21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzm. Hatalı Olduğunu Ve Iptal Edilmesi Gerektiğini Düşündüğünüz Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. duygu ezer

duygu ezer TÜİSAG Üyesi

--
    evet bende itiraz etme taraftarıyım tam 69-70 sınırındayım ne zaman ve nereye itiraz etmek gerekiyor. sanırım toplu halde edemiyoruz ayrı ayrı aynı sorulara etsek cevap alırız diye düşünüyorum

2. Seda DUDU

Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

hangi sorudan bahsettiğinizi anlayamadım ama B grubu 96. soruda da benzer bir durum var. aşağıdakilerden hangileri sıpa iskeleler için doğrudur demiş..ancak ifadeler yukarıda I-II-III olarak sıralanmış...

3. duygu ezer

duygu ezer TÜİSAG Üyesi

ben a kitapçığı 23.soru için d şıkkını işaretlemiştim ama doğru yanıt c verilmiş
    bir de 37. gürültü maruziyeti sorusunda 1-3 olmasını doğru işaretlmiştim.
    bu iki soru için itiraz etmek istiyorum. herkes bazı soruların yanlış olduğunu biliyor ama 70 üzeri garantiyse uğraşmak istemiyor. haklılarda ama bizim gibi bir iki sorunun önemi olan kişiler için bu itirazlar gerçekden çok önemli

sarslan1983, burcu89, jeologgg ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. uzman07

uzman07 TÜİSAG Üyesi

51. soru

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. seart

seart TÜİSAG Üyesi

a kıtapçığı saoru 18 cevap d verilmiş a olması lazım değil mi siz ne düşünüyorsunuz

6. Seda DUDU

Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

onu bikaç soruda yapmışlar yalnız..57,63,71 ...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. diker

diker TÜİSAG Üyesi

Sınırda olan ve itiraz edecek hatalı soru veya cevap arayan arkadaşlar için yazma gereği duydum.

A kitapçıgı 18.soru
    Aşagıdakilerden hangisi OHSAS 18001 iŞ Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin yararlarından değildir? cevap D şıkkı gösteriyor.

Ancak A Şıkkı bu sistemin yararlarından değildir asla bu konulara bakmaz ilgilenmez yani yararlarından değildir.Doğrulamasını yapmak isteyenlerde ekte OHSAS 18001 standart kitapçıgını ekledim inceleyebilirler.Kolay gelsin.
    a)Çalışanların memnuniyeti,müşteri memnuniyeti ve üretim maliyetlerinde azalma sağlanır.

Ekli Dosyalar:

Feyzullah GENÇKAYA, jeologgg ve seart bu yazıya teşekkür etti.
  8. raşit köseoğlu

raşit köseoğlu TÜİSAG Üyesi

EVET İTİRAZ BU ŞEKİLDE OLMALI DAYANAK ÇOK ÖNEMLİ İTİRAZ EDERKEN

9. isssssg

isssssg TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle haklısınız ben her ikisini de itiraz edeceğim. Ne kadar çok kişi itiraz ederse bence o kadar etkili olur.

10. mustafatok

mustafatok TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 7. soru
    Kanunlar hiyerarşisi ile ilgili olarak hangi sıralama yanlıştır
    A)Kanun tüzükten önce gelir
    B)Yönetmelik tüzükten önce gelir
    C)Anayasa tüm hukuk kurallarından önce gelir
    D)Kabul edilen uluslararası andlaşmalar ulusal kanunlardan önce gelir.

Bu sorunun 2 tane yanlış seçeneği var 1.si B şıkkı 2. olarak D şıkkı
    Gelelim D neden yanlış Anayasanın 90. maddesi derki;
    Milletlerarası Andlaşmaları Uygun Bulma
    Türkiye Cumhuriyeti adına Yabancı Devletlerle ve Milletlerarası Kuruluşlarla yapılacak andlaşmaların onaylanması, Türkiye Büyük Millet Meclisinin onaylamayı bir kanunla uygun bulmasına bağlıdır.

Ekonomik, ticari veya teknik ilişkileri düzenleyen ve süresi bir yılı aşmayan andlaşmalar, devlet maliyesi bakımından bir yüklenme getirmemek, kişi hallerine ve Türklerin yabancı memleketlerdeki mülkiyet haklarına dokunmamak şartıyla, yayımlanma ile yürürlüğe konabilir. Bu takdirde bu andlaşmalar, yayımlarından başlayarak iki ay içinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin bilgisine sunulur.

Milletlerarası bir andlaşmaya dayanan uygulama andlaşmaları ile kanunun verdiği yetkiye dayanılarak yapılan ekonomik, ticari, teknik veya idari andlaşmaların Türkiye Büyük Millet Meclisince uygun bulunması zorunluğu yoktur; ancak, bu fıkraya göre yapılan ekonomik, ticari veya özel kişilerin haklarını ilgilendiren andlaşmalar, yayımlanmadan yürürlüğe konulamaz.

Türk kanunlarına değişiklik getiren her türlü andlaşmaların yapılmasında birinci fıkra hükmü uygulanır.

Usulüne göre yürürlüğe konulmuş Milletlerarası Andlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır.

Bu soruda bariz bir şekilde eksiklik var kabul edilen andlaşmanın birde TBMM tarafından kabul edilmesi gerekirki kanundan önce gelsin.

voya2010 bu yazıya teşekkür etti.
  11. İsglaborant

İsglaborant TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR lütfen yardım edermisiniz.şimdi bende 3 soru için itiraz edecegim fakat nasıl ve ne şekilde yapacagımı bilemiyorum.neler yazılacak,nereye gönderilecek.nasıl bir dilekçe yazılmalı,itiraz edilen sorular için nasıl bir kaynak eklenmeli dilekçeye vs.bu konuda tecrübeli veya bilgi sahibi olan arkadaşlar varsa bize bu konuda bir örnek dilekçe ile yol gösterebilir mi?teşekkürler

12. servet_berber

servet_berber TÜİSAG Üyesi

ben bi kaç soru için itiraz dilekçesi hazırlıyorum. Yarın bu dilekçeyi ve başvuruda nasıl bir yol izleyeceğimi burada paylaşacağım.

13. mustafatok

mustafatok TÜİSAG Üyesi

T.C.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
    ANKARA

TARİH : 23.10.2012
    KONU : 21.10.2012 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığınca 21.10.2012 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.
    23.10.2012 günü sınav soru ve cevap anahtarını açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim.
    İtiraz için gerekli olan ödeme hesabınıza yapılmış olup dekont ektedir.
    Söz konusu soruların incelenerek, varsa yanlışlıkların düzeltilmesi hususunda gereği için bilginize arz ederim.
    Saygılarımla

TC Kimlik No :
    Adı Soyadı :
    İmza :

Adres :

EKLER:
    1. Dekont
    2. İtirazlarım
    İTİRAZLAR
    KİTAPÇIK TÜRÜ : A
    Soru :7
    Kanunlar hiyerarşisi ile ilgili olarak hangi sıralama yanlıştır
    A)Kanun tüzükten önce gelir
    B)Yönetmelik tüzükten önce gelir
    C)Anayasa tüm hukuk kurallarından önce gelir

D)Kabul edilen uluslararası andlaşmalar ulusal kanunlardan önce gelir.
    Cevap Anahtarı: B

İtiraz Nedeni
    Soruda Anayasanın 90. maddesi gereği Uluslararası anlaşmalar sadece TBMM tarafından kabul edildiği takdirde uluslararası anlaşmaların kanundan önce geleceği belirtilmiş olup soruda eksik anlatım bulunmaktadır Bu nedenle B ve D şıkları doğru kabul edilmesi gerekir.

bu internetten bulup kendime göre doldurduğum bir dilekçe örneğidir.

ezgi gececi bu yazıya teşekkür etti.
  14. tanora

tanora TÜİSAG Üyesi

meslek hastalığı adı üzerinden meslekten kaynaklanan hastalık o yüzden sıfıra indirilebilir

15. tanora

tanora TÜİSAG Üyesi

bende nemlendirme yaptım diğer şıkları okumadan.. fakat soruda statik elktriğin giderilmesi için diyor yani nemli ortam daha iletken ortamdır o yuzden doğru..

Feyzullah GENÇKAYA bu yazıya teşekkür etti.
  16. murat aytekin

murat aytekin TÜİSAG Üyesi

d şıkkında zaten KABUL EDİLEN uluslararası antlaşmalar diyor... hata yok..

tuğba06 bu yazıya teşekkür etti.
  17. okan dasdemir

okan dasdemir TÜİSAG Üyesi

18. mustafatok

mustafatok TÜİSAG Üyesi

Hocam uluslararası anlaşmalar 90. maddeyi tamamen okursanız kabul edilen andlaşmanın birde TBMM tarafından kabul edilmesi gerekir diyor.
    eksiklik var saygılar...

19. seart

seart TÜİSAG Üyesi

a kitapçığı 51 soru hakkında bilgisi olan varmı

20. seart

seart TÜİSAG Üyesi

birde şunu soracam kaldırma araçlarıyla ilgili iki aynı soru vardı ne olacak onların durumu yani iki kez sormaları bir teredöt oluşturdu iptal mi olur

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica