21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

21.10.2012 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Sizce Nasıldı ?

1. Başarılı

27,5%
  2. Orta

58,3%
  3. Vasat

14,2%
  1. saricahuseyin

saricahuseyin TÜİSAG Üyesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği

(*11/02/2004 tarih ve 25370 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı, elle yapılan taşıma işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden ortaya çıkabilecek risklerden, özellikle sırt ve bel incinmelerinden işçilerin korunmasını sağlamak için, alınması gerekli önlemleri belirlemektir.

Kapsam

Madde 2 — Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren tüm işyerlerini kapsar.

Dayanak

Madde 3 — Bu Yönetmelik, 4857 sayılı İş Kanununun 78 inci maddesine göre düzenlenmiştir.

Tanımlar

Madde 4 — Bu Yönetmelikte geçen;

Elle taşıma işi : Olumsuz ergonomik koşullar ve nitelikleri bakımından işçilerin bel ve sırt incinmelerine neden olabilecek yüklerin, bir veya daha fazla işçi tarafından elle veya beden gücü kullanılarak kaldırılması, indirilmesi, itilmesi, çekilmesi, başka bir yere götürülmesi veya hareket ettirilmesi gibi işlerin yapılması veya bu işlerin yapılması için fiziki olarak destek olunmasını ifade eder.

2. ataselim

ataselim TÜİSAG Üyesi

21 ekim sınav sorularından bazıları

Ekli Dosyalar:

Kaan SAKA bu yazıya teşekkür etti.
  3. hdagdeviren

hdagdeviren TÜİSAG Üyesi

bu da 2005 yılındaki sınav sorusu

57. Aşağıdakilerden hangisi elle taşıma işi değildir?
    A) Yükün işçi tarafından elle ve beden gücü kullanılarak kaldırılması
    B) Yükün birden fazla kişi tarafından başka bir yere götürülmesi
    C) Yükün mekanik bir araç yardımıyla taşınması
    D) Yükün konveyörler vasıtasıyla taşınması

4. saricahuseyin

statik elektrik için hangisi yapılmaz- ben NEMLENDİRME dedim ama sorunun cevabı zannedersem iyonizasyon bilgisi olan varsa cevaplarsa

sorunun cevabı yalıtkan ayakkabı ... sabah kaynağı ile beraber yayınladık geçmişe bakarsanız geçmiş sayfalarda yaını vardır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Olgun7 bu yazıya teşekkür etti.
  5. saricahuseyin

Arkadaşım kaynak göster ben gösteriyorum milletin aklını çelmeyiniz. Yönetmelik ne diyor yukarda yazıyor ben demiyorum. Sen soru gösteriyorsun doğruluğundan bile emin değiliz sorunun. Ben sana yönetmelik koyuyorum önüne. Eğerki bu sorunun cevabı mekanik bir ara yardımı ile taşıma değilse kesinlikle İTİRAZ edilir. NEdeni yönetmelik açık kaynak gösterdik size. Gerisini siz bilirsiniz

6. saricahuseyin

ayrıca 2005 yılı C sınıfı iş güvenliği Uzmanlığı Sıanvında böyle bir 57. Soru yok kaynağınız yanlış

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. hdagdeviren

hdagdeviren TÜİSAG Üyesi

http://www.isgebrar.com/ebrar1/id6.htm,, kaynak 26 haziran 2005 İSG sınav soruları

8. Nagihan

Nagihan TÜİSAG Üyesi

boşver Hüsyin yaaa, senin sonuç nasıl görünüyor?

saricahuseyin bu yazıya teşekkür etti.
  9. Nagihan

Nagihan TÜİSAG Üyesi

10. hdagdeviren

hdagdeviren TÜİSAG Üyesi

Her sınıfta tanımlar değişiyor mu

11. utku öz

utku öz TÜİSAG Üyesi

A,B,C farketmez de o sorunun akıbeti ile ilgili bir bilgi var mı iptal ya da kabul gibi

12. saricahuseyin

sanırım iyi senin nasıl

13. ahmet yüksel

ahmet yüksel TÜİSAG Üyesi

Elle taşıma değildir diye soruyor, cevapların arasında makina ile taşıma var. Bu sorunun üzerinde niye bu kadar duruldu anlayamadım ben. Çok mu basit düşünüyorum acaba

14. Nagihan

Nagihan TÜİSAG Üyesi

canınız sağolsun, cevap sizin dediğiniz olsun, ama asıl cevap yarın bakanlık yayınlayacak:)

15. saricahuseyin

Arkadaşlar size aynı şeyi söyledik Yönetmelik ne diyor ;
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği

(*11/02/2004 tarih ve 25370 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı, elle yapılan taşıma işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden ortaya çıkabilecek risklerden, özellikle sırt ve bel incinmelerinden işçilerin korunmasını sağlamak için, alınması gerekli önlemleri belirlemektir.

Kapsam

Madde 2 — Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren tüm işyerlerini kapsar.

Dayanak

Madde 3 — Bu Yönetmelik, 4857 sayılı İş Kanununun 78 inci maddesine göre düzenlenmiştir.

Tanımlar

Madde 4 — Bu Yönetmelikte geçen;

Elle taşıma işi : Olumsuz ergonomik koşullar ve nitelikleri bakımından işçilerin bel ve sırt incinmelerine neden olabilecek yüklerin, bir veya daha fazla işçi tarafından elle veya beden gücü kullanılarak kaldırılması, indirilmesi, itilmesi, çekilmesi, başka bir yere götürülmesi veya hareket ettirilmesi gibi işlerin yapılması veya bu işlerin yapılması için fiziki olarak destek olunmasını ifade eder.

SİZ İSTİYORSANIZ HALA İDDA EDİN.........

16. Nagihan

Nagihan TÜİSAG Üyesi

bakalım ya, iyi gibi görünüyor, ancak sorular ve cevapları yayınlanınca netleşecek bakalım, inşallah hayırlısı...

17. sekersuat

sekersuat TÜİSAG Üyesi

newton/m2 de basınç birimi newton/cm2 de basınç birimidir
    birim alana düşen kuvvete basınç denir.kıyas yapacağınız birim alan sizin tercihinizdir.

Nagihan bu yazıya teşekkür etti.
  18. saricahuseyin

sıkma canını sabahtan beri takip ediyorum. Ancak eğitim aldığımız kurum iyiymiş yani ben memnun kaldım en azından bize konuya hangi açıdan bakmamız gerektiğini anlattılar. Belki yarın diğer sorulardan dolayı yanlışlarım var. Bildiğim yanlış yaptığım sorular var çok basit hatalarım var., Ancak sanırım geerim gibime geliyor, yaklaşık 75 soruda 67 netim var gibi. Allah senin içinde bizim içinde herkes içinde hayırlısını versin.

19. utku öz

utku öz TÜİSAG Üyesi

idda edilen birşey yok, ben de makine ile yaptım, ancak 2005 sorusu gündeme gelmiş sadece iptal edilmiş mi kabul mü onu sorguluyorum, yönetmelik açık, tekrar tekrar alıntı yapmana gerek yok

e.yalçıner ve saricahuseyin bu yazıya teşekkür etti.
  20. ahmet yüksel

ahmet yüksel TÜİSAG Üyesi

Araştırırken buldum bazı soruların cevapları burada olabilir ilgilenenler bakabilir.

Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica