24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Bu yönetmelik ayrıca,,,,
    a b c ç maddelerini kapsamaktadır.2günden beri tarışıyoruz.sizin cevap gibi yok ama.Önemli nokta.Kabın her yüzeyinde basınç olması gerekir.yani otoklavlar soğutma üniteleri basınçlı kap oluyorda neden lpg olmuyor.pv=mrT burada T sabit V sabit.r sabit

2. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

benim vicdanım rahat,bu sınavda kazananların sayesinde kaybetmediniz,kazananlarda adaletsizce kazanmadı

3. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

soruda lpg geçmiyor. lpg hiç bir kaynakta sıvı yakıt olarak geçmiyor. genel kullanımda sıvı olarak yakılmadığından olabilir.

butan 20 derecede 2.2bar
    propan 55 derecede 22 bar
    LPG'nin bileşimi genelde %70 bütan, %30 propan'dır.

sıvılaştırılsa bile sıcaklığa bağlı olarak buharlaşmadan kaynaklı basınç vardır. propan -42.2 derecede 0 bar basınçtadır, 21 derecede 7.6 bar basınçtadır.

4. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

Aşağıdakilerden hangisi basınçlı kap değildir?
    a) LPG tankları
    b) Otoklavlar
    c) Kompresörler
    d) Benzin tankı
    bize eğitimde verilen benzer soru

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

Aşağıdakilerden hangisi basınçlı kaplardan sayılmaz?

a-İç basıncı 0.5 bardan küçük olanlar
    b-İç basıncı 1 bardan büyük olanlar
    c-İç basıncı 5 bardan büyük olanlar
    d-İç basıncı 10 bardan büyük olanlar

6. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

Petrol kuyusu yangınları özellikle çok tehli*kelidir, çünkü yanan petrol çok yükseklere fışkırabilir. Petrol kuyusu yangınlarını özel eğitilmiş itfaiyeciler söndürebilir. Yanmaz giysiler ve kasklar giymiş olan itfaiyeciler ya*nan petrol kuyusunun iki yanına 6 metre yük*sekliğinde iki direk dikerler ve onları asbest bir kemerle birleştirirler. Bir makaranın yar*dımıyla bu kemer üzerinde nitrogliserin kap*sülleri yuvarlanır. Kapsüller alevlerin üzerine gelince, aşağı bırakılır ve düşerken elektrik akımıyla patlatılır. Kapsüllerin patlamasıyla oluşan basınç yangını söndürür.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Mağdurum 2 sorunne kadar güzel değilm.basit basınçlı kapta dememiş.basınçlı kap demiş.günde kaç saat çalışırsa 1 saat ara dinlenme kazanılır.3,5 saatten fazla 4,5saatten fazla.bu soru böylemi sorulur.

8. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Hüseyin Bey.çok yükseklere fışkırabilir.Peki fışkırmasa nasıl önlem alırız ne kullanabiliriz.

9. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Basınçlı Kap Çeşitleri
    Kazanlar,
    Gaz Tüpleri,
    Hava Tankları
    LPG Tankları,
    Kompresörler,
    Boru Hatları,
    Sınai Gaz Tankları.
    Otoklavlar,
    Hidrolik Akışkan Devreleri,
    Pnomatik Akışkan Devreleri,
    Soğutma Üniteleri
    Hidrofor

10. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Basınçlı Kap Nedir?
    Kap: İçine akışkan doldurmak için tasarlanmış ve imal edilmiş hazneye denir. Birden fazla hazneden
    oluşabilir.
    Basınçlı Kap: 0,5 atü ve üzerinde bir iç basınca sahip, sıvı ve gazların üretimi, taşınması veya
    depolanmasında kullanılan küre, silindirik veya koni şeklinde dizayn edilen atmosfere kapalı
    ekipmandır.(TS 3362

11. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Sorudaki 3 şıkta burada basınçlı kap olarak geçiyor. Eee peki madem sıvı yakıt tankı ile lpg tankı aynı ise neden sıvı yakıt tankı yazılmamış ?

12. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Bu soruda ne tür bir hata var anlayamadım ?

İş Kanunu 68. Madde Ara dinlenmesi;

c. Yedibuçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat,
    Ara dinlenmesi verilir.

13. Hüseyin KORKMAZ

dinamitin içinde sadece nitrogliserin mi var? ben ordaki nitrogliserin kapsülleri lafın takıldım.

14. Hüseyin KORKMAZ

bencede o soruda bir gariplik var gibi ama müfredatta öyledir diyo. o devlet memurları hak etmeden mi ara veriyo yani?

15. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Dinamitin asıl maddesi nitrogliserindir ve çok kuvvetli bir patlayıcıdır. Dinamit; farklı maddeler ile nitrogliserinin bileşiminden oluşur diye biliyorum.

16. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

İş kanunu ve devlet memurları ?

4857 ve 657 ?

17. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Dört saat veya daha kısa süreli işlerde on beş
    dakika,
    Dört saatten fazla ve yedi buçuk saate kadar (yedi buçuk saat dahil) süreli
    işlerde yarım saat,
    Yedi buçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat
    Ben 3,5 saatten fazla çalıştım 8 saat ne kadar hakkım var?

Basınçlı kapları yazmışsınız.güzel.sırası bile aynıoda iyi.24 aralıkta bu sıralamaya zaten baktık hep beraber.sıralaması bile aynı.sorun bu değil.Levkav arkadaşımda tekrar yönetmeliği yazmış.Burada sonuç arıyoruz.0,5 bar üstü vb vb vb.Boru hatları basınçlı kapmıdır?

18. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Valla saat sorusuna da bu yaklaşımla itiraz ettiniz ya başka birşey diyemem size:)

İsterseniz soruyu aynen yazalım...

İş Kanuna'na göre , bir saat ara dinlenmesine hak kazanabilmesi için işçinin EN AZ ne kadar çalışması gerekir ?

Başınçlı kapları ben sıralamadım Levkav yazdı ben alıntı yaptım.

19. Hüseyin KORKMAZ

bende öyle biliyorum ama dinamit demek nitrogliserin demek değildir. o zaman neden aynı şeymiş gibi soruya koyuyolar anlamıyorum.

20. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

İbrahim bey 7,5 saat çalışıp ondan sonramı ara vereceğiz demek istedi sanırsam.

İbrahim bey; yanan petrolçok yükseklere fışkırabilir diye yazmıştınız.ben fışkırmasa nasıl södürülür diye sormuştum ama nitrogliserin yazmışsınız sanırsam karışıklık oldu

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica