21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzm. Hatalı Olduğunu Ve Iptal Edilmesi Gerektiğini Düşündüğünüz Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. isssssg

isssssg TÜİSAG Üyesi

İtiraz etmek isteyenlerin bilgisine ;
    Sorular internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren (23 Ekim 2012) en geç 3 (üç) iş günü içerisinde (30 Ekim 2012 saat 17:00’ye kadar), İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.

Herhalde 30 Ekim de gidip parayı yatırıp dilekçeyi İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne kargolamamız yada PTT ile göndermemiz yeterli olacaktır.

2. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

ya son kez yazıyorum normalde . bu 3 seçenek diğer yangın tiplerinde de uygulanıyor ama ORTADAN KALDIRMA YÖNTEMİ c sınıfı yangınlarda oradaki GENELLİKLE Kelimesinin amacıda o .

JOKER bu yazıya teşekkür etti.
  3. seha

seha TÜİSAG Üyesi

Bir maden ocağında tozdan meydana gelen meslek hastalığını nasıl tamamen kaynağında yok edebılırız dunyada bunu yapan ulke varmıdır bence meslek hastalıkları tamamen önlenemez ,üretim yapılmaması lazım tamamen önlenebilmesi için

4. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

varsayımlar üzerine soru iptal ettirmeye çalışıyorsunuz. başarılar diliyorum sizlere

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. akanda

akanda TÜİSAG Üyesi

katılıyorum.yanıcı tozlar dediği için sadece 3 olmalı

avanos bu yazıya teşekkür etti.
  6. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

cok merak ettim tehlikeyi kaynagında yok et,ikame et diye bir yazınınz var siz tehlikeli kimyasallar sorusunu ne yaptınız tehlikeliyi az tehlikeliyle degistirdiniz mi yoksa tehlikeyi yok mu ettiniz merak ettim

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. alibaz

alibaz TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    Yanlış olduğunu düşündüğüm sorular: ( C Sınıfı İş Güvenliği Sınavı- B Kitapçığı)
    26.Soru: Aşşağıdakilerden hangisi bir işletmede gerçekleştirilen risk analizi ve yönetimi açısından bir problem teşkil etmez: Bu sorunun bence 2 doğru cevabı vardır, c ve d şıkkı:
    57:Soru: Gürültü Sorusu : Doğru Cevap I-II-III
    Bence II ( Doğru Değildir)- Günlük gürültü maruziyet düzeyi en yüksek ses basıncı değerine ulaştığında ya da bu değerleri aştığında, işveren kulak koruyucları sağlayarak işçilerin kullanımına hazır halde bulundurulacaktır. ( doğru cevap bu değerler aştığında KKE takmak zorundadır )
    76: Soru: El Aletlerinde alınması gereken önlemler.
    Doğru cevap: Çekiç başını tam sıkıştırmak için odun kaması kullanılmamalıdır. ( Bence Cevap Yanlış )
    100 Soru: Yüksek Tehlikeli Sınıfta yer alır ( Bence cevap ta fırınlarda olmalıdır, fırın net değildir: evdeki fırın mı, ekmek yapılan fırın mı, fabrika fırınları mı ......)

Soruları lütfen ama lütfen masa başında oturan insanlar hazırlamasın, sektörde olan işi bilen kişler hazırlasın.

servet_berber bu yazıya teşekkür etti.
  8. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

bencede fırın olmalı ben köpuk ne alaka dedım fırınlı soruyu yaptım gaz var patlar elektrık var patlar ve yanar

9. sayanbey

sayanbey TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR.. HERHANGİ BİR SORU YANLIŞ İSE VE KİMSE İTİRAZ ETMEZSE O SORU İPTAL EDİLMEZ. BU KONUDA HİÇ BİR SORUYU ATLAMAYALIM VE İTRAZ ETMETEN KACINMAYALIM BEN 70 İ GEÇTİM AMA 4 SORUYA KESİNİ İTİRAZ EDİCEM SİZDE EDİN
    B B KİTAPÇIĞI 21. SORU HAFİF DİREK ETKİ YOK 2. 26. SORU RİSK ANALIZINDE BİR METEDOLOJİNİN KULLANILMASI BİRDE D SIKKI VAR ODA DOGRU 3 MESLEK HASTALIKLARI TAMAMEN NASIL ONLENEBİLR NERDE YAZIYOR BİRDE 4...81. SORU C SINIFI YANGINLAR HAVAYI KESME YANİ BOĞMA YONTEMİ. BU SORLARA İTİRAZ EDECEĞİM NE KADAR ÇOK İTİRAZ GELİRSE O KADAR DİKKATE ALINIR. MUTLAKA BİRİ İTİRAZ EDER DEYİP İHMAL ETMEYELİM

öftmz, mskosen ve ezgi köse bu yazıya teşekkür etti.
  10. johncaller

johncaller TÜİSAG Üyesi

ama sorunun sonunda "tabaka ve yıgın halinde yanıcı tozların bulundugu yerler hariç" diyor.20-21-22 bu gruba girmiyor mu ? geriye 0-1-2 kalıyor.

mskosen bu yazıya teşekkür etti.
  11. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

Ek-1/C Yüksek Tehlike Kullanım Alanları
    Yüksek Tehlike -1
    Yüksek Tehlike -2
    Yüksek Tehlike -3
    Yüksek Tehlike -4
    Döşemelik kumaş ve muşamba fabrikaları
    kumaş ve muşamba yer döşemeleri imalatı
    Aydınlatma fişeği fabrikaları
    Selüloz nitrat fabrikaları
    Havai fişek fabrikaları
    Boya, renklendirici ( ahşap renklendirici ve koruyucuları-pnoteks) ve vernik imalâtı
    Plastik köpük ve sünger imalathaneleri, lastik köpük eşyaları,

Yapay kauçuk, reçine, lamba isi ve terebentin imalatı
    Katran damıtma

Talaş fabrikaları
    Odun yünü imalatı
    Otobüs ambarı, yüklü kamyonlar ve vagonlar
    Otobüsler, yüksüz kamyonlar ve demiryolu vagonları için depolar

12. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

ancak arkadaslar yanıcı gazlar sıkkı bu listede yok fırın kütüphane tamam yanlıs olabilir ama yanıcı gaz da yanlış yani sıklar yanlış

13. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

tesekkür ederm ben itirazlarınız içindeki 3 soruya ıtıraz edecegım cunku meslek hastalıkları tamamen önlenebilir diye bize derste anlasmıstı iki hocamızda ancak kimse dört dörtlük uygulama yapmıyor diye önlenemiyor demisti.

14. s.aksu

s.aksu TÜİSAG Üyesi

silindir uzaktan kumanda ile kontrol edilirse önlenir. sonuçta bu meslek hastalığınında çözümü vardır. bu çözüm uygulanır yada uygulanmaz bunu tartışmıyorum. fakat önlebilir

15. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

bizim ne yapıp yapmadığımız önemli değil. biz ne kadar biliyoruzki daha c sınıfı olmaya çalışan yönetmeliklerden bi haber googledan araştırma yapan insanlarız. Bilimsel bir zemine oturmuş olan sistemi kendi varsayımlarımızla çürütmeye çalışıyoruz. Bir şeyi iptal ettirebilmek için bilimsel kanıtlarınız olmalı bencelerle bu işler olmaz.

16. jeolog..

jeolog.. TÜİSAG Üyesi

interaktif yöntem sorusununda yanlış olduğunu düşünüyorum..vaka olması gerekiyor.ayrıca bununla birlikte 5 soruya itiraz edeceğim..yukarıda arkadaşlarımızın yazdığı hatalı sorulara tamamen katılıyorum..

17. ensarr

ensarr TÜİSAG Üyesi

Ek-2 A’ ya göre alınacak önlemler, yapılan bu sınıflandırmaya göre belirlenir.
    Bölge 0
    Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın sürekli olarak veya uzun süre ya da sık sık oluştuğu yerler.
    Bölge 1
    Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın normal çalışma koşullarında ara sıra meydana gelme ihtimali olan yerler.
    Bölge 2
    Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışarak normal çalışma koşullarında patlayıcı ortam oluşturma ihtimali olmayan yerler ya da böyle bir ihtimal olsa bile patlayıcı ortamın çok kısa bir süre için kalıcı olduğu yerler.
    Bölge 20
    Havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların, sürekli olarak veya uzun süreli ya da sık sık patlayıcı ortam oluşabilecek yerler.

Bölge 21
    Normal çalışma koşullarında, havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların ara sıra patlayıcı ortam oluşturabileceği yerler.
    Bölge 22
    Normal çalışma koşullarında, havada bulut halinde yanıcı tozların patlayıcı ortam oluşturma ihtimali bulunmayan ancak böyle bir ihtimal olsa bile bunun yalnızca çok kısa bir süre için geçerli olduğu yerler.

Not:
    Tabaka veya yığın halinde yanıcı tozların bulunduğu yerler de, patlayıcı ortam oluşturabilecek diğer bir kaynak olarak dikkate alınmalıdır.
    bende sizin gibi düşündüm ama soruda yanlışlık yok...

18. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

74-Aşağıdakilerden hangisi elle taşıma işi değildir?
    A-) yükün işçi tarafından elle ve beden gücü kullanılarak kaldırılması
    B-) yükün birden fazla kişi tarafından başka bir yere götürülmesi
    C-) yükün mekanik bir araç yardımıyla taşınması
    D-) yükün çekilerek taşınması

SORU İTİRAZ NEDENİ

Madde 4 — Bu Yönetmelikte geçen;
    Elle taşıma işi : Olumsuz ergonomik koşullar ve nitelikleri bakımından işçilerin bel ve sırt incinmelerine neden olabilecek yüklerin, bir veya daha fazla işçi tarafından elle veya beden gücü kullanılarak kaldırılması, indirilmesi, itilmesi, çekilmesi, başka bir yere götürülmesi veya hareket ettirilmesi gibi işlerin yapılması veya bu işlerin yapılması için fiziki olarak destek olunmasını ifade eder.
    Yönetmeliğin bu maddesine göre doğru cevap c şıkkıdır. Ancak (Kaynak: http://www.isguvenligiuzmaniyiz.com...uvenligi-uzmanlik-egitimi-cevapli-sorular.pdf soru 88 e göre c şıkkı da elle taşımaya girmektedir. ) Ayrıca (kaynak: http://osha.europa.eu/fop/turkey/tr/publications/oshayayin/cv_fs_74.pdf göre de çekme itme ve ağır kaldırma ile oluşacak rahatsızlıkları önlemek adına yayınladıkları
    Önleyici tedbirler
    Teknik tedbirler — eğer elle taşıma işleminden kaçınmak mümkün değilse, vinç, asma yük
    arabası/el arabası, ve vakumlu kaldırma araçları gibi destekleyici araçlar kullanın.
    Sorunun tüm seçeneği doğru olduğundan
    SORU 74’ÜN İPTALİNİ ARZ EDERİM.

19. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

KİTAPÇIK TÜRÜ : A EK-2
    İTİRAZLARIM
    SORU 18. Aşağıdakilerden hangisi OHSAS 18001-İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin yararlarından değildir?
    A) Çalışanların memnuniyeti, müşteri memnuniyeti ve üretim maliyetlerinde azalma sağlanır.
    B) İş kazası ve meslek hastalıklarının oldukça yüksek maliyetleri en aza indirilir.
    C) Çalışanlar işyerinin olumsuz etkilerinden korunur, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmaları sağlanır.
    D) Resmî makamlar önünde organizasyonun iş güvenliğine karşı duyarlı olduğu kanıtlanır ve yasal olarak ceza uygulanmaz.

SORU 18 İTİRAZ NEDENİ
    1. A seçeneği için:
    KAYNAK; İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, YÖNETİM SİSTEMLERİ VE RİSK DEĞERLENDİRME METODOLOJİLERİ -2005-TİSK yayını-
    Özlem ÖZKILIÇ
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
    İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanlığı
    Kimya Yük. Mühendisi
    Bakanlık Teknik İş Müfettişi
    OLARAK GÖSTERİLDİĞİNDE SORUDA YER ALAN TÜM ŞIKLAR GÖRÜLMEKTEDİR.
    (2.8.1. OHSAS 18001- İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sisteminin Yararları:
    • Bu yönetim sistemi ile zararla sonuçlanabilecek olası tehlikelerin önceden tespiti ve gerekli önlemlerin alınması sağlanır.
    • Çalışanlar işyerinin olumsuz etkilerinden korunur, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmaları sağlanır.
    • İş kazaları ve meslek hastalıkları sebebiyle oluşabilecek iş gücü ve iş günü kayıplarının en aza indirgenmesi, dolayısıyla iş veriminde artışın sağlanmasıyla üretimin (ürün ve/veya hizmet) korunması sağlanır.
    • Çalışanların memnuniyeti, müşteri memnuniyeti ve üretim maliyetlerinde azalma sağlanır.
    • İş kazası ve meslek hastalıklarının oldukça yüksek maliyetleri en aza indirilir.
    • Çalışma ortamlarında alınan tedbirlerle, işletmeyi tehlikeye sokabilecek yangın, patlama, makine arızaları ve devre dışı kalmaların ortadan kaldırılması işletme güvenliği sağlanır.
    Resmi makamlar önünde, organizasyonun iş güvenliğine karşı duyarlı olduğu kanıtlanır ve yasal ceza riski azaltılır.
    • OHSAS 18001, ISO 9001:2000 ve ISO 14001 ile uyumludur, mevcut kalite sistemi OHSAS 18001’i de içererek var olan alt yapı geliştirilir ve daha kapsamlı hale getirilir.
    • İsteyen işyerleri, OHSAS 18001'e göre oluşturdukları yönetim sistemini belgelendirebilirler.
    • Bu yönetim sistemi, işletmede çalışanların sağlığını dolayısı ile verimliliği ve üretimi de arttıran bir faktördür.)

ANCAK OHSAS 18001, BSI (BRİTİSH STANDARTS INSTİTUTE) TARAFINDAN YAYINLANMIŞ OLAN "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ" STANDARDIDIR.BSI SAYFASINDA ( http://www.bsi-turkey.com/tr/Tetkik...mleri/Standartlar-ve-urunlerimiz/OHSAS-18001/ )
    YER ALAN AÇIKLAMADA;
    Rekabetin yüksek olduğu bir pazar yerinde müşterileriniz tedarikçilerinden düşük fiyatlardan daha fazlasını bekler. Şirketlerin işlerini etkili ve sorumlu bir şekilde yönettiklerini ve iş kazaları yüzünden büyük gecikmelere yer vermeksizin güvenilir hizmet sağlayabildiklerini göstermesi gerekir.
    OHSAS 18001 yönetim sisteminizi belgeletmek, kuruluşunuzun belirtilen ölçütlere uyduğunu ve aşağıdaki yararları sağladığını kanıtlamasını sağlar:
    · Kaza sayısında potansiyel düşüş
    · Arıza süresi ve bunun yol açtığı maliyetlerde potansiyel düşüş
    · Hissedarlarınıza sağlık ve güvenlik konularına verdiğiniz önemi gösterme
    · Yenilikçi ve dolaysız yaklaşımınızı gösterme
    · Yeni müşterilere ve iş ortaklarına daha fazla erişim
    · Hem bugün hem de gelecekte sağlık ve güvenlik risklerinin daha iyi yönetilmesi
    · Mali sorumluluk sigortası maliyetlerini düşürme potansiyeli

Vardır. Ancak A ve D şıklarında yer alan maddeler burada belirtilmemiştir.

SONUÇ OLARAK KAYNAK; İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, YÖNETİM SİSTEMLERİ VE RİSK DEĞERLENDİRME METODOLOJİLERİ yerine OHSAS 18001 YAYINCI KURULUŞU BSI’ IN AÇIKLAMASI ve OHSAS 18001 İÇERİĞİ OLMALIDIR.

2. A seçeneği “çalışanların memnuniyeti azalma, müşteri memnuniyeti azalma ve üretim maliyetlerinde azalma sağlanır” şeklinde açılmaktadır. Buna göre “çalışanların ve müşterilerin memnuniyeti sağlanarak, üretim maliyetlerinde azalma sağlanır” olması gerekirdi. Cümlede anlatım bozukluğu vardır.

3. D seçeneği için; OHSAS 18001 Yasal ve düzenleyici uygulamaları gösterir.
    OHSAS 18001 yönetim sistemine sahip bir yer sadece bu belgeyi göstererek iş güvenliği ile ilgili ceza almaz diye bir kaide yoktur. Resmi makamlar önünde, kuruluşun iş güvenliği ile ilgi yasal ve düzenleyici uygulamalarını kanıtlanabilmesini sağlar ancak OHSAS 18001 sistemi yararları içerisinde yasal olarak ceza uygulanmaz diye bir durum yoktur.

“A”ve “D” seçenekleri olarak sorunun 2 cevabı olduğu için

SORU 18’ İN İPTAL EDİLMESİNİ RİCA EDERİM.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SORU 28. “risk değerlendirme karar matrisi-çok değişkenli x tipi matris diyagramı” yaklaşımına göre bir olayın gerçekleşmesi durumunda toplum üzerindeki şiddeti ile bu şiddetin derecelendirilmesi ile ilgili eşleşmelerden hangisi yanlıştır?
    A) Hafif - Direkt etki yok
    B) Orta - Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar
    C) Ciddi - Hayatı tehdit edici yaralanma veya kaza sonucu bir kişinin ölümü
    D) Çok ciddi - Hayatı tehdit edici şekilde yaralanma, meslek hastalığına yakalanma veya kaza ya da meslek hastalığı sonucu birden çok ölüm

SORU 28 İTİRAZ NEDENİ
    Cevap olarak “A” seçeneği belirtilmiştir. Ancak;
    TABLO 1’ de yer aldığı üzere “ÇOK HAFİF ŞİDDETTE” olduğu şekilde “HAFİF” şiddet içinde “Direkt etki yoktur”.
    Hem ÇOK HAFİF, hem de HAFİF toplum üzerindeki şiddet için “ DİREKT ETKİ YOK” ibaresi kullanılmıştır.
    HAFİF şiddet için Rahatsızlık vermesi söz konusudur ancak Direkt Etki Yoktur. A şıkkı “Hafif –Direk etki var.” yazılmış olsaydı yanlış olacağı için “Hafif –Direk etki yok.” Doğru olmalıdır.
    Tüm şıklar doğrudur.

risk değerlendirme karar matrisi-çok değişkenli x tipi matris diyagramı” yaklaşımına göre bir olayın gerçekleşmesi durumunda toplum üzerindeki şiddeti ile bu şiddetin derecelendirilmesi ile ilgili eşleşmeler TABLO 1’ de yer almaktadır:

ŞİDDET
    DERECELENDİRME
    ÇOK HAFİF
    Toplum : Direkt etki yok.
    HAFİF
    Toplum : Koku veya gürültü yayılması sonucu rahatsızlık verilmesi, direkt etki yok.
    ORTA
    Toplum : Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar
    CİDDİ
    Toplum : Hayatı tehdit edici yaralanma veya kaza sonucu bir kişinin ölümü
    ÇOK CİDDİ
    Toplum : Hayatı tehdit edici şekilde yaralanma, meslek hastalığına yakalanma veya kaza yada meslek hastalığı sonucu birden çok ölüm
    TABLO 1: Bir Olayın Gerçekleştiği Takdirde Şiddeti
    Tüm seçeneklerin doğru olmasından ötürü

SORU 28’ İN İPTALİNİ RİCA EDERİM
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    61-Aşağıdakilerden hangisi genellikle C sınıfı yangınları söndürmek için kullanılan yöntemlerden biri olarak kabul edilir?
    A-) soğutma yöntemi
    B-) havayı kesme yöntemi
    C-) kimyasal reaksiyon yöntemi
    D-) yanıcı maddeyi ortadan kaldırma yöntemi

SORU İTİRAZ NEDENİ
    C SINIFI “ Yangınlar: Gaz halindeki yanıcı madde yangınları. Yanıcı gaz ve basınç altında sıvılaştırılmış gaz haldeki maddelerin yangınlarıdır.
    — Doğal ve Üretilmiş Gazlar, Metan, Hidrojen, Asetilen
    — LPG, Propan Doğal Gaz
    C Sınıfı Yangınlar, genel kural olarak, gaz yangınlarında, yangın kaynağı kesilerek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülür.
    KAYNAK : http://ahmetsertkan.blogspot.com/2011/01/yangin-siniflari-en-son-ve-gecerli-olan.html
    http://www.ozelguvenlikdunyasi.com/yangin-siniflari.html
    Söndürme işleminde kullanılan CO2 ve kuru kimyevi toz gibi maddelerden biri olan CO2 de havayı kesme yöntemi olduğu için, hava içerisinde O2 bulunması gazlı maddelerin yanmasına sebep olduğundan boğma yani havayı kesme yöntemi de kullanılacağından Havayı kesme seçeneği de doğrudur. Doğru seçenek kabul edilen yanıcı maddenin ortadan kaldırılması ibaresi Havayı kesme yöntemlerinin içinde yer alan bir maddedir. (http://www.aadzonguldak.gov.tr/sayfalar-62-Yangin.html)
    Soruda geçen genellikle ibaresi dikkate alındığında ise genellikle kısmı kullanılan yöntemleri baz alacağından yine doğru cevap havayı kesme olacaktır.
    Sorunun 3 doğru seçeneği var olduğundan
    SORU 61’ İN İPTAL EDİLMESİNİ RİCA EDERİM.
    74-Aşağıdakilerden hangisi elle taşıma işi değildir?
    A-) yükün işçi tarafından elle ve beden gücü kullanılarak kaldırılması
    B-) yükün birden fazla kişi tarafından başka bir yere götürülmesi
    C-) yükün mekanik bir araç yardımıyla taşınması
    D-) yükün çekilerek taşınması

SORU İTİRAZ NEDENİ

Madde 4 — Bu Yönetmelikte geçen;
    Elle taşıma işi : Olumsuz ergonomik koşullar ve nitelikleri bakımından işçilerin bel ve sırt incinmelerine neden olabilecek yüklerin, bir veya daha fazla işçi tarafından elle veya beden gücü kullanılarak kaldırılması, indirilmesi, itilmesi, çekilmesi, başka bir yere götürülmesi veya hareket ettirilmesi gibi işlerin yapılması veya bu işlerin yapılması için fiziki olarak destek olunmasını ifade eder.
    Yönetmeliğin bu maddesine göre doğru cevap c şıkkıdır. Ancak (Kaynak: http://www.isguvenligiuzmaniyiz.com...uvenligi-uzmanlik-egitimi-cevapli-sorular.pdf soru 88 e göre c şıkkı da elle taşımaya girmektedir. ) Ayrıca (kaynak: http://osha.europa.eu/fop/turkey/tr/publications/oshayayin/cv_fs_74.pdf göre de çekme itme ve ağır kaldırma ile oluşacak rahatsızlıkları önlemek adına yayınladıkları
    Önleyici tedbirler :Teknik tedbirler: eğer elle taşıma işleminden kaçınmak mümkün değilse vinç, asma yük arabası/el arabası ve vakumlu kaldırma araçları gibi destekleyici araçlar kullanın.
    Sorunun tüm seçeneği doğru olduğundan
    SORU 74’ ÜN İPTAL EDİLMESİNİ RİCA EDERİM.

ezgi gececi ve mskosen bu yazıya teşekkür etti.
  20. s.aksu

s.aksu TÜİSAG Üyesi

nasıl yok ? ben maden mühendisiyim. yerin yüzlerce metre altında çok daha büyük iş ekipmanlarını uzaktan kumanda ile kontrol ediyoruz. çok basit bir araç olan bir silindire uzaktan kumanda tertibatının takılması için teknolojiye falan gerek yok. yeterki meslek hastalığını ciddiye alan bir iş veren olsun ortada.meslek hastalıkları gerekli tüm tedbirler yeterli bir şekilde alındığında tamamiyle önlenebilir.

ezgi köse bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica