Duyuru 23 Şubat 2014 Iş Güvenliği Uzmanlığı Yükseltme Sınavı Ile Ilgili Mahkeme Süreci

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Meslektaşlarım,
    23 Şubat 2014 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınıf Yükseltme Sınavı Sonuçları Değerlendirmesi ve Mahkeme Süreci ile bilgiler aşağıdaki gibidir.En derin saygılarımla
    http://www.isag.org.tr/index.php/co...kseltme-snav-sonuclarnn-deerlendirilmesi.html

Levent KAVLAK
    İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
    Yönetim Kurulu Başkanı

www.isag.org.tr
    www.facebook.com/groups/leventkavlak
    www.facebook.com/leventkavlak1
    www.twitter.com/leventkavlak1
    www.linkedin.com
    leventkavlak@hotmail.co

AHMET SÖYLEMEZ, isgilo, AKIN ÇOBN ve 13 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Alper Turan Taşkın

Alper Turan Taşkın TÜİSAG Üyesi

Sağolun Başkan Levent Bey, Size de bu yakışırdı zaten!... Örnek DAVA dilekçenizi bekliyorum!...
    Hani, bir söz vardır; Türkçemiz'de, " Helal Olsun Beeeeee!... " 54 Doğru cevap ve 67,50 Puanla Başarısız olan;
    13 / 03 / 2014 Alper Turan TAŞKIN ( İnş. Müh. )

berna bayar, isgilo ve mimarkado bu yazıya teşekkür etti.
  3. Hipatya

Hipatya TÜİSAG Üyesi

Levent Bey, her türlü yardım ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim. CO konusu ile ilgili bir maden mühendisi aradım. Ancak şu ana kadar kömür madeninde çalışmış birine ulaşamadım. Yıllar önce hatırladığım bir kömür zehirlenmesi olayı vardı. Aile CO zehirlenmesinden 4-5 gün önce ölmüş. Sobadan hala karbonmonoksit çıkışı var. Ama yangın yok. Madende CO artınca maske takılır, hava temizlenir, yangın söndürme girişimi yapılmaz. kömür tozu artınca da taş tozu serpilir. Benim bildiğim bu. CO nun en büyük riski yangın değil, insan için öldürücü olmasıdır.Yorumunuzu bekliyorum. Saygılar.

mimarkado ve sevin bu yazıya teşekkür etti.
  4. Hipatya

Hipatya TÜİSAG Üyesi

Şunu demek istiyorum CO kısmi yanmada oluşur. Yangın için şiddetli reaksiyon gerekir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Hipatya

Hipatya TÜİSAG Üyesi

Kilitleme sorusu da yoruma açık bir soru. Birden fazla işçi aynı elektrik devresinde onarım yapacak deniliyor. Burada zaman ve onarım yapılacak yer kesin olarak belli değildir. Aynı makine üzerinde aynı zaman da onarım yapılacak ise sadece bir kişi yetkili olacağından sonradan gelen bir kişinin aynı onarım için kilitleme yapmasına gerek yoktur. B durumda cevap d olur. A cevabı sadece onarım yerlerinin farklı olması durumunda geçerlidir. Böyle yoruma açık sorular iptal ediliyor. Sorular net olmalı.

berna bayar ve sevin bu yazıya teşekkür etti.
  6. Hipatya

Hipatya TÜİSAG Üyesi

Dava sürecini açıklamak istiyorum.
    1- dava açıldıktan sonra mahkeme kurumdan savunma ister (davalı olduğundan )
    2- Bakanlığın gelen savunmasına itiraz etme hakkımız vardır. Bu savunmada itirazlarımızın hangi gerekçe ile red edildiğini görürüz. Savunmanın zayıf gerekçeleri bizim dava dilekçemize cevap vermeyen yuvarlak ifadeler ise,ise süreyi uzatmamak için cevap vermemek daha iyidir.
    3- Hakim alan uzmanı gerektiğinden bilirkişiye havale eder
    4- Hakim karar verir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

isgilo, hasan özer ve adnan urgancı bu yazıya teşekkür etti.
  7. mehmet_mehmet

mehmet_mehmet TÜİSAG Üyesi

Mayıs sınavından sonra mahkeme kararını verdiğinde itiraz edip geçenlerde olacak sanırım.Son hakkı olup sınav grenler için bu çok iyi bir fırsat..

8. asxes

asxes TÜİSAG Üyesi

1 yıl sürer mi?

9. onur amor

onur amor TÜİSAG Üyesi

2 yıl da sürebilir

10. teachers71

teachers71 TÜİSAG Üyesi

levent bey duyurunuzu okudum. sizden ve diğer arkadaşlardan ricam şudur. mesela dava açtık. 10 soruya itiraz ettik. mahkeme 5 soru iptal etti. bu durumda kısmi haklı durumuna düşüp bilirkişi maliyeti ve diğer masraflardan bize belli bir oranmı düşecektir. çünkü dava masrafları haksız tarafa rücu ediliyor biliyorsunuz. yada iddiamızın tamamında haklı bulunmadığımız için masrafların tamamı bizemi yüklenecek.?

11. Hipatya

Hipatya TÜİSAG Üyesi

Aynı zamanda klonlanan telefonum için dava dilekçesi hazırlıyordum. Buraya yazacağım şeyleri oraya yazmışım özür dilerim.Devam ediyorum. "Çünkü madende ıslak çalışma yapılır. Bu kısmi yanmayı önlemek, çalışanları CO zehirlenmesinden korumak içindir. Madende yangına kömür tozu ve grizu patlamaları şiddetli reaksiyonlar sebep olur. O nedenle soru yanlış derlenmiştir.

12. Hipatya

Hipatya TÜİSAG Üyesi

Mahkemeye bağlı.Bakanlık uzatmaya çalışır. Dediğim gibi verilecek cevap durumu belrler. Ben yürütmeyi durdurmalı temyiz aşamasız 7-8 ay diyorum.

13. murat35

murat35 TÜİSAG Üyesi

karamsar olmamak lazım,iptal olması gereken sorular var.mücadele etmeliyiz.

14. Hipatya

Hipatya TÜİSAG Üyesi

Gelelim kaynak işleri sırasında hazır bulundurulacak KKd sorusuna. Gaz altı kaynağı hariç diğer kaynaklarda gürültü 85 dB yi geçmiyor diye biliyorum. Gaz altı kaynağında da kaynak yapılan malzemenin cinsine göre bazı malzemelerde (çelik) gürültü düzeyü 87 dB yi aşabilmektedir. Burada KKD yi belirleyen ne kaynağı yaptığınız ve hangi malzemeyi kullandığınızdır. Yorum bekliyorum.
    Kimse yok mu ?

berna bayar bu yazıya teşekkür etti.
  15. Hipatya

Hipatya TÜİSAG Üyesi

Burada B16. soruya vurgu yapılabilir. yüksek gerilim kabloları uzun olması halinde kapasitif yüklenme söz konusudur. Bu soruda bu ayrıntı verilmiş iken kaynak sorusunda hangi tip kaynak olduğu belirtilmediğinden kulak koruyucusuna gerek olup olmadığı belli olamaz diye düşünüyorum. Bu soruda hocamın kurbanıyım.

16. Hipatya

Hipatya TÜİSAG Üyesi

Levent Bey, gürültü sorusuna da itiraz edilebilir.
    DIRECTIVE 2003/10/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL
    of 6 February 2003
    on the minimum health and safety requirements regarding the exposure of workers to the risks
    arising from physical agents (noise)
    (Seventeenth individual Directive within the meaning of Article 16(1) of Directive 89/391/EEC)

1. For the purposes of this Directive the exposure limit
    values and exposure action values in respect of the daily noise
    exposure levels and peak sound pressure are fixed at:
    (a) exposure limit values: LEX,8h = 87 dB(A) and
    ppeak = 200 Pa (1
    ) respectively;
    (b) upper exposure action values: LEX,8h 85 dB(A) and
    ppeak = 140 Pa (2
    ) respectively;
    (c) lower exposure action values: LEX,8h = 80 dB(A) and
    ppeak = 112 Pa (3
    ) respectively
    Soruda ve yönetmelikte veya geçiyor.

17. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Meslektaşlarım,
    Daha önce 11 sorunun yanlış olduğu yönünde itiraz dilekçesi yazmıştık.Soruların yanlış olduğuna dair kesin gerekçeler ile birlikte dava dilekçemizi önümüzdeki hafta içi hazırlayarak dava sürecini başlatmanıza yardımcı olacağız.Dava işlemlerini bireysel olarak başlatacaksınız.Saygılar

efkan ipek, isgilo, Soner Özdemir ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
  18. berna bayar

berna bayar TÜİSAG Üyesi

Hocam saygılar, ben de 66.25 ile kaldım. bensınavdan çıktığımdan beri risk le ilgi olan nicel-nitel cevaplı sorunun hibrit olması gerektiği düşüncesindeyim ( düşüncesindeyim Konuştuğum o konu için bir yorumunuz var mı ? saygılar

19. yusuf kılıç

yusuf kılıç TÜİSAG Üyesi

ben de 68.75 ile kaldım
    bu saçma sorularla bu kadar oldu
    ama mahkemeden umutluyum
    ***Mesajlar TÜİSAG Yönetimi tarafından birleştirilmiştir***

turker011 bu yazıya teşekkür etti.
  20. yusuf kılıç

yusuf kılıç TÜİSAG Üyesi

sayın başkan çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederim

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş