Tartışma 23 Şubat 2014 A Sınıfı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burada Topluyoruz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Sizce 23 Şubat A Sınıfına Yükselme Sınavı Nasıldı ?

Anketin kapanma tarihi 4 Mart 2014.
  1. Kolay

4,9%
  2. Orta

10,5%
  3. Zor

84,7%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Zeliha...

Zeliha... TÜİSAG Üyesi

yaptırım gücü var uygulanır geçen sene burada fabika kapatma cezası aldı tıpış tıpış yaptırırlar merak etmeyin artık

tahir çayır bu yazıya teşekkür etti.
  2. Sadettin Fırat

Sadettin Fırat TÜİSAG Üyesi

Renkli kitapçık olmazsa renkli soru da olmamalı !
    Yönetmelik EK inden:
    1.5. İşaret levhalarının boyutları ile kolorimetrik ve fotometrik özellikleri, bunların kolayca görülebilir ve anlaşılabilir olmalarını sağlayacaktır. ( Kolor=Color=Renk)

Last edited by a moderator: 24 Şubat 2014
    burcuzcan ve suat ışık bu yazıya teşekkür etti.
  3. Mehmet Deniz

Mehmet Deniz TÜİSAG Üyesi

Biraz da gülelim ; valla bu sınav yeteri kadar stresliydi ama yetti artık sorulara bakacak halim kalmadı.Merak ettiğim konu şu ; acaba soruları hazırlayanlar sınav akabinde zorluk derecesiyle ılgılı yorumları bu forumlarda okuyup değerlendirmeleri de soyle bakıyorlar mı merak ediyorum. Aklıma neden geldı bıraz komik olcak ama,sitelere bakıyorlar millet harıl harıl o tablo, şu yönetmelık, bu kanun, şu soru , şu pdf , olmadı soru bankasına , hadi imece çalışalım gibi acayip bir gayret vardı.... soruları hazırlamaya başlamadan şöyle 15 gün önceden falan göz gezdirmişler de ; yaa % 17 oldu çok sıktık çalıştıklarına bakalım biraz rahat olsun, bu kez % 80 başarı , off yine olmadı bu da anormal oldu, ya biraz orta yolu bulalım dediler ; ne çalıştıysak çalışmadıklarımız geldi.Hiç birine yanmıyorum da şu Baltazar kelimesi ile başlayan ilk soruyu gördüğümde tam Baltazar olacağımızdı ( Uzay Yolu karakteri) valla kalacağıma falan yanmıyoru bu ilk soruyu görünce zaten sınavın adı benim açımdan konmuştu,ilk soru böyle olunca diğerlerinin şıklarını yanıbaşına yazsalar valla morak bozukluğu ile işaretleyecek mecalim falan kalmamıştı ..

Ahmet Gökk ve Mehmet ENSARİ bu yazıya teşekkür etti.
  4. Hakan Tepeuğur

Hakan Tepeuğur TÜİSAG Üyesi

Nasıl gerek yok çalışan sayısı soruda 50 den fazla

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ahmet yüksel

ahmet yüksel TÜİSAG Üyesi

valla kitapçığı bilmem de sorular çok renkliydi..

6. sevde güzel

sevde güzel TÜİSAG Üyesi

ama soruda destek elemanı diyordu sanırım yani 2 2 4

alevlenir sorusunda bir de çok kolay alevlenir için 35 e eşit ve altı diyordu o da yanlış

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mahmut yılmaz

mahmut yılmaz TÜİSAG Üyesi

Burası Türkiye... Ahbap çavuş ilişkisinin had safhada olduğu, iş ahlakının gelişmekte(?) olduğu, insanlarımızın entellektüelite açısından yetersiz olduğu bir ülkede yaşıyoruz....Ne yazık ki, güzel ülkemiz ve güzel insanımızın bu yönleri zayıf kalmış kanaatimce...İş güvenliği uzmanı, bu ortamda, işini iş ahlakı ile yapmaya çalıştığında don kişot durumuna düşecektir...O da zamanla ahbap veya çavuş olacaktır... Akademik olarak ta İSG gelişmemiş bir konu bizde....İŞ güvenliği uzmanlığının perde arkasındaki maksadı, kanaatimce, ekonominin lokomotifi olan sanayicileri korumak ve kollamaktır..İşverenler kazanmaya devam ederken; birçok gariban uzman acımasız savcılara ifade verecektir. Çünki hukuk sistemini de lokomotif çekmektedir. Yine de gelişmeler yerindedir...Ülkemizde İSG uzmanlığı müessesinin bihakkın tesis edilmesi, 2023'ü bulacaktır....O arada Allah hepimizi korusun...

cahitcam, ISGurusu, varol yıldız ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. Mehmet Deniz

Heralde soruları hazırlayanlarda internet kullanmayı en az bizim kadar iyi biliyorlardır :p Bir öss sınavında şöy

Neyse biz sorulara yanıt vermekle mükellef olup hakkıyla bir sınavı geçmek istiyoruz; dediğim gibi itiraz edilecek sorular mutlaka yine var ama en büyük handikap ; soru dağılımının ben de psikolojik baskı oluşturduğu idi (mobbing; haahaha bu da konumuzla ilgili) sınavın bence en büyük eksiği psikososyal etmenlerinin hiç mi hiç gözönüne alınmamadır.Yoksa bu soruların birçoğu takdir edilecek sorulardı şu ana kadar bu kadar yorum sorusu bir arada yoktu (ezberler her sınavda olandan daha azdı ) hala saat 00:27 oldu yanıtları bile yorumluyoruz.Ama bu sınavı hazırlayan uzmanlar iyi hazırlamışlar ama soruyu redaksiyon ve sıralamayı yapanlara çok kötü puan veryorum kesınlıkle en az 10 soru her aday fazla yapabilirdi,insanı umutsuzluğa sevkeden bir start vardı (A) kitapçığı tam bi felaketti ;yoksa tabi hakları soracaklar sonuçta A sınıfı soruları ama bu kadar psikolojik bir sınav olamaz; hiç kımse soru neden soruldu demiyor zaten ; kesinlikle yetişkin/çocuk/genç ne derseniz eğitim metoduna uygun bir dağılım yoktu

cahitcam ve Mehmet ENSARİ bu yazıya teşekkür etti.
  9. efkanipek

efkanipek TÜİSAG Üyesi

AYNEN SİZE KATILIYORUM BURASI TÜRKİYE HER ŞEY OLABİLİR BİR KİŞİ İCİN DAHİ BİNLERCE KİŞİNİN EMEKLERİNİ YERLER

beburduyem ve cado35 bu yazıya teşekkür etti.
  10. tuncaykilinc

tuncaykilinc TÜİSAG Üyesi

50 den fazla olunca kurul oluşturulur ama isgb kurulmaz

11. Ali SARIKAVAKLI

Ali SARIKAVAKLI TÜİSAG Üyesi

- hükümlüler kesinlikle doğru; benim yaşadığım yerde açık ceza evi var, burada çalışmak isteyen çalışıyor. Hatta çalışmak istiyorum deyip buraya geldikten sonra ben vazgeçtim diyen bile var ve onlar çalıştırılamıyor!
    -

12. Mehmet Deniz

Bide şu hukuk soruları yok mu ; abicim bula bula zorla çalıştırmayı mı buldunuz; illa muhallak soru soracaklar bizi ters köşeye yatıracaklar; bi kanun yapıyo bu meclis; bi üst mahkeme durduruyo; diğeri itiraz ediyor; sonra yargıtaydan donuyo; olmadı mahkeme kabul edıyor; sonra AYM baktı vatandaş olmuyo Avrupa İnsan Haklarında soluğu alıyor; şimdi bu soruyu hukukçulara sorsan ; mahkeme başkanlarına her şıkta anlaşamazlar; yok öğretmenin doğu görevi; tutuklu hukumlu vs vs... yani bunu A sınıfı uzman bilse ne olur bilmese ne olur; Hele İLO sozlesmeleri tam bi facia....

ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  13. ATİLLA ÇİÇEK

ATİLLA ÇİÇEK TÜİSAG Üyesi

Mayis 2013 ten beri sinavlara giren ve A sinifi adayi olarak 21 Aralik yukselme sinavina ve 18 Agustos A.B. ve C sinavlarina gore cok zor ve cok kotu bir sinavdi.

bilgin1975 bu yazıya teşekkür etti.
  14. Mehmet Deniz

Madenlerde patlayıcı depoları ile ilgili planda hangi bilgi olmak zorunda değil ? gibi bir soru anımsıyorum

15. ekrem orbay

ekrem orbay TÜİSAG Üyesi

havalandırmalı olan olabilir tam hatırlamıyorum şıklar

Arkadaşlar 3 farklı paragraf sorusu,baltazsard sorusu,kaldırma araçlarında fren sorusu,artık akımbirikmesi hangilerinde olur sorusu,solunabilir odun tozu sorusu özellikle alınmış
    o soruda benim aklımda kalan yardımcı sağlık personeline ayrı bir odadan bahsediyor

16. adem kahraman

adem kahraman TÜİSAG Üyesi

tam süreli de 10-10-12 m2 eğer sadece 50 den fazla ise 8-8 m2 isg uzmanı ve doktor için acil müdahele odasına gerek yok 12 m2 yanlış cevap bence

17. Ercüment keskin

Ercüment keskin TÜİSAG Üyesi

Buharı tahliye etmesi seçeneği olumlu ifade içeriyordu. Bu nedenle buharın tahliye edilmesi neden dezavantaj olsun ki dedim D yaptım

18. adem kahraman

adem kahraman TÜİSAG Üyesi

havalandırmada dezavantaj değildir diyordu D şıkkında kaynaktan uzak olan kısma daha az kirli hava dağılır gibi bir ifade vardı bu dezavantaj değildir bence.
    evet D şıkkında kirli noktaya uzak olan kısıma kirli hava daha az ulaşır gibi bir ifade vardı bu dezavantaj olmaz ben de D yaptım
    taşıma yollarının temiz olması planda bulunmasına gerek yok ama şıkkını hatırlamıyorum

birden fazla işveren aynı işyerinde faaliyet gösterdiği için sağlık ve güvenlik koordinatörü olacak fakat devamlı olarak 20 den fazla işçi çalışmadığı için bildirime gerek yok bence , eğer 20 şartı olmaz ise 4 işçi çalışsa bile haftada 6 şardan( pazar günleri çalışmadıklarını kabul edip) 24 yemiye, ayda 96 yevmiye 6 ayda 576 yevmiye eder. yani 4 işçi bile olsa bildirim yapması gerekir ki il müdürlükleri en ufak inşaat işinde bile bildirimlerle uğraşır. 100 lercesi ile hemde. bence soruya göre yevmiye hesabı tutsa bile işçi sayısı 20 nin altında devamlı olduğu için bildirime gerek yok. mantık olarak da 50 nin altında nasıl kurul oluşturmaya gerek yoksa burda da devamlı çalışan işçi sayısı kriterdir diye düşünüyorum.
    1) Yapı işinin 30 işgününden fazla süreceği ve devamlı olarak 20’den fazla çalışan istihdam edileceği,
    2) İşin büyüklüğü 500 yevmiyeden fazla çalışma gerektireceği,
    durumlarda yapı işine başlamadan önce Ek-3’te belirtilen bilgileri içeren bildirimi, Bakanlığın ilgili çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne vermekle yükümlüdür.

19. handsome1907can

handsome1907can TÜİSAG Üyesi

geçen sınavda A yı kazanan aday bu sınavda C yı bile geçemez bakanlığın ne yapmaya çalıştıgını anlamış degilim

hkose1487 bu yazıya teşekkür etti.
  20. ekrem orbay

ekrem orbay TÜİSAG Üyesi

dezvantaj değildir diyordu buhar doğru bence

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica