Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burada Topluyoruz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Zorluk Seviyesi Sizce Nedir ?

Anketin kapanma tarihi 17 Ocak 2014.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. barış33

barış33 TÜİSAG Üyesi

arkdslar son kez söylüyorum kaynak işlernde baslıca tehlikeler sorusunun cevabı 2 ve 3 tür

mehmet dag ve esrayldr bu yazıya teşekkür etti.
  2. ali tarak

ali tarak TÜİSAG Üyesi

Eğitimler hangi periyotlarda verilecektir:

Bilindiği işletmeler; Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflara ayrılmış bulunmaktadır. Yasa buna bağlı olarak periyot ve süre sınırlaması getirilmiştir, buna göre;

a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa ve kişi başı en az 16 saat,

b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa ve kişi başı en az 12 saat,

c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa ve kişi başı en az 8 saat olacaktır

3. Nursun Kapan

Nursun Kapan TÜİSAG Üyesi

İskelelerin kontrolu ile ilgili yanlisi soruyorudu 7 yilda 1 kontrolu yapilir y yaptim

4. BekirSulun

BekirSulun TÜİSAG Üyesi

Tank 10. Valf5 yıl olacak

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Cansu Ecem Gözlek

Cansu Ecem Gözlek TÜİSAG Üyesi

Vaka oldugundan eminim. Arkadasin mantigiyla ders calisirken ilk okudugumda sacmaligina gulmustum ben de meger cikacakmis sinavda :)

6. ali tarak

ali tarak TÜİSAG Üyesi

Kaynakçılıktaki Tehlikeler : Kaynak türlerinin hemen hemen hepsinde ortak tehlikeler bulunmaktadır. Bunlar genel olarak şu şekildedir.
    a) Elektrik tehlikesi
    b) Endüstriyel gaz tüplerinin patlama tehlikesi
    c) Işın ve ışık tehlikesi
    d) Duman, gaz ve toz tehlikesi.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ufuk alsancak

ufuk alsancak TÜİSAG Üyesi

140 m3 lük hacime sahip oksijen tankı ile yanıcı gaz taşıyan borular arasında ki mesafe en az ne kadar olmalıdır ? cevaplar 1m 2m 4m 10m cevap : 10 m olabilir mi ?

8. ert_bay

ert_bay TÜİSAG Üyesi

Evet baris kardeşim 2-3 kesin

9. ufuk alsancak

ufuk alsancak TÜİSAG Üyesi

kaza/ramak kala olması gerek

10. Cansu Ecem Gözlek

Cansu Ecem Gözlek TÜİSAG Üyesi

IsGum olcme merkezi degil mi ya ben meb yaptum

Last edited by a moderator: 21 Aralık 2013
  11. BekirSulun

BekirSulun TÜİSAG Üyesi

103 sesibel olacak

12. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

100 hemde %100

13. Cihan Yaylacı

Cihan Yaylacı TÜİSAG Üyesi

KAYNAK
    İŞLERİNDE OLUŞAN GÜRÜLTÜNÜN TEHLİKESİ

Kaynakl
    ı işlerinde çalışanların karşı karşıya kaldığı diğer bir risk grubu da gürültüdür. Kaynak

i
    şlemi sırasında kullandığı ekipmanlar, presler, motorlar, matkaplar, çekiçler, testereler vb.

oldukça çok ses üretirler. Kaynak i
    şlemi sırasında ortalama olarak 85 ile 105 dB (desibel)

aras
    ında gürültü oluşmaktadır. Bu işlerde oluşan gürültünün şiddeti, yapılan kaynak türüne göre

de
    ğişir. Ark kaynağı ile plazma kaynağı en gürültülü kaynak yöntemleridir. Kapalı alanlarda

yap
    ılan kaynak çalışmalarında ve gemi yapım işyerlerinde (tersanede) gürültünün şiddeti daha

da artmaktad
    ır.

14. ceycoy

ceycoy TÜİSAG Üyesi

Yönetmelik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri

Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Tank kapasitesi (m3)

Uzaklık (m)

0-10

1

11-50

2

51-100

3

101-200

4

201-10000

malesef 4 müş
    5

15. Alper Kahraman

Alper Kahraman TÜİSAG Üyesi

Kaynaklı imalat atölyelerinde çalışanların karşı karşıya kaldığı diğer bir risk grubu da
    gürültüdür
    . Kaynak işlemi sırasında ortalama olarak 85-105 dB (desibel) şiddetinde
    gürültü oluşmaktadır. Gürültü şiddeti yapılan kaynak türüne göre değişmektedir. Ark

kaynağı ile plazma kaynağı en gürültülü kaynak yöntemleridir. Kapalı alanlarda
    yapılan kaynak çalışmalarında gürültü şiddeti daha da artmaktadır.
    Kaynak işlemi sırasında kaynak yöntemine bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama
    olarak 85-105 dB şiddetinde gürültü oluşabilmektedir. Kapalı alanlarda yapılan
    kaynak işlemlerinde gürültü şiddeti daha da artabilmektedir. Kaynaklı imalat
    atölyelerinde çalışanların işitme kayıplarına uğramalarını önlemek amacıyla gerekli
    güvenlik ve sağlık önlemleri alınmalıdır.

16. pandakapanda

pandakapanda TÜİSAG Üyesi

asbest özel durumdur, bu konuda eğitim ile özellikle isgüm ilgilenir. toz işleri ile ilgili camia bu konuda özel yardım istedi isgüm de geri dönüş yaptı, o yüzden isgüm doğru cevaptır.

Last edited by a moderator: 21 Aralık 2013
  17. mehmet dag

mehmet dag TÜİSAG Üyesi

Co2 % 0.5

Alper Kahraman bu yazıya teşekkür etti.
  18. Moonguard

Moonguard TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben Elektrik Elektronik Mühendisiyim. Gürültü sorusunun çözümü:

Leq = 10 * LOG10( 10^(80/10) + 10^(100/10) )

Leq = 100.0432 DB

Yani kısaca bu sorunun cevabı ne 100 db dir ne de 103 db. Bu soru yanlıştır. Hiç bir mühendislik kavramında virgül ihmal edilmez. 0.001 ihmalde bile binlerce kişinin hayatı söz konusudur. Fakat en önemlisi, sen böyle soru soruyorsan, insanların scientific hesap makinesi getirmesine ya izin vereceksin ya da sen temin edeceksin. Öyle atmayla tutmayla, ilkokuldan kalma ezbere DB hesaplama tablosuyla ezbere bu iş olmaz. Ben bu soruyu oluşan gürültü şiddetinin her halukarda daha büyük olması gerektiğinden ve hesap makinem olmadığı için, 103 db dedim. Ayrıca 100 db diyen arkadaşlara da saygı duyuyorum zira sonuç bu değere çok yakın fakat aslında bir o kadar da uzak bir değer.

Dolasıyla, buradan bütün herkesi bu soruya itiraz etmeye davet ediyorum. Bu bilgiyi de yayarsanız sevinirim, herkese başarılar.

İhsan Gökalp

Elif Katı, scor, hcakir48 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  19. value82

value82 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar cevabı bilmiyorum ama bende kaynak yapılırken yüksek ses çıktığını biliyorum, gürültüyü de işaretledim, eğitim merkezimizde kaynak eğitimi veriliyor ve o esnada epey gürültü çıkıyor ama her kaynakta yüksek ses çıkmaz.

Alper Kahraman bu yazıya teşekkür etti.
  20. medine12

medine12 TÜİSAG Üyesi

103

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica