24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

evet benim de derdim o zaten . bu nedenle kimseyi suçlamıyorum soruıları buraya taşıyor ve tartışıyorum ki boşa kürek çekmeyelim. sonuçta dava açacak arkadaşlar şunu da bilin ki dava açtığınız zaman kaybedersek maddi olarak külfetimiz biraz daha artıyor.. bu nedenle bireysel değil topluca dava açalım ve en kritik soruları seçelim.
    ve ben elektrik sorusu ve proses sorularında ısrarcıyım :) iptal olmalı

bu arada 10 ve üstü sınav sorusu hatasında sınavın iptal olma durumu var mı ? bilen var mı bu konuyu

2. dekatria

dekatria TÜİSAG Üyesi

bu arada bakanlıktan gönderilen itiraz cevabı eline ulaşan var mı ? bir kaç yerde internet de olan açıklamanın aynısının yollandığı söylenmiş.doğru mu ?

3. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

bende görüştüm,yürütme kararı durdurulsa bile 20 ocağa kadar sonuçlanması gerekirmiş.20 ocakta sınav sonucu açıklanınca millet sertifikaları alınca herkes iş yapacağı için dava başka bir hal alır ozaman diyor.yani 20 ocakta kazanacaklar kesin kazanmış sayılacak ve mahkemeye verilme sadece kişiye özelmiş,kazananları bağlamaz mış

4. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

bakın şimdi 2 soruyu düşünelim elektrik sembolü sorusu vede proses işaretinin anlamı soruları.

öncelikle elektrik yangını sembolü yalnızca abd de geçiyor.
    proses işareti ise hazopa göre doğru başka kaynaklarda başka şekilde o işaret kullanılabilir ve soruda kaynak gösterilmemiş.

1. bakalık elektrik yangını sembolü ABD de vardı bütün ülkelerin müfredatından sorumluydunuz derse
    proses sorusu mantıksız olur ki bende bakın uganda da o işaret denetleme işaret olarak kullanılır; sende uganda dan sorumlusun derim.
    yani soruda kaynak verilmesi gerekliydi.

2. bakanlık proses sorusu benim ders notlarımda müfredatımda vardı hazopa (bu nedenle soruda hazopa göre olduğunu belirtmek zorunda değilim) göre sordum bilmek zorundaydın mantığı ile giderse de. o zaman sormak lazım elektrik sembolü senin hangi ders notunda vardı diye
    sonuçta iki sorudan biri mutlaka iptal olmalı ki adalet varsa ikiside iptal olmalı.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

Belki de yanlışa düştüğümüz nokta burasıdır. Ben neden BASINÇLI kaplar yönetmeliğinde BASINÇSIZ olduğunu iddaa ettiğim bir kabın tanımını arayım???
    senin için şunları söyleyebilirim.
    "Basınçlı ekipmanlar yönetmeliğinde, KAP: Başka bir ekipmana birleştirilen bağlantı noktasına kadar olan doğrudan ekleri de dahil olmak üzere, akışkanları içinde basınç altında tutmak için tasarlanmış ve imal edilmiş hazne veya hazneleri," ifade eder

"BASINÇLI KAPLAR VE BU KAPLARIN MUAYENE YÖNTEMLERİNİN ORTAK HÜKÜMLERİNE DAİR YÖNETMELİK te, Basınçlı Kap: 0,5 bar'dan daha fazla etkili basınç uygulayan gaz, buhar veya sıvı akışkanları üzerine tasarlanan yada geliştirilen sabit yada hareketli kabı veya depoyu ifade eder. Bu Yönetmelikte "Basınçlı Kap" ifadesi kısaca "Kap" olarak yer alacaktır." diye tanımlanmıştır.

Burada "Sıvı Yakıt TANKI" ile ilgili olan kısmı bana senin göstermen daha doğru olacaktır kanısındayım. Sıvı Yakıt tankının basınçlı olduğunu (0,5 bardan daha fazla etkili basınca sahip olduğunu, çünkü her sıvının kapalı kapta bir buhar basıncı vardır) sen bana yönetmelik kanun tüzük vs vs vs kanıtla..

6. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

1. Aynı işaretin kullanıldığı başka bir işaret bul itiraz et. Bulabileceğini sanmam.
    2. Proses diyagramları ASME standartlarında geçiyor. Process chart diye araştırırsan bulursun.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

LPG basınçlı kaptır.bunda mutabıkız.peki içersinde kabın içersindeki sıvı değil mi?evet mi hayır ?gaz mı sıvı mı?peki bu yakıt değil mi lpg evet mi hayır mı?o zaman sıvı yakıt tankı.
    Başka örnek.50bin tonluk (m3 lük) motorin tankı.bunun cidara yaptığı tabana yaptığı basınç ne?

8. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

katı sıvı gaz ayrımı normal şartlar altında değerlendirilen birer tanımdır. Yani LPG 1 atm basınçta ve oda sıcaklığında sizce sıvı mı? sıkıştırılarak sıvılaştırılması onun sıvı olduğunu göstermez.

Motorin tankının cidara ve tabana yaptığı basıncı sorunca aklıma geldi. barajlar da bu basıçlar hesaplanarak projelendirilir. ama barajlarda gaz biriktirmiyoruz değilmi? yada şöyle bir bakış açısı geliştirelim, basıç kapta her yere eşit miktarda etki ettiğine göre motorin tankında da üst cidara tabana yaptığı basınca eşit miktarda basıncın etki etmesi gerekir haksızmıyım..

gerçekten aradaki farkı kavrayamadığın için mi soruyorsun yoksa aksini iddaa etmiş olmak için mi? Eğer kavram karmaşası yaşıyorsan seve seve yardımcı olurum.

9. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar itiraz için birşeyler yapalım evet ama, her nasıl suçlu suçu kanıtlanana kadar masum ise, bizde verdikleri cevapların aksini kanıtlamadıkça cevaplar doğrudur...

10. mesutkucuk

mesutkucuk TÜİSAG Üyesi

Mebin 24 aralıkta yapmış olduğu başka bir sınav daha vardı o bugün açıklanmış ( 24.12.2011 Tarihli Bilgisayar İşletmenliği Sertifika Sınavı (4. Grup ), sınav Sonuç Bilgisi) acaba bizimkide cumadan önce açıklanırmı sizce arkadaşlar?

11. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

kardeş bugün avukatla görüştüm,belgeler iptal olmazmış,mahkemeye verenler zaten kendi adlarına veriyorlar,karar onlar için değişebilir fakat kazananlar için değişmicek,sertifikalarını alabilecekler.kazanılmış hak geri alınamaz

12. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

ayrıca bu forumda yazan arkadaşlara birşeyi hatırlatmak isterim,bu forum sadece kazanamayanlar için değil kazananların da forumudur

13. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

bence geçen haftadan belli kazananlar kazanmayanlar

14. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

kimse siz haksız yere kazandınız,biz haklı iken kaybettik ayağına yatmasın

arkadaşlar lütfen rica ediyorum yorumlarınızı düşünerek yapın,,yani 100 tane soruda hiçmi dikkat etmeden okuyup yanlış işaretlediğiniz soruyok,soruların içinde hiç mi isg ile ilgili bilmediğiniz soru yok,,yok yani yanlış sorulmuş sorular doğru sorulmuş olsa 100 alacaksınız öylemi,,yapmayın allah aşkına,adam var 100 soruda 70 ini dikkat ederek çözmüştür gerisini atmıştır ama kazanmıştır,yok mu içinizde daha fazla emek veren,bence vardır,

hele bazıları umut kırmayın diyor,biz burda doğru olanı paylaşıyoruz,sanki sınavı kaybedenlerin umudu varda,kazananlar umudu yok

15. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Mağdurum;

Zaten kimse haksız yere geçtidiye birşeysöylemiyor.kişi kendi içindekini söylüyor.neden?sende geçen hafta 10 defa bakanlığı aramadın mı?neden?şıkkı değişecek sorular seni ilgilendiriyor diyemi.ben buna katılmıyorum.

Siz kendi hüsnü kuruntunuzu yapıyorsunuz.ve geçenler ve geçmeyenler diye gruplaşma yapıyorsunuz.Buradaki kişilerin ben hakkımı adliyede arayacağım ama arkadaşlar bilgimizi paylaşalım bakın ben şusoruya itiraz edeceğim siz ne dersiniz deme hakkına sahiptir.

Ama bir çok kişide yok sınav durdurulamaz kazanılan hak gerialınamaz mış?

o zaman size soru...

MMO bu ğitimi düzenledi.belge verdi.daha sonrasında bakanlık düzenledi belge verdi.2 gün önce belgeler iptal olurmuş diye bir söylenti oldu.NEDEN KAZANILMIŞ HAK DEĞİL MİYDİ ONLAR.Kazanılmadan mı verildi.Bana diyiyor arkadaş lpg yakıt depolama tankıdeğil miş sebep soruyorum.neden diye.o zaman sen söyle diyor.beni tatmin et o zaman.
    belgeyialacak olan 70 ve üzeri arkadaşları kutluyorum.her ne sebeple olursa olsun hakkıyla veya her sebeple.sallasa bile bu onun hakkıdır.bende salladım.ahmette salladı.o zaman test değil klasik yapalım sınavı.her geçen hakkıyla geçer.ama bu sınav adaletli değildi.geçen sınava itiraz eden oldu mu?kalan kaldı.bak burada geçen sınav 69 la kalan arkadaş vardı.acaba itiraz ettimi.bu sınavda da 64 65 alıyordu yanılmıyorsam.
    Daha dün neden açıklanmadı diyesitem ederken bugün sınav puanı hesaplamayı tartışıyoruz.bunu değil bu sınavda hatalı olan soruları tartışalım.GEÇENDE KALANDA.haksızın değil haklının yanında olalım.

kaansaka bu yazıya teşekkür etti.
  16. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

Her sorun farklı konu başlıklarında tartışılsa daha yararlı olacaktı. Tek konuda 2000 tane cevap yazılmış. İki gün sonra yazılanları okumadan biri cevap yazacak yeniden tartışmalar başlayacak.

17. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Lütfen kendi vicdanınızı rahatlatmak için yorumlar yapmayalım. Sınava girenlerin çoğu biliyorki bu adil bir sınav olmadı.

18. Keopseti

Keopseti TÜİSAG Üyesi

Çok haklısınız. Katılıyorum...

19. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

20. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

Basınçlı kap 0,5 bar olarak kabul edilmiş. Bu cm2 ye 0,5 kg basınç demektir. Bir kap basınçlı kapmı değil mi merak ediyorsan manometreyi takarsın çıkan değere bakarsın. Kabın her yüzeyinde basınç olması gerekir.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica