21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

21.10.2012 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sizce Nasıldı ?

1. Başarılı

27,5%
  2. Orta

58,3%
  3. Vasat

14,2%
  1. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

sınav son derece kolaydı geçmiş sorulara baktığımıza eski sınavlardan daha kolay sorular daha anlaşılır 10 tane kadar çeldiricisi ok kuvvetl soru vardı tahminimce geçtim sonuçlar gelsin bakalım.. inşallah

2. Mehmet Furkan TÜLÜN

Mehmet Furkan TÜLÜN TÜİSAG Üyesi

Bence o surunun cevabı havayı kesmektir.

3. Ulaş Devrim YURDABAL

Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

Tamam tozlu ortamlar demiyordu.tozlu yığınlar hariç diyordu.ama soruda vurgu gaz sis buhar karışımınaydı.burada toz yok.buradan hareketle ve toz yığınlari hariç tutmasından tozun oluşturabileceği patlayıcı ortam bölgelerini değerlendirmeye alamayız diye düşünüyorum.

4. servet_berber

servet_berber TÜİSAG Üyesi

(BU YAZI 13.05.2012 tarihli sınav sorusuna iptal edilme başvurusu açıklamasıdır.)
    2) A Kitapçığı’nda 68. Soru (B Kitapçığı’nda 99. Soru):
    Bu soru için de yukarıdaki gerekçeye ilaveten C sınıfı yangınlar da korsuz ve alevli yandıklarından C sınıfı yangınların da temel söndürme yöntemi boğmadır. Yukarıda B sınıfı yangınlarının da temel söndürme yöntemi boğma olduğu izah edilmiş idi. Buna göre doğru cevabın D şıkkı olması gerekir. Bununla beraber C şıkkındaki havayı kesme yöntemi de boğma anlamına geleceğinden bu şık ta doğru olur.
    Diğer iki şıkta ise söndürme yöntemi değil, müdahale teknikleri ifade edilmektedir. Ancak doğru cevap olarak ilan edilen B şıkkındaki B ve C sınıfı yangını için “merkezden uç kısımlara doğru” şeklinde bir müdahale tekniği doğru değildir. Literatürde de yoktur.
    Sıvı yangınlarında bir yerden akarak veya dökülerek yanma var ise öncelikle bu kaynağın söndürülmesi, gaz yangınlarında ise bir borudan veya bir delikten çıkarak veya fışkırarak yanma varsa öncelikle bu noktada alevin koparılması uygun müdahale tekniği olur.
    Bu soru teknik olarak birden fazla hata içeren yanlış bir sorudur.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. FUALME

FUALME TÜİSAG Üyesi

46. Aşağıdakilerden hangisi bir işletmede yapılan risk analizi yönetimi açısından bir problem teşkil etmez
    a- Risk analizini yapanın tecrübesiz olması
    b- Uygun olmayan metodoloji
    c- risk analizi için bir metodolijinin kullanılması
    d- Hangi tip risk analizi ve yönetimi metodunun kullanacağının belirlenmesi

sorun teşkil etmez diye sorulmuşsa 2 tane doğru cevap çıkıyor.ben soruyu sorundur diye hatırlıyorum.

6. servet_berber

a,b,c sorun teşkil eder. TECRÜBESİZLİK, UYGUN OLMAYAN METODOLOJİ VE RİSK ANALİZİ İÇİN BELİRLENMEDEN 1 METODUN KULLANILMASI olmamalı.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

FUALME bu yazıya teşekkür etti.
  7. Ulaş Devrim YURDABAL

LPG'nin en etkili söndürme prensibi önce gazı kesmektir.vanayı kaptmaktır.yani yanıcı maddeyi ortandan kaldırmaktır.
    Not:Yangın Güvenlik Uzmanı ve İtfaiyeciyim.

8. saricahuseyin

saricahuseyin TÜİSAG Üyesi

9. servet_berber

yani vanayı kapatınca havayı kesmiş olmuyo musun?

10. Ulaş Devrim YURDABAL

Risk değerlendirmelerine tek bir metodun kullanılması yeterlidir.Sorun teşkil etmez.Hangi metodu kullanırsanız kullanın risk'in büyüklü aynı çıkar.Diğerleri sorun teşkil eder.tek bir yöntemin kullanılması sorun teşkil etmez.

11. Ulaş Devrim YURDABAL

Havayı kesmek demek boğmak demek yani oksijeni %16'nın altına indirmek demek.

12. saricahuseyin

saricahuseyin TÜİSAG Üyesi

SORU yalnızca LPG demiyor ayrıca, C sınıfı tüm yangınlar için düşünelim koskocaaa bir tank varsa yanıcı maddeyi nasıl ortadan kaldıracağız yanına nasıl yaklaşacağızzzzz.....

gökhan Timur, e.yalçıner, Soydan ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. GökBan

GökBan TÜİSAG Üyesi

Evet kullanım ömrü olacak sorunun cevabı

14. Ercan ZİNCİR

Ercan ZİNCİR TÜİSAG Üyesi

Gaz yangınlarında en etkili müdahale yöntemi yanıcı maddeyi ortadan kaldırmaktır.

15. dogancengiz35

dogancengiz35 TÜİSAG Üyesi

ben de havayı kesmek yaptım. soğutma değil bi kere onu geç.

16. seweny

seweny TÜİSAG Üyesi

evet hatta beyaz kol sendromu vardı oradan yola cıkılarak ben de kol dedim kesinlikle doğru

17. Ulaş Devrim YURDABAL

C Sınıfı tüm yangınlar gaz yangınlarıdır.Gaz yangınlarında en etkili yöntem önce gaz kesilir.yanana kadar bitmesi sağlanır.etrafı soğutulur.tank yangınları daha exterm durumlardır.Patlama (BLEVE)olur.ortamda bulunuyorsa (UVCE) olur.Yine beslenme kaynakları varsa vanalar kapatılır.Sonra soğutma ile tecrit edilerek yanarak tükenmesi sağlanır.Söndürürseniz tüm yanıcı parlayıcı gaz ortama dağılır ve yeni patlayıcı ortamlar oluşturur.

Nagihan bu yazıya teşekkür etti.
  18. dogancengiz35

dogancengiz35 TÜİSAG Üyesi

sen fiziksel risk hesaplamasında hazop u kullanabılır mısın? bence yanlış dusuncen..

orhun kalendergil bu yazıya teşekkür etti.
  19. seweny

seweny TÜİSAG Üyesi

biyolojik ve hazopta kimyasal olacak kesınlıkle

20. akbel2007

akbel2007 TÜİSAG Üyesi

elektrikle ilgiliolan soruya nedediniz aceba 1 30 300 500 bu sorunun cevabını?????

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica