Tarihte Bugün 21 Eylül

Konu, 'Eylül Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

1792 : Devrimci Fransa'da Yasama Meclisi krallığı kaldırdı

1924 : Mustafa Kemal Paşa, "Halk, köylüler bana her yerde iş programını şu iki kelime ile ihtar ettiler; Yol, mektep" dedi.

1943 : İnönü Ansiklopedisi'nin ilk fasikülü yayımlandı.

1947 : Zonguldak Kozlu kömür ocaklarında grizu patlaması: 48 işçi öldü.

1958 : Başbakan Adnan Menderes, Cumhuriyet Halk Partisi'nin parti olmadığını, İsmet İnönü'nün siyaseti bırakması gerektiğini, basının istediğini yazamayacağını söyledi. Menderes, "Bize yumruk atan İsmet Paşa'yı alır layık olduğu muameleyi yaparız" dedi.

1960 : 27 Mayıs günü, "Milli Birlik ve Hürriyet Bayramı" olarak kabul edildi.

1962 : Kadınlar, artan kadın kaçırma olaylarını protesto yürüyüşü yaptılar. Pankartlardan birinde, "Başkaları ayla, biz ayılarla uğraşıyoruz" yazıyordu.

1964 : Malta İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.

1976 : Polis, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Merkezini aradı, Genel Sekreter Mehmet Karaca tutuklandı. Genel Başkan Kemal Türkler ve 4 yönetici hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.

1977 : Türk Lirası devalüe edildi; dolar 19,25 lira, mark 8,27 lira oldu. Bu, Milliyetçi Cephe hükümetinin bir yılda yaptığı üçüncü devalüasyon oldu.

1980 : Orgeneral Haydar Saltık Devlet Başkanı Genel Sekreteri oldu. Aynı gün Başbakan Bülent Ulusu kabinesini açıkladı.

1991 : Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel seçim kampanyası gezilerinde ilçelere il olma sözü vermeyi sürdürüyor. Demirel Bandıma'yı 80. il yapacaklarını söyledi.

1995 : Jandarma Buca Cezaevi isyanını bastırmak için silah kullandı. Jandarma kurşunuyla 2 tutuklu öldü. Ayrıca, 15 er, 41 tutuklu yaralandı.

2010 : ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, KPSS ile ilgili iddialar konusundaki gelişmeler üzerine, başkanlık görevinden istifa etti.

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

1866 : "Zaman Makinası", "Dünyalar savaşı" gibi yapıtlarıyla ünlü İngiliz yazar H. (Herbert) G. (George) Wells.

Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

1832 : İskoçyalı tarihi roman yazarı Walter Scott.

1832 : Yazar Ahmet Rasim.

1943 : Karikatürist Sedat Nuri İleri.

1953 : Gazeteci ve siyasetçi Necmettin Sadak.

1959 : Yazar Ruşen Eşref Ünaydın.

1973 : Sanat tarihçisi Tahsin Öz.

1975 : Ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu.

1989 : Sinema yönetmeni ve yapımcı Ertem Eğilmez.

Last edited: 22 Eylül 2014
    halit sermet dikmir bu yazıya teşekkür etti.
  2. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

BURASI_CANAKKALE_20160921_9.jpg

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica