21 Aralık 2013 Sınavında Tüzüklerden Sorumlu Muyuz?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında temmuz17 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. temmuz17

    temmuz17 TÜİSAG Üyesi



    Arkadaşlar merhaba,

    Konu hakkında farklı farklı görüşler var. Bazı arkadaşlar sınavda tüzük kelimesi geçmeden bilgiler sorulacak diyor. Bazıları da kesinlikle tüzüklerden soru gelmeyecek diyor.

    Sınavdan 69 ile kalanların ne kadar çok olduğunu düşünürsek konu aslında büyük bir önem arz etmekte.

    Konuyu bakanlığa yada sınav yetkililerinden birine soran yada konu hakkında net olarak bilgisi olanlardan yardım bekliyoruz.



     
  2. Ramazan Dağıstan ALKAN

    Ramazan Dağıstan ALKAN TÜİSAG Üyesi



    “30.12.2012 tarihi itibarıyla dayanağı kalmamıştır.” Notu için açıklama:
    -İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
    -Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
    -Parlayıcı Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük,
    -Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük,
    adlı tüzükler, 25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesine dayanılarak çıkartılmıştır.
    25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri, 10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.
    Ancak aynı kanunun (4857 sayılı İş Kanununun) Geçici 2 nci maddesiyle “1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.” Hükmü gereğince yürürlükte kalmıştır.
    Fakat, Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.
    Özetle tüzüklerin son yasal dayanağı olan Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı yukarıda sayılan tüzüklerin herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.
    Bu açıklama, gelen e-postalar üzerine yapılmıştır. 10.05.2013 "
    www.bilgit.com dan alıntıdır.

    Bence tüzükte geçen teknik bilgilere çalışmak gereklidir. 18 ağustos 2013 c sınıfı b kitapçığı 25.soru, tüzükte geçen teknik bir bilgi sorulmuş.



     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica