24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Arkadaşlar merhaba,

Size yanlış gelen sınav sorularını,
    Yanlış olduğunu düşündüğünüz soruların cevaplarını,
    Sorulduğu sınıf için zor olduğunu düşündüğünüz sınav sorularını,

Açıkçası sınav sonrası bütün duygu ve düşüncelerinizi buradan paylaşabilir, sınavın kritiğini buradan yapabilirsiniz.
    Dökün içinizi rahatlayın ( bir saygı çerçevesinde! :) )

Baldassare bu yazıya teşekkür etti.
  2. fatihmyilmaz

fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

anladigim kadariyla herkes ters köşe oldu..24 aralık sınav soruları bence diger sınavlara göre en az 5 kat daha zordu..türkiye nin her yerinde oldugu gibi burda da adaletsiz bi ortam oldu maalesef..bir 2 temmuz sorularına bakın bir bu sınava bakın.. el insaf diyorum başka da bir şey demiyorum ayıp ya..

özgür ve Baldassare bu yazıya teşekkür etti.
  3. fatihmyilmaz

temel arabayla trafiğe çıkmış radyoda açık...karşıdan arabalar gelmeye başlamış selektör yapıyorlar kornaya basıyorlar..radyoda ki yayın bi an kesilmiş.
    --- sayın dinleyiciler su anda aldigimiz acil bi haberi vermek istiyorum. cevre yolundaki bir araç ters yöne girmiştir. lütfen dikkatli olun!!
    temel de hayıflanmış..
    ---kaç biri kaç biri..hepsi hepsi...

kaan bey bu sınavdaki hangi sorudan başlamak lazım ki? beyaz eşya satacaklarmis, takmislar bir trafolara, risk analizlerini biliyorumda x matriksini sınavda ögrendim!!!

çok açık ve net söylüyorum..bu sınavlar isg uzmanı nı belirlemez...

Baldassare bu yazıya teşekkür etti.
  4. gulnikan

gulnikan TÜİSAG Üyesi

sınav çok zordu,denemelerde a grubunda bile geçebilen ben,şaşkınlık içersindeyim.
    c belgesi alamayacağım galiba,yine de belli olmaz tabi.geçmiş sorulara bakın,bi de 24 aralığa.çok kişi yığılması mı vardı da böyle sordular acaba

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Huseyin_Turkoglu

Huseyin_Turkoglu TÜİSAG Üyesi

Ya Kaan Bey,
    Böyle sınav olmaz olsun, emeklerimize yazık resmen, nasıl bu kadar zor sorabiliyorlar anlamıyorum.
    Temmuz sınavına bakın, geçen sene aralık sınavına bakın bir de bu sınava bakın aralarında dağlar kadar fark var.
    Haziranda başarılı oluruz umarım

6. Huseyin_Turkoglu

Ben herhangi bir işe yarayacağını düşünmüyorum.
    Şansımızı Haziranda bir daha deneyeceğiz artık, belki göndereceğimiz mailler haziran sınavının daha kolay olmasını sağlayabilir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. fatihmyilmaz

iş güvenliği uzmanlığı kursları aldıkları paraları hakettiklerini düşünmüyorum...en azından benim gittgim kurs hic haketmiyor.

8. adanascuba

adanascuba TÜİSAG Üyesi

Merhaba

Sayın Aday arkadaslar ;
    sınav gercekten zordu birde benim cevap kagıdında baskı hatası cıktı 60-65 arası soruların uzerinde ince seritli Turuncu renk bir isaretli murekkep bualsmıs kafadan 5 soru gitti . :D zaten sans olsa bu işe girmezdim hatırladıgım soruları buraya akatarmak istiyorum

1* Gece Calısma Suresi 7,5
    2*X matriste kaza yılı 5
    3* Petrol Kuyularındaki Yangın Sondurme Kimyasal Toz mus
    4*En çok şikayet edilen Kısım BEL
    5*Yüksekte çalışmada kemer kullanımı 3 yaptım ama Sanırım 4 cevabı
    6*folkiftlerin tehlikeli maddelerle kullanımı akülü susturuculu statik elektiriksiz
    7*biyolojik risk etmenlerinden doğan saklama 10 Yıl
    8*Ekranli calısmalarda gorulecek risk su B sıkkı Eklem rahatsızlıgını belli eden bir hastalık o adı aklıma gelmiyor
    9*Camurlu Yerlerde Calısma İcin Cizme mi ne vardı
    10*Suanki kullanılan iş tuzugu 4857
    11*Gecici iş gorememzlikte işciye odenen para Tümü dedim ama bu hicbiri olackamıs (SSK ODUYOR İSVEREN DEGİL)
    12*Çıkış Rengi Yesil
    13*O sekilindeki ifade oryantasyon
    14*Risk Denetimin tanımı vardı ama emin degilim
    15*Kaynaktaki en zararlı işin vardı oda ULtroviole ışınmı
    16*Basınclı kaplarda testi kolay olan yontem ultrasonic yöntemmiş
    17*Yangınla ilgili bir soru vardıda sıklarda Kırmızı Daire olacakmıs
    19*iş sağlığı uzmanı ile tanım vardı
    20*iş guvenliği ile iş saglıgı uzmanının ekip olarka claısması seklinde bir sık vardı
    21*Sürekli işde iş guvencesi 6 AY
    Daha hatırlarsam ekliyeyim
    22*Asagıdakilerden hangisi en zararlı Tozdur gecen sene en az zarrlısını sormuslardı ben bu sene Köür tozu dedim iptali garantidir
    23*iş gğvencesi icin diyor tuzuge gore iş yerinde kac kişi olmalı yuh diyorum ve tuzuk olucna sanayi dedim 50 kişi geldi aklıma ama sacma soru
    24*Basınclı yerlerde çalısırken basınlı yere girerek calsıma vardı o sık yanlıs

9. adanascuba

adanascuba TÜİSAG Üyesi

Hakketen zord devamlı calsıan insalnr olrka iş yogunlugundna nerde firsat bulup bunları cevaplıyalım hakketen zor

10. adanascuba

adanascuba TÜİSAG Üyesi

4/1 ini hatırladım simdilik kusura bkamaın yarım yamaka yazdıgım ici nhala soktayımda bukadark aızk olacagını beklemiyordum son giris hakkımdı birdahada 2000 Tl bayılınmaz bu sınava :D

11. c_kan23

c_kan23 TÜİSAG Üyesi

Eğitimlerde söylüyorlardı ki 100.000 iş güvenliği uzmanına ihtiyaç var.Böyle zor sorularla bu sayıyı 50 senede tamamlarlar.Soruları kimler hazırlamışsa bu kişileri bu sınava sokacaksın acaba kaç puan alırlar..

12. SERKAN KAYHAN

SERKAN KAYHAN TÜİSAG Üyesi

geçmiş sınav sorularından, hocalarının işi biraz daha basit tutmasından kaynaklanan durum bizi zora soktuğunu düşünüyorum. Beklediğimiz soruların seviyesi her zaman aşağıda tutuldu. Bilmiyorum ama sınav da kesinlikle ters köşe olduk. Herkese geçmiş olsun. İnş. Bir sonraki sınava kalmadan belgeyi alırız.

13. ugurbarak

ugurbarak TÜİSAG Üyesi

bence bu ülkede rantçılık zihniyeti asla bitmeyeçek,bu soruları hazırlayanları bu sorularla sınava soksalar,sıfır çekerler,zihniyet iyi değil,ben kazanayım gerisi ne olursa olsun mantığı,bu kurs olayı nedir zaten ,anlaşılır değil,kimlere gelir getiriyor,kimler rant sağlıyor.Biz zaten 25.ARALIK 2010 da belge almaya hak kazandık,sonra iptal oldu.ne oldu çözüm üretildimi bilmiyorum,buna karşı sınava girdik sonuç hezimet her açıdan utasınlar,kim utanacaksa

14. Huseyin_Turkoglu

ya herkes zor diyor da, bu sınavdan da geçecek çok kişi olacak gibi geliyor bana?
    sonra da şöyle konuşmalar olacak
    - Evet sınav zordu ama adamlar bilenin geçmesini istiyor sadece blah blah blah..."
    Keşke Temmuzda girseymişiz sınava, o sınavı evde çözdüğümde 81 almıştım, bundan 60 alırsam şanslı saycam kendimi :(

15. ozcanozen

ozcanozen TÜİSAG Üyesi

bu sınav tam bir türkçe paragraf sınavıydı

öss deki paragraf sınavlarında bile en zor soruda 2 ve ya 3 kere okuduğunu anlayıp saçma yazılmış şıkkı bulup işaretlersiniz muhtemelende o doğru çıkar. A ma bu sınavda doğru cevaplar kişiye göre değişiyor bi soru vardı elektrik santralleri ile ilgili işte ekip 2 kişi gider izin alır emanet bırakılır anahtar bilmem ne olur.ve ya ev içi elektrik tesisi nerden başlar :) yapmayın ya allah aşkına bölemi uzman belirleyecek bunlar. Bırakın bi sektöre girelim sonra sorun B de veya A da. tecrübe olduktan sonra. Ama tepki oluşturmamız lazım çasgeme yoksa hazirandaki sınavda şöyle bir soru gelirse şaşırmayın:
    işyerindeki herhangi bir makinanın arızasında isg uzmanı buraya kimle gider?
    A-)herhangi bir işçiyle
    b-)işverenle
    c-)penseyle
    d-)yanlız
    :p

16. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

3 - Petrol kuyusu yangınları özellikle çok tehli*kelidir, çünkü yanan petrol çok yükseklere fışkırabilir. Petrol kuyusu yangınlarını özel eğitilmiş itfaiyeciler söndürebilir. Yanmaz giysiler ve kasklar giymiş olan itfaiyeciler ya*nan petrol kuyusunun iki yanına 6 metre yük*sekliğinde iki direk dikerler ve onları asbest bir kemerle birleştirirler. Bir makaranın yar*dımıyla bu kemer üzerinde nitrogliserin kap*sülleri yuvarlanır. Kapsüller alevlerin üzerine gelince, aşağı bırakılır ve düşerken elektrik akımıyla patlatılır. Kapsüllerin patlamasıyla oluşan basınç yangını söndürür.
    5 - Yüksekte çalışma işlerinde 3m den sonra kemer kullanılır. Hatta yeni tasarıda bunu 2m ye çekmeye çalışılıyor.
    17 - Genelde yangın işaretleri kırmızı kare ile gösterilir. Aradım ama elektrik yangını çıkabilir işaretini maalesef bulamadım.
    23 - İş kanunu 18. maddeye göre 30 işçi ve üzeri olacak

17. Huseyin_Turkoglu

Hatırladıklarım ve cevaplarım

- Vinçle malzeme kaldırılmasıyla ilgili bir soru vardı, cevapta C şıkkını yaptım, aynı üyk iki vinç ile kaldırılıyorsa iki işaretçi olmalıdır diyor ve yanlışı soruyordu. (arkadaşlarımın çoğu d şıkkını, vinç yük taşırken önden birinin gidip yolu kontrol etmesi gerekiri işaretlemiş)

- kadınların gece çalışması 7,5 saat olacak.

- beyazeşya sorusunda topraklama yapılarak kondansatörün boşaltılması gibi bir şık vardı onu işaretledim.

- kazana girildiğinde kullanılması gereken koruyucular sorusunda solunum tüpü, gaz maskesi ve emniyet kemerini işaretledim ancak emniyet kemeri olmayacakmış galiba.

-avrupada da uygulanan en düşük çalışma yaşı 14 olacak.

- genç işçiyi ifade eden yaş aralığı 15 -18 olacak.

dün sınav sonrası arkadaşlarla neredeyse bütün soruları konuşmuştuk ancak şimdi aklıma hiçbiri gelmiyor

18. dmunire

dmunire TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar...Bu yorumları okudukça, üzülmem mi yoksa biraz da olsa rahatlamam mı gerektiğini anlamaya çalışıyorum...İnsanların emeklerini ve ceplerindeki paraları harcayarak katıldıkları bu sınavdan sonra bu kadar hayalkırıklığına uğratılması
    artık ülkemiz için şaşkınlık vermesede yoruyor beni...Bende dünkü sınavdaydım...1 ay aralıksız iş çıkışlarında sabaha kadar çalışarak geçirdiğim zamana acıdım...Psikolojik ve bedenen kendimi yıprattığım için daha çok üzüldüm...Eğitim kurumlarının aldıkları parayı haketmediklerini bir kez daha gördüm...Fakat sınav sorularını hazırlayan zihniyetleri anlayamadım... Sanırım eğitim kurumlarıyla ortaklıkları var... Bizler zaten bu işin başlangıcında yer alacak, yorumlarımızı bu işte kendimizi ilerlettikçe, tecrübe kazandıkça yapabilecektik...sınav sorularına baktığımızda tamamen yoruma dayalı, kesin hükümlere dayandırılmayan tecrübeyle yorumlanabilecek sorular olduğunu düşünüyorum... Sizlerinde yorumlarını okudukça, herkesin farklı düşünmediğini görüyorum...sınav çıkışında kendimi sorgulamıştım...Acaba benmi biryerlerde yanlış yaptım diye, ama birkez daha gördüm ki, bunu düşünmek kendime ve bu sınava girenlere haksızlık olacak...Sanırım bu sınav benim için bir mucizeye bağlı, ama umarım ben ve benim gibi emek harcadığını düşünen herkes bir mucizeye tanık olur ve geçeriz... Mucizelere inanmam ama malesef bu işi yürütenlerin zihniyetlerini değiştirdiklerini artık göremeyeceğimi düşünüyorum...Herkese başarılar...

okka bu yazıya teşekkür etti.
  19. heroglu

heroglu TÜİSAG Üyesi

Inşallah başkalarına sızdırmamışlardır

20. fatihmyilmaz

aynen katılıyorum..

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica