21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzm. Hatalı Olduğunu Ve Iptal Edilmesi Gerektiğini Düşündüğünüz Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. uzman_26

uzman_26 TÜİSAG Üyesi

gözümden kaçmış teşekkürler... peki bu iptaller nasıl olacak bi bilgili açıklama yapabilirmi?

2. ali.erdeniz

ali.erdeniz TÜİSAG Üyesi

o senin fikrin tabi saygı duyuyorum... soru doğru

3. deryak_86

deryak_86 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar A grubu 18. sorunun doğru diye kabul edilen d şıkkındaki hata RESMİ MAKAMLAR ÖNÜNDE ORGANİZASYON İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE KARŞI DUYARLI OLDUGU KANITLANIR VE YASAL OLARAK OLARAK CEZA UYGULANMAZ.
    isg.pngisg.png

4. seart

seart TÜİSAG Üyesi

benim değil ohsas bunu diyor son şıkı okursan d seçeneğinin olduğunu görürsün
    OHSAS 18000'in Yararları​

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi'nin sağladığı yararlar şunlardır:
    • Çalışanları işyerinin olumsuz etkilerinden ve kazalardan koruyarak, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak.
    • Çalışan motivasyonu ve çalışan katılımını artırmak.
    • İş kazaları ve meslek hastalıkları sebebiyle oluşabilecek iş ve iş gücü kayıplarını en aza indirgeyerek, iş veriminde artışın sağlanması ve maliyetlerin düşürülmesini sağlamak.
    • Çalışma ortamlarında alınan tedbirlerle, işletmeyi tehlikeye sokabilecek yangın, patlama, makine arızaları vb. durumların ortadan kaldırılması neticesinde işletme güvenliğinin sağlanmak.
    • Ulusal ve uluslararası yasa ve standartlara uyum sağlamak.
    • iş performansını arttırmak,
    • Diğer işletmeler ya da müşterilere karşı duyarlı, sorumlu bir imaj yaratmak.
    • Rakiplere karşı üstünlük sağlamak.
    • Resmi makamlar önünde, kuruluşun iş güvenliğine olan duyarlılığının kanıtlanabilmesini sağlamak

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ali.erdeniz

ali.erdeniz TÜİSAG Üyesi

soruda d şıkkında yasal olarak ceza uygulanmaz diyor. böyle birşey yok. 18001 i uygulayan firma %100 iş güvenliğini sağlıyor diyemezsiniz ve ihmallerinden ötürü ceza verilebilir. Sadece duyarlılığı kanıtlanabilir.

diker bu yazıya teşekkür etti.
  6. servet_berber

servet_berber TÜİSAG Üyesi

SORU 18. Aşağıdakilerden hangisi OHSAS 18001-İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin yararlarından değildir?
    A) Çalışanların memnuniyeti, müşteri memnuniyeti ve üretim maliyetlerinde azalma sağlanır.
    B) İş kazası ve meslek hastalıklarının oldukça yüksek maliyetleri en aza indirilir.
    C) Çalışanlar işyerinin olumsuz etkilerinden korunur, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmaları sağlanır.
    D) Resmî makamlar önünde organizasyonun iş güvenliğine karşı duyarlı olduğu kanıtlanır ve yasal olarak ceza uygulanmaz.

SORU 18 İTİRAZ NEDENİ
    A seçeneği “çalışanların memnuniyeti azalma, müşteri memnuniyeti azalma ve üretim maliyetlerinde azalma sağlanır” şeklinde açılmaktadır. Buna göre çalışan ve müşteri memnuniyeti sağlanır, üretim maliyetlerinde de azalma sağlanır olması gerekirdi. Cümlede anlatım bozukluğu vardır. Bu şık yanlıştır.
    D seçeneğinde ise bir “duyarlılık” kanıtlanmaz, “uygulama” kanıtlanır. Bu kanıt İş güvenliği ve İş sağlığı üzerine olabilir. Ancak iş güvenliğine duyarlılığı kanıtlandığı halde iş sağlığına ve/veya OHSAS 18001 yönetim sisteminde yer almayan ancak İSG yönetmelik, tüzük ve/veya kanunlarında yer alan maddelerin eksik uygulanması sonucunda ceza işlemi görülebilir. OHSAS 18001 yönetim sistemine sahip bir yer sadece bu belgeyi göstererek iş güvenliği ile ilgili ceza almaz diye bir kaide yoktur. Resmi makamlar önünde, kuruluşun iş güvenliğine olan duyarlılığının kanıtlanabilmesini sağlar ancak OHSAS 18001 sistemi yararları içerisinde yasal olarak ceza uygulanmaz diye bir durum yoktur.

SORU 18’ İN İPTALİNİ ARZ EDERİM.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ayselegul ve diker bu yazıya teşekkür etti.
  7. mustafatok

mustafatok TÜİSAG Üyesi

okudum güzel olmuş sorunun tamamınıda yazarsan iyi olacaktır.Aynı yanlışı bende yaptım kesinlikle itiraz edilmesi gereken bir soru

8. servet_berber

servet_berber TÜİSAG Üyesi

sorunun tamamıda var yer çok kaplamasın diye buraya yazmadım.

9. seart

seart TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar kaldırma araçlarıyla ilgili iki aynı soru sorularak bir sıkıntı oluşturulmuş yani şüpheye düşürülmüş bu iki soru ne olacak acaba

10. mustafatok

mustafatok TÜİSAG Üyesi

az önce avukat arkadaşımla görüştüm usulüne göre ibaresi çok önemli dedi eğer öyle bir ibare yoksa kanun ve uluslararası andlaşma aynı sırada yer alır dedi :) bu beni biraz daha umutlandırdı

11. ckalkan

ckalkan TÜİSAG Üyesi

Bu soru gürültü ile ilgili olandı değil mi?? Bence de yanlış. II. şıkta en yüksek maruziyet sınır değerinde kulaklığın bulundurulması yetmiyor. Aynı zamanda kullanılması gerekiyor..

uzman07 bu yazıya teşekkür etti.
  12. seart

seart TÜİSAG Üyesi

inşallah dediğin doğru çokar ban onu doğru yaptım benim için farketmez ama sana faydası olacaksa inşallah olur

13. ckalkan

ckalkan TÜİSAG Üyesi

Bu konuda bende size katılıyorum..

uzman07 bu yazıya teşekkür etti.
  14. seart

seart TÜİSAG Üyesi

bencede size katılıyorum

servet_berber bu yazıya teşekkür etti.
  15. seart

seart TÜİSAG Üyesi

sorumu tekrarlıyorum arkadaşlar kaldırma araçlarıyla ilgili iki aynı soru sorularak bir sıkıntı oluşturulmuş yani şüpheye düşürülmüş bu iki soru ne olacak acaba

16. seart

seart TÜİSAG Üyesi

bende ohsas ile ilgili olan soru için itirz edecem izleyeceğimiz yolu anlatabilirmisin acaba

17. bonuuus

bonuuus TÜİSAG Üyesi

hocam burda bi sorun var itiraz kabul edilmez normalde eşittir kanun ve uluslararası antlaşmalar ama ikisi birbirine uymazsa usulüne göre uluslararası anlaşmalar önce gelir orda eşit olduğuna bakıp itiraz etme bence boşuna etmiş olursun sen bilirsin tabi

kouteam bu yazıya teşekkür etti.
  18. uzman07

uzman07 TÜİSAG Üyesi

18001 de müşterinin memnun edilmesi diye bir durum yoktur, müşterilere duyarlı olunması vardır. Müşterilere duyarlı olmak onları memnun etmek anlamına gelmez.
    10002 (Müşteri memnuniyeti yönetim sistemi 2006 TSE) de müşterinin memnun edilmesi vardır ve memnun edilmesi öyle kolay değildir, TSE nin şartlarının yerine getirilmesi gerekir.
    Dolayısıyla bu sorunun 2 adet doğru cevabı var.

diker bu yazıya teşekkür etti.
  19. bonuuus

bonuuus TÜİSAG Üyesi

kardeş zaten senin paylaşımında koyu yazıyla yazan şu yazı açıklayıcı olmuş
    Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır.

kouteam bu yazıya teşekkür etti.
  20. Fatihhh

Fatihhh TÜİSAG Üyesi

aynen bende boyle dusundum soruda butun durumları yazmıs 6 bolge var

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica