21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzm. Hatalı Olduğunu Ve Iptal Edilmesi Gerektiğini Düşündüğünüz Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. okan dasdemir

okan dasdemir TÜİSAG Üyesi

Ben bunlara pestisit sorusunu ekliyorum arkadaşlar.

2. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

kimyasallar sorusu ikame olan cevap yanlış degil mi önce kaynagında yok edilmiyor mu ?
    co 2 söndrmeli soru havayı kesmek gerekmez mi
    elle yük tasıma da bize berilen soru bankalarında makine yardımı elle tasıma diyrdu
    bölge 6 sorusu 3 olmaz mı ,
    biri bana bu sorular iptal edilmeli mi söyleyebilir mi

3. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

yeterli önlemlerin alınmadığını hiç düşündünüz mü?

4. johncaller

johncaller TÜİSAG Üyesi

A kitapcıgı 61. soruda C sınıfı yangınlar havayı kesme yöntemi ilede yani boğma dedğimiz yöntemlede söndürülür.. Hatalı olabilir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

avanos bu yazıya teşekkür etti.
  5. johncaller

johncaller TÜİSAG Üyesi

Meslek hastalıkları kısmen önlenebilir şeklinde olmalı bence.. tam önlenme olamaz diye düşünüyorum

DemetN bu yazıya teşekkür etti.
  6. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

bende öyle düşünüyorum ve öyle yaptım. o2 olmazsa yanma olmaz o2siz yanan karabarut ve roket yakıtı ise gazlarla ilgili bir soruda bogma bence sayılmalı ve hatalı diye düsünüyrm.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. johncaller

johncaller TÜİSAG Üyesi

B kitapcıgı 57. soru 1-3 olmalı.. 2 olamaz cünkü 2 nin olması durumunda kullanımına hazır halde değil kesinlikle kullandırmak zorunda olması gerektiği şeklindedir.

8. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

a kitapcıgı c sınıfı yangınlarda soru iptalini isteyecegim cünkü C SINIFI “ Yangınlar: Gaz halindeki yanıcı madde yangınları. Yanıcı gaz ve basınç altında sıvılaştırılmış gaz haldeki maddelerin yangınlarıdır.
    — Doğal ve Üretilmiş Gazlar, Metan, Hidrojen, Asetilen
    — LPG, Propan Doğal Gaz
    C Sınıfı Yangınlar, genel kural olarak, gaz yangınlarında, yangın kaynağı kesilerek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülür.

2 dogru şık vardır. ki havayı kesme de gaz oldugu için kullanılabilir yani 3 dogru sık oluyor

öftmz bu yazıya teşekkür etti.
  9. johncaller

johncaller TÜİSAG Üyesi

şimdi merdaneli asfalt sıkıştırma makinasının üstünde olan bir insanı titreşime maruz bırakmamak için nasıl bir önlem alabiliriz. Tamemen önlenebilir mi sizce.. adamın vucudu tamemen titreşime maruz bunu nasıl engelleriz.

10. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

C SINIFI “ Yangınlar: Gaz halindeki yanıcı madde yangınları. Yanıcı gaz ve basınç altında sıvılaştırılmış gaz haldeki maddelerin yangınlarıdır.
    — LPG, Propan Doğal Gaz
    C Sınıfı Yangınlar, genel kural olarak, gaz yangınlarında, yangın kaynağı kesilerek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülür.
    Ayrıca Hava içerisinde O2 bulunması gazlı maddelerin yanmasına sebep oluyor ise; boğma yani havayı kesme yöntemi de kullanılacağından ve bu işlem genelde kapalı ortam yangınlarında kullanılan bir yöntem ise (ÖRNEĞİN; EVDE DOĞAL GAZ PATLAMASI) bu sorunun 3 adet doğru cevabı bulunmaktadır.

avanos ve öftmz bu yazıya teşekkür etti.
  11. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

soruda bir genellikle kelimesi var diğer söndürme türleri farklı yangın tiplerinde de kullanılıyor. sonuç olarak c sınıfı yangınlarda yanıcı maddeyi ortadan kaldırmak diğerlerinden farklı olan bir itfayeci arkadaş bu sorunun cevabını gayet güzel açıkladı.

Açıkçası panik halinde o yanlış bu yanlış şu iptal olsun modu var sınırda kalanlarda mantık süzgecinden geçirmeden iyice araştırma yapmadan itiraz edelim şuna edelim buna edelim. biraz tuhaf kaçıyor. açıkçası maks 1 soru iptal edilir bu sınavda ki ben onunda olacağını düşünmüyorum.

johncaller ve elif kırıkoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  12. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

BEN BU SORUYA ITIRAZ EDECEGIM

13. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

kutu kimyevi ve co2 li söndürme kullanılan bir sınıftan bahsediyoruz sonucunda kaynagını kesmekten önce o2siz bırakmak ilk önlemi olmuyor mu bu yöntemler kullanılıyorsa ki cok dogru secenegı olan bir soru yani iptal edilir

14. johncaller

johncaller TÜİSAG Üyesi

asfalt sıkıştıran silindir üzerinde tüm vucut titreşimine maruz kalan kişide oluşacak meslek hastalıgı nasıl önlenir

15. johncaller

johncaller TÜİSAG Üyesi

her sınavda bir sürü soru iptal ediliyor.. bi önceki sınavda tam 7 soru iptal edilmişti

16. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    61-Aşağıdakilerden hangisi genellikle C sınıfı yangınları söndürmek için kullanılan yöntemlerden biri olarak kabul edilir?
    a-) soğutma yöntemi
    b-)havayı kesme yöntemi
    c-)kimyasal reaksiyon yöntemi
    d-)yanıcı maddeyi ortadan kaldırma yöntemi

SORU İTİRAZ NEDENİ

C SINIFI “ Yangınlar: Gaz halindeki yanıcı madde yangınları. Yanıcı gaz ve basınç altında sıvılaştırılmış gaz haldeki maddelerin yangınlarıdır.
    — LPG, Propan Doğal Gaz
    Söndürme işleminde kullanılan CO2 ve kuru kimyevi toz gibi maddelerden biri olan CO2 de havayı kesme yöntemi olduğu için, hava içerisinde O2 bulunması gazlı maddelerin yanmasına sebep olduğundan boğma yani havayı kesme yöntemi de kullanılacağından Havayı kesme seçeneği de doğrudur.
    Soruda geçen genellikle ibaresi dikkate alındığında ise genellikle kısmı kullanılan yöntemleri baz alacağından yine doğru cevap havayı kesme olacaktır.
    Sorunun 3 doğru seçeneği var olduğundan
    SORU 62’İN İPTALİNİ ARZ EDERİM.

17. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

ASAGIDA ACIKLADIM SEBEBİNİ

18. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

GENELLKİLE KAYNAGI KESİLİR İBARESİNİ BANA BULUN O ZAMAN BENDE RAHAT EDEYİM.

19. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

tüm vucut titreşiminin maruziyet değerleri var değil mi bu değerlere ulaşamaycak makinalar tasarlarsanız bu sorunu çözebilir misiniz bence çözersiniz muhtemelende vardır öyle makineler herşey önlenebilir. tehlikeyi kaynağında yok et. ikame et. gibi önlemlerin amaçlarıda bu zaten zarar vermeyecek noktaya getirmek sıkıntısı olmayan sorulara sıkıntı yaratıyoruz sanırım.

20. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

B. HAVAYI KESME
    Örtme: Katı maddeler ( kum, toprak, halt , kilim vb.) ve kimyasal bileşikler (köpük, klor azot vb.) kullanılarak yanan maddenin oksijen ile temasının kesilmesiyle yapılan söndürmedir. Akaryakıt yangınlarına örtü oluşturan kimyasal bileşikler kullanılmaktadır.
    Boğma : Yangının oksijenle (hava) temasının kesilmesi veya azaltılması amacıyla yapılan İşlemdir. Özellikle kapalı yerlerde oluşan yangınlarda uygulanır.
    Yanıcı maddenin ortadan kalkması: Yanma koşullarından olan yanıcı maddenin ortadan kaldırılması sonucu yangın söndürülmesidir.

HAVAYI KESMENİN İÇİNDE YER ALAN BİR SECENEK OLDUGUNDAN SİZCE DE İTİRAZIMDA HAKLI DEGİL MİYİM.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica