21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzm. Hatalı Olduğunu Ve Iptal Edilmesi Gerektiğini Düşündüğünüz Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. JOKER

JOKER TÜİSAG Üyesi

bu sınava çalışırken baz alınması gereken mevzuattır ezgi hanım, kimyasallarda önceliğin ikame olduğu çok bariz, siz iş yoğunluğunuzdan yeteri kadar mevzuata bakmadan sınava girdiniz sanırım?

2. duygu ezer

duygu ezer TÜİSAG Üyesi

evet bu şekilde hesaplanıyormuş bu açıklamada sınav başvuru dosyası vardı ya meb yde yayınlanan orda yazıyordu

3. JOKER

JOKER TÜİSAG Üyesi

o zaman bu hesaaba göre her soru iptali, +1 puandan daha fazla puan getriyor, üstelik buçuklu puanlar ortaya çıkıyor? bundan emin misiniz?

4. JOKER

JOKER TÜİSAG Üyesi

76 sorudan yüzde yüz emin misin? yani net hatırlıyor musun doğru şıkları işaretlediğini?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. EmekChe

EmekChe TÜİSAG Üyesi

B Kitapçığı 65.soru

65.) Aşağıdakilerden Hangisi hayatın insana uygun hale getirilmesi öğeleri arasında yer almamaktadır.?

Bu soruda 'Çalışma hayatının' yazılması gerekirken 'Hayatın' yazılması soru iptaLine sebeptir...Bu soruyu yanLış yapan arkadaşLar KesinLikLe İtiraz diLekçeLerinde bu sorunun iptaLini istesinLer..İptaL oLma oLasıLığı %100..Keza yanLış keLime yazıLımLarından doLayı geçmişde soruLar iptaL ediLdi...

B Kitapçığı 90.soru

90.) Aşağıdakilerden hangisi basınç birimidir.?

ArkadaşLar,Basıncın Birimi,Birim anaLizinde MKS'de 'Newton/m2' dir...CGS Biriminde 'Dyn/cm2' dir..Cevap şıkLarında Doğru cevap Yok..Doğru cevap 'Newton/cm2' veriLmiştir..KesinLikLe HataLı...Bu soruyuda diLekceLerinize yazın ve iptaLinden Kuşkum Yok...

ArkadaşLar benim hesapLarımLa ben sınavı geçdim..Ama size yardımcı oLacaksa Bu 2 Soruyu KESİNLİKLE diLekçeLerinize yazın..İptaL oLmama oLasıLığı Yok...Umarım İşinize Yarar...

ÇaLışma Hayatınızda BaşarıLar diLerim...

6. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

demi arkadaşım sadece dyn/cm2 var kg/cm2 yok newton sadece m2 ye bölünür ama newton/mm2 mpa eder filan falan f/A arkadasım basınç F kuvvet bundan şüphe yok ama newton değil sanırım:) nasıl çevirirsen çevir arkadaşım cm2 ye ister 1kg yük bindir ha 10 newton acaba ne fark var arada kendi kafamda karıştı! :D

bu arada itirazlar bitti.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. servet_berber

servet_berber TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR BENİM KARGOM BUGÜN 16:07 İTİBARİYLE PAKIZE KILINCOGLU' NA TESLİM EDİLDİ. HADİ HAYIRLISI BAKALIM.

8. textilercu

textilercu TÜİSAG Üyesi

% 97 eminim bi soru yada iki soruda oynarsa oynar oda sanmiyorum.

9. JOKER

JOKER TÜİSAG Üyesi

insanın kalma olayı bir kere başına gelince ( aralıkta 67 ile kalmıştım ) , paronayak oluyor, günde 2-3 defa kontrol ediyorum sonuçları hala, emin olduğum sorularda bile acaba bir hıyarlık yapıp da şu yanıtı işaretlemişmiyimdir diye, ya da adamlar kafasına göre soruda şık değiştirir mi diye kuruyor...

ensarr ve servet_berber bu yazıya teşekkür etti.
  10. textilercu

textilercu TÜİSAG Üyesi

aynen joker bende geçen sınavda tam 69 da kaldım ve paranoyak şekılde gezıyom.evdekılerede 76 net dedım.emin oldugum seylerden suphe eder oluyorum.sımdı bıse olcak bı aksılık olcak dıye korkuyorum.aptalca bıse olurda bu sınavdan da kalırsam varya yuh derım artık olanlara.

servet_berber bu yazıya teşekkür etti.
  11. JOKER

JOKER TÜİSAG Üyesi

ben de senin gibiyim; dört dönüyorum, aksilik olursa sınıra dayanıcam,
    iptal soular olursa çok iş yapar, biraz daha rahatlatır 9 kasımda belli olacakmış, b grubu 26 ve 57 den umutluyum; mevzuat kanıtlı itiraz yaptım, itirazlar biraz olsun çoğunluktaysa veya bireysel değerlendirilirse yine iş yapar, benzerlerine önceki sınavlarda şahit oldum arkadşlarım faydalandılar...

12. textilercu

textilercu TÜİSAG Üyesi

o ıkı soruyuda egitim aldıgım kuruma sordum bırınde şık degışıklıgı yapılıcak buyuk ıhtımalle dedıler.geçen senede şık degısıklıgı yapılmıstı.dıgerıde ıkı dogru cvp şıkkı var ıptal felan olur yada ıkısıde dogru kabul edılır bılemıcem o kadarını artık:)

13. textilercu

textilercu TÜİSAG Üyesi

o ıkı soruda ıkı turlude yarıyo bana.yanlıs yaptım gorunuyor cunku onlar.artı getırıcek bana

14. öftmz

öftmz TÜİSAG Üyesi

aslı hanım olmaz olmaz diyosunz oluyor işte 30 kişi aradı bende aradım oluyor dediler gerek facede gerek burda olmaz olmaz diyerek kim bilir kaç kişinin dilekçe göndermesine engel oldunuz!!!

15. JOKER

JOKER TÜİSAG Üyesi

eğer b grubu 26 yı iptal eder de, 57 de şık değişikliği yaparlarsa (I-III) benim de fena işime yarıyacak, umarım yaparlar...
    sizin hocalar da bu şekilde sölemişlerdr sanırım?

16. öftmz

öftmz TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bende bir arkadaşımla kendi itiraz dilekcemi salı günü teslim ettirdim iyi olur inş herkes için

17. JOKER

JOKER TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR EĞİTİM KURUMLARINDAKİ HOCALARLA İRTİBAT KURANLAR KİMLER ACABA VE KURUM HANGİ SORULARIN HATALI OLDUĞUNU BELİRTTİ SİZE?
    YANIT VEREBİLİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM...

18. saricahuseyin

saricahuseyin TÜİSAG Üyesi

21 EKİM 2012 SINAVI
    C SINIFI UZMAN
    GELEN İTİRAZLAR

A-63
    Per. Ort. Yeh. Çalış. Kor. Hak Yön e göre ………………..
    Yapılan sınıflandırmada tabaka veya yığın halinde yanıcı tozların bulunduğu yerler hariç tutulmak
    üzere kaç farklı bölge belirlenmiştir?
    A)6
    B)5
    C)4
    D)3

Doğru : A
    İtiraz: Tabaka ve yığın halindeki yanıcı tozlar hariç se 3 kalmazmı?
    YORUM: Hayır. Doğru cevap A dır.
    Yönetmelik Ek I aşağıdadır. İncelenirse zaten ekin altında (NOT:……) söz konusu durum ayrı kılınmış ve
    sınıflama bu koşularda 6 bölgeye ayrılmıştır.
    …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
    A – 81
    Aşağıdakilerden hangisi, Maden ve Taşocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Tozla Mücadeleyle
    İlgili Yönetmelik te belirtilen “ tozsuz işler” tanımını ifade eder?
    A…..ESD 0,5 mg/m3
    B…..ESD 0 mg/m3
    C…..ESD 5 mg/m3
    D…..ESD 50 mg/m3
    Doğru: B
    İtiraz: ESD 0 olamaz, vs vs vs
    YORUM: Malasef Bakanlığın soru ve cevabı doğru
    MADEN VE TAŞOCAKLARI İŞLETMELERİNDE VE TÜNEL YAPIMINDA TOZLA
    MÜCADELEYLE İLGİLİ YÖNETMELİK
    Tanımlar
    Madde 4 –
    ……………………………………..
    Tozsuz İşler: Ortam havası eşik sınır değeri (ESD) O MG/m³ olan işleri,
    ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
    A – 92Aşağıdakilerden hangisi meslek hastalıkları için doğrudur?
    A Tümüyle önlenebilir hastalıklardır
    B Kısmi olarak önlenebilir hastalıklardır
    C Ülkemizde ilk olarak fiziksel nedenli tanılar konulabilmiştir
    D Ülkemizde en çok tanısı konulan meslek hastalığı kas iskelet sistemi hastalıklarıdır
    Doğru: A
    İtiraz: Meslek hastalıkları nasıl önlenebilir benzeri mantıksal yorumlar…..
    YORUM: Tabiki doğru A dır. Tartışılmaz bile. Eğitimlerde “ meslek hastalıkları % 100 önlenebilir hastalıklardır,
    hatta bu çok tehlikeli bir gerçektir.. Bu kural meslek hastalıklarından doğacak tazminatları %100 rücu
    doğurmaktadır” cümlesi bir klasiktir.
    İİH
    Diğer faktörlerde
    Genel toplumda da
    Daha sıktır
    Diğer tetikleyici fak.
    Önlenemez
    …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
    MH
    Sadece mes. Çev. Fak.
    Sadece maruz kalanlarda
    Sınırlıdır
    Sebep izoledir
    Uygun tedbirlerle önlenebilir

A -94Aşağıdakilerden hangisi Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği ne göre kadın işçilerin ağır ve tehlikeli işlerde
    çalıştırılmasına izin verilen durumu ifade etmektedir?
    A İşverenin onay vermesi
    B İşe uygun ruhsal yeterlilik
    C İşe uygun mesleki öğrenim
    D Kadın işçinin kendi rızası
    Doğru: C
    İtiraz: ATİ yönetmeliğinde yapılacak işe giriş muayenesinde ruhsal fiziksek ve ruhsal yeterlilik rapor edilmezmi
    YORUM: Bir doktor olarak itirazda kesinlikle haklısınız. Ama soruda ATİ Yönetmeliğine atfediyo inceleyelim mi?
    Sağlık Raporu
    Madde 5 – Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçiler (kadınlar dahil) ile 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçilerin işe girişlerinde, işin niteliğine ve şartlarına göre bedence bu işlere elverişli ve dayanıklı olduklarının fizik muayene ve gerektiğinde laboratuvar bulgularına dayanılarak hazırlanan hekim raporu ile belirlenmesi zorunludur.
    GERÇEKTEN TÜM ŞIKLAR AYRINTILARDA VE MANTIKSAL YAKLAŞIMDA DOĞRU.
    Ama nolur basit ve sadece yazıyla ifade edilenlerin reel kabül edildiği bir mantıkla düşünün. Bedence diyoya soruyu hazırlayan üstat bu kelimeden soru hazırlamış. İtiraz etsek tutarmı bilmiyorum. Diğer şıklarda söylenen şartları yönetmelikte yazılı olarak bulamıyoruz.
    ……………………….…………………………………………………………………………………
    A – 79
    I. Koordinatör atanması
    II. Sağlık güvenlik planı hazırlanması
    III. Bölge müdürlüğüne bildirimde bulunulması
    Yukarıdakilerden hangisi yapı işleri işverenlerinin veya proje sorumlularının bazı şartlara bağlı
    olmak kaydıyla yükümlü olduğu hususlardandır?
    Doğru: D
    İtiraz: “Ben koordinatör atanması gerekli değil diye biliyorum.”
    YORUM: Senin bilmediğin şeyler var demek ki hocam. İlgili yönetmelik, ilgili bölüm hemen aşağıda. nolur itiraz etmeden önce bari bi yönetmeliğe göz at.
    Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik
    Yönetmeliği
    resmi gazete :23.12.2003 Salı
    İKİNCİ BÖLÜM
    Genel Hükümler
    Koordinatörlerin Atanması, Sağlık ve Güvenlik Planı ve Bildirim
    Madde 5 —Yapı işyerlerinde koordinatörlerin atanması, sağlık ve güvenlik planı ve bildirim ile ilgili hususlar aşağıda belirtilmiştir:
    a) Aynı yapı alanında bir veya daha fazla işveren veya alt işverenin iş yaptığı durumda, işveren veya proje sorumlusu, sağlık ve güvenlik
    konularında bir veya daha fazla koordinatör atayacaktır.
    b) İşveren veya proje sorumlusu, yapı işine başlamadan önce, 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planı
    hazırlayacaktır.
    Yapı işinde Ek-II’deki listede belirtilen risklerin bulunmaması halinde koordinatör atanmayabilir.
    c) İşveren veya proje sorumlusu aşağıda belirtilen durumlarda, yapı işine başlamadan önce Ek-III’te belirtilen bilgileri içeren bildirimi
    Bakanlığın ilgili bölge müdürlüğüne vermekle yükümlüdür;
    - Yapı işi 30 iş gününden fazla sürecek ve devamlı olarak 20’
    …………………
    ………………………………………………………………………………………………
    A – 37 B karşılığı B – 57
    Valla soru çok uzun siz elinizdeki kitapçıklardan bulun.
    Doğru: A kiatpçığı için A, B kitapçığı için de A
    İtiraz: I ve III olmalıydı. II nerden çıktıki cevap I.II.ve III oluyo?
    YORUM: İlgili yönetmeliği iyice incelediğimizde I ve III. Cümleler motomot geçiyo.
    (Kişisel Korunma
    Madde 8 — Gürültüye maruziyetten kaynaklanan riskler başka yollarla önlenemiyor ise;
    a) İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 13 üncü maddesinin (b) bendine ve Kişisel Koruyucu Donanımların
    İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak ve aşağıda belirtilen koşullarda, işçilere,
    kişiye tam olarak uyan kulak koruyucuları verilecek ve bu koruyucular işçiler tarafından kullanılacaktır:
    1) Gürültü maruziyeti en düşük maruziyet etkin değerleri aştığında, işveren kulak koruyucuları sağlayarak işçilerin
    kullanımına hazır halde bulunduracaktır,
    2) Gürültü maruziyeti en yüksek maruziyet etkin değerlerine ulaştığında ya da bu değerleri aştığında, kulak
    koruyucuları kullanılacaktır,
    3) Kulak koruyucuları işitme ile ilgili riski ortadan kaldıracak veya en aza indirecek bir biçimde seçilecektir.
    b) İşveren kulak koruyucularının kullanılmasını sağlamak için her türlü çabayı gösterecek ve alınan önlemlerin
    etkililiğini denetlemekten sorumlu olacaktır.)
    Peki II. Cümle nerden çıkıyo da doğru kabül ediliyo. Soruyu hazırlayan hoca işin suyunu
    çıkarmış ve kendini ispatlamış. II cümleyle sorunun zorluk düzeyini çok zor seviyesine çıkarmış.
    Peki nerden yakalamış:
    (Maruziyet Sınır Değerleri ve Maruziyet Etkin Değerleri
    Madde 5 — Maruziyet sınır değerleri ve maruziyet etkin değerleri ile ilgili hususlar aşağıda belirtilmiştir:
    a) Bu Yönetmeliğin uygulanması bakımından, günlük gürültü maruziyet düzeyleri ve en yüksek ses basıncı
    yönünden maruziyet sınır değerleri ve maruziyet etkin değerleri, aşağıda verilmiştir;
    1) Maruziyet sınır değerleri : LEX, 8h = 87 dB (A) ve ppeak = 200 µ Pai
    2) En yüksek maruziyet etkin değerleri : LEX, 8h = 85 dB (A) ve ppeak = 140 µ Paii
    3) En düşük maruziyet etkin değerleri : LEX, 8h = 80 dB (A) ve ppeak = 112 µ Paiii
    b) İşçiyi etkileyen maruziyetin belirlenmesinde, işçinin kullandığı kişisel kulak koruyucularının koruyucu etkisi de
    dikkate alınarak maruziyet sınır değer uygulanacaktır. Maruziyet etkin değerlerinde kulak koruyucularının etkisi dikkate
    alınmayacaktır.
    c) Günlük gürültü maruziyetinin günden güne belirgin şekilde farklılık gösterdiğinin kesin olarak tespit
    edildiği işlerde ve aşağıdaki şartlara uyulmak kaydı ile maruziyet sınır değerleri ve maruziyet etkin değerlerinin
    uygulanmasında günlük maruziyet değerleri yerine haftalık maruziyet değerleri kullanılabilir:
    1) Yeterli ölçümle tespit edilen haftalık gürültü maruziyet düzeyi 87 dB (A) maruziyet sınır
    değerini aşmayacaktır.
    2) Bu işlerdeki riskleri en aza indirmek için yeterli önlemler alınmış olacaktır.)
    SORU KURGUSU İÇİN İTİRAZ EDİLEBİLİR VE TUTAR
    ……………………………………………………………………………………………………………………………
    NİHAYET İŞTE YANLIŞ BİR SORU DAHA
    A – 18 B – 7
    Aşağıdakilerden hangisi OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin
    yararlarından değildiş?
    A) Çalışanların memnuniyeti, müşteri memnuniyeti ve üretim maliyetlerinde
    azalma.
    B) İş kazası ve meslek hastalıklarının oldukça yüksek maliyetleri en aza indirilir.
    C) Çalışanlar işyerinin olumsuz etkilerinden korunur, rahat ve güvenli bir ortamda
    çalışmaları sağlanır
    D) Resmi makamlar önünde organizasyonun iş güvenşiğine karşı duyarlı olduğu
    kanıtlanır ve yasal olarak ceza uygulanmaz
    Doğru: D
    İtiraz: A şıkkında cümlenin yanlış kurgulandığı. Aksi halde doğru cevabın D olamayacağı.
    A: Çalışanların memnuniyeti, müşteri memnuniyeti NDE ARTMA ve üretim maliyetlerinde azalma. Olmalıdır.
    YORUM:
    DOĞRU SÖZE NE DENİR. BU SORU İPTALE GİDER

19. mikrop

mikrop TÜİSAG Üyesi

İlgi : 21.10.2012 İş Güvenliği Uzmanlığı sınav İtirazı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
    İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne
    21.10.2012 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında tespit etmiş olduğum hatalı, soru ve soruların hazırlanışı nedeni ile çelişkiye sevk edecek nitelikte olan , İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki uygulamaların tamamının ilişkisi göz ardı edilerek hazırlanmış olan … adet sorunun iptal edilerek doğru kabul edilmesi için bilgi ve görüşlerinize sunarım.
    Gereğinin yapılmasını arz ederim saygılarımla.
    …./…./2012
    Ad soyadı imza
    İTİRAZ ETTİĞİMİZ SORULAR
    C sınıfı İş sağlığı güvenliği sınavı B kitapçığı
    1.) B KİTAPÇIĞI 7. SORU

DOĞRU OLARAK VERİLEN SEÇENEK ‘’D’’
    OLMASI GEREKEN ‘’D VE A’’
    A)Çalışanların memnuniyeti, müşteri memnuniyeti ve üretim maliyetlerinde azalma sağlanır. Çalışanların memnuniyeti, müşteri memnuniyetinde ARTMA ve üretim maliyetlerinde azalma sağlanır olması gerekiyor.
    Ayrıca D seçeneği de yanlıştır. Soruda 2 yanlış cevap olduğundan sorunun iptali gerekmektedir.

2.) B KİTAPÇIĞI 26 SORU
    DOĞRU OLARAK VERİLEN SEÇENEK ‘’C ‘’ ŞIKKI
    OLMASI GEREKEN ‘’ C VE D’’
    D şıkkı risk analizi ve yönetimi yapılacak olan bir işyerinde, öncelikle ne tip bir risk analizi ve yönetimi metodunun uygulanması gerektiği belirlenmelidir. risk analizi ve yönetimi prosesi, önceden belirlenmiş kesin adımları olan prosesler değildir. Bu yüzden D şıkkı da doğrudur. Bir soruda iki doğru cevap olmayacağından bu soru iptal edilmelidir…

3.) B KİTAPÇIĞI SORU 54
    I-eğitimin gerçekleşmesi
    II-eğitim amacının ve içeriğinin tespit edilmesi
    III-gerekliliklerin belirlenmesi
    IV-eğitim metodunun seçilmesi
    Eğitim programlarının tasarımında katılımcı bir işçi eğitimini sağlamak amacıyla atılması gereken yukarıdaki adımların sıralaması aşağıdakilerin hangisinde doğru olarak verilmiştir?
    A) I-II-III-IV B) II-III-IV-I
    C) III-II-IV-I D) IV-III-II-I
    DOĞRU OLARAK VERİLEN SEÇENEK ‘’ C’’
    OLMASI GEREKEN ‘’B’’ŞIKKIDIR.
    AÇIKLAMA:Eğitimde ilk önce eğitimin amacı belirlenir.Bu nedenle olması gereken sıralama eğitim amacının ve içeriğinin tespit edilmesi, gerekliliklerin belirlenmesi, eğitim metodunun seçilmesi ve eğitimin gerçekleşmesi olmalıdır.Bu seçenekte B şıkkında doğru olarak verilmiştir.Bu soruda Seçenek B olarak değiştirilmelidir.

4.) B KİTAPÇIĞI Soru 58
    SORUDA DOĞRU OLARAK VERİLEN SEÇENEK ‘’D’’
    OLMASI GEREKEN
    AÇIKLAMA:
    Soruda isg tüzüğüne göre denirse cvp doğrudur.Ancak hangi yönetmelik ve tüzük belirtilmemiştir.Buda sopru sorma tekniğine uygun değildir.
    Madde 334 – Parlayıcı ve patlayıcı maddelerin bulunduğu yerlerle bu maddelerin yakınındaki yerlerde, statik elektrik yüklerinin meydana gelmesine karşı nemlendirme, topraklama, iyonizasyon, silindirlerin ayarı v.b. gibi uygun tedbirler alınacaktır.
    Statik elektriği iletmeyen malzemelerin kullanılmasından mümkün olduğu kadar kaçınılacaktır.
    PARLAYICI, PATLAYICI, TEHLİKELİ VE ZARARLI MADDELERLE ÇALIŞILAN İŞYERLERİNDE VE İŞLERDE ALINACAK TEDBİRLER HAKKINDA TÜZÜK
    Madde 75 – Parlayıcı sıvıların konulduğu bütün depolar ve boru donatımları, boru bağlantıları statik elektriğe karşı uygun şekilde topraklanacaktır.
    Depoların parlayıcı sıvılarla doldurulması ve boşaltılmasında araç ile depo arasında topraklama hattı bağlantısı yapılarak statik elektriğe karşı tedbirler alınacaktır. Lastik tekerlek üzerinde hareket eden tankerler, yüklü oldukları statik elektrikten tamamiyle arınmadıkça dolum yerlerine sokulmayacaktır.
    Madde 110 – Parlayıcı sıvılar, kaplara, özellikle kabın dibi veya iç cidarları ile temas halinde bulunan ve statik elektrik bakımından da bu kapla bağlantısı olan borular vasıtasiyle doldurulacaktır.
    Madde 132 – Kapların dolu ve boş olarak taşınmasında aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
    a) Kapların valfı kapalı ve kapağı yerine takılmış olacaktır.
    b) Kaplar taşıtlarda ağızları yukarı doğru gelecek şekilde istiflenecek, bu suretle devrilme, sürüklenme, çarpma ve düşme gibi tehlikeli olaylara meydan verilmeyecektir.
    c) Taşıma sırasında bu konuda özel eğitim görmüş, gerekli sayıda görevli bulunacaktır.
    d) Taşıtların hareketi sırasında statik elektriğe karşı gerekli tedbirler alınacaktır.
    e) Taşıtlarda egzos güvenliği sağlanmış olacaktır.
    f) Kaplarda gaz kaçağının aranması için ateşli ve alevli araçlar kullanılması yasaktır.

PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN ÇALIŞANLARIN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
    EK – II
    A-ÇALIŞANLARIN SAĞLIK VE GÜVENLİKLERİNİN PATLAYICI ORTAM RİSKLERİNDEN KORUNMASI İÇİN ASGARİ GEREKLER
    2.3. Özellikle, çalışanların ve çalışma ortamının statik elektrik taşıyıcısı veya üreticisi olabileceği durumlarda, bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde belirtilen tutuşturma tehlikesinin önlenmesinde, statik elektrik boşalmaları da dikkate alınacaktır. Patlayıcı ortam tutuşturabilen statik elektrik oluşumunu önlemek için çalışanlara uygun malzemeden yapılmış kişisel koruyucu giysiler verilecektir.
    Patlamaların Önlenmesi ve Patlamadan Korunma
    Madde 5 — Patlamaların önlenmesi ve bunlardan korunmayı sağlamak amacıyla işveren, aşağıda belirtilen temel ilkelere ve verilen öncelik sırasına uyarak, yapılan işlemlerin doğasına uygun olan teknik ve organizasyona yönelik önlemleri alacaktır:
    a) Patlayıcı ortam oluşmasını önlemek,
    b) Yapılan işlemlerin doğası gereği patlayıcı ortam oluşmasının önlenmesi mümkün değilse patlayıcı ortamın tutuşmasını önlemek,
    c) İşçilerin sağlık ve güvenliklerini sağlayacak şekilde patlamanın zararlı etkilerini azaltacak önlemleri almak.
    Bu önlemler, gerektiğinde patlamanın yayılmasını önleyecek tedbirlerle birlikte alınacaktır. Alınan bu tedbirler düzenli aralıklarla ve işyerindeki önemli değişikliklerden sonra yeni
    5.) B KİTAPÇIĞI 57. SORU

DOĞRU OLARAK VERİLEN SEÇENEK ‘’A’’ ŞIKKI
    DOĞRU OLAN ‘’B ‘’ ŞIKKIDIR
    II ‘de günlük maruziyet düzeyi en yüksek ses basıncı değerine ulaştığında yada bu değeri aştığında,işveren kulak koruyucuları sağlayarak işçilerin kullanımına hazır halde bulunduracaktır denmektedir.Bu tanımlama yanlıştır.
    Olması gerekli doğru cevap I-III yani B şıkkıdır.
    6.) B KİTAPÇIĞI 81.SORU
    SORU 81 Aşağıdakilerden hangisi genellikle C sınıfı yangınları söndürmek için kullanılan yöntemlerden biri olarak kabul edilebilir?
    A)Soğutma Yöntemi
    B)Havayı kesme yöntemi
    C)Kimyasal reaksiyon Yöntemi
    D)Yanıcı maddeyi ortadan kaldırma yöntemi
    DOĞRU OLARAK VERİLEN SEÇENEK ‘’D’’
    OLMASI GEREKEN İSE ‘’A-B-C’’
    AÇIKLAMA:C sınıfı gaz sınıfı yangınları yangınları söndürmede kullanılan yöntem olarak Yanıcı maddeyi ortadan kaldırma yöntemi kabul edilmiştir.Burada yangın söndürme yöntemi değil önlemidir.Söndürme yöntemi ile önlem farklı ibarelerdir.
    Burada A-B-C seçenekleri tercih edilebilir.Bunlar yöntemdir.Burada 3 doğru seçenek olduğundan sorunun iptali gerekmektedir.

7.)B KİTAÇIĞI Soru 83
    DOĞRU OLARAK VERİLEN SEÇENEK ‘’A’’
    OLMASI GEREN ‘’D’’SEÇENEĞİDİR
    AÇIKLAMA:Bahse konu yönetmeikte yer alan bölgeler 6 adet olup toz olanbölgeler çıkarıldığında 3 bölge kalmaktadır.Sorunun seçeneğinin değiştirilmesi gerekmektedir.Bölge 20,21,22 çıkarıldığında 3 bölekalır.
    2- Tehlikeli yerlerin sınıflandırılması
    Tehlikeli yerler, patlayıcı ortam oluşma sıklığı ve bu ortamın devam etme süresi esas alınarak, bölgeler halinde sınıflandırılır.
    Ek-2 A’ ya göre alınacak önlemler, yapılan bu sınıflandırmaya göre belirlenir.
    Bölge 0
    Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın sürekli olarak veya uzun süre ya da sık sık oluştuğu yerler.
    Bölge 1
    Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın normal çalışma koşullarında ara sıra meydana gelme ihtimali olan yerler.
    Bölge 2
    Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışarak normal çalışma koşullarında patlayıcı ortam oluşturma ihtimali olmayan yerler ya da böyle bir ihtimal olsa bile patlayıcı ortamın çok kısa bir süre için kalıcı olduğu yerler
    Bölge20
    Havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların, sürekli olarak veya uzun süreli ya da sık sık patlayıcı ortam oluşabilecek yerler
    Bölge 21
    Normal çalışma koşullarında, havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların ara sıra patlayıcı ortam oluşturabileceği yerler.
    Bölge 22
    Normal çalışma koşullarında havada bulut halinde yanıcı tozların patlayıcı ortam oluşturma ihtimali bulunmayan ancak böyle bir ihtimal olsa bile bunun yalnızca çok kısa bir süre için geçerli olduğu yerler.

kaynak : http://www.isgder.com/dernek/21-10-2012-is-guvenligi-uzmanligi-sinavi-hatali-sorular/

jeologgg ve ZM BORA bu yazıya teşekkür etti.
  20. yasemin.kocak

yasemin.kocak TÜİSAG Üyesi

uslubunuza hayran kaldım!! siz bu cümlelerle çok komiksiniz yahuu :))

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica