21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

21.10.2012 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sizce Nasıldı ?

1. Başarılı

27,5%
  2. Orta

58,3%
  3. Vasat

14,2%
  1. servet_berber

servet_berber TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar;
    24. C sınıfı yangınlarının öncelikli söndürme yöntemi aşağıdakilerden hangisi
    A. Soğutma
    B. Hava kesmesi
    C. Kimyasal reaksiyona girme
    D. Kaynağı ortadan kaldırmak
    sorusu için aşağıda yer alan yazıyı okumanızı ve yorum yapmanızı rica ederim.
    (BU YAZI 13.05.2012 tarihli sınav sorusuna iptal edilme başvurusu açıklamasıdır.)

2) A Kitapçığı’nda 68. Soru (B Kitapçığı’nda 99. Soru):
    Bu soru için de yukarıdaki gerekçeye ilaveten C sınıfı yangınlar da korsuz ve alevli yandıklarından C sınıfı yangınların da temel söndürme yöntemi boğmadır. Yukarıda B sınıfı yangınlarının da temelsöndürme yöntemi boğma olduğu izah edilmiş idi. Buna göre doğru cevabın D şıkkı olması gerekir. Bununla beraber C şıkkındaki havayı kesme yöntemi de boğma anlamına geleceğinden bu şık ta doğru olur.
    Diğer iki şıkta ise söndürme yöntemi değil, müdahale teknikleri ifade edilmektedir. Ancak doğru cevap olarak ilan edilen B şıkkındaki B ve C sınıfı yangını için “merkezden uç kısımlara doğru” şeklinde bir müdahale tekniği doğru değildir. Literatürde de yoktur.
    Sıvı yangınlarında bir yerden akarak veya dökülerek yanma var ise öncelikle bu kaynağın söndürülmesi, gaz yangınlarında ise bir borudan veya bir delikten çıkarak veya fışkırarak yanma varsa öncelikle bu noktada alevin koparılması uygun müdahale tekniği olur.
    Bu soru teknik olarak birden fazla hata içeren yanlış bir sorudur.

2. isg27

isg27 TÜİSAG Üyesi

problem teşkil ETMEZ diye soruyor hocam cv d olacak

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  3. L.aytac

L.aytac TÜİSAG Üyesi

d şıkkı en az yılda 1 olacak doğrusu 5 yılda 1 yenilenir

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  4. Serdar1907

Serdar1907 TÜİSAG Üyesi

Statik elektrikle ilgili sorunun cevabı neyydi?nemlendirme,topraklama,yalıtkan ayakkabı,iyofilize

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ TÜİSAG Üyesi

Soruyu yanlış okuduğumu farkedip yorumumu silmiştim :)

isg27 bu yazıya teşekkür etti.
  6. saricahuseyin

saricahuseyin TÜİSAG Üyesi

Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların
    Korunması Hakkında Yönetmelik*
    (*26/12/2003 tarih ve 25328 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)
    Madde 4 — Bu Yönetmelikte geçen;
    a) Patlayıcı ortam : Yanıcı maddelerin gaz, buhar, sis ve tozlarının atmosferik şartlar altında hava ile oluşturduğu ve herhangi bir tutuşturucu kaynakla temasında tümüyle yanabilen karışımı,

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

MelisAlkas ve odasdemir bu yazıya teşekkür etti.
  7. isg27

isg27 TÜİSAG Üyesi

yalıtkan ayakkabı yanlış

8. okan dasdemir

okan dasdemir TÜİSAG Üyesi

Tozla ilgili bir sorudada işletmenin tabanının uygun olması gibi bir cevap olcaktı ama soruyuda cevabıda hayal meyal hatırlıyorum :D

9. servet_berber

16.El araçlarının bakımı ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    a. Çekiçlerin başının arasına tahta takoz sıkıştırılmalıdırdır
    b. Keskiler keskin olup tutulup uygun eğimli kullanılmalı
    c. Keskin araçlar kılıfla kullanılmalı
    d. Aşınmış el aletleri kullanılmamalı

CEVAP "A" ŞIKKI MI?

10. saricahuseyin

SORUNUN CEVABINI AZ ÖNCE VERMİŞTİK SORUNUN CEVABI : yalıtkan ayakkabı ( kaynak yönetmelik)

11. dogancengiz35

dogancengiz35 TÜİSAG Üyesi

valla ben onu nemlendirme yaptım yaa... nemlendirme statik yukun oldugu yerde olmaması lazım. cunku elektrıgı ıletır. ama bazı arkadaşlar kkd acısından dusunerek ayakkabı demısler belkı o da dogrudur. mantıklı ama bence nemelndırme..

12. saricahuseyin

Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların
    Korunması Hakkında Yönetmelik*
    (*26/12/2003 tarih ve 25328 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)
    Madde 4 — Bu Yönetmelikte geçen;
    a) Patlayıcı ortam : Yanıcı maddelerin gaz, buhar, sis ve tozlarının atmosferik şartlar altında hava ile oluşturduğu ve herhangi bir tutuşturucu kaynakla temasında tümüyle yanabilen karışımı,

13. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

yalıtkan ayakkabı

14. dogancengiz35

dogancengiz35 TÜİSAG Üyesi

A şıkkında sıkıştırılmamalıdır vardı. ama yınede doğru cevap a şıkkı..

15. utku öz

utku öz TÜİSAG Üyesi

statik elektrik istenmeyen durum olduğu için çalışma yapılan ortamdan uzaklaştırılması istenir, üstteki yöntemler bunu sağlar yalıtkan ayakkabı ise sağlamaz yani cevaptır...

16. orhun kalendergil

orhun kalendergil TÜİSAG Üyesi

İNTERAKTİFTE SORU CEVAP OLURMU HİÇ YA.CVP SORU CEVAP..

17. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

Ben A ş
    Ben a yaptım

18. jeo20

jeo20 TÜİSAG Üyesi

kaynağı ortadan kaldırmak söndürme yöntemi değildir.soğutma; a sınıfı için, kimyasal reaksiyona girme yanılmıyorsam eğer metal yangınlarında uygulanıyordu, boğma-havayı kesme genel hepsinde uygulanacak bir yöntemdir fakat gaz yangınlarında yanıcı gazların hava ile ilişiği kesilmesi yöntemi uygulanır.

kaldırma araçlarında da ben daha hiç 6 ay bir yıl gibi birşey görmedim.hep 3 ay dan bahsediyolardı eğer 1 yıl gibi bir cevap varsa gerçekten ilginç olacak =)

ayrıca arkadaşlar bu elle kaldırma işleri sorusu bana iptal olacak gibi geliyor.hepsi var gibi geldi bana.mekanik aletlerle taşınma yok deniyor ama ya sınavlarda ya da daha önceden çözdüğüm sorularda el arabası yani mekanik aletlerle taşımayı da kabul etmiş.sadece konveyörler ile taşıma yokdu sanırım.ben daha kesin bir cevap olacak tartılma yı bekliyodum ama bakanlık yine fantezi yapmış

gül ezgi yalçıner bu yazıya teşekkür etti.
  19. servet_berber

12.
    I)kütüphaneler
    ıı)Yanıcı sıvı ve gaz üreten yerler
    III)Plastik üreten fabrikalar
    IV)Fırınlar V)Boyahaneler
    Yukardakilerden hangileri kolay yanıcı patlayacı veya parlayıcı iş yerleridir.
    ben bunu "II-III- V" yaptım doğru cevaptan emin olan var mı?

20. servet_berber

Arkadaşlar;
    24. C sınıfı yangınlarının öncelikli söndürme yöntemi aşağıdakilerden hangisi
    A. Soğutma
    B. Hava kesmesi
    C. Kimyasal reaksiyona girme
    D. Kaynağı ortadan kaldırmak
    sorusu için aşağıda yer alan yazıyı okumanızı ve yorum yapmanızı rica ederim.
    (BU YAZI 13.05.2012 tarihli sınav sorusuna iptal edilme başvurusu açıklamasıdır.)

2) A Kitapçığı’nda 68. Soru (B Kitapçığı’nda 99. Soru):
    Bu soru için de yukarıdaki gerekçeye ilaveten C sınıfı yangınlar da korsuz ve alevli yandıklarından C sınıfı yangınların da temel söndürme yöntemi boğmadır. Yukarıda B sınıfı yangınlarının da temel söndürme yöntemi boğma olduğu izah edilmiş idi. Buna göre doğru cevabın D şıkkı olması gerekir. Bununla beraber C şıkkındaki havayı kesme yöntemi de boğma anlamına geleceğinden bu şık ta doğru olur.
    Diğer iki şıkta ise söndürme yöntemi değil, müdahale teknikleri ifade edilmektedir. Ancak doğru cevap olarak ilan edilen B şıkkındaki B ve C sınıfı yangını için “merkezden uç kısımlara doğru” şeklinde bir müdahale tekniği doğru değildir. Literatürde de yoktur.
    Sıvı yangınlarında bir yerden akarak veya dökülerek yanma var ise öncelikle bu kaynağın söndürülmesi, gaz yangınlarında ise bir borudan veya bir delikten çıkarak veya fışkırarak yanma varsa öncelikle bu noktada alevin koparılması uygun müdahale tekniği olur.
    Bu soru teknik olarak birden fazla hata içeren yanlış bir sorudur.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica