21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzm. Hatalı Olduğunu Ve Iptal Edilmesi Gerektiğini Düşündüğünüz Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Sevim

Sevim TÜİSAG Üyesi

hayır nemlendrmede statik elektrik yukunu engellemek ıcın bır yontem....cevap dogru yalıtkan ayakkabı olmaz..

2. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Evet haklısınız, bu durumda cevap 3 olmalı.

3. ataselim

ataselim TÜİSAG Üyesi

Soru : (B sınıf uzmanlık sınavından)
    Aşağıdaki çalışanlardan hangisine fazla çalışma yaptırılabilir ?
    a.18 yaşını doldurmuş işçiler
    b.60 yaşını doldurmuş işçiler :sustum:
    c.Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçiler
    d.Gebe, yeni doğum yapmış ve çocuk emziren işçiler

sarslan1983 ve Sefer bu yazıya teşekkür etti.
  4. s.aksu

s.aksu TÜİSAG Üyesi

önlenemeyecek olan bir meslek hastalığana örnek verebilirmisiniz ?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ataselim

ataselim TÜİSAG Üyesi

C Grubu sınavı A kitapçığına göre 7. ve 10. sorular bana göre hatalıdır.

7. soruda normlar hiyerarşisi sorgulanmış ve doğru yanıt olarak b şıkkı verilmiş. Oysa bu soruda d şıkkı da doğru yanıttır.
    Normlar hiyerarşisinde;
    Anayasa-- Kanun, KHK ve Uluslararası sözleşmeler-- Tüzük-- Yönetmelik sırası vardır. Kanun KHK ve temel hak ve hüğrriyetler ile ilgili sözleşmeler aynı güçtedir. Anayasanın 90. maddesine göre (aşağıya aktardım) özel durumda uluslararası sözleşme öncelik alır. Oysa sorunun d şıkkı hatalı ifade edilmiştir ve bu durumda 7. sorunun 2 doğru yanıtı vardır.

10. soruda ise özürlü çalıştırma zorunluluğu ile ilgili soru hatalı sorulmuştur.
    Özürlüler ile ilgili yönetmelik 4. maddesinde aşağıdaki ifade vardır;
    "Bu kapsamda çalıştırılacak işçilerin toplam oranı yüzde altıdır. Ancak özürlüler için belirlenecek oran toplam oranın yarısından az olamaz."
    Soruda "özürlü çalıştırma oranı alt sınırı nedir?" diye sorulmalıydı. Oysa "hangi oranda çalıştırılmakla yükümlüdür" diye sorulmuştur. Bu bakımdan sorunun 3 doğru yanıtı vardır.

uzman07, mustafatok ve servet_berber bu yazıya teşekkür etti.
  6. ahmet212121475

ahmet212121475 TÜİSAG Üyesi

sorularmı açıklandı anlamadım... herkes soru numarasını vererek iptal olması gerekir diyor...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. s.aksu

s.aksu TÜİSAG Üyesi

10. soruda ''en az'' ibaresini kullanması gerekirdi size katılıyorum

8. diker

diker TÜİSAG Üyesi

evet açıklandı

9. diker

diker TÜİSAG Üyesi

10. servet_berber

servet_berber TÜİSAG Üyesi

SORU; "4857 sayılı İş Kanunu’na göre elli veya daha fazla işçi çalıştıran işveren özel sektör işyerlerinde" ŞEKLİNDEDİR.
    İŞ KANUNU MADDE 30-
    erenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç özürlü, kamu işyerlerinde ise yüzde dört özürlü ve yüzde iki eski hükümlü işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler. Aynı il sınırları içinde birden fazla işyeri bulunan işverenin bu kapsamda çalıştırmakla yükümlü olduğu işçi sayısı, toplam işçi sayısına göre hesaplanır.

SORUDA HATA YOKTUR.

kouteam ve ataselim bu yazıya teşekkür etti.
  11. mustafatok

mustafatok TÜİSAG Üyesi

buna kesinlikle katılıyorum bununla ilgili soru çözmüştüm ve sıralamada uluslar arası anlasmalar kanundan sonra geliyordu.Umarım iptal edilir

12. TuBa0601

TuBa0601 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar itiraz edelim beraber, hangi sorular da yanlışlık var ise

eisperle bu yazıya teşekkür etti.
  13. Seda DUDU

Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

eğer en alttaki nota dikkat ederseniz orada zaten (Not:Tabaka veya yığın halinde yanıcı tozların bulunduğu yerler de, patlayıcı ortam oluşturabilecek diğer bir kaynak olarak dikkate alınmalıdır. ) yazıyor. yani soru bunu hariç tut diğer altı bölgeyi al diyor.

14. clarine

clarine TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar soruların iptal edilmesi puanı nasıl etkiliyor? Doğru Sayısı x 100/(geçerli soru sayısı) gibi bir formül mü uygulanıyor?
    Bilgisi olan cevap verebilirse sevinirim.

15. TuBa0601

TuBa0601 TÜİSAG Üyesi

b sınıfın 57 sorusunda yanlışlık var 1. mad. de 80 db bahsediyor
    2. mad. dede ise 58 db bahsediyor.

bizler kkd yi 80 db hazır bulunduracağız 85 db de kullandıracağız cevabı 1 ve 3 olması lazım bu soru iptal olmalı

16. deryak_86

deryak_86 TÜİSAG Üyesi

evet haklısınız şimdi tüzükte okudum statik elektrikte iletken malzeme olacakmış.

17. uzman07

uzman07 TÜİSAG Üyesi

B kitapçığında;
    Yukarıdaki ifadelerden HANGİLERİ doğrudur? diye sorulmuş.
    Cevap A) Yalnız l
    Soru tekniği olarak yanlış sorulmuş.
    Hangisi/Hangileri olmalıydı.

18. raşit köseoğlu

raşit köseoğlu TÜİSAG Üyesi

İPTAL EDİLİRSE SORU HERKEZİN DOGRU SAYILIYOR

19. raşit köseoğlu

raşit köseoğlu TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR AYNI MAYIS AYINDA OLDUĞU GİBİ BİR KARMAŞA ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR HATALI SORULARI GİTTİĞİMİZ KURSLARA SORARAK VE NASIL BİR DAYANAK YAZACAGIMIZ BİLMEMİZ GEREKİYOR. ÇOK BÜYÜK BİR KARMAŞA VAR ŞU ANDA VE BİRDE HATALI BULDUĞU SORUYU VE HANGİ GURUP OLDUĞUNU YAZSIN

20. sevtapsansecer

sevtapsansecer TÜİSAG Üyesi

Peki şimdiye kadar gerçekleştirilen sınavlarda sorular iptal edildi mi hiç? bu konuda hiç bilgim yok

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica