21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzm. Hatalı Olduğunu Ve Iptal Edilmesi Gerektiğini Düşündüğünüz Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ZAİM ZENGİN

ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

A kitapçığında 23. Soru
    B kitapçığında 26. Soru
    Aşağıdakilerden hangisi bir işletmede gerçekleştirilen risk analizi ve yönetimi açısından bir problem teşkil etmez?
    A) İşe uygun olmayan metodolojinin seçilmesi
    [​IMG] risk analizi yapan kişinin tecrübesiz olması
    C) risk analizi için bir metodolojonin kullanılması
    D) İşyerinde hangi tip risk analizi ve yönetimi metodunun uygulanması gerektiğinin belirlenmesi

Sorunun cevabı C şıkkı olarak verilmiştir. Fakat :
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, YÖNETİM SİSTEMLERİ VE RİSK DEĞERLENDİRME METODOJİLERİNDE
    1-risk analizi sonuçlarının objektif olması beklenirken daha çok sübjektif olabilmektedir. Çünkü kalitatif risk analizinde risk sayısal değerlerden çok tanımlar ile ifade edilmektedir.
    2-işyerine işletmeye, prosese yada organizasyona en uygun risk analiz yönteminin belirlenmemesi yada kantitatif analiz yöntemlerinin tercih edilmesi sonucu risk analizini kurum kendisi bile yapsa zaman ve para kaybına yol açar.
    3-Tüm işyerlerine uyan bir risk analizi metodojisi mevcut değildir. Çünkü her işyerlerinin kendisine özel farklı farklı tehditleri vardır. risk analizi ve yönetimi yapılacak olan bir işyerinde öncelikle ne tip bir risk analizi ve yönetimi metodunun uygulanması gerektiği belirlenmelidir.
    4-işe uygun olamayan metodolojinin seçilmesi yada birkaç metodolojinin bir arada kullanılması nedeniyle risk analizinin sonuçlanması esnasında geçen sürede güvenlik önlemlerinin bir an evvel uygulanması gereken durumlarda gerekli önlemlerin alınmasında gecikme olacaktır. Yada bu önlemlerin alınmadan kaza meydana gelecektir.
    5-risk analizini yapacak kişinin tecrübesi risk analiz sonucunu etkilemektedir.

Soruda verilen şıklarda doğru cevap olarak C şıkkı verilmiştir fakat sorudaki D şıkkıda doğrudur yukarıdaki maddeler ile gösterilen açıklama incelendiğinde her iki şıkkın yani C ve D şıklarının ikisininde doğru olduğu görülmektedir. Bundan dolayı sorunun iptal edilmesini;

2. isssssg

isssssg TÜİSAG Üyesi

Açıklama için teşekkürler. Kesinlikle bu soruya itiraz edeceğim. İnşallah iptal olur.

3. hseuca

hseuca TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar soru itirazı için Ankara dışındakilerin yapacağı birşey kalmadı. 1 günde hem dekontları halledip hemde postalamak için zaman kalmadı artık. Ankaradakiler artık elden itirazlarını götürüp hepimize iyilik yaparlarsa çok iyi olur.

4. seart

seart TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar kurslara soran oldumu acaba kaç soru iptal olur ve sebebleri ne

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. burcu89

burcu89 TÜİSAG Üyesi

emin olmak için soruyorum: elden teslim edebiliyoruz değil mi?

6. burcu89

burcu89 TÜİSAG Üyesi

iadeli taahhütlü kabul edilecekmiş, detaylar forum içinde mevcut. her neredeyseniz lütfen gönderin!!

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. isssssg

isssssg TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım öyle şey olur mu çok saçma. Neden başkaları soru itiraz paralarını yatırsın. İPTAL edildiği takdirde hiç kılını bile kıpırdatmayan insanlara puan gelsin. Ayrıca ne kadar çok kişi itiraz ederse o kadar etkili olur ! Bu hep birlikte başvuru yapacağımız bir durum. Her adayında soruya itiraz etme hakkı var. Lütfen yanlış sorular için bu hakkınızı kullanın...

Ben ÇSGB İletişim Merkezi 170 ile görüştüm.

30 Ekim de göndereceğimiz kargoları kabul ediyorlar. Yalnız özellikle İADELİ TAAHHÜTLÜ gönderirsek kargoya verdiğimiz tarih ve saat dikkate alıyor. 30 Ekim salı günü saat 17:00 öncesinde bankaya paraya yatırıp dekont ile kargolayabiliriz. Başkalarından iyilik beklemek yerine sizde itirazınızı yapabilirsiniz !!!!!

öftmz bu yazıya teşekkür etti.
  8. burcu89

burcu89 TÜİSAG Üyesi

aksine, yönetmelik bizim tek dayanağımız. Soru bariz yanlış.

gunesi bu yazıya teşekkür etti.
  9. isssssg

isssssg TÜİSAG Üyesi

Evet tabiki elden teslim edebilirsiniz. 17:00 öncesinden teslim etmeniz gerekli.

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
    İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü

Adres: İnönü Bulvarı No:42 Pk: 06520 Emek / ANKARA
    Faks: 312 215 50 28
    E-Posta:
    isggm@csgb.gov.tr

burcu89 bu yazıya teşekkür etti.
  10. sinancrn

sinancrn TÜİSAG Üyesi

son gün 30 ekim arkadaşalar şuanda 3-4 tane yanlış olduğu düşündüğümüz soru var yarın bankaya soru başına 10 tl yatırıp itiraz dilekçemizi göndereceğiz.bu ara pestisid sorusunun gereçekçeli cevabına;
    E.P.A (US Environmental Protection Agency) ve benzeri biri çok uluslar arası ve yurt içi kaynaklarda belirtildiği üzere pestisidler
    Biyolojik Pestisitler ve Kimyasal pestisitler olarak 2 ye ayrılmaktadır bu soruda hangi tür pestisid olduğu belirtilmediği için doğru cevaba ulaşılamamıştır.

11. sinancrn

sinancrn TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sizlerden rica ediyorum yarın son gün bu yüzden yanlış olduğunu düşündüğünüz sorulara yarın itiraz başvurunuzu yapın.
    Kesinlikle yanlış olduğunu düşündüğümüz sorulardan biride a kitapçığının 37 . soru cevap d diğil b olmalı kurs hocalarımda bu konuda benle kesinlikle aynı görüşte.
    Yina A kitapçığının 92 .sorusunda da hata var neden diye sorarsanız radyasyon dolayı oluşan meslek hastalıklarında önlemeyebilir ve bununla birlikte daha önceki yıllardaki bir sınavda da bu soru doğru cevap olarak şu söylenmiştir ülkemizde en çok görülen meslek hastalığı bel rahatsızlıklarıdır (yani kas - iskelet hastalığı) dır . okuduğunuz ve ilgilendiğiniz için teşekkürler daha adaletli sınavlar için daha çok itraz etmeliyiz ki m.e.b bu soruları hazırlarken hassas olmaya önem versin . İyi günler

burcu89 bu yazıya teşekkür etti.
  12. ozgetunaa

ozgetunaa TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bölge soruusunun cevabı 6.yönetmelikte tabaka ve yığın halindeki bölgelerde dikkate alınmalıdır diyor yani yukarda 6 tane bölge vermiş tozların sık sık ve arasıra oluştuğu, oluşmadığı bölgeler olarak altındada not olarak bunun dışında yığın halinde olanlarda dikkate alınmalıdır diyor..sorudada aynı ibare kullanılmış o yüzden 6 bölgeyi kastediyor diye düşünüyorum

13. isssssg

isssssg TÜİSAG Üyesi

30 Ekim de göndereceğimiz kargoları kabul ediyorlar. Yalnız özellikle İADELİ TAAHHÜTLÜ gönderirsek kargoya verdiğimiz tarih ve saat dikkate alıyor. İADELİ TAAHHÜTLÜ göndermeyi unutmayın !!!

14. öftmz

öftmz TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 3 soru için ben itiraz dilekçemi ve bankamatikten aldığım dekontu yazıcıdan tarattırıp ankarada bir dostuma mail attım yarın çıktı haline getirip,elden teslim edecek.Herkes taşın altına elini koymalı yetiştiremem diye birşey yok,ha gayret...

sinancrn ve gunesi bu yazıya teşekkür etti.
  15. Aslı Can

Aslı Can TÜİSAG Üyesi

170 ı aradım az once olmaz dıo:(((

16. Aslı Can

Aslı Can TÜİSAG Üyesi

aradım sordum az once olmuyor dedıler bana

17. Aslı Can

Aslı Can TÜİSAG Üyesi

ya bana olmaz dedılerr sızler hep ıadelı taahutluden bahsedıosunz:((

18. seart

seart TÜİSAG Üyesi

bu iş günü mutlaka 1 gün ertelenmeli veya ertelenir çünkü 3 iş günü olmadı ben gündereceğim kabul edilmezse itiraz ederim bu 3 iş gününe
    bence herkes göndersin

19. meya

meya TÜİSAG Üyesi

aradım görüştüm olur dediler iadeli taahütlü olacak yalnız.

bu arada adres neresi olacak?
    bakanlık mı genel müdürlük mü

20. Aslı Can

Aslı Can TÜİSAG Üyesi

ne sacma sey ya bana olmaz dedıler hatta 2 kere aradım baska kısılere de sordum

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica