21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzm. Hatalı Olduğunu Ve Iptal Edilmesi Gerektiğini Düşündüğünüz Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. seart

seart TÜİSAG Üyesi

A sınıfı iş güvenliği A Kitapçığı

SORU 15) OHSAS 18001 yönetim sisteminde aşağıdakilerden hangisi bulunmaz?
    A) Müşteri memnuniyet analizleri
    B) İç ve dış denetlemeler
    C) Risk değerlendirmesi
    D) Acil durum planları

Burada doğru cevap A olarak verilmiş.

C sınıfı iş güvenliği A kitapçığı

SORU 18) Aşağıdakilerden hangisi OHSAS 18001-İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin yararlarından değildir?A) Çalışanların memnuniyeti, müşteri memnuniyeti ve üretim maliyetlerinde azalma sağlanır.B) İş kazası ve meslek hastalıklarının oldukça yüksek maliyetleri en aza indirilir.C) Çalışanlar işyerinin olumsuz etkilerinden korunur, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmaları sağlanır.D) Resmî makamlar önünde organizasyonun iş güvenliğine karşı duyarlı olduğu kanıtlanır ve yasal olarak ceza uygulanmaz

Bu soruda ise cevap D olarak verilmiş

Bu iki soruda verilen cevaplar bir biri ile çelişiyor.
    Her iki sorudada cevabın A olması gerekir.
    arkadaşlar bu iki soru da sınavda çıkmış fakat cevaplar farklı verilmiş bunu dilekçelerinize ekleyin

2. ahmet212121475

ahmet212121475 TÜİSAG Üyesi

nerede yazıyor bu dediğin aynı soru varsa sayılmaz mantığı... sen benim dediğime baktın mı o zaman diğer sorularında iptal olması gerekiyor... çünkü onlarda aynı...

3. göksel

göksel TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar itiraz süresi için 31 ekim akşamına kadar süremiz oldupunu düşünüyorum. çünkü 24 ekim ile 30 ekim arası resmi tatil yani iş günü olmadığından bu süre 31 ekim akşamı olmalıdır.

4. seart

seart TÜİSAG Üyesi

onlar aynı değil onlar aynı konudan ama bu iki soru aynı neden anlamak istemiyorsun acaba

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ZAİM ZENGİN

ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

sizce kaç soru iptal edilir

gunesi ve duygu ezer bu yazıya teşekkür etti.
  6. ZAİM ZENGİN

ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

2 ve daha fazla soru iptal edilir mi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. gunesi

gunesi TÜİSAG Üyesi

eğer biz dilekçelerimizi verir ve gereğini yaparsak en az 5 soru iptal edilir.
    İhmal etmeyip lütfen üzerimize düşeni yapalım. Ne kadar çok dilekçe olursa okadar iyi olur...
    selamlar...

kaan38 ve öftmz bu yazıya teşekkür etti.
  8. isssssg

isssssg TÜİSAG Üyesi

Ek
    Ek olarak dediğiniz şeyleri açıklarsanız seviniriz. Böylece biz de itiraz edebiliriz. Çelik halatlara ben baktım ama bulamadım. Bulursanız lütfen yollayın bize. Nemlendirme diyorsunuz mesela bende öyle düşünüyorum ama bir açıklama yapamayacağım için eğer varsa itiraz nedeni lütfen paylaşın bizimle...

9. isssssg

isssssg TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar şimdi ÇSGB İletişim Merkezi 170 ile görüştüm.

30 Ekim de göndereceğimiz kargoları kabul ediyorlar. Yalnız özellikle İADELİ TAAHHÜTLÜ gönderirsek kargoya verdiğimiz tarih ve saat dikkate alıyor. 30 Ekim salı günü saat 17:00 öncesinde bankaya paraya yatırıp dekont ile kargolayabiliriz. Lütfen çevrenizdeki arkadaşlara da söyleyin. İADELİ TAAHHÜTLÜ göndermemiz önemli !

Soru itirazı için yapılan açıklamada faks yazmıyor.

Bankamatik çıktısı olur mu diye 170 'den sordum ondan emin değiller. Sonuçta para yatırıyor hesaba geçiyor ama işimizi şansa bırakmayalım. İsterseniz sizde arayın soruyun.

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN No ’lı hesabına her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

30 EKİM Son GÜN !

ezgi gececi ve öftmz bu yazıya teşekkür etti.
  10. öftmz

öftmz TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben bugün bankamatikten 3 soru için 30 tl yatırdım yukarıdaki iban numarasının son 16 rakamını girdim İSG Döner Sermaye İşlemleri adına yatırdım parayı.Bankamatikten alınan dekontu kabul ederler sanıyorum.Dilekçe ve soru itiraz detaylarını mail e ekleyip,dekontu ise tarayıcıdan tarattırıp yine aynı mail yolu ile Ankarada bir tanıdığıma göndereceğim.O ordan çıktı haline getirecek altına adıma imza atıp bakanlığa salı günü saat 17.00 a kadar inşallah teslim edecek.Bankamatikten alınan dekontu kabul ederler sanıyorum.Tanıdık biri varsa bu yolu önerebilirim Ankaraya gelme durumu olmayan yada kargo teslimatı hakkında ciddi endişeye kapılan arkadaşlara.

gunesi bu yazıya teşekkür etti.
  11. yapraksu

yapraksu TÜİSAG Üyesi

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/S...ory/isggm/dosyalar/Meslek-Hastaliklari-Kitabı
    YUKRIDAKİ LİNKTEN ALINTI:

ÖNSÖZ

Tümüyle önlenebilir olan meslek hastalıkları sonucu maddi ve manevi kayıplar, ülkelerin ekonomilerinde önemli boyutlara ulaşmaktadır.

Çalışanlar arasında meslek hastalıklarından daha sık görülen işle ilgili hastalıklar; kalp hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları, kas iskelet sistemi hastalıkları gibi kronik ve dejeneratif hastalıklardır

A KİTAPÇIĞI
    SORU 92 DE 2 TANE DOĞRU CEVAP VAR

12. meya

meya TÜİSAG Üyesi

Dilekce ve soru itiraz detaylari ile ilgili bilgi verirmisiniz

13. Sefer

Sefer TÜİSAG Üyesi

B grubu

A kitapçığı 8.soru: aşağıdaki çalışanlardan hangisine fazla çalışma yaptırılabilir.
    a)18 yaşını doldurmuş işçiler
    b)60 yaşını doldurmuş işçiler
    c)Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçiler
    d)Gebe, yeni doğum yapmış ve çocuk emziren işçiler

NOT:doğru cevap B demiş yönetmelik maddesi uyarınca A olması gerekmiyor mu?

Fazla Çalışma Yaptırılmayacak İşçiler
    Madde 8 -Aşağıda sayılan işçilere fazla çalışma yaptırılamaz.
    a) 18 yaşını doldurmamış işçiler,
    b) İş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi ile önceden veya sonradan fazla çalışmayı kabul etmiş olsalar bile sağlıklarının elvermediği işyeri hekiminin veya Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı hekiminin, bunların bulunmadığı yerlerde herhangi bir hekimin raporu ile belgelenen işçiler,
    c) İş Kanununun 88 inci maddesinde öngörülen Yönetmelikte belirtilen gebe, yeni doğum yapmış ve çocuk emziren işçiler,
    d) Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçiler.
    Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilere fazla sürelerle çalışma da yaptırılamaz.

A kitapçığı 31.soru: 'Sesi oluşturan titreşimlerin atmosferdeki basıncıdır (birim yüzeye düşen ses gücü, basıncı,yeğinliği) ve Desibel (dB(A)) ölçü birimi ile ifade edilir ve....... cihazı ile ölçülür.' ifadesindeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

a)Anemometre
    b)Psikometre
    c)Desimetre
    d)Odyometre

Not: Doğru cevap D demiş.

Anemometre :Hava akım hızı
    Psikometre: Psikometrik testlerde
    Desimetre :Metrenin onda biri
    Odyometre :Gazlar arasındaki reaksiyonlarda ortaya çıkan hacim değişikliklerini ölçmeye yarayan, gazları birleştirip ayrıştırmada kullanılan cihaz.Odyometrik test kişinin gürültüye maruziyetini ölçen test.

Gürültü Dozimetresi: çalışanın mesai süresince maruz kaldığı gürültü düzeyini analiz etmek için kullanılan cihaz.

Bu sorunun doğru cevabı D olarak belirtilmiş. Ama şıklarda uygun cevap yok .

A kitapçığı 62.soru: Acil durum müdahale prosedürleri ne tür tedbirlerdir?

a) Önleyici tedbirler
    b) Kontrol tedbirleri
    c)Sınırlayıcı tedbirler
    d)Temel Güvenlik tedbirleri

Doğru cevap C olarak açıklanmış. Cevabın A olması gerekmiyor mu ? Proaktif yaklaşıma göre acildurumlar önleme amaçlı hazırlanmaktadırlar.Acil durumların amacı herhangi bir acil durum oluştuğunda bunun yayılmasını önlemekdir.

14. öftmz

öftmz TÜİSAG Üyesi

Geçmiş sayfalara dönerseniz gerekli dilekçe örnekleri mevcut,bende burada yayınlardımda şuan yayınlayacak durumda değilm bilgisyarımda sorun var açamıyorum dosyaların tümünü.Diğer detayları yazdım kafanıza takılanı net şekilde sorarsanız daha rahat ifade edebilirim.fakat yarın mail atabilirim mail adresinizi bana gönderirseniz. isteyen arkadaşlar mail adreslerini yazarlarsa bana hazır dilekce ve soru itiraz örneklerini gonderebilirim.

15. isssssg

isssssg TÜİSAG Üyesi

Yönetmelik de yazanı burayı yapıştırıyorum. Bu soru da hata olmadığı gözüküyor. Diğer sorulara iptal olması yüksek olan sorulara yönelmemiz daha iyi olur. Dilekçe örneğini ekliyorum. İADELİ TAAHHÜTLÜ göndermeyi unutmayın !

MADDE 334- Parlayıcı ve patlayıcı maddelerin bulunduğu yerlerle bu maddelerin yakınındaki yerlerde, statik elektrik yüklerinin meydana gelmesine karşı nemlendirme, topraklama, iyonizasyon, silindirlerin ayarı v. b. gibi uygun tedbirler alınacaktır.
    Statik elektriği iletmeyen malzemelerin kullanılmasından mümkün olduğu kadar kaçınılacaktır.

Ekli Dosyalar:

gunesi, ZAİM ZENGİN ve korkmaz bu yazıya teşekkür etti.
  16. burcu89

burcu89 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba,

Dilekçemi ve 4 soru için itiraz gerekçelerimi hazırladım. Sizlerle de paylaşıyorum. Birbirimize yardımcı olalım, görüşlerinizi bildirirseniz memnun olurum.

Selamlar.

Ekli Dosyalar:

gunesi ve korkmaz bu yazıya teşekkür etti.
  17. isssssg

isssssg TÜİSAG Üyesi

30 Ekim Kargolayacaksanız bilginiz olsun. İADELİ TAAHHÜTLÜ göndermeyi unutmayın !
    Bu arada ben bir soruya daha itiraz edeceğim. Sizinde yanlış ise ekleyebilirsiniz. Eğer doğruysa cevabınız iptal olması durumda puanınız düşmez. Sadece yanlış olanlar için düzeltme olur.

B Soru : 81

Aşağıdakilerden hangisi genellikle C sınıfı yangınları söndürmek için kullanılan yöntemlerden biri olarak kabul edilir?
    A) Soğutma Yöntemi
    B) Havayı Kesme Yöntemi
    C) Kimyasal Reaksiyon Yöntemi
    D) Yanıcı Maddeyi Ortadan Kaldırma Yöntemi

Cevap Anahtarı : D

İtiraz Nedeni

C SINIFI “ Yangınlar: Gaz halindeki yanıcı madde yangınları. Yanıcı gaz ve basınç altında sıvılaştırılmış gaz haldeki maddelerin yangınlarıdır. ( Doğal ve Üretilmiş Gazlar, Metan, Hidrojen, Asetilen , LPG, Propan Doğal Gaz )
    C Sınıfı Yangınlar, genel kural olarak, gaz yangınlarında, yangın kaynağı kesilerek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülür. TS EN 2 ve TS EN 2/A1′e göre YANGIN SINIFLARININ TARİFİ açıklamalarında görülmektedir.
    KAYNAK :
    http://ahmetsertkan.blogspot.com/2011/01/yangin-siniflari-en-son-ve-gecerli-olan.html
    http://www.ozelguvenlikdunyasi.com/yangin-siniflari.html

Söndürme işleminde kullanılan CO2 ve kuru kimyevi toz gibi maddelerden biri olan CO2 de havayı kesme yöntemi olduğu için, hava içerisinde O2 bulunması gazlı maddelerin yanmasına sebep olduğundan boğma yani havayı kesme yöntemi de kullanılacağından Havayı kesme seçeneği de doğrudur. Doğru seçenek kabul edilen yanıcı maddenin ortadan kaldırılması ibaresi Havayı kesme yöntemlerinin içinde yer alan bir maddedir.
    (http://www.aadzonguldak.gov.tr/sayfalar-62-Yangin.html)
    Soruda geçen genellikle ibaresi dikkate alındığında ise genellikle kısmı kullanılan yöntemleri baz alacağından yine doğru cevap havayı kesme olacaktır. Sorunun birden fazla doğru seçeneği bulunmaktadır.

mskosen, gunesi ve burcu89 bu yazıya teşekkür etti.
  18. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

benim bildiğim kadarıyla 1992 de YÖK hangisi/hangileri ifadesini kaldırdı. Cevap tekil bile olsa tüm bu tip sorularda soru eki "hangileri" olarak değiştirildi diye biliyorum.

19. ZAİM ZENGİN

ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

sen itiraz sorularını gönderdin mi ?A kitabcığındaki 23-28-61 başvurdun mu ?

20. isssssg

isssssg TÜİSAG Üyesi

Yok daha henüz gönderemedim. Ya bankamatikten yatırıp yada Salı günü bankadan yatırıp göndericem. ALO 170 ile görüştüm.
    Sizinde bu soruların iptal olması puan getiriyorsa lütfen sizde gönderin ! Ne kadar çok kişi başvurursa o kadar etkili olur !!!!

öftmz bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica