21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

21.10.2012 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sizce Nasıldı ?

1. Başarılı

27,5%
  2. Orta

58,3%
  3. Vasat

14,2%
  1. ANIL ÖZBÖRME

ANIL ÖZBÖRME TÜİSAG Üyesi

Kontrol sonuçları kayıt altına alınacak, yetkililerin her istediğinde gösterilmek üzere uygun şekilde
    saklanacaktır. Bu yönde kaldırma makineleri ve araçları her çalışmaya başlamadan önce, operatörleri
    tarafından kontrol edilecek ve çelik halatlar, zincirler, kancalar, sapanlar, kasnaklar, frenler ve otomatik
    durdurucular, yetkili teknik bir eleman tarafından üç ayda bir bütünüyle kontrol edilecek ve bir kontrol
    belgesi düzenlenerek işyerindeki özel dosyasında saklanacaktır. Kaldırma araçları, kabul edilen en ağır
    yükün en az 1,5 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olacak ve
    bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri olacaktır.
    (4857 Sayılı İş Kanunu Madde: 77, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği
    Madde: 7.b, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde: 376, 378)

İnşaat
    2. Gezer vinç ve diğer kaldırma araçlarının her 3 ayda bir kez en yakın makine mühendisleri odasınca kontrolleri yaptırılacak ve düzenlenen belgeler özel dosyasında saklanacaktır.

saricahuseyin, Nagihan ve galadriel_eb bu yazıya teşekkür etti.
  2. Nagihan

Nagihan TÜİSAG Üyesi

maalesef bu durumda cevap 6 olmalı, 3'ü işaretleyen biri olarak üzüldüm, ama ne yapalım,

3. Olgun7

Olgun7 TÜİSAG Üyesi

*=kesin dogrular
    Hazop - kimyasal endüstri *
    interaktif eğitim- anlatma
    pamuktan gelen hastalık- bissinoz*
    toz ESD - 0 yaptım( salladım) 5 miş zannedersem cevabı
    butun vucut titresimi - bel*
    1969da kurulan- isggm yaptım, cvp kesin isgümmüş*
    çelik güvenlik katsayısı- 6*
    5maddeli hangileri kolay yanıcı sınıfındadır( kütüphane vs.)- 5 maddede kolay yanıcıydı*
    hangisi hem kalitatif hem kantitatif degildir- HAZOP *
    hangisi iş ortamının serinlemesi için yapılmaz- işçilere su içirmek *
    statik elektrik için hangisi yapılmaz- ben NEMLENDİRME dedim ama sorunun cevabı zannedersem iyonizasyon bilgisi olan varsa cevaplarsa sevınırım kesin bilgi olsun lütfen!
    akımla ilgili bi soru vardı- 30 ma *
    hangisi elektrikle ilgili degildir- ayak pedallı.... *
    11 ve 50 sayılarının oldugu oksijen tüplüydü zannedersem bi soru vardı salladım 3 yaptım cevabını yazabılırmısınız
    basıncla ilgili 3 maddelik bı soru vardı( en dusuk esik degere ulastıgında bulundurulmak zorunda vs vs gibi maddeler)- 1 ve 3 dogrular*

4. galadriel_eb

galadriel_eb TÜİSAG Üyesi

ben de üzüldüm..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. isg27

isg27 TÜİSAG Üyesi

utku bey benim anladığım şudur: 6 adet bölge var 0,1,2,20,21,22 olmak üzere bunlar başlıbaşına ayrı bir yerde kalacak, ancak diyor ki Tabaka veya yığın halinde yanıcı tozların bulunduğu yerler de, patlayıcı ortam oluşturabilecek diğer bir kaynak olarak dikkate alınmalıdır." yani yığın haldeki yanıcı tozlar farklı bir yapı olmuş oluyor bence cv 6 olacak

6. Elif BEĞEN

Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

. Hangisi iş sağlığı profosyenelleri acısında sustimal değildir?
    A.herkesin kullandığı bilgisayarla kayıt edilmesi
    B.
    C.
    D.Çalışanların tıbbi kayıtları gizli tutulmalaıdır.

Arkadaşlar bunun cevabı D değil mi?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Olgun7

Olgun7 TÜİSAG Üyesi

yanıcı sis ve tozların bulundugu ortamlar bolge 20,21,22 bunların haricindekileri soruyordu cevap 3 olacak.

8. hdagdeviren

hdagdeviren TÜİSAG Üyesi

cevap D önceki sayfalarda mevcut

Elif BEĞEN bu yazıya teşekkür etti.
  9. utku öz

utku öz TÜİSAG Üyesi

benim bu sorum doğru ancak benim de birçoğumuzun da kelime oyunlarına veya ayrıntılara kanıp yanlış yaptıklarımız oldu maalesef...

10. Olgun7

Olgun7 TÜİSAG Üyesi

cevap kesinlikle D
    İŞ SAĞLIĞI PROF. SORUSU

Elif BEĞEN bu yazıya teşekkür etti.
  11. isg27

isg27 TÜİSAG Üyesi

soruda öyle bir ifade geçmiyor yığın tozlardan bahsediliyor

12. Nagihan

Nagihan TÜİSAG Üyesi

maalesef yazdıkların "kesin doğrular" değil:(

13. utku öz

utku öz TÜİSAG Üyesi

evet aynı şeyleri söylüyoruz, ben de 6 olacak diyorum zaten :)

14. isg27

isg27 TÜİSAG Üyesi

ben 3 dediğnizi sanıyodum valla sınavda bile kafam bu kadar karışmadı isgfrm aynı hız devam:)

15. EmekChe

EmekChe TÜİSAG Üyesi

Basınç Birimi Sorusu İptaL oLacaktır..

Mks Birim sisteminde basıncın birimi newton/m2'dir...Cgs birim sisteminde ise dyn/cm2' dir..Şıklarda newton/m2 yokdu...

mutozor bu yazıya teşekkür etti.
  16. utku öz

utku öz TÜİSAG Üyesi

yığın tozlu ortamları ayrı tutunca hepimizin bildiği 6 bölge geriye kalıyor :)

17. cihatsert

cihatsert TÜİSAG Üyesi

Sanırım hiç konuşulmamış bir soruyu hatırladım şimdi ya da gözen kaçırdım daha önce konuşulanlardan:
    Yapı işlerindeki proje sorumlusu nun görevlerinden değildir gibi birşey...
    500 ve üzeri yövmiye , diğer cevapları hatırlamıyorum..ama doğru cevap a idi sanırım

18. saricahuseyin

saricahuseyin TÜİSAG Üyesi

Elle taşıma işleri yönetmeliğinde Elle Taşıma tanımını iyice okursanız cevabı bulursunuz. Cevap kesinlikle Makine yardımı ile taşıma Elle taşımacılığa gire-me-z.

19. EmekChe

EmekChe TÜİSAG Üyesi

Ayrıca sınavda bir kaç soruda Türkçe hatası vardı..istenen şeyLeri resmen uzatarak sormuşlardı..sınavda Minimum 4 soru iptal olur diye düşünüyorum..Basınc sorusu kesin iptal..

20. saricahuseyin

saricahuseyin TÜİSAG Üyesi

ya arkadaş soruyu oku soruda ne diyor . Aşağıdakilerden hangisi elle taşıma yapılan işler içinde yer almaz yada elle taşıma işi değildir yazıyor. Mekanik bir araç ve ya makine yardımı ile taşıyorsan bu eelle taşımacılğa girmez. Kaynak gösterin al size yönetmelik :

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği

(*11/02/2004 tarih ve 25370 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı, elle yapılan taşıma işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden ortaya çıkabilecek risklerden, özellikle sırt ve bel incinmelerinden işçilerin korunmasını sağlamak için, alınması gerekli önlemleri belirlemektir.

Kapsam

Madde 2 — Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren tüm işyerlerini kapsar.

Dayanak

Madde 3 — Bu Yönetmelik, 4857 sayılı İş Kanununun 78 inci maddesine göre düzenlenmiştir.

Tanımlar

Madde 4 — Bu Yönetmelikte geçen;

Elle taşıma işi : Olumsuz ergonomik koşullar ve nitelikleri bakımından işçilerin bel ve sırt incinmelerine neden olabilecek yüklerin, bir veya daha fazla işçi tarafından elle veya beden gücü kullanılarak kaldırılması, indirilmesi, itilmesi, çekilmesi, başka bir yere götürülmesi veya hareket ettirilmesi gibi işlerin yapılması veya bu işlerin yapılması için fiziki olarak destek olunmasını ifade eder.

utku öz bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica