadaşlar. bende karpit yaptım.

12. izmir6935

izmir6935 TÜİSAG Üyesi

tasınacak yerin dar olması sorusu nasılsı?

MerveZengin bu yazıya teşekkür etti.
  13. yusuf c.

yusuf c. TÜİSAG Üyesi

ama cevap exproof olacak. çünkü patlama riski olduğu için exproof armatürleri bunlara özel üretildi eskiden karpit kullanılıyordu ancak artık karpit olmaması lazım...

14. yalçın_10

yalçın_10 TÜİSAG Üyesi

ACIKLANSIN ARTIK

15. izmir6935

izmir6935 TÜİSAG Üyesi

78 osgbnin eksikliği lavobo,

Bunun sorusu nasıldı ? cevap yazacak yokmu arkadaslar hatırlayamadım

16. Alper Kahraman

Doğru cevap Exproof 94/9/AT yönetmeliği 1. Grup Teçhizat diyor Yönetmelik.

TEÇHİZAT GRUPLARININ KATEGORİLER HALİNDE SINIFLANDIRILMASINI BELİRLEYEN KRİTERLER

1. I. Grup Teçhizat

(a) M1 kategorisi, imalatçı tarafından belirlenen işletme parametrelerine uygun çalışabilecek ve yüksek seviyede koruma sağlayabilecek şekilde tasarlanmış ve gerektiğinde buna yönelik olarak ilave özel koruma araçları ile teçhiz edilmiş teçhizatı kapsar.

Bu kategorideki teçhizatın, madenlerin yeraltı bölümlerinde ve bu madenlerin grizu ve/veya yanıcı toz tehlikesi altındaki yerüstü bölümlerinde kullanılması amaçlanmıştır.

Bu kategorideki teçhizatın, patlayıcı bir ortam mevcutken nadir gerçekleşen olaylarda bile çalışır durumda kalması gerekir ve aşağıdaki gibi koruma araçları ile karakterize edilir:

- Bir koruma aracı arıza yaptığında en azından bağımsız ikinci bir araç gerekli koruma seviyesini sağlar veya

- Gerekli koruma seviyesi birbirinden bağımsız olarak iki arıza olması durumunda sağlanır.

Bu kategorideki teçhizat Ek II’nin 2.0.1 numaralı paragrafında belirtilen ilave şartlara uygun olmalıdır.

(b) M2 kategorisi, imalatçı tarafından belirlenen işletme parametrelerine uygun çalışabilecek ve yüksek seviyede koruma sağlayabilecek şekilde tasarlanmış teçhizatı kapsar.

Bu kategorideki teçhizatın, madenlerin yeraltı bölümlerinde ve bu madenlerin grizu ve/veya yanıcı toz tehlikesine maruz kalabilecek yerüstü bölümlerinde kullanılması amaçlanmıştır.

Bu teçhizat bir patlayıcı ortam olduğu takdirde enerji kesilmesi içindir.

Bu kategorideki teçhizatla ilgili koruma aracı normal çalışma esnasında ve aynı zamanda daha ağır çalışma koşulları olduğu takdirde, özellikle de kötü muamele ve değişen ortam koşullarından kaynaklanan koşullar altında gerekli koruma seviyesini sağlar.

Bu kategorideki teçhizat, Ek II’nin 2.0.2 numaralı paragrafında belirtilen ilave şartlara uygun olmalıdır.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10979&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

17. Selin Gençalp

Selin Gençalp TÜİSAG Üyesi

sonuçlar saat kaçta açıklanır acaba?

18. izmir6935

izmir6935 TÜİSAG Üyesi

ögleden sonra 2 gibi genelde

19. MerveZengin

MerveZengin TÜİSAG Üyesi

2 çok geç yaa, of.

20. Baris DAL

Baris DAL TÜİSAG Üyesi

ONUNCU BÖLÜM

MADENCİ LAMBALARI

OCAKLARDA KULLANILACAK LAMBALAR

MADDE 207 - Grizulu veya grizu ihtimali bulunan ocaklarda kullanılacak emniyet lambalarıyla elektirik lambaları, Bakanlık'ça kabul edilen tipte olacaktır.

Emniyet lambası kullanılması zorunlu olmayan grizusuz kömür ve kükürt ocaklarında ancak, alevi muhafazalı lamba kullanılabilir.

Ocaklarda kullanılacak bütün lambalar numaralandırılır. Bacalarda ve ateşleyicilerde, yanar durumda birer emniyet lambası bulundurulur.

Nezaretçiler, elektrik lambası kullandıkları takdirde bile, yanlarında maden dedektörü veya yanar halde bir emniyet lambası bulundurmak zorundadırlar.

İşçiler aldıkları lambaları, lambahaneye geri verirler. Başka bir lamba verdikleri takdirde bunun nedenini açıklarlar.

Emniyet lambalarında, yakıt olarak yalnız benzin kullanılır.

EMNİYET LAMBALARININ BAKIM VE MUAYENESİ

MADDE 208 - Lambahanede ve ocak ağzında lambalar sorumlu nezaretçiler tarafından tek tek muayene edilir; kusurlu bulunanlar, işçilere verilmez ve ocağa sokulmaz. Kusurlu lambalar işçiler tarafından da alınmaz. Lambalar, havalandırma ve basınçlı hava borularının karşısına konulamaz; buralarda tutulamaz; ocak içinde açılamaz; dikkatle ve özenle kullanılır.

Çalışma sırasında bozulan lambalar, derhal usulüne göre söndürülerek değiştirilmek üzere lambahaneye geri verilir.

ÇAKMAKLI EMNİYET LAMBASI

MADDE 209 - Grizu tehlikesi bulunan ocaklarda hiç kimseye çakmaklı emniyet lambası verilemez.

LAMBA KABLOSU VE YANMA SÜRESİ

MADDE 210 - Barete takılacak cinsten elektrikli (akümülatörlü) lambalar, çalışma sırasında zorunlu haller dışında baretten çıkarılamaz,elde veya başka bir yerde taşınamaz.

Lamba kabloları yeterli uzunlukta olacak; gergin olarak kullanılmayacaktır. Ocak lambalarının yanma süresi en az 10 saat olmalıdır.

LAMBAHANE

MADDE 211 - Lambaların bakımı, onarımı ve muhafazası yerüstündeki özel bir lambahanede yapılır.

Lambahaneler tamamen yanmaz malzemeden yapılacak; uygun biçimde aydın atılıp, havalandırılacak; içinde yeteri kadar yangın söndürme aygıtı ve malzemesi bulundurulacaktır.

LAMBAHANE İŞLERİ

MADDE 212 - Lambahaneye görevliler dışında izinsiz hiç kimse giremez. Benzinli lamba bulunan lambahanelerde, soba, fırın, ocak ve açık ateş bulundurmak ve sigara içmek yasaktır.

Benzinli lambaların bakımı, onarımı, temizlenmesi ve hazırlanması dağıtım yerinden ayrı bir yerde yapılır.

Lambalara benzin doldurma işleri, bu işe ayrılmış özel yerlerde yapılır.

Kıvılcım çıkabilecek lambaların sökülmesi, temizlenmesi, onarımı ve doldurulması, benzin lambalarına ayrılan yerlerde yapılamaz; tamamen ayrı bir bölümde ve kıvılcım yaratmayacak tipte malzemeyle kaplanmış masa üzerinde, uygun aletlerle yapılır.

Akümülatörlere konulacak kimyasal maddelerin ve çözeltilerinin, doldurma yerinden ayrı ve kilitli bir yerde saklanması gereklidir. Buraya lambahanede görevli ve sorumlu kişilerden başkası giremez.

Lambahanelerin kapılarına bu yasakları gösterir okunaklı levhalar asılır.

KARPİT LAMBALARI

MADDE 213 - Karpit lambaları, ancak, yanma ve patlama tehlikesi bulunmayan ocaklarda kullanılabilir.

Karpit taşı, günlük ihtiyaçtan fazla olmamak üzere, sızdırmaz, kapaklı ve madeni kaplar içerisinde yeraltına götürülür. Bu kaplar, yeraltında, nemden korunmak üzere, tahta ızgaralar veya kasalar üzerinde bulundurulur.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica