21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzm. Hatalı Olduğunu Ve Iptal Edilmesi Gerektiğini Düşündüğünüz Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Sezer İYİGÜN

Sezer İYİGÜN TÜİSAG Üyesi

Parlayıcı patlayıcı maddelerin bulunduğu yakın yerlerde statik elektriğin meydana gelmesine karşı nemlendirme, iyonizasyon ve topraklama işlemi gerçekleştirilmeli şeklinde birden fazla kaynakta bilgi gördüm kaldı ki yalıtkan ayakkabı elektriğin olduğu yerde elektrikten korunma amacı vardır soruda istenen elektriğin meydana gelmemesi zaten.

2. mskosen

mskosen TÜİSAG Üyesi

NASIL ANLAMADIM TAM AÇIKLARMISIN?

3. mustafatok

mustafatok TÜİSAG Üyesi

eğer soru iptal edilmez cevap şıkkı değişirse ve sen değişmeden önce doğru yaptıysan bu sefer yanlış sayılacak

4. mustafatok

mustafatok TÜİSAG Üyesi

Uluslararası antlaşmanın ne olduğunu bilirsek evet değişir ki bu anlaşmalar usulü ile kabul edilen dediğimiz anlaşmalar diğer türlü bir öncelik soz konusu olamaz.ben soruda eksik yer var diyorum b şıkkı da yanlis d şıkkıda

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. mskosen

mskosen TÜİSAG Üyesi

PEKİ İPTAL EDEN SORULAR OLURSA VE BENDE BU SORULARI YANLIŞ YAPMIŞSAM BANADA PUAN GELECEKMİ? TEŞEKÜRLER

6. mustafatok

mustafatok TÜİSAG Üyesi

İptal edilmesi halinde evet +1

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ali kırılmaz

ali kırılmaz TÜİSAG Üyesi

kütüphane sorusunda sizce bi sorun yokmu ?? kütüphanelerde hızlı yanma özelliği gösterir

elif kırıkoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  8. isssssg

isssssg TÜİSAG Üyesi

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner
    Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN No ’lı hesabına her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel
    Müdürlüğü Yetkilendirme Daire Başkanlığı İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.
    sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde (09 Kasım 2012 tarihine kadar) İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

T.C.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
    ANKARA

TARİH : 30.10.2012
    KONU : 21.10.2012 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığınca 21.10.2012 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.

23.10.2012 günü sınav soru ve cevap anahtarını açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim. İtiraz için gerekli olan ödeme hesabınıza yapılmış olup dekont ektedir. Söz konusu soruların incelenerek, varsa yanlışlıkların düzeltilmesi hususunda gereği için bilginize arz ederim.

Saygılarımla

TC Kimlik No
    Adı Soyadı
    İmza

Adres :

EKLER:

1. Dekont
    2. İtirazlarım

İTİRAZLAR
    KİTAPÇIK TÜRÜ : A Soru : 28
    KİTAPÇIK TÜRÜ : B Soru : 21

risk değerlendirme karar matrisi-çok değişkenli x tipi matris diyagramı” yaklaşımına göre bir olayın gerçekleşmesi durumunda toplum üzerindeki şiddeti ile bu şiddetin derecelendirilmesi ile ilgili eşleşmelerden hangisi yanlıştır?
    A) Hafif - Direkt etki yok
    B) Orta - Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar
    C) Ciddi - Hayatı tehdit edici yaralanma veya kaza sonucu bir kişinin ölümü
    D) Çok ciddi - Hayatı tehdit edici şekilde yaralanma, meslek hastalığına yakalanma veya kaza ya da meslek hastalığı sonucu birden çok ölüm

Cevap Anahtarı : A

İtiraz Nedeni
    Cevap olarak “A” seçeneği belirtilmiştir. Ancak; TABLO 1’ de yer aldığı üzere “ÇOK HAFİF ŞİDDETTE” olduğu şekilde “HAFİF” şiddet içinde “Direkt etki yoktur”. Hem ÇOK HAFİF, hem de HAFİF toplum üzerindeki şiddet için “ DİREKT ETKİ YOK” ibaresi kullanılmıştır.
    HAFİF şiddet için Rahatsızlık vermesi söz konusudur ancak Direkt Etki Yoktur. A şıkkı “Hafif –Direk etki var.” yazılmış olsaydı yanlış olacağı için “Hafif –Direk etki yok.” Doğru olmalıdır. Tüm şıklar doğrudur.

risk değerlendirme karar matrisi-çok değişkenli x tipi matris diyagramı” yaklaşımına göre bir olayın gerçekleşmesi durumunda toplum üzerindeki şiddeti ile bu şiddetin derecelendirilmesi ile ilgili eşleşmeler TABLO 1’ de yer almaktadır:

ŞİDDET
    DERECELENDİRME
    ÇOK HAFİF
    Personel : Hafif sıyrıklar, 3 günden az iş günü kayıplı kazalar.
    Toplum : Direkt etki yok.
    HAFİF
    Personel : İlk yardım gerektiren yaralanmalar.
    Toplum : Koku veya gürültü yayılması sonucu rahatsızlık verilmesi, direkt etki yok.
    ORTA
    Personel : Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar ve meslek hastalıkları
    Toplum : Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar
    CİDDİ
    Personel : Hayatı tehdit edici yaralanma, akut zehirlenmeli meslek hastalığı veya kaza yada meslek hastalığı sonucu bir kişinin ölümü
    Toplum : Hayatı tehdit edici yaralanma veya kaza sonucu bir kişinin ölümü
    ÇOK CİDDİ
    Personel : Birçok çalışanın hayatını tehdit edici şekilde yaralanması, meslek hastalığına yakalanması veya kaza yada meslek hastalığı sonucunda ölmesi
    Toplum : Hayatı tehdit edici şekilde yaralanma, meslek hastalığına yakalanma veya kaza yada meslek hastalığı sonucu birden çok ölüm

KİTAPÇIK TÜRÜ : A Soru : 23
    KİTAPÇIK TÜRÜ : B Soru : 26

Aşağıdakilerden hangisi bir işletmede gerçekleştrilen risk analizi ve yönetimi açısından bir problem teşkil etmez?
    A) İşe uygun olmayan metodolojinin seçilmesi
    B) Risk analizini yapan kişinin tecrübesiz olması
    C) risk analizi için bir metodolojinin kullanılması
    D) İşyerinde hangi tip risk analizi ve yönetimi metodunun uygulanması gerektiğinin belirlenmesi
    Cevap Anahtarı : C

İtiraz Nedeni
    risk analizi ve yönetimi açısından D şıkkının da engel teşkil etmediğini düşünüyoruz. Soru da iki adet doğru cevap bulunmaktadır.

9. novartis

novartis TÜİSAG Üyesi

Yalnış sorular herkes tarafından doğru yapılmış kabul edilir.Seni etkilemez.

10. jeologgg

jeologgg TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR SORULARI HAZIRLAYANLAR PROFESYONEL DEĞİLLER!!!NEDENMİ? BEN GEÇEN SINAVDAN HATIRLIYORUM DAHA ÖNCEKİ SINAVLARDA SORULUP İPTAL EDİLEN BİR SORUYU 13 MAYIS SINAVINDA AYNI İPTAL EDİLMİŞ HALİYLE ÖNÜMÜZE KOYDULAR :alkış: SONUÇ NEMİ OLDU ? 13 MAYIS SORUSUDA İPTAL OLDU ÖNLERİNE KİTABI AÇIYORLAR 2 3 KAFADAR SORULARDA NE GRAMER VAR NE ANLAM BÜTÜNLÜĞÜ NE YÖNETMELİKLERE BAKIYORLAR A SINIFI BİR İŞ GÜVENLİĞİ MÜFETTİŞİ BAYAN ARKADAŞLARININ ÇIKARTTIĞI KİTAPTAN SORU SORUYORLAR MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDE,ÇALIŞANIN MEMNUNİYETİNDE,BİLMEM MALİYETLERDE AZALMA YAŞANIR SORUYORUM YA VARMI BÖYLE BİR APTALLIK!!!! BU CEVABIN GRAMER OLARAK AÇILIMI NEDİR ACABA SORMAK LAZIM AMCALARA BENİM 4 YAŞINDAKİ KIZIM ÇOK DHA DÜZGÜN CÜMLELELR KURUYOR BUNLARDAN..

diker bu yazıya teşekkür etti.
  11. graveguard

graveguard TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar, yukarda bir cok dilekce ornegi gordum fakat ayni dilekceyle birden fazla soruya itiraz edilmis. Her bir soru icin itiraz bedelini ayri ayri mi yatiracaz yoksa 10 soruya da itiraz etsek tek itiraz bedeki mi yatiracaz yardimci olursanz sevinirim

12. s.aksu

s.aksu TÜİSAG Üyesi

ülkemizde tüm meslek hastalıkları önleniyor demedim. önlenemeyecek çaresi olmayan bir meslek hastalığı istedim sadece bilader.

13. skwinter

skwinter TÜİSAG Üyesi

arkadaslar bende 70 si gectim. ama sorulardaki hatalarda haklisiniz. bizlerde sizin magduriyetinize katılmak istiyoruz. kesinlikle itiraz dilekcesi yollayacagim. birde lutfen belge alan arkadaslar, iş verenlerin dusuk ucretlerine sakın aldanmayın sabırlı olur. 1 ocak dan itibaren cezalar geliyor. uzman arayısları basladı.ÖZELİKLE OSGB denen emek hırsızlarına da sertifikanızı kullandırmayın. bizim sirtimizdan emeklerimizi calıyorlar. birlikde hareket edersek, cok risk aldigimiz bu meslekde emegimizin karsılıgını alacagiz

öftmz, ezgi gececi, ezgi köse ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. selmans81

selmans81 TÜİSAG Üyesi

15. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

herkes 3 yaptıgına göre bence buna da ıtıraz edelım çoklu yanıltma mevcut degıl mı

16. okan dasdemir

okan dasdemir TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar soruda tozlu bölgeler hariç ibaresi yok. Ayrıca direk yönetmelikte yazan ibarenin aynısı yazıyor. Bu nedenle itiraz sonuç çıkarmaz bu soruda. Adamlar kaynak olarak yönetmeliği gösterir direk ona da bir şey diyemeyiz.

servet_berber bu yazıya teşekkür etti.
  17. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

bende süpheye düstüm birini 6 birini 3 yaptım aynı degildir diye süpheli sorulara nasl itiraz edilir bilmiyrm

uzman07 bu yazıya teşekkür etti.
  18. okan dasdemir

okan dasdemir TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle bu soruda hata var. İfade etmek istediklerini yeterince anlatamamışlar bu nedenle iptal edilmeli bu soru.

19. ezgi köse

ezgi köse TÜİSAG Üyesi

nedenını ortak yazalım kı kabul görsun bende 3 yaptım soru ıptal olsun tam sınırdym :(

20. seart

seart TÜİSAG Üyesi

çok güzel ellerine saglık bende aynı sorulara itiraz edeceğim bende sınırdayım

öftmz bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica