Tartışma 23 Şubat 2014 A Sınıfı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burada Topluyoruz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Sizce 23 Şubat A Sınıfına Yükselme Sınavı Nasıldı ?

Anketin kapanma tarihi 4 Mart 2014.
  1. Kolay

4,9%
  2. Orta

10,5%
  3. Zor

84,7%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ERGİN ERYILMAZ

ERGİN ERYILMAZ TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar soruda '' 50 kişiden az çalışanı olan tam zamanlı uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğu olmayan bir iş yeri görevlendirdiği ve kişi veya hizmet aldığı OSGB ye aşağıdaki şartlardan hangisini bulundurmasına gerek yoktur denmektedir ''
    Yani İSGB kurma zorunluluğu olmadığına göre;

MADDE 11 – (1) Tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekli olmayan hallerde işveren, görevlendirdiği kişi veya OSGB’lerin görevlerini yerine getirmeleri amacı ile asgari bu maddedeki şartları sağlar.

2) 50 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde işveren,
    a) İşyeri hekimi ile diğer sağlık personeline ve iş güvenliği uzmanına 8 metrekareden az olmamak üzere toplam iki oda temin eder.
    b) İşyerinde ayrıca acil durumlarda çalışanların en yakın sağlık birimine ulaştırılmasını sağlamak üzere uygun araç bulundurulur.
    (3) 50’den az çalışanı olan işyerlerinde işveren, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetini etkin verebilmesi için çalışma süresince kullanılmak üzere uygun bir yer sağlar.

Arkadaşlar D şıkkı araç bulundurması zorunlu değil..

Selin Gençalp bu yazıya teşekkür etti.
  2. Halit_Yüceay

Halit_Yüceay TÜİSAG Üyesi

Belki adamlar kısmi süreli çalışıyor.?
    Elliden fazla diyordu 8+8 olacak ve uygun araç
    Bizim inşaatta çalışan elektrikçi Tesisatçı ayda en fazla 10 gün çalışıyor
    Bende onu yaptım dezavantajı değildir diyordu
    Yap itirazı gelsin paralar...10 soru iptal etsinler herkes 100 lira versin olur mu? :)

Last edited by a moderator: 24 Şubat 2014
  3. Ferzan Bener

Ferzan Bener TÜİSAG Üyesi

soruda 50'den fazla çalışanı olan diyordu sanırım
    evet tabi olabilir:evet:
    evet hatırladım, bu soruda avantaj olabilen bir tane cevap vardı
    şimdi yönetmeliğe baktım, atık su drenaj, yükleme rampaları ve yürüyen merdivenler geçiyor; prefabrik yok.
    maalesef ben de yükleme rampalarını işaretledim sanırım, doğru cevap prefabrik yapı olmalı

Halit_Yüceay bu yazıya teşekkür etti.
  4. evren ünsal

evren ünsal TÜİSAG Üyesi

havalandırma sorusu vardı. ... dezavantajı nedir? gibi bir şey.
    sanırım "buharın dağılması" avantajdı

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Tolga Recep ALANYALI, Selin Gençalp ve Halit_Yüceay bu yazıya teşekkür etti.
  5. Murat Zirek

Murat Zirek TÜİSAG Üyesi

Yükleme rampaları ,yürüyen merdivenler, atık su drenaj kanalı hepsi yönetmelikte var.Prefabrik binalar da işyeri binası ve eklentisi olacağına göre bence soru iptal edilmeli
    Yükleme rampaları ,yürüyen merdivenler, atık su drenaj kanalı hepsi yönetmelikte var.Prefabrik binalar da işyeri binası ve eklentisi olacağına göre bence soru iptal edilmeli
    S,zin baktığınız binaların yangından korunmasına dair yönetmelik ..ve sayılar doğru.Diğeri YERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK madde 11 e göre ..ben mantığı anlamadım ikisi de doğru

6. isg.biyolog

isg.biyolog TÜİSAG Üyesi

Ilo ankara web sitesinde turkiyenin onayladigi sozlesmeler var.bi bakin hepsi var.

çigdemdemir bu yazıya teşekkür etti.
  7. burcuzcan

burcuzcan TÜİSAG Üyesi

Orada yapı yönetmeliğine ait terimler vardı sanırım d yanlıştı

8. volkanozmen

volkanozmen TÜİSAG Üyesi

merhaba , şıklarda yürüyen merdiven vardı , ben onu işaretledim

Ferzan Bener bu yazıya teşekkür etti.
  9. ilhami ozcan

ilhami ozcan TÜİSAG Üyesi

yarin soru ve cevaplari aciklamaz bunlar.nedeni cok itiraz edilecek soru cikacak.sorularda kelime oyunlari cok.inanin ;u dakikaya kadar yuzde elli yani 40 soru kesin dogrudur diyenimiz tereddut yasiyor.bu sorulari hazirlayan kimlerse inanin onlar bile su an tereddut yasiyordur.soru ve cevaplari sabirsizlikla bekliyorum.itiraz cok olacak.

Halit_Yüceay bu yazıya teşekkür etti.
  10. ibrahim işleyici

ibrahim işleyici TÜİSAG Üyesi

yav arkadaşlar herkes şu yangın ilkyardım kurtarma sorusuna 2-2-4 demiş. Doğrudur belki ama madde 126'da
    şöyle diyor " Ekipler, 136 ncı madde uyarınca çıkarılan iç düzenlemeleri yürütmekle görevlendirilen amirin
    belirleyeceği ihtiyaca göre, en büyük amirin onayıyla kurulur. Söndürme ve kurtarma ekipleri en az 3’er kişiden;
    koruma ve ilk yardım ekipleri ise, en az 2’şer kişiden oluşur.
    Kurumda sivil savunma servisleri kurulmuş ise, söz
    konusu ekiplerin görevleri bu servislerce yürütülür.
    bu duruma göre 80 kişide en az 3'er söndürme ve kurtarma olacak 2 koruma 2 ilkyardım toplam 4'te bu. 3-3-4 olmaz mı?

11. serkan şengül

serkan şengül TÜİSAG Üyesi

Abi moralini bozma her şeyin sonu değil ya nasip neyse o üzülme iyi olur inş.

12. osman.koyuncu

osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

O soruda hangisi zorunlu değildir diyordu ... Cevabı araç bulundurmak olacak
    O soruda bende takıldım... X tipi matris metodunda skorlama yapmadan öncelik ve faaliyet planı yazamazsın bu nedenle sayısal değerleme yapmak zorundasın haliyle nicel olur fakat tehlikelerin tespiti ve düzeltici faaliyetlerin tamamı nitel olarak tespit edilir. Hybrit olarak kabulü daha mantıklı geliyor bana da ....
    Bende 2. Defa girdim ilk sınavdan 69 mağduruyum... Ama 3. sınav hakkı sonuçlardan sonra belli olur galiba... Işi tamamen nabza göre şerbet olayına çevirdiler

Tolga Recep ALANYALI ve ERGİN ERYILMAZ bu yazıya teşekkür etti.
  13. Tulus

Tulus TÜİSAG Üyesi

5.6.2. Ocak Yangınlarının Erken Tespiti İçin Alınacak Güvenlik Önlemleri

1- Yeraltı ocakları sabit ve devamlı çalışan CO ölçü cihazları ile ölçülmelidir. Sonuçlar,
    ocak ve emniyet izleme istasyonlarına iletilmeli ve değerlendirmeler yapılmalıdır.
    2- Ocaklarda kendiliğinden kızışmanın başlangıcını anlamak için;
    - CO gelişimi ( ppm-miktarı veya üretilen CO miktarı lt/dk)
    - Kaçak hava akımları
    - Basınç farkı
    - Sıcaklık gelişmesi sürekli izlenmelidir.
    3- İşletme deneyimlerine göre önceden saptanan havadaki CO miktarı ( 10 ppm’den 15
    ppm’e kadar CO ) ve CO geliri ( 10 lt/dk) kritik değerlere ulaşıldığında ikaz sistemiyle yetkili
    birimler uyarılmalıdır.
    Kaynak:
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI
    YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLETMELERİNDE
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ

14. evren ünsal

evren ünsal TÜİSAG Üyesi

15. Zeliha...

Zeliha... TÜİSAG Üyesi

::ok::
    2-2-4 20 kişide 1 kişi ilk yardım az tehlikeli için
    kimyasallarla ilgili yönetmeliğe bakınız ek kısıma

ekrem orbay bu yazıya teşekkür etti.
  16. ekrem orbay

ekrem orbay TÜİSAG Üyesi

işyerinden uzakta sökülüp taşınabilir binaları kastediyor diye ben prefabrik işaretledim.
    ilk yardım en sağda idi koruma kurtarma-yangın-ilk yardım diye hatırlıyorum bu yüzden 2-2-3 yaptım ? yönetmeliğini bilen varsa söylesin
    odun tozu sorusunun yönetmeliğini bulan varmı
    kalan soruları hatırladınızmı

17. cahitcam

cahitcam TÜİSAG Üyesi

Depolamayan ise kötü :)

18. Cenk Ersöz

Cenk Ersöz TÜİSAG Üyesi

ilk sinavda bende 68 le kaldim:(

19. izmir6935

izmir6935 TÜİSAG Üyesi

ben soruyu net hatırlıyorum ayrıca chek lıst tten de bahsedıyordu o yuzden hıbrıt olacak bence

20. Ahmet Gökk

Ahmet Gökk TÜİSAG Üyesi

Ben yönetmelikte bu maddede böyle bir şey okumadım az önce mevzuat.gov.tr den baktim yine yok. Soru iptal olması lazım

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica