24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

3,5%
  2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

96,1%
  3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

evet anlaşamıyoruz ve ben artık pes etmek üzereyim. bana buz dağından 2 kelimeye takılmış diyorsun ama sen de LPG nin sıvı yakıt tankı olmadığını bulmaya odaklanmışsın. Peki şunu sorayım doğru türkçe ifadeyle LPG nin sıvı yakıt tankı olduğunu buldun mu?? bu aralar fazla yoğun olduğum için çok sık araştırma yapamıyorum hatta foruma bile ara sıra bakabiliyorum.
    yazmayım dedim ama dayanamadım. Fizik kanunlarına göre bir gaza yeterli basıncı uygularsanız katı hale bile getirebilirsiniz. Peki ihtiyaç duyduk ve yaptık diyelim. ozaman katı yakıt olduğunu mu düşünmeliyiz.

karmaşanızı çözmesi açısından yardımı olacaksa şunları da söyleyebilirm. Sıvı Yakıt Tankı denmesinin sebebi içerisinde sıvı yakıt olmasıdır. Aynen yemek kabı denen malzemede yemek saklandığı gibi. yani LPG tankının sıvı yakıt tankı olduğunu düşünmeniz için LPGyi sıvı yakıt olarak değerlendirmelisiniz. Ama dikkat edin LPG Sıvılaştırılmış petrol sıvısı değil Sıvılaştırılmış petrol gazıdır.

2. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

ben çalışma bakanlığında kayıtlı eğitim kurumu ve OSGB'ler için bir mail hazırlayıp göndermeyi düşünüyorum. ama site yetkilisi olarak sizinle nasıl iletişime geçebilirler?

3. Hüseyin KORKMAZ

Arkadaşlar tartışmanın bu kadar sert olmasına gerek yok bence. meclise döndü burası :)

4. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

sert olduğunu düşünmemiştim ama eğer öyleyse tüm okuyan arkadaşlardan ve serkencaner'den bu konuda özrü bir borç bilirim.
    Kusrumuz varsa affola..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

huseyin.korkmaz bu yazıya teşekkür etti.
  5. Hüseyin KORKMAZ

arkadaşlar sayfanın facebook yada twitter hesapları var mı? ben bulamadım varsa.

6. serkancaner

serkancaner TÜİSAG Üyesi

Yusuf bey.kabın içindeki durum ilgilendirmez mi?ben sıvı olduğunu iddaa ediyorum.içinde sıvı olduğundan.kap içersinde sıvı özelliği taşıyormu.ben sıvı yakıt tankı ilede ilgili bir şey bulamadım.bulsam inanın burada yayınlardım.ben düşüncemi söylüyorum.bir kaynak göster miyorum. sadece düşünce mi söylüyorum.sonuçtada tartışıyoruz.bir sonuca varmak için.belki anlam karmaşası var.katıyada basınç uygularsanız sıvılaşır değilmi.mesela kömür.katıdır yakıttır.peki bunu yüksek basınçta sıvılaştırdığımızda ne olur?kömürün sıvılaştırılması.neden sıvı kömür kullanırız.veya neden katı kullanırız.PV=nRT katı sıvı gaz formlarında bizişimize nasıl geliyorsa öyle değişim yapıp kullanırız.lpg petrolden damıtılarak elde ediliyor.LPG nin geçmişini mi araştıralım.

Dava açan arkadaşım bazı sorular hatalı bazı sorular müfredatta olmayan bazı sorularda anlatım bozukluğundan dolayı itiraz ediyor.kanunda var.iş güvencesi uygulaması esasları.en az 30 kişi orman ve tarım işçilerine uygula o zaman.uygulanır mı?soru 4,5 saatten fazla 3,5 saatten fazla bu nasıl ifade anlayışıdır.bu ifade kanunda var mıdır.kanunda olsa buna yargıtayda hemen dava açarlardı.yok soru açıklayıcı olmazmış olsa sayfalarca sınav kağıdı olurmuş.ama bak higometre sorusunu ve çevrenin fabrikanın güvenliğini iptal ettiler. bu anlayışla biz bir yere varamayız.burada elektrik yangınları sorusuna amerikan standartlarında var.oradan bakman gerekirdi diyen var ya.operatör işe başlamadan önce tehlikeli kısımlara kontrol etmez mi tehlike bölgesinde kimsenin olmadığına bakmak en temel iş güvenliği kuralı değil midir ya.kültür kültür diyiyoruz ama boş.kukuman kuşları gibi ezber.
    ben bunları paylaşıyorum.ama benimde var iptal edilen 7 soru harici benimde var 5-6 tane iptal edilmesi gereken soru var diyenler daha paylaşmadı ama sorularını.neden.

siz geriye kalan 93 sorunun 93 ününde doğru olduğunu mu düşünüyorsunuz.Geçen kalan farketmez.dava açan açmayan farketmez.lütfen hatalıolduğunuz soru veya sorular varsa bizde öğrenelim neyin ne olduğunu.Hımmm bakbunu hiç düşünmemiştim hımm bak buda varmış diyelim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Levkav bu yazıya teşekkür etti.
  7. Hüseyin KORKMAZ

biz hangi anlayışa bir yere varamayız anlamadım tam olarak?

senin hangi sorulara itirazın var? bence herkes aklına geldikçe kendince yanlışları söylüyor.

8. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

İşte tam da bu nedenle yemek kabı örneğini verdim. Kabın aldığı isim, içine konulan maddenin kap dışındaki ismiyle belirleniyor. o nedenle kaba konulduktan sonraki hali değil atmosferdeki hali ile isimlendirmemiz gerekir. ve yine aynı nedenle LPG tankları sıvı yakıt tankı kapsamına alınmaz.
    Bazen bir konuya fazla odaklanmak, diğer seçenekleri görmeyi engeller. İsterseniz biraz ara verin LPG konusuna, daha sonra dilerseniz devam ederiz.

9. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

ben linkleri göremiyorum..üye olmanız gerekli diyor..

10. Hüseyin KORKMAZ

11. Agacsakal

Agacsakal TÜİSAG Üyesi

Kapsüllerin patlamasıyla oluşan basınç yangını söndürür demek yerine ortamda ki oksijeni bir anda kestiği yani yangın üçgeni bir bileşeni ortadan kalktığı için yangının söndüğünü belirtmek gerek.

12. Hüseyin KORKMAZ

bencede dinamit yerine nitrogliserin denmesi gerekirdi.

13. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

lütfen bir okuyun petrol kuyusu yangını için yorum yapmadan önce.

sorudaki ifade bu değil ama petrol kuyusu yangınlarını söndürmede ki en etkili yöntem soruluyor. ve bence de yanlış bir soru.
    yaşım itibari ile hatırlamıyorum ama saddam kuveyti işgal edip geri çekilirken yani 1. körfez savaşı zamanında saddamın yaktığı petrol kuyuları bu yöntem ile söndürülmüştü. bu noktaya dikkat edin. çünkü bu soru için can alıcı bir nokta.
    o dönemi hatırlayanlar belki bilir; günlerce yanan petrol kuyularını söndürmek için SON ÇARE olarak dinamit kullanılmıştı. bunun nedeni de sanırım dinamit yöntemi ile kuyunun (belki geri dönülmez olarak ) hasar görmesi idi.
    günlerce belki aylarca kuyular yandı köpük vb yöntemler denendi en son çare dinamit kullanıldı. bunun nedeni de kuyuların hasar görmesi idi. ve bu yangınlarda heaa hemen dinamit atalım denmiyor yani.

ben bu olayı başka yerlerde de duyduğum için soruya köpük cevabı verdim. daha düzgün sorulsa idi net cevabı verebilirdim. yada BÜYÜK petrol kuyusu yangını falan diye de ifade edebilirdi en azından.

yani sonuçta nedir; sorular net anlaşılır çelişkiye düşürücü olmamalı; salt bilgimizi içermeli idi
    ayrıca soruların anlaşılır olması uzun uzun cümleler olması demek değildir.

14. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Burda benden bahsediyorsanız size iptal olabilirdi dediğim sorular yazmıştım.

15. Diesel

Diesel TÜİSAG Üyesi

16. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Diğer yöntemler yaramadığı için son çare olarak dinamit kullanılıyorsa ve soruda en etkili yöntem soruluyorsa cevap sizce ne olmalı :)

17. Hakan COŞKUN

Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

zaten sorun bu soruları sayfalarca tartışıyosak sorun vardır.böyle soru mu hazırlanır.sorunun kesin net cevabı olmalı.walla girdiğim sınavdan utandım ya..

18. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Yok arkadaşım yok yanlış olan soruları doğru diye savunuyorsun:)

Ben ikna oldum. Eminim sizde ikna olucaksınız :)

LPG tankı basınçlı kap mı ? Evet basınçl kap... LPG tankın içindeki sıvı mı ? Evet sıvı.. Ozaman birleştir kelimeliri : LPG sıvı yakıt tankıdır. :p

Petrol kuyusu yangınlarında tüm çareleri denemelerine rağmen yangın sönmeyince dinamitle patlatma yolu uygulanmış. Sonuç mu petrol kuyuları sönmüş. Tüm çareler denenip yangın sönmüyorsa, en son çare olarak dinamitle söndürülüyorsa soruyuda göz önünde bulundurursak en etkili yöntem ne olur ? Şıklarda olmayan üfleyerek söndürme yöntemi olur :p

Ufak bir şaka baştan söyleyeyimde :) Umarım şakayı kimse üstüne almaz :)

19. mağdurum

mağdurum TÜİSAG Üyesi

kaan bey bugün bunun gibi birkaç davaya bakmış bir avukatla görüştüm.dediğine göre bakanlık böyle durumlarda iptal etmezmiş sınavı,mahkemeye verecek arkadaşlar kendilerinden sorumluymuş,kazananları bağlamazmış,fakat bakanlık bilirkişi atadığında sorular tekrar incelendiğinde hatalı sorularda kesin karara varılınca yeniden değerlendirme yapılırmış,kazananlar bu karardan hariç tutulurmuş,eğer kazananlardan biri mağdur olursa o kazanan arkadaş için anayasa daki kazanılmış hak geri alınamaz maddesi devreye girermiş,

20. A-E

A-E TÜİSAG Üyesi

Avukatlarla konuşurken sınav uygulama duyurusunuda gösterdiniz mi avukatlara ?
    Yoksa sadece sözlü olarak bilgi mi verdiniz

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica