21 Aralik 2013 Tarihin'de Sınıf Yükseltme Sınava Girecekler Için Dilekçe Örneği

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında İSAG tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Bora Çağlayansu

Bora Çağlayansu TÜİSAG Üyesi

aralıkta yapılacak sınava yetişemezsiniz ama moralinizi bozmayın bir sınav daha olacak yükselme için ona başvurursunuz.

fatmaoner bu yazıya teşekkür etti.
  2. EmrahUNAL07

EmrahUNAL07 TÜİSAG Üyesi

Günlerdir yazılanları okumuyorsunuz galiba. Gazetelere bile çıktı. Aşağıyı iyi oku.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=21aralik_sinavi
    Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.

http://www.guvenisg.com.tr/Haberler...a-a-b-ve-c-sinifi-ayrimi-fiilen-kalkmistir/79
    Ömer BUDAK: Üç ayrı firmadan her 30 gün olmak üzere toplam 90 gün prim yatıyor adıma. Bu durumda benim prim gün sayım 30 mu? Yoksa 90 gün mü? Baz alınacak?
    Dr. Adnan AĞIR: 5510 sayılı Kanuna göre birden fazla işveren tarafından yatırılan prim gün sayısı otomatik olarak hesaba geçer, ancak emeklilikte sadece 30 gün baz alınır. Emekli maaşında ise 90 gün baz alınır. B sınavı için 90 gün olarak hesap edilir.

Teknik nezaretçi ve sorumlu müdürlük gibi mesleklerde birde fazla iş yerinde çalışılması yasal haktır ve ilgili yönetmeliklerde net olarak belirtilmiştir. 4857 Sayılı İş Kanununda ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda bu durumu yasaklayan herhangi bir madde bulunmamaktadır. İsteyen mühendis maddi ihtiyacı varsa, ilk işvereni ile yaptığı sözleşmede aksi belirtilmemişse ve ilk işverenin muvafakatı var ise mesai saati bitince ister gece bekçiliği yapar, ister garsonluk yapar, ister uzaktan telefon veya internet üzerinden danışmanlık yapar ki bu durumda birden fazla firmaya 30'ar günden fazla hizmet verebilir, ister hafta sonları denetimini yapar fakat 30 gün sorumluluğu üzerine alarak sorumlu müdürlük yapar. Buna kimse karışamaz. Bu işi yapıp parasını alınca nasıl vergisini verecek peki? Tabi ki sigortalı olarak! Sigorta primleri ödenecek, 4A hizmet dökümünde bu primler ve prim günleri çatır çatır gözükecek, 64 yaşındaki amcalar bu yöntemle 1 yıl içinde kendilerini 10 yerden aynı anda sigortalı göstererek emekli olmasın diye alınan bir önlemle bu mühendis kardeşimizin EMEKLİLİĞE ESAS alınan günleri bir ayda 30 günden fazla olamayacak ama bu sınavda da babalar gibi A SINIFI olacak :D

Yas312, ATURAN, arwen ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. selimmuratilgaz

selimmuratilgaz TÜİSAG Üyesi

bende seninle aynı durumdayım. kasımın 12 sinde belgelerini elden teslim et çünkü sınava başvurduğun tarihte 1500 prim günü istiyor. ayın 12 sinde işyerinden halen çalıştığına dair bir yazı da ekle dilekçene. sonra da sınava gir kazan. çünkü her türlü sınava giriş hakkını kazanmış oluyorsun. sınav sonrası ek dilekçe gönderirsin prim günlerini ispatlarsın. benim tahminim sınav sonrası belgeleri incelerler

Ali S. UTKU bu yazıya teşekkür etti.
  4. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

…../…./…. tarihi itibarı ile adıma ….. gün prim ödenmiştir.

dilekçedeki tarıh yerine ilk sigortalı oldugumuz gün ümü yazacagız???

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

En son çalıştığınız kuruma dilekçe ile başvurun ....hizmet dökümünüzü isteyin...diğer bir yolda emekli sandığı sicil numaranızla doğrudan SGK dan HİZMET DÖKÜMÜNÜZÜ isteyebilirsiniz ..ama biraz acele edin 15-20 günü bulabilir evrak almanız..

6. colakali

colakali TÜİSAG Üyesi

Bende kargoyla evraklarımı teslim ettim, hayırlısı olsun bakalım.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. nosh

nosh Guest

benim normal çalışmam dışında ilgilendiğim, şantiye şefliği yaptığım 1 yer var. dolasiyle 2 yerden SSK yattığı için 1 yıl içinde gün sayısı 600 gün gözüküyor .bunu 360 gün üzerinden mi hesaplayıcaz. yoksa hizmet dökümünde toplam gün sayısı ne ise omu geçerli??? Çünkü şuan itibariyle 2920 gün prim gözüküyor. A ya mı B yemi girecem. Kasıma kadar 3000 doluyor.

8. teknik öğretmen

teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

İlk sigortalı olduğunuz tarihi değil hizmet dökümünü aldığınız tarihi yazacaksınız.

9. nosh

nosh Guest

benim normal çalışmam dışında ilgilendiğim, şantiye şefliği yaptığım 1 yer var. dolasiyle 2 yerden SSK yattığı için 1 yıl içinde gün sayısı 600 gün gözüküyor .bunu 360 gün üzerinden mi hesaplayıcaz. yoksa hizmet dökümünde toplam gün sayısı ne ise omu geçerli??? Çünkü şuan itibariyle 2920 gün prim gözüküyor. A ya mı B yemi girecem. Kasıma kadar 3000 doluyor.

Yas312 bu yazıya teşekkür etti.
  10. teknik öğretmen

Ya arkadaşlar yaza yaza aynı şeyi yoruldum.Bir önceki ayın primi bir sonraki ayın istenildiği takdirde 1 inde bile gözükür.12 kasım günü gideceksin en güzeli ik veya tahakkuk kesen birime senin 12 günlük tahakkukunu kestir. Hiç olmadı şirkete 1 günlük girdi çıktı yapsınlar 12 sinde çıkış göstersinler sistemde tahakkuk keserlerse aynı anda hizmet dökümünde görürsünüz.Aynı şirkete giriş çıkış yaptığınız için özlük hakkınızda kaybolmaz.

11. ysnst

ysnst TÜİSAG Üyesi

Cümleten herkese iyi çalışmalar. Sınıf yükseltme sınava girmek için eğitime gitmek gerekiyor mu? Yoksa C yada B sınıfı olanalar eğitime gitmeden sınava girecek mi?

12. Polat Binatlı

Polat Binatlı TÜİSAG Üyesi

Ben Emekli Sandığından emekliyim. İzmir'de ki SGK'dan yazı istediğimde bana sadece şu kadar hizmet yılı karşılığı şu kadar emekli maaşı almaktadır diye yazı verdiler. Prim gün sayısı belirten bir yazı veremeyeceklerini söylediler. Bunun üzerine 2 gün uğraşarak bakanlıktan yetkililere ulaştım ve emekli olduğum için verilen yazının yeterli olduğunu, zaten imtihanda başarılı olanların prim gün sayılarını kontrol edeceklerini söylediler. Herkese başarılar

13. nosh

nosh Guest

Şuan itibariyle 2920 gün prim gözüküyor. A ya mı B yemi girecem. Kasıma kadar 3000 doluyor.

14. cc76

cc76 TÜİSAG Üyesi

merhaba,
    benim toplam prim günüm 4000 günden fazla olmasına rağmen bunun büyük bir kısmı üniversite mezuniyet öncesi dönemine denk geliyor. A sınıfı için başvuracağım ama sonradan üniversite mezuniyet öncesi günler geçerli değil bu günler denir mi? çünkü yapılan açıklamada hem prim günlerinin hangi döneme ait olduğu önemli değil denmiş, hem de evraklar sınav sonrasında incelenecek uygunsuzluk olanlara sınavı geçseler dahi belge düzenlenmeyecek denilmiş.
    dilekçe örneğine diploma ve uzmanlık belgesi örneklerini de koymalı mıyız?
    şimdiden teşekkürler

15. emrah_isg

emrah_isg TÜİSAG Üyesi

gerekmiyor

16. seydaaltas

seydaaltas TÜİSAG Üyesi

Bir soru sormak istiyorum. Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ama belgemi şuan için kullanmıyorum. c sınıfı olarak mı 1500 gün çalışmak gerekiyor yoksa 1500 günlük sigorta yetiyor mu B ye girmek için? Bir bilen cevaplar ise sevinirim.

17. res_hes(Bora)

res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sınava çalışırken tüzüklere çalışacakmıyız? bir önceki sınavda içinde tüzük geçen sorular iptal olmuştu sanıyorum, tüzüklerden soru gelemeyecekse yönetmelikleremi yükleneceğiz yoksa genel yorum mu gelir acaba?

18. Sabri ARI

Sabri ARI TÜİSAG Üyesi

Bir günlük ihale başvurularını biliyorsunuzdur:))
    Arkadaşlar kendinizi emniyete alın.İGU nın ilk önce kendini daha sonra diğer kişileri koruması gerekir:))
    Hayırlısı olsun.

19. teknik öğretmen

Şeyda hanım valla yönetmelikleri duyuruları hiç okumuyorsunuz sanırım.1500 gün istersen yata yata sigorta olsun. İster kullanın ister kullanmayın. B sınavına girebiliyorsunuz. Ama acele edin.

ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
  20. mustafa türkyarar

mustafa türkyarar TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar isgkatip ten bakıldığında sertifika ID ve sertifika no diye iki ayrı kısım var bizim dilekçelere yazacağımız sertifika no diye belirtilen mi olacaktır. bilgi verebilirseniz sevinirim

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica