Tartışma 21 Aralık 2013 Işyeri Hekimliği Itiraz Edilecek Iptal Olması Gereken Sorular

Konu, 'İşyeri Hekimliği Sınav Soruları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. hacı Mahmut YILDIZ

hacı Mahmut YILDIZ TÜİSAG Üyesi

b kitapçığı 33 nolu soruda c şıkkı sıcak ortamda çalışanların iş temposunu yavaşlatmak veya istirahat süreleri azaltmak gerekir deniyor. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır diyor ve bu şıkkı doğru kabul ediyor. Bu sorunun hem c şıkkı hem de d şıkkı yanlıştır. C şıkkını yanlış görünce d Şıkkını hiç okumadım. kesinlikle itiraz edilmeli.

2. hacı Mahmut YILDIZ

b kitapçığı 33 nolu soruda c şıkkı sıcak ortamda çalışanların iş temposunu yavaşlatmak veya istirahat süreleri azaltmak gerekir deniyor. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır diyor ve bu şıkkı doğru kabul ediyor. Bu sorunun hem c şıkkı hem de d şıkkı yanlıştır. C şıkkını yanlış görünce d Şıkkını hiç okumadım. kesinlikle itiraz edilmeli.

3. hacı Mahmut YILDIZ

arkdaşlar b kitapçığı 33. soruda c şıkkını dikkatlice okuyun. yanlış değil mi

4. hacı Mahmut YILDIZ

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. hacı Mahmut YILDIZ

6. hacı Mahmut YILDIZ

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. hacı Mahmut YILDIZ

b kitapçığı 33 nolu soruda c şıkkı sıcak ortamda çalışanların iş temposunu yavaşlatmak veya istirahat süreleri azaltmak gerekir deniyor. Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır diyor ve bu şıkkı doğru kabul ediyor. Bu sorunun hem c şıkkı hem de d şıkkı yanlıştır. C şıkkını yanlış görünce d Şıkkını hiç okumadım. kesinlikle itiraz edilmeli.itirazımı bu saatte yetiştirmem mümkün değil

8. hacı Mahmut YILDIZ

b33 kesinlikçe hem c şıkkı hemde d şıkkı doğru kabul edilmeli ama bu saatte sonra itiraz dilekçesi yetiştirmem mümkün değil

9. hacı Mahmut YILDIZ

biz ankara dışındayız. ankarada oturan arkadaşlar yardımcı olursa iyi olur

10. bordermv

bordermv TÜİSAG Üyesi

B 86.SORU

11. bordermv

bordermv TÜİSAG Üyesi

B 86.SORU

12. bordermv

bordermv TÜİSAG Üyesi

B 86.SORU

13. Sule Karaarslan

Sule Karaarslan TÜİSAG Üyesi

14. Sule Karaarslan

Sule Karaarslan TÜİSAG Üyesi

59 .sorunun dogru cevabı a degıl b olarak kabul edılmıs.Aslında hem b hemde sızın dedıgınız gıbı d sıkkı dogru.

15. cüneyt uzunlar

cüneyt uzunlar TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar kaç gündür burada arkadaşlar soruları tartıştı.lütfen buradan yazanların bir kısmı elini taşın altına soksun.bugün bildirdim PERŞEMBE son gün diye.kimse geç kalmadı, itiraz için bir zahmet başvurun

16. yusuf ali

yusuf ali TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben 7 soruya itiraz ettim a kitapçığı 80 . soruya itiraz eden var mı ben ununttum etmeyi .d şıkkı kesınlıkle doğru .c şıkkı yanlış rızasını almak diye bir şey yok .ankarada olan varsa lütfen ıtıraz etsın elden .ben Kocaeli deyım .

17. Hüseyin ünübol

Hüseyin ünübol TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben 8 soruya itiraz ettim, ama şu B kitapçığında ki 33. soruyu sonradan gördüm ama bas bas da bağırdım da 1,5 gündür? kesin yanlış olacak bir soru ellerimizden kayıp gidiyor? tek umudum bu forumu kullanmayan ama bu soruya itiraz etmiş olan birisinin çıkması? valla buraya yazarken veya birbirimizden faydalanırken mangalda kül bırakamayan arkadaşların insiyatif alma ve başkasına da yardımım dokunsun duygusunun ne kadar olduğunu görmüş olduk? benim için tek soru yetiyordu ama insanlarında faydalanması adına ne bulursam itiraz ettim. Ama ne yazık ki birbirimize sarılmayarak sağlık sistemi dahil herşeyin yokuş aşağıya gitmesini destek olmuş oluyoruz. Bazende yaşadıklarımızı hakkettiğimizi düşünüyorum.

mlmn21 bu yazıya teşekkür etti.
  18. yusuf ali

yusuf ali TÜİSAG Üyesi

İTİRAZLAR
    İtiraz No : 1
    iş yeri hekimliği a Kitapçığı Soru No: 1
    ergonomi ile ilgiliçalışmalarda aşağıda belirtilen bilim ve uygulama alanlarından yararlanılır.
    Bu konuda aşağıdaki seçeneklerden hangisi yanlıştır.?
    (a)anatomi (b) fizyoloji (c)kimya (d) fizik

A) (a)+ (b) B) (a)+ (c)+(d) C)(b)+(d) D) (a)+(b)+(d)
    İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır. (Soruda Doğru cevap yoktur).
    Çünkü : Ergonomi bilimi Fizyoloji ,Psikoloji ve Anatomi bilimi ile ilgilenmektedir. Bundan dolayı soruda verilen şıklarda doğru cevap bulunmamaktadır.

İtiraz No : 2
    iş yeri hekimliği a Kitapçığı Soru No: 59
    asbestozis ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi
    yanlıştır?
    A- radyolojik olarak irregüler opasiteler görülür
    B)toz maruziyeti kesildikten sonrada da hastalığın ilerlemesi durur.
    C) hastalık genellikle 10 yıl ve daha uzun süreli etkilenme sonucu olur.
    D)asbeste bağlı fibrozis genellikle akciğerlerin apikal segmentlerinde olur.

İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır
    Ancak : asbestozisde fibrozis irregüler opasiteler şeklinde genellikle akciğerlerin bazal segmentlerinde görülmektedir .bu nedenle d şıkkının yanlış olduğunu düşünmekteyim .
    Ayrıca toz maruziyeti kesildikten sonra hastalığın ilerlemesi durabilir. Bundan dolayı b şıkkında kesinlik belirtilmediği için b şıkkındaki ifade de doğru olarak kabul edilmelidir.
    İtiraz No : 3
    İş yeri hekimliği Sınavı A Kitapçığı Soru No: 61
    Aşağıdakilerden hangisi cıvanın sinir sistemi etkileri için yanlıştır?
    A) Nöropari özellikle organik cıva maruziyeti sonucu görülür.
    B) Lenste birikim sonucunda açık kahve- sarı renkte refle alınır.
    C) Kronik zehirlenmede temel bulgu tremor ve eretizmdi.
    D) Zehirlenme daha çok kronik biçimde olur.

İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap A Şıkkıdır.
    Ancak. A şıkkındaki nöropari diye söylenen bir durum söz konusu değildir.Nöropari diye bir hastalık duymadım.Sorunun hatalı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İtiraz No :4

iş yeri hekimliği A Kitapçığı Soru No: 82
    aşağıdaki kuruluşlardan hangisi ilk yardım eğitimi yapabilen kuruluşlardan birisi değildir?
    A)özel hastaneler
    B)türk tabipleri birliği
    C)kızılay genel müdürlüğü
    D)sağlık bakanlığı eğitim hastaneleri

İTİRAZ
    Ancak . Özel kurum ve kuruluşlarda ilk yardım eğitimi verebilir.Bundan ötürü sorunun doğru cevabının olmadığını ,bütün şıklardaki kurum ve kuruluşların ilk yardım eğitimi verebileceğini düşünüyorum.Bundan dolayı bütün şıkların doğru kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
    BAKINIZ:
    Sağlık Bakanlığından
    resmi gazete Tarih: 22.05. 2002 Sayı : 24762
    Değişiklik resmi gazete 18.03.2004 Sayı : 25406
    İLKYARDIM YÖNETMELİĞİ
    İKİNCİ BÖLÜM
    Eğitimci Eğitimi Verecek Kuruluşların Özellikleri, Başvuru ve Açılma İşlemleri
    Eğitimci Eğitimi Veren Kuruluşlar
    Madde 5 –
    Genel Müdürlük, Müdürlükler, eğitim hastaneleri üniversitelerin sağlık ile ilgili
    fakülte ve yüksek okulları, Kızılay Genel Müdürlüğü, sağlık ile ilgili meslek kuruluşları ve
    merkezler ilkyardım eğitimci eğitimi programları düzenleyebilir.
    Eğitimci eğitimi vermek isteyen kuruluşlar: Müdürlükler aracılığı ile eğitimden sorumlu
    bölüm, eğitim konu ve saatleri, eğitimi verecek kişi ve unvanlarını belirtilen bir dilekçe ile
    Genel Müdürlüğe başvuruda bulunurlar.
    Genel Müdürlükçe değerlendirilerek uygun görülen başvurulara, EK 1’ de belirtilen “Eğitimci
    Eğitimi Düzenleme Yetki Belgesi” verilir.
    EK 2’ de belirtilen “Eğitimci Eğitmeni Çalışma Belgesi” müdürlükçe düzenlenir.
    Yetki belgesi düzenlen kurum ve kuruluşlarca verilen eğitimci eğitmeni sertifikaları mesul
    müdürü tarafından imzalanarak, Genel Müdürlükçe onaylanır.

iş yeri hekimliği A Kitapçığı Soru No: 66
    sıcak ortamda bulunan kişilerde ortaya çıkan sağlık sorunşarı için yanlış olan ifade aşağıdakilerden hangisidir?
    A)ısı krampının asıl nedeni potasyum eksikliğidir.
    B)sıcağa bağlı sağlık sorunlarının en ağır tablosu sıcak çarpmasıdır.
    C)sıvı ve elktrolit kaybına bağlı olarak , kişinin gün sonunda kendini yorgun hissetmesi ısı yoğunluğu olarak isimlendirilir.
    D)terleme sonucu olan dehidrasyonun en hafif olduğu durumlarda ortaya çıkan tabloya ısı krampı denir.
    İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap D Şıkkıdır.
    Ancak .c şıkkındaki ısı yoğunluğu yanlış bir ifadedir. Bundan dolayı sorunun iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

iş yeri hekimliği A Kitapçığı Soru No: 14
    kantitatif risk analizinde aşağıdakilerden hangisi bulunmaz?
    A)kaba veriler
    B)sayısal değerler
    C)ayrıtlar
    D)istatistik hesaplamalar

İTİRAZ
    Ancak . C şıkkındaki veriler kalitatif risk analizinde kullanılmaktadır.bundan ötürü c şıkkınında yanlış olduğunu düşünüyorum b u yüzden dolayı sorunun iki cevabı bulunmaktadır. A ve c şıklarının doğru olarak kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İTİRAZ ETTİĞİM SORULAR

19. yusuf ali

yusuf ali TÜİSAG Üyesi

İTİRAZLAR
    İtiraz No : 1
    iş yeri hekimliği a Kitapçığı Soru No: 1
    ergonomi ile ilgiliçalışmalarda aşağıda belirtilen bilim ve uygulama alanlarından yararlanılır.
    Bu konuda aşağıdaki seçeneklerden hangisi yanlıştır.?
    (a)anatomi (b) fizyoloji (c)kimya (d) fizik

A) (a)+ (b) B) (a)+ (c)+(d) C)(b)+(d) D) (a)+(b)+(d)
    İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır. (Soruda Doğru cevap yoktur).
    Çünkü : Ergonomi bilimi Fizyoloji ,Psikoloji ve Anatomi bilimi ile ilgilenmektedir. Bundan dolayı soruda verilen şıklarda doğru cevap bulunmamaktadır.

İtiraz No : 2
    iş yeri hekimliği a Kitapçığı Soru No: 59
    asbestozis ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi
    yanlıştır?
    A- radyolojik olarak irregüler opasiteler görülür
    B)toz maruziyeti kesildikten sonrada da hastalığın ilerlemesi durur.
    C) hastalık genellikle 10 yıl ve daha uzun süreli etkilenme sonucu olur.
    D)asbeste bağlı fibrozis genellikle akciğerlerin apikal segmentlerinde olur.

İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır
    Ancak : asbestozisde fibrozis irregüler opasiteler şeklinde genellikle akciğerlerin bazal segmentlerinde görülmektedir .bu nedenle d şıkkının yanlış olduğunu düşünmekteyim .
    Ayrıca toz maruziyeti kesildikten sonra hastalığın ilerlemesi durabilir. Bundan dolayı b şıkkında kesinlik belirtilmediği için b şıkkındaki ifade de doğru olarak kabul edilmelidir.
    İtiraz No : 3
    İş yeri hekimliği Sınavı A Kitapçığı Soru No: 61
    Aşağıdakilerden hangisi cıvanın sinir sistemi etkileri için yanlıştır?
    A) Nöropari özellikle organik cıva maruziyeti sonucu görülür.
    B) Lenste birikim sonucunda açık kahve- sarı renkte refle alınır.
    C) Kronik zehirlenmede temel bulgu tremor ve eretizmdi.
    D) Zehirlenme daha çok kronik biçimde olur.

İTİRAZ
    Ancak. A şıkkındaki nöropari diye söylenen bir durum söz konusu değildir.Nöropari diye bir hastalık duymadım.Sorunun hatalı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

iş yeri hekimliği A Kitapçığı Soru No: 82
    aşağıdaki kuruluşlardan hangisi ilk yardım eğitimi yapabilen kuruluşlardan birisi değildir?
    A)özel hastaneler
    B)türk tabipleri birliği
    C)kızılay genel müdürlüğü
    D)sağlık bakanlığı eğitim hastaneleri

İTİRAZ
    Ancak . Özel kurum ve kuruluşlarda ilk yardım eğitimi verebilir.Bundan ötürü sorunun doğru cevabının olmadığını ,bütün şıklardaki kurum ve kuruluşların ilk yardım eğitimi verebileceğini düşünüyorum.Bundan dolayı bütün şıkların doğru kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
    BAKINIZ:
    Sağlık Bakanlığından
    resmi gazete Tarih: 22.05. 2002 Sayı : 24762
    Değişiklik resmi gazete 18.03.2004 Sayı : 25406
    İLKYARDIM YÖNETMELİĞİ
    İKİNCİ BÖLÜM
    Eğitimci Eğitimi Verecek Kuruluşların Özellikleri, Başvuru ve Açılma İşlemleri
    Eğitimci Eğitimi Veren Kuruluşlar
    Madde 5 –
    Genel Müdürlük, Müdürlükler, eğitim hastaneleri üniversitelerin sağlık ile ilgili
    fakülte ve yüksek okulları, Kızılay Genel Müdürlüğü, sağlık ile ilgili meslek kuruluşları ve
    merkezler ilkyardım eğitimci eğitimi programları düzenleyebilir.
    Eğitimci eğitimi vermek isteyen kuruluşlar: Müdürlükler aracılığı ile eğitimden sorumlu
    bölüm, eğitim konu ve saatleri, eğitimi verecek kişi ve unvanlarını belirtilen bir dilekçe ile
    Genel Müdürlüğe başvuruda bulunurlar.
    Genel Müdürlükçe değerlendirilerek uygun görülen başvurulara, EK 1’ de belirtilen “Eğitimci
    Eğitimi Düzenleme Yetki Belgesi” verilir.
    EK 2’ de belirtilen “Eğitimci Eğitmeni Çalışma Belgesi” müdürlükçe düzenlenir.
    Yetki belgesi düzenlen kurum ve kuruluşlarca verilen eğitimci eğitmeni sertifikaları mesul
    müdürü tarafından imzalanarak, Genel Müdürlükçe onaylanır.

iş yeri hekimliği A Kitapçığı Soru No: 66
    sıcak ortamda bulunan kişilerde ortaya çıkan sağlık sorunşarı için yanlış olan ifade aşağıdakilerden hangisidir?
    A)ısı krampının asıl nedeni potasyum eksikliğidir.
    B)sıcağa bağlı sağlık sorunlarının en ağır tablosu sıcak çarpmasıdır.
    C)sıvı ve elktrolit kaybına bağlı olarak , kişinin gün sonunda kendini yorgun hissetmesi ısı yoğunluğu olarak isimlendirilir.
    D)terleme sonucu olan dehidrasyonun en hafif olduğu durumlarda ortaya çıkan tabloya ısı krampı denir.
    İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap D Şıkkıdır.
    Ancak .c şıkkındaki ısı yoğunluğu yanlış bir ifadedir. Bundan dolayı sorunun iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

kantitatif risk analizinde aşağıdakilerden hangisi bulunmaz?
    A)kaba veriler
    B)sayısal değerler
    C)ayrıtlar
    D)istatistik hesaplamalar

İTİRAZ
    Ancak . C şıkkındaki veriler kalitatif risk analizinde kullanılmaktadır.bundan ötürü c şıkkınında yanlış olduğunu düşünüyorum b u yüzden dolayı sorunun iki cevabı bulunmaktadır. A ve c şıklarının doğru olarak kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İTİRAZ ETTİĞİM SORULAR

20. yusuf ali

yusuf ali TÜİSAG Üyesi

DOĞRU SÖYLÜYORSUN KARDEŞ KATILIYORUM LÜTFEN HERKES DUYARLI OLSUN

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica