Tartışma 21 Aralık 2013 Işyeri Hekimliği Itiraz Edilecek Iptal Olması Gereken Sorular

Konu, 'İşyeri Hekimliği Sınav Soruları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Hüseyin ünübol

Hüseyin ünübol TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar korumalı pdfleri korumasız yaptım ilgilenen alabilir

Ekli Dosyalar:

2. orhan doğan

orhan doğan TÜİSAG Üyesi

ergonomi sorusu bence de yanlış ve yoruma açık bir soru. kaynaklarda çıkmıyor. bravo bu kadar saçma soru hazırlanır.

3. Hüseyin ünübol

arkadaşlar korumalı pdfleri korumasız yaptım ilgilenen alabilir
    bu da b

Ekli Dosyalar:

4. emre çelik

emre çelik TÜİSAG Üyesi

iptal edilmeyebilir ve 2 şıkda dogru kabul edilebilir . mantıksız cümleler yazıp insanın kafasını karıştırmanın manası yok. ayrıca kadın vücudunda suyun erkeginkinden fazla olmasının işi sağlığı ve güvenliğe yakından uzaktan nasıl bi alakası var. ben bu soruyu dogru yaptım ama salladım. ayrıca başka 3 tane soruyu tamamen salladım ve netim 74 etti yani attıklarım tutmasaydı bende kritik durumda olacaktım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. hakan dede

hakan dede TÜİSAG Üyesi

seda hnm sizin yazdıklarınızı tam görmeden %3-8 i görünce bunu yazayım dedim...

6. emre çelik

emre çelik TÜİSAG Üyesi

gmsh ve icoh tamamen kafadan salladım yaw. suyun ne ilgisi var özellikle cevabını istiyorum açıklama bekliyorum gerçekten

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. seda kılıç

seda kılıç TÜİSAG Üyesi

kdm un %3-8 i kc ve bb te tutulur diyor soruda ise %40 -80 tutulum olur diyor farklı

8. emre çelik

emre çelik TÜİSAG Üyesi

yaw bu soru kesin ve bariz bir şekilde yanlış . zaten iş saglıgı güvenligin amacı ergonomidir. oda insan anatomisine işin uydurulmasıdır bu kadar bariz iptal soru var

9. ercan sumer

ercan sumer TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar;Ergonomi sorusunun mantığı bana göre şuydu:Diğer seçenekler 2 li veya 3 lü bilim dalları alakalıydı bunlar doğru kabul edilmiş,yalnızca -kimya- nın olduğu grup yanlış olduğu için yanlış kabul edilmiş , buna itiraz EDİLMEYEBİLİR.(Çok ince detay ben düşündüm ama onlar bence böyle düşünmemiştir....)

10. Mehmet Özarı

Mehmet Özarı TÜİSAG Üyesi

iyi akşamlar
    BÖLÜM 5
    ERGONOM
    İ HANGİ BİLİMLERLE İLİŞKİLİDİR?

Ergonominin etkile
    ştiği başlıca bilimlerden anatomi, fizyoloji ve psikolojiyi

sayabiliriz.
    ergonomiye giriş.prof.dr çağatay güler internette mevcut çevre sağlığı kaynak dizisi

11. orhan doğan

orhan doğan TÜİSAG Üyesi

bence de yanlış soru. ve, veya farklı kavramlar kafayı sıyıracağım

12. ercan sumer

ercan sumer TÜİSAG Üyesi

Yani Soruda kesin a da verilen olacak b de verilen olmucak demiyor,hangisi buna göre yanlış GRUP OLUŞTURMUŞTUR ?? anlamında sormuşlar büyük bi ihtimal.....Bu soruya itiraz ETMEYELİM....

13. SERKAN YILANCIOĞLU

SERKAN YILANCIOĞLU TÜİSAG Üyesi

İtiraz edilecek sorular ;
    İtiraz No : 1
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 32
    Yürürlükte olan mevzuata göre kıdem tazminatı ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır ?
    A) Kıdem tazminatı işçinin son net ücreti üzerinden hesaplanır
    B) Askere giden işçi bir yıllık çalışma süresi olmasa da kıdem tazminatına hak kazanır
    C) Bir yıllık çalışma süresini doldurduktan sonra evlenen kadın işçi , evlilik tarihinde itibaren bir yıl içinde iş sözleşmesini feshederse kıdem tazminatına hak kazanır
    D) Kıdem tazminatında zaman aşımı süresi iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren on yıldır.
    İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap A Şıkkıdır. (Soru şekline göre bir değil iki Doğru cevap vardır A ve B şıkları bu nedenle sorunun iptali gerekiyor ).
    Ancak : Uzman Ahmet TEZEL’in bir metnini arz ederim :
    Askere Giden İşçi İhbar Kıdem Tazminatı Alabilirmi?

İhbar kıdem tazminatında bana çok sık sorulan sorulardan biride askere giden işçinin tazminatı konusudur. Askere giden işçi işten ayrılması sonucunda sadece kıdem tazminatı alabilir.

Askere giden işçi işten ayrılırken ihbar tazminatı alamaz.

Kıdem tazminatıda alabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Askere giden işçi işyerinden ayrıldığı tarih itibariyle 1 yıllık çalışma süresini doldurmuş olması gerekmektedir. Bir yıllık çalışma süresi kıdem tazminatı için çok önemlidir. Bir yıllık çalışma süresini doldurmayan çalışan işten ayrılıp askere gideceğini işyerine bildirdiğinde kıdem tazminatınıda alamaz.
    1475 sayılı eski İş Kanunu’nun bugün yürürlükte olan 14. maddesine göre, kıdem tazminatına hak kazanma şartları şöyle sıralanabilir:

1- 4857 Sayılı İş Kanuna tabi bir işçinin bulunması,

2- İşçinin o işveren emrinde en az bir yıl çalışmış olması,

3- İş akdinin, İş Kanununda belirtilen biçimde sona ermesi
    İtiraz No : 2
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 36
    İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi ( İSGB ) ve/veya Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri ( OSGB ) ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır ?
    A) İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunmak üzere OSGB ‘lerce görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından saklanması gereken onaylı defter suretleri , işyerinde değil , OSGB arşivinde tutulur.
    B) OSGB’ler ; sözleşme yaptıkları işyerlerine sunulacak iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini , işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre belirlenen sürelerden az olmamak kaydı ile yürütür.
    C) İSGB ; en az bir işyeri hekimi ile işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip en az bir iş güvenliği uzmanının işyerinde görevlendirilmesi ile oluşturulur.
    D) İSGB’ler kuruldukları il ve sınır komşusu illerde hizmet sunmaya yetkilidir
    İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap D Şıkkıdır. ( Alttaki yönetmelik maddesine ve soru soruluş şekline istinaden sorunun iptali gerekmektedir )
    Ancak : (5) (Değişik cümle:RG-31/1/2013-28545) OSGB’ler kuruldukları il ve sınır komşusu illerde hizmet sunmaya yetkilidir. (Değişik cümle:RG-31/1/2013-28545) Sınır illerin dışında hizmet verilebilmesi için, bu Yönetmelikte belirtilen şartları sağlayarak o illerde şube açılması zorunludur. Ancak niteliği gereği birden fazla ilde yürütülmesi gereken raylı sistem, yol ve nakil hattı inşası veya bakımı ve onarımı gibi işlerde hizmet alınan OSGB’nin işin yapıldığı illerden herhangi birisinde yetkilendirilmiş olması yeterlidir.
    Yukarıdaki maddeye benzer şekilde yazılmış ; İSGB ler için bu şekilde yapabileceği yada yapamayacağı yönetmelikte madde olarak açıkça belirtilmemiştir ! Soruda da İSGB ve/veya OSGB dediği için yukarıdaki madde yazılan açıklamalar her ikisi için geçerlilik kazanmaktadır.
    İtiraz No : 3

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 62
    I- Ana nefeslik yolları
    II- Tavandaki boşluklar
    III- Nakliyat kuyu ağızları
    IV- Tavandaki çatlaklar ve oyuklar
    Yer altı maden işletmelerinde , ateşleyici grizulu ocakların üretim kısımlarındaki lağım deliklerini doldurmadan önce 25 metre yarıçapında bir alan içinde yapılacak grizu ölçümlerinde yukarıdakilerden hangileri özellikle dikkate alınacak yerler arasında değildir ?
    A) I ve III
    B) II ve IV
    C) III ve IV
    D) I , II , III , IV
    İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır. ( Alttaki açıklamaya göre bu şık yanlıştır Doğru olan A şıkkı olmalı sorunun iptali gerekmektedir ).
    Ancak ; MADEN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ ‘ ne göre
    10.17. Ateşleyici grizulu ocaklarda lağım deliklerini doldurmadan önce 25 metre yarıçapındaki bir alan içinde ve özellikle tavandaki boşluklar, çatlaklar ve oyuklarda grizu ölçümü yapar. Bu ölçmede % 1 veya daha yüksek oranda metan tespit edilirse lağımlar doldurulmaz.
    İtiraz No : 4
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 91
    I- Lokal havalandırma sistemi kullanılabilir
    II- Genel havalandırma sistemi kullanılabilir
    III- Mekanik ve kimyasal ajanlarla dışarıya atılabilir
    Kanserojen veya Mutajen Maddelerle çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik’e göre kanserojen veya mutajen maddelerin , halk sağlığı ve çevreye zarar vermeyecek şekilde çalışılan ortamdan , kaynağından alınarak , dışarı atılması ile ilgili yukarıdakilerden hangisi / hangileri doğrudur ?
    A) Yalnız III
    B) I ve II
    C) I ve III
    D) I , II ve III
    İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır. (Soruda Doğru cevap D şıkkı hepsi olacak iptali gerekmektedir ).
    Gerekçe ;
    KANSEROJEN VEYA MUTAJEN MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK’ e göre ;
    4) Kanserojen veya mutajen maddelerin kaynağından lokal veya genel havalandırma sistemi veya diğer yöntemlerle, halk sağlığı ve çevreye zarar vermeyecek şekilde çalışılan ortamdan dışarı atılmasını sağlar
    Diğer yöntemler olarak açık bir ifade kullanılmış ; diğer yöntemden kasıt III. Madde belirtildiği şekilde olabilir ! Yönetmelik maddesi sadece Lokal ve Genel havalandırma sistemi olarak ifadeyi net belirterek sonlandırmamıştır !

14. nilay akagün

nilay akagün TÜİSAG Üyesi

Aynen sanıyorum ikinci kez 69 alacağım.

15. emre çelik

emre çelik TÜİSAG Üyesi

tamam düşünce güzelde adamın o manada dediğini nerden bilicez. bi kere anlam bozuklugundan itiraz edilmeli

16. orhan doğan

orhan doğan TÜİSAG Üyesi

yani soru yanlış?

17. orhan doğan

orhan doğan TÜİSAG Üyesi

ben de 68 veya 69 alıyorum. çok gıcık

18. emre çelik

emre çelik TÜİSAG Üyesi

kardeş sen forumları karıştırdın galiba :)

19. Hüseyin ünübol

arkadaşlar yukarıda ki gibi yazalım
    arkadaş çok güzel örneklerle bizi aydınlattı

20. bedirhan yılmaz

bedirhan yılmaz TÜİSAG Üyesi

bende aynı yanılgıya düştüm bence de ne saçma sınav hazırlamışlar. kelime hatalarıyla dolu

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica