Tartışma 21 Aralık 2013 Işyeri Hekimliği Itiraz Edilecek Iptal Olması Gereken Sorular

Konu, 'İşyeri Hekimliği Sınav Soruları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. hakan dede

hakan dede TÜİSAG Üyesi

:) ben yatıyorum beyler yarına görüşürüz...

2. emre çelik

emre çelik TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR İTİRAZ EDİLMESİ GEREKEN SORULAR BENCE ŞUNLAR

1 )

a.66 soru
    c.şıkkı ısı yoğunluğu diyor ki böyle bir terim bilmiyoruz
    d.şıkkı terleme sonucu olan dehidratasyonun en hafif halinde ısı krampı diyor( dehidratasyonun en ağır halinde olması gerekirken)
    2 cevaplı soru olmadımı şimdi..

2)

AT günümüzde yok ama adamlar yönetmelikteki AT yi değiştirme gereği duymamışlar yönetmelikte AT yazıyor yönetmelik hatalı soru değil,bu durumda ne olur?yönetmeliği iptal ettirtelim :)) http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10808&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
    sonuçta yönetmelikte olsa yanlışlık var. bence iptal konusu

3)

B grubu 33 soruda c şıkkında ortamın sıcaklık derecesine göre çalışanların iş temposunu yavaşlatmak ve istirahat sürelerini azaltmak gereklidir diyor.
    sıcakta çalışmayla ilgili soru.
    d şıkkı doğru verilmiş bence d doğru ama, c şıkkında da kelime hatası var,istirahat sürelerini artırmak olması gerekmez miydi?

4)

Arkadaşlar net yanlış sorumuz var.

A kitapçığı Soru 59;
    Başlangıçta radyografide temelde orta ve alt akciğer alanlarında s, t veya u
    boyutunda ILO Pnömokonyoz Sınıflandırmasına göre 1/0-1/1 yaygınlığında
    ince, düzensiz veya lineer opasiteler gözlenir.
    Kaynağı upload ettim.
    Kitabın linki: http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/S...ory/isggm/dosyalar/Meslek-Hastaliklari-Kitabı

5)

ergonomi sorusu bence de yanlış ve yoruma açık bir soru. kaynaklarda çıkmıyor. bravo bu kadar
    saçma soru hazırlanır.
    yaw bu soru kesin ve bariz bir şekilde yanlış . zaten iş saglıgı güvenligin amacı ergonomidir. oda insan anatomisine işin uydurulmasıdır bu kadar bariz iptal soru var

ergonomi sorusu da bence iptal olmalı, kimya dışında anatomi ve fizik de erggonomiyi etkileyen faktörler olduğuna inanıyorum
    KESİNLİKLE YANLIŞ SORU ERGONOMİ SORUSU haklısın

6)

a 78 de meslek hastalığı sigortalı kişilerin hastalığıdır demiş. ne düşünüyorsunuz ?

7)

a 99da demişki işsağlığı ve güvenliği uzmanı iş sağlığı ve güvenliği alanında bakanlıkça yetkilendirilmiş felan. iş güvenliği uzmanı iş sağlığı alanında sağlık bakanlığı tarafından yetkilendirilmez. sadece iş güvenliği alanında yetkilendirilir. yoksa onlarda aynı zamanda işyeri hekimi olabilirlerdi . yanlışmı düşünüyorum bilmiyorum ama soru hatalı gibi.

8)

b65 te d şıkkı neden yanlış zaten en yakın birime bildirmek zorunda
    çsgb ye bildirecekler yanlış denmiş d şıkkında işverene önce bildirilebilir ok...bu tez biraz zayıf ama yanlış yaptım c yi işaretledim ben: toplantı - seminere katılabilirler şıkkında yılda 5 günü geçmemek kaydıyla denmesi gerekiyordu bnce...

9 )

sorular ve şıkları yoruma çok açık ve eksik özensiz hazırlanmış.
    bencede o kdar kısa sürede soruyu ne yönde yorumlayacagımızımı düşünücektik yani ? açıkça neyi sormak istiyorsan sor degilmi. bence işverene bildirmekle ugraşmak yerine en yakın çsgbye baglı birime bildirmesi daha dogru

10)

su ile ilgili soruyu yanlış yapanlar bence itiraz etmeli. kadında suyun erkeğe göre az olmasının iş saglıgı ve güvenliğiyle herhangibir ilişkisi olduğunu aranızda söyleyebilecek varmı ? ona bakarsan sorulacak bi sürü fizyolojik şey var. soruda kadınlarda menstruasyon kanaması normalde 15 günden fazla görülür deseydi o soruyuda biz yanlış yapsaydık aa evet gerçektende aslında 2-7 gün görülüyormuşmu diyecektik . neyse yanlış yapmışım mı diyecektik .

BENİM SEÇTİKLERİM BUNLAR İSTEYEN EKLEYEBİLİR.

3. Hüseyin ünübol

Hüseyin ünübol TÜİSAG Üyesi

en üstte A / B kitapçığı kısmı var ben yine de görün diye B kısmını silmedim,
    Etik kısmına bu söylediklerini ekleyeceğim yanlız öncesinde sözleşmeler kısmında buna ait şeyler var mı ona bakmak lazım ?:düşünceli:

4. emre çelik

emre çelik TÜİSAG Üyesi

bu iki soru arasında ilgi yok. soru numaralarını bi kontrol edebilirmisin

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Hüseyin ünübol

ben de yatar arkadaşlar ama şunu belirteyim bunların yarına postalanması gerekmekte yoksa yetişmez ya da çarşamba günü ankarada ki arkadaşlar ile bu sürecin tamamlanmasına çalışılmalı diye düşünüyorum

6. Yunus Deger

Yunus Deger TÜİSAG Üyesi

iş ve iş dışı kvh nın patolojisi ateroskleroz dur itiraz edebilirsiniz ikna olmazsanız..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Yunus Deger

Yunus Deger TÜİSAG Üyesi

dehidratasyona daha duyarlı oluyorlar bu soruya itiraz edilmez bence bu arada bende bu soruyu yanlış yaptım..

8. emre çelik

emre çelik TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR İTİRAZ EDİLMESİ GEREKEN SORULAR BENCE ŞUNLAR

1 )

a.66 soru
    c.şıkkı ısı yoğunluğu diyor ki böyle bir terim bilmiyoruz
    d.şıkkı terleme sonucu olan dehidratasyonun en hafif halinde ısı krampı diyor( dehidratasyonun en ağır halinde olması gerekirken)
    2 cevaplı soru olmadımı şimdi..

2)

AT günümüzde yok ama adamlar yönetmelikteki AT yi değiştirme gereği duymamışlar yönetmelikte AT yazıyor yönetmelik hatalı soru değil,bu durumda ne olur?yönetmeliği iptal ettirtelim :))http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10808&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=
    sonuçta yönetmelikte olsa yanlışlık var. bence iptal konusu

3)
    B grubu 33 soruda c şıkkında ortamın sıcaklık derecesine göre çalışanların iş temposunu yavaşlatmak ve istirahat sürelerini azaltmak gereklidir diyor.
    sıcakta çalışmayla ilgili soru.
    d şıkkı doğru verilmiş bence d doğru ama, c şıkkında da kelime hatası var,istirahat sürelerini artırmak olması gerekmez miydi?

4)
    Arkadaşlar net yanlış sorumuz var.

A kitapçığı Soru 59;
    Başlangıçta radyografide temelde orta ve alt akciğer alanlarında s, t veya u
    boyutunda ILO Pnömokonyoz Sınıflandırmasına göre 1/0-1/1 yaygınlığında
    ince, düzensiz veya lineer opasiteler gözlenir.
    Kaynağı upload ettim.
    Kitabın linki: http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/S...ory/isggm/dosyalar/Meslek-Hastaliklari-Kitabı

5)

ergonomi sorusu bence de yanlış ve yoruma açık bir soru. kaynaklarda çıkmıyor. bravo bu kadar
    saçma soru hazırlanır.
    yaw bu soru kesin ve bariz bir şekilde yanlış . zaten iş saglıgı güvenligin amacı ergonomidir. oda insan anatomisine işin uydurulmasıdır bu kadar bariz iptal soru var

ergonomi sorusu da bence iptal olmalı, kimya dışında anatomi ve fizik de erggonomiyi etkileyen faktörler olduğuna inanıyorum
    KESİNLİKLE YANLIŞ SORU ERGONOMİ SORUSU haklısın

6)

a 78 de meslek hastalığı sigortalı kişilerin hastalığıdır demiş. ne düşünüyorsunuz ?

7)

a 99da demişki işsağlığı ve güvenliği uzmanı iş sağlığı ve güvenliği alanında bakanlıkça yetkilendirilmiş felan. iş güvenliği uzmanı iş sağlığı alanında sağlık bakanlığı tarafından yetkilendirilmez. sadece iş güvenliği alanında yetkilendirilir. yoksa onlarda aynı zamanda işyeri hekimi olabilirlerdi . yanlışmı düşünüyorum bilmiyorum ama soru hatalı gibi.

8)

b65 te d şıkkı neden yanlış zaten en yakın birime bildirmek zorunda
    çsgb ye bildirecekler yanlış denmiş d şıkkında işverene önce bildirilebilir ok...bu tez biraz zayıf ama yanlış yaptım c yi işaretledim ben: toplantı - seminere katılabilirler şıkkında yılda 5 günü geçmemek kaydıyla denmesi gerekiyordu bnce...

9 )

b 74 de bir de sorumlu müdür iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanı belgesi olan diyor veya demicek miydi iki belgeye de sahip olması gerekli değil ki ben yanlış diye bu yüzden d şıkkını işaretledim cevap a diyor bu konuda bana katılan var mı

10)

su ile ilgili soruyu yanlış yapanlar bence itiraz etmeli. kadında suyun erkeğe göre az olmasının iş saglıgı ve güvenliğiyle herhangibir ilişkisi olduğunu aranızda söyleyebilecek varmı ? ona bakarsan sorulacak bi sürü fizyolojik şey var. soruda kadınlarda menstruasyon kanaması normalde 15 günden fazla görülür deseydi o soruyuda biz yanlış yapsaydık aa evet gerçektende aslında 2-7 gün görülüyormuşmu diyecektik . neyse yanlış yapmışım mı diyecektik .

11)

1. B kitapçığı 86. soru. Civanın sinir sistemi etkileri için yanlıştır sorusu.. Cevaplarda NÖROPARİ olan şık için doğru demiş. ama NÖROPATİ olması gerekir. ayrıca lenste birikim tamamen sinir sistemi dışında olduğu için, ben lens demiştim. nöropari yi anlamamıştım çünkü.

12 )

Ayrıca B 62'de d şıkkında iş sağlığı ve genel müdürlüğü bakanlık müsteşarına karşı sorumludur diyor. Arkadaşlardan biri müsteşar yardımcısına karşı sorumludur olacaktır dicekti demişti kesin bir bilgi varsa itiraz olabilir ben de d yaptım çünkü

BENİM SEÇTİKLERİM BUNLAR İSTEYEN EKLEYEBİLİR.

9. emre çelik

emre çelik TÜİSAG Üyesi

ben yanlış yapsam itiraz ederdim. kadınların erkeklerden fizyolojik olarak bi ton farkı var. mesela aşırı menstruel kanamadan dolayıda anemiye duyarlılar. hatta kadınlarda yüzde 90 anemi sebebi budur. o zaman şu mana çıkıyorki bu sınavı geçmek için o kadar mevzuat konudan başka kadın ve erkek fizyolojisiyle ilgili 2 tane kalın kitap okumamız gerekiyordu. kabul edilebilir bişey değil bence

10. Bekir Kataş

Bekir Kataş TÜİSAG Üyesi

Huseyin hocam, asbest sorusunun b kitapçığında cevabı b şıkkı olarak verilmiş yani temas kesilince ilerleme durur nasil oluyor anlamadım....

11. Bekir Kataş

Bekir Kataş TÜİSAG Üyesi

Ark lar bu skandal resmen a- b kitapçığında asbest sorusu icin ilan edilen cevaplar farklı sanırım bu soru iptale gidiyor böyle rezalet olmazzzzz....

12. serdar izzet göknur

serdar izzet göknur TÜİSAG Üyesi

KESİNLİKLE YANLIŞ TEK SORU

13. Hüseyin ünübol

abi ben yanlış yazmışım, yoksa cevap B kitapçığındaki ile aynı;)

14. serdar izzet göknur

serdar izzet göknur TÜİSAG Üyesi

15. Hüseyin ünübol

arkadaşlar şu ergonomi sorusu ile ilgili itiraz edecek olan var mı? ayrıt ile ilgili tam doyurucu bir açıklama bulamadım, bu konuda bilgisi olan var ise ve paylaşırsa sevinirim
    Meslek hastalıkları ile ilgili aşağıda yazılanlardan
    hangisi doğrudur? sorusu mevcut A da 21
    bu soru ile ilgili itiraz edilebilecek noktalar ve bunları destekleyenler ile ilgili paylaşımlarınız olursa sevinirim

16. cüneyt uzunlar

cüneyt uzunlar TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar hüseyin beyin dilekçesi bence güzel olmuş.herkes bunu dikkate alarak itirazını edebilir.ben muhtemelen 3 ssoruya ititaz edeceğim

17. cüneyt uzunlar

sınav çalışmayla alakalı değil.tamamen yakın cevap ve sallama üzerine kurulmuş.itiraz için yarın son gün.işyeri hekimiğindede iptal edilen sorular var.biz 8000 kişi girdik.uzmanlar 100000 civarında.onun için onlarda dolayısyla itiraz yüksek oluyor.

18. cüneyt uzunlar

arkadaşlar hüseyin bey gibi dilekçe örneğini gerekçeleriyle yazan varsa hemen paylaşsın ben bugün yazacağim, ve burada sunacağım.yarında vermeyi düşünüyorum.bende kritik yerdeyim 71 gibi

19. m.gökhan şen

m.gökhan şen TÜİSAG Üyesi

kesinlikle katılıyorum nöropari diye bir kavram yok.

20. Hüseyin ünübol

ben soru itirazımı 8 gibi düşünüyorum, herşeyi hazırlayınca göndereceğim ama bugün banka ve kargo işleri inşallah yetiştiririm ?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica