24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

8 saat çalışmadan ara verilmiyorsa devlete dava açmak lazım aslında iş kanununa uymuyor diye :)

2. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Bu mesajı yazarken ciddimisiniz yoksa şaka mı yapıyorsunuz anlamadım :)

Devlet memurları 657 sayılı kanuna tabidir.

3. Hüseyin KORKMAZ

kaan bey;

anket bölümüne

sınav İÇİN DAVA AÇILMALI MI AÇILMAMALI MI? Başlığı ile anket açarmısınız?

1)sınav SORLARININ İPTALİ İÇİN DAVA AÇILMALI?

2)SINAVIN GÜVENİLİRLİĞİNİ KAYBETTİĞİ VE SEÇİCİLİKTEN UZAK OLDUĞUNDAN İPTAL DAVASI AÇILMALI?

3)DAVA AÇILMAMALI.

şıklarını içeren bir anket açarmısnız? seçenekleri çoğaltabilirsiniz tabiki.

4. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

A-E zormu yazmak elektrik sorusunda aynı yönetmeliği geçirmiş ama şıklara.burada ne oluyor biliyormusun ve bir çok kişide aynı düşünüyordur.soruyu biliyorsun.fakat burada fazla kelimesi insanı yanlışa sevk ettiriyor.neden?8 de işbaşı yaptık 12,00 veya 12,30 da öğle yemeği 1 saat ara dinlenme 4 te 5 tede paydos.yani 2 saat çalışıpta 1 saat ara dinlenmesi olmamıştır.2 saatte 15 dk çay molası çoğu işyerinde vardır.soru herzaman insanı hataya zorlar dikkat ölçer.buna tamam.ama bu tarzda sorma.bak kanun ne demiş.4,5 saatten fazla yazsaydı kanun daha mı iyi olurdu.o kanunu yazanlar fazla yazmayı bilmiyorlar mıydı.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Hüseyin KORKMAZ

mesajın sonundaki :) işaretinden anlarsınız diye umuyorum şaka mı gerçek mi diye :)

6. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Farkında mısınız sizinle 2-3 gündür 5-6 soru hakkında konuştuk ve hiçbirinde ortak noktada buluşamadık. Neden diye sorguladınız mı hiç ?

Bütün sorulara mantık açısından yaklaşıyorsunuz. 8> 4.5 o zaman 4.5 saatten fazla çalışırsamda 1 saat dinlenmeyi haketmişim diyorsunuz.. Doğru her yerde doğrudur..

Bütün tartıştığımız sorularda sorunun kafa karıştırıcı olduğunu söylüyorsunuz. Peki ozaman soruyu sormadan önce soru hakkında 1 sayfa açıklamamı yapmaları gerekliydi ? Bundan önceki sınavlarda yapılmış mı böyle bir açıklama ?

Her soruya 1 sayfa açıklama yazsalar bu sefer 100 sayfayı nasıl 100 dakikada okuyalım diye itiraz edicektik.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

İlk mesajınızda gayet ciddi olduğunuzdan ikinci mesajda ısrar ettiğinizi düşündüm :)

Ama sonra yok dedim kendi kendime C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına giren bir kişinin 657 sayılı kanunu tam bilmese bile adını duymuştur dedim ki sondaki işareti gördüm :)

8. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

A-E arkadaşım dostum...

Niye ortak noktada buluşamadık.Co sorusunda buluştuk diye biliyorum.iş güvencesinde anlaşamadık birde lpg de.

Şimdiki soruyu ara dinlenmeyi.bu soru doğru.şık doğru 7,5saatten fazla.ama diğer şıklarda doğru olması (yazımı anlatımı) gerekmez miydi?bunu yapmak için sayfalarca kağıt yazmak gerekmez değil mi?

Kanunda neden böyle yazmamışlar.bu nedir biliyor musunuz.bu soruları 2 kişi hazırladı.irdelemedi.çapraz sorguya sokmadı.kendileri çözmedi.bu benim görüşüm.bu soruyu sorsalardı ya KPSS gibi sınavlarda.sınav yapıyorsunuz ama ciddiyetsiz hazırlanmış bir sınav.

siz sınav sorusu hazırlıyorsunuz ve o sınava binlerce insan giriyor.bakın en açıkçası 4. soruyu iptal ettiler.neden?ciddi olsalardı bu kadar anlamsızlık olmazdı.ben soruların altında bir şey aramıyorum.neyse o neyse o neyse o.onu yazıyorum.

şu soruların üzerinde insan bir inceler.dil anlatımına bakar.değil mi?ara tatil sorusunu büyük ihtimallede yanlış yazdılar.sınav yapıyorsunuz ama soruları sanki stajerlere hazırlattırıyorsunuz.

9. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Co sorusunda anlaşmadığımı düşünüyorum çünkü bugün bir mesajınızda Co sorusuna itiraz ediyordunuz yine..
    İş güvencesi ile ilgili yönetmelik maddesi var, 2 Temmuz sınavında sorunun birebir aynısı var ve o zamanda iptal edilmemiş.
    LPG sorusunda dediğiniz gibi anlaşamadık hala.
    Dinamit sorusunda anlaşamadık.
    Ara dinlenmesi sorusunda anlaşamadık.
    Şu giyotinle ilgili örnek verdiğiniz soruda anlaşamadık.
    En küçük çalışma yaşı konusunda anlaşamadık.
    Forklift sorusunda anlaşamadık.

Şuan aklıma gelenler bunlar :)

10. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

CO sorusuna itiraz etmedim ama bakarım ettiysem.burada beni isg haricinde eğitim aldığım bir öğretim görevlisi beni yanıttı onu demişimdir.CO zehirleyici patlayıcı boğucu.
    iş güvencesinde doğru değil mi ama 2 temmuzda olsun es geçilmiştir.tarım ve ormanda en az 50 diğerlerinde 30 değil mi.kanunda var bu.
    LPG sorusunda bugunbir arkadaş çok güzel bir kelime etti.sıvı yakıt tanklarıyla ilgili.kap içersindeki basınç her noktada aynı olacak tarzında.taban tavan gövde basınç aynı olacak her noktada.ama lpg nin daha sıvı yakıt tankı olduğunu düşünüyorum.bu yüzdende hep araştırma halindeyim.(kendimi çürütmek için)
    Dinamit sorusunda ben ayrıca köpük kullanılır diye düşünüyorum.pek araştırmadım.petrol fışkırması olmasada mı dinamit kullanacağız.yangın ne aşamada.ona göre seçilemezmi araştırmak lazım.
    ara dinlenme sorusu doğru.ama kanun neden düzgün yazılır.kanundan bir şey aldığında değiştirebilir misin.anlam karmaşasına engel olur.o soruda c şıkkı doğru.a. ve b şıkkı yanlış ama hatalı kelime kullanılmış.fazla yerine kadar kullansa daha iyiydi veya kanundakini yazsa.
    operatör sorusu o.ever.operatör bakar etrafa.hiyap kullanıyor dozer kullanıyor.tehlike bölgesi lastiklerin altına bakmayacak mı kedi mi ne var diye.rontgen çekiyor operatör bakmayacak mı çevre de canlı var mı diye.radyasyonu verir yoksa.
    en küçük çalışma yaşında uluslar arası sözleşmelere bakmak lazım.ben daha bakamadım.15 doğru gibi.o zamanda dedim.ama 14 ile ne kapsıyor yani 14 tam yıl yaşayan 15 yaşından 1 gün yaşayan 15 yaşında mı 14 yaşında mı oluyor.bunu irdelemek lazım.

11. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Yani bu sorunun doğru olduğunu kabul ediyorsunuz öyle mi?

Bu soru daha önceki sınavda sorulmuş. Daha önce bu sınava girenler niye itiraz etmedi bu soruya ? Es geçilmiştir diye birşey yoktur.

LPG sıvı yakıt değildir. Daha önce dediğim gibi akredite olmuş bir periyodik kontrol firmasıyla görüşebilirsiniz bu konuda.

Eğer bir yere 1 lt petrol döküp yakarsanız köpük ile söndürebilirsiniz. Ancak petrol kuyusu yangınına ne kadar köpük sıkarsanız sıkın yeterli soğumayı sağlayamadığınızdan ve petrol miktarının fazla olduğundan hava ile bağlantısını kesemezsiniz ve yanma devam eder patlamalar şeklinde.Yani bu yöntemle ne ısıyı ortamdan uzaklaştırabilirsiniz ne oksijeni nede yanıcı maddeyi.

Ancak dinamit patlatarak ortamdaki oksijen miktarını bitirip şok etkisi yaparak söndürebilirsiniz.

Yönetmelikte birebir aynısı var. Öylesi böylesi olamaz. Bence.

Yönetmelikte birebir aynısı var. tartışmaya gerek yok bence.

Yönetmelikte madde 15 yaşından küçükler çalıştırılamaz diyor ve özel bir durumu açıklamak için 14 yaşındaki çocuklardan bahsediyor. Yanlışta yapsam soruyu doğru olduğunu düşünüyorum

12. öfs54

öfs54 TÜİSAG Üyesi

Birkaç gündür sorulara yaptığımız itirazların cevabını beklemekteyiz görülen o ki herhangi bi gelişme yok bu konuda.

Ben itiraz ettiğimiz hala daha doğru olduğunu düşündüğümüz soruları bir konu altında toplama ve dava açılması taraftarıyım. Tek başıma maddi olarak bu yükün altında kalkamayacağım için toplu olarak dava açılmasından yanayım.Bu konuya bir netlik kazandırmamızın vaktinin geldiğini düşünüyorum.

13. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

tamam yarın operatöre söylerim çevreyi kontrol etme.uyuyan var mı bayılan var mı donan var mı bakma.gel radyasyonu ver git.içerde kim varmı bakma.bin kepçene.bin kamyonuna.çocukmusaklanmış neolmuş bakma bas git.yönetmelik öyle.kültür oluşturucağız ya.yönetmelik dışına çıkma.işine geldiğinde uluslar arası standartlarda ara.asme ye çalış.yok böyle kültür yok.
    15 14 yaş maddesine baktık.burada diğer resmi kurum ne der.14 ü bitirdim 15 inden gün aldım olayı mı?
    ara dinlenme sorusunda neden anlaşamadık daha.ben ne diyorum.kanunda var.şıkdoğru.ama ave b şıklarındaki ifade yanlış.ya kadar ı kullan ya kanundaki ifadeyi kullan.
    co sorusu doğru evet.kimyasal boğuculuktan doğru.ama öğrt.gör.iyi analiz ettirmek gerekir.dayanağı vardır.
    İş güvencesi sorusuna daha önce çıkması bir şeyi değiştirmez.daha önce 1 tane itiraz gelmediği söyleniyor.hatalı soru yokmuydu peki o sınavda.
    Petrol yangını ile igli.1 kg ı söndürürsün.peki 80bin tonluk benzin takları var.onlarda da dinamit var.kaldıki bunun c ile ne ilgisi var.bu yöndende itiraz edilecek.araştırmak gerek.bu bilgi nerede var diye.

amaç bağcıyı dövmek değil üzüm yemek.tartışarak.çok güzel detaylı yazmışsınız her soruyu ayrı ayrı teşekkür ederim.sanki hakimle konuşuyor pratik yapıyor gibiyim.
    tartışmalar kişi sayısı arttıkça güzelleşir.Amacımız her zaman doğruyu bulmak.doğruda buluşmak.

önyargısız infazsız saygılı medeni dil din ırk cinsiyet gözetmeksizin tartışmak ve doğruda buluşup noktalamak.küçükken oynardık kim daha öteye (su fışkırtçak) diye.öyle olmaması gerek herzaman.
    ben burada tartıştığımız konuştuğumuz paylaştığımız tüm arkadaşlara çok saygı duyuyorum.burada kızdığım bu sınavı hazırlayanlar.nasıl olurda profesyonelce bu soruları incelemezsiniz.7 saru var iptal.dahada olacaktır.ama 7soru iptal ya.nasıl becerdiniz daha ilk seferde 7 soruyu.7 soru bana yarım saat kaybettirdi.kim ödeyecek hakkımı.çevrenin fabrikanın güvenliği sorusuna ben en az 5 dakika baktım ya.eğer iptal olmasaydı o soru burada büyük ihtimalle o soruyu bile iptal olması gerekmezdi diye tartışacaktık.bu kadar bir sınav katledilirmi.bu kadar sorumsuzca sınav hazırlanır mı?

14. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

aynen öyle arkadaşım.ben her zaman buradayım.sen hazırlığını yap.sorularını hazırla.sebeplerini hazırla.hep beraber davamızı açarız.umudu olmayanların dualarınıalırız en azından hatalı sorudan 68 69 la kalan arkadaşlarımızı geçiririz.hayır dua sı alırız.
    sen hazırlığını yap arkadaşım.ilgili kağıt geldiği zaman gerekeni yaparız.

15. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

zaten tekrar düşündümde çok güzel bir sınavdı c sınıfı da olsa insanları zorlamaları güzeldi. sorular ayırt ediciydi. bilenle bilmeyen böylece ortaya çıktı.

16. nocturne

nocturne TÜİSAG Üyesi

sınav öğreticiydi (!)

Bu sınav sayesinde bakanlık dahil iş güvenliği alanında birçok kişi "etik kural" ne demek değildir onu öğrendi.

Ama hala "etik" kelime anlamı tam kavranamadı (!)

C sınıfı olacağız bi ara, yangın dolabına dinamit falan koyun lokum lokum dursun.
    Her yer petrol kuyusu kaynıyor. Lütfen dikkat edelim (!)

Ayrıca geçen evde elektrikler gitti. hemen baktım ev abonesi olarak benim hattımdan mı gitti yoksa birinci akım vidasından önce mi gitti. dedim hiç bulaşma C sınıfı uzman değilsin patlatırsın kofrayı falan biyerlerde.

Marketten aldığım kıyma da bozulmuş. O kadar dedim evdekilere bi C sınıfı uzman çağıralım da şu dolabı sıfırlayalım. elektrik akmış gitmiş, kıyma bozulmuş (!)

İnfrared ısıtıcı almıştım sınavdan önce. şimdi inanın kullanamıyorum radyoaktif midir nedir diye. tırstırdı bu bakanlık beni. cevap anahtarını koymamışlar kullanma klavuzuna. Uzman da değilim ki henüz, aldık bi kere.

Aklıma gelmişken geçenlerde sitenin trafosunda bakım onarım vardı. Uzman olmasam da trafo anahtarları kesin zimmetlidir diye gidip bi bakayım dedim. Trafo dışında en az iki adam bekliyordu. dedim napıyosunuz? zimmetli anahtarla arkadaş içeri girdi, uzmanımız burda bekle dedi bekliyoruz dediler. Anlam veremedim. (!)

Dönerken asansöre bineyim dedim, aklıma geldi kaç bar basınç var. baktım tam 0,5 bar !! aman allahım.. dedim bu basınçlı bir kap olabilir. hemen emniyet kemeri takmalıyım, gaz maskesi de alayım. bodruma inicem. basınç daha da artar.. sonra dedim bi uzman olsa keşke.. şööyle amerikan yönetmeliğinden anlatsa bana mevzuyu. Aradım bulamadım.

Herkese Günaydın =))

tuncayyy, zgoksel, huseyin.korkmaz ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  17. duygu

duygu TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar itirazıma bakanlıktan cevap geldi , iptal olan sorular ve cevap şıkkı değişen soruların ne olduğunu belirtmekten başka bişey yok! ben 12 soruya itiraz etmiştim bunların 9 u iptallerin dışında sorulara itirazın cevabı bu şekilde oluyormuş ne kadar da açıklayacı(!)

18. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

Sevgili Serkancaner,

bi arkadasşımız güzel bi laf etmiş, alıntı yapacaktım ama tekrar bulamadım. Çok bilmekten kaynaklanıyor bu derin düşünceler diye...
    Asıl konuya dönelim, kimse LPG tankı basıçlı değildir demedi, LPG tankı sıvı yakıt tankı değildir dedik sadece.

Çok derin düşünmeden hemen yüzeysellikle yakalamaya çalışalım cevabı,
    LPG Likit Petrol Gazı mı demek? Evet.
    Çahmaklarda Çakmak Gazı mı kullanılır? Evet.

ee peki öyleyse bu Gaz yakıtları neden Sıvı Yakıt olarak düşünüyorsun. Açıkça her defasında sen de gaz olduğunu yazmışsın..

19. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

Bence +1 i haketti :)

nocturne bu yazıya teşekkür etti.
  20. isgici

isgici TÜİSAG Üyesi

Bunca tartışmanın arasında ilgi çekmeyebilir ama sınav iptaline yönelik dilekçemiz hazır.
    Adapazarı'nda faaliyet gösteren ve daha önce çokca kez iş mahkemelerinde duruşmalara giren bir hukuk bürosu ile anlaşmıştım. A sınıfı iş güvenliği uzmanı da olan emekli baş iş müfettişi iki abimizin de destegiyle dava dilekçemize gerekçesini ekledik.
    Bugün saat 10:30 - 11:00 gibi avukatım dilekçeyi arz edecek.
    Dilekçenin orjinalini de sizle öğleden sonra paylaşacağım.

huseyin.korkmaz, öfs54, dekatria ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica